Apie pieninių dantų dygimą, simptomus, higieną

Reklaminis partnerio turinys
Besišypsantis kūdikis su pirmaisiais pieniniais dantimis Onjira Leibe | Shutterstock.com

Dantų dygimas yra normalus procesas, kurio metu kūdikiui pradeda dygti pirmieji dantukai, kurie dar kitaip vadinami pieniniais dantimis. Vidutiniškai kūdikiams pirmieji dantys pradeda dygti nuo šešių mėnesių, o iki trejų metų jau būna išdygę visi pieniniai dantys. Šį kūdikio etapą gali lydėti įvairūs simptomai, kurie sukelia diskomfortą ne tik vaikui, bet ir jo tėveliams.

Pieniniai dantų funkcija ir higiena

Dažnai pasitaiko tėvų, kurie mano, jog pieniniai dantys nėra tokie svarbūs, kadangi vėliau juos pakeičia nuolatiniai dantys. Tačiau šis požiūris yra neteisingas. Pirmieji dantys yra svarbūs, nes laiku išdygę, jie užtikrina normalią kramtymo funkciją bei palaiko žandikaulius taisyklingoje padėtyje sukandus. Be to, po kiekvienu pieniniu dantimi yra nuolatinių dantų užuomazgos. Jeigu pieniniai dantys yra netinkamai prižiūrimi, gali prasidėti infekcija, o infekcija gali pakenkti minėtai nuolatinio danties užuomazgai. Taigi svarbu, išdygus primiesiems dantims, rūpintis jų higiena. Rekomenduojama kasdien dantis valyti po du kartus, o ypač – po valgio.

Pieninių dantų skaičius ir kada jų tikėtis

Pirmuosius dantis sudaro iš viso dvidešimt dantukų, t. y. keturi iltiniai, aštuoni krūminiai ir aštuoni kandžių dantys. Kiekviename dantų lanke yra dešimt dantų. Dažniausiai pirmieji dantys būna du apatinio žandikaulio centriniai kandžiai. Tačiau tai nėra griežta taisyklė. Kiekvieno vaiko pieniniai dantys kalasi individualiu laiku ir tvarka, todėl pastebėjus, jog dantys pradeda dygti vėliau ar kitokia tvarka, nevertėtų nerimauti. Su gydytoju odontologu pasikonsultuoti vertėtų tuomet, kai vaikui yra 3 metai, o jam dar nėra išdygę visi pirmieji dantys.

Pieninių dantų dygimą gali lydėti įvairūs simptomai

Vaikui gali pasireikšti skausmingos dantenos, burnos išopėjimas, padidėjęs seilių tekėjimas. Tėvai gali pastebėti, kad vaikui yra sumažėjęs apetitas, vargina miego sutrikimai ir nedidelis karščiavimas. Svarbu suprasti, jog karščiavimas turėtų praeiti per kelias dienas nuo jo pradžios. Šis etapas yra sudėtingas tėvams, kadangi mažas vaikas negali apibūdinti savo skausmo, o tai apsunkina diagnozavimą. Kadangi vaikas jaučia skausmą dantenose, gali padidėti jautrumas, pasireikšti dažnesnis verkimas, kuris gali sutrikdyti ir vaiko tėvelius.

Kaip sumažinti dantų dygimo diskomfortą vaikui

Galima rasti daug rekomendacijų, kurios galėtų padėti sumažinti diskomforto jausmą vaikui. Pavyzdžiui, kramtant guminius kramtukus yra sumažinamas spaudimas dantenose, o tai gali sumažinti skausmą. Svarbu, prieš įsigyjant tokią priemonę, perskaityti sudėtines dalis, kad nebūtų medžiagų, kurios galėtų pakenkti vaikui. Vietoje tokių kramtukų, spaudimą dantenose galima sumažinti jas masažuojant pirštais ar naudojant atšaldytą šaukštą. Kadangi dantų dygimo metu vaikams padidėję seilėtekis, reikėtų reguliariai vaikų odą valyti medvilnine šluoste tam, kad būtų išvengta odos bėrimų ir odos sudirgimo.

Diskomfortui sumažinti – dantenų gelis „Anaftin® Baby“

Dantenų gelisgelis „Anaftin® Baby“ yra lipnus biologinis burnos gleivinės gelis. Jis greitai suformoja išoriškai nematomą plėvelę, kuri atsakinga už dantenų apsaugojimą nuo skausmo ir diskomforto. Gelio sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir atsiradusį paraudimą. Šios medicinos priemonės pakuotėje galima rasti specialų minkštą aplikatorių, kuriuo galima švelniai išmasažuoti pajautrėjusias dantenas.