Ar dalintis vaikų nuotraukomis socialiniuose tinkluose? (267)

Mama fotografuoja kūdikį Golubovy | Shutterstock.com

 Vyresni vaikai gali patys apsispręsti dėl jų nuotraukų viešinimo socialiniuose tinkluose, o už mažylius šį sprendimą turi priimti tėvai. Ar dera dalintis vaikų nuotraukomis socialiniuose tinkluose ir į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Vaikų nuotraukos socialiniuose tinkluose: pliusai

Socialiniai tinklai, jeigu jais naudojamasi atsakingai, yra puikus įrankis. Gyvenimo akimirkų, o kartu ir vaiko nuotraukų pasidalinimas socialiniuose tinkluose turi daug pliusų:

 • Ryšio palaikymas su artimaisiais. Toliau gyvenantys brangūs žmonės gali matyti, kaip auga vaikas, kartu pasidžiaugti jo raida ir pasiekimais.
 • Mielų akimirkų užfiksavimas. Nuotraukų fiksavimas ir jų kėlimas į socialinius tinklus padeda trumpam stabtelėti ir įamžinti kasdien vis besikeičiantį vaiką. Socialinių tinklų periodiškai „išmetamos“ senos nuotraukos nuteikia nostalgiškai.
 • Saugesnis nuotraukų talpinimas. Telefoną, atminties raktą ar nuotraukų albumą galima pamesti, o štai į internetą įkeltos nuotraukos ten ir liks.
 • Pasidalinimas naudinga informacija (ir jos gavimas), įkvėpimas. Dalindamiesi vaiko nuotraukomis ir kitomis jo auginimo akimirkomis galite kartu pateikti svarbią, kitiems aktualią informaciją (arba jos paprašyti), pasidalinti rekomendacijomis ar savo mintimis.
 • Pozityvios emocijos. Mielos vaikų nuotraukos ir juokingi vaizdeliai gali sukelti šypseną ne tik jų tėvams.

Vaikų nuotraukos socialiniuose tinkluose: minusai ir pavojai

Vaiko nuotraukų viešinimas, visų pirma, kelia etinį klausimą - juk vaikas yra asmenybė, tad ar tėvai turi teisę į jo atvaizdą? Antra, socialiniuose tinkluose (ir internete plačiąja prasme) tyko įvairūs pavojai su kuriais susiduria neatsakingi vartotojai, pavyzdžiui:

 • Vaiko privatumo pažeidimas. Kūdikis ar mažas vaikas negali išreikšti savo nuomonės, tačiau paaugęs ir pradėjęs suvokti savo privatumą žmogus gali būti nepatenkintas tėvų viešintomis nuotraukomis.
 • Kontrolės praradimas. Įkelti nuotrauką į socialinius tinklus trunka vos akimirką, tačiau ją pašalinti iš interneto gali būti neįmanoma. Paviešinę nuotrauką rizikuojate prarasti kontrolę - bet kas gali ją išsisaugoti, siųsti vieni kitiems, naudoti negeriems tikslams. Pavyzdžiui, vaiko nuotrauka gali pasklisti pedofilų naudojamuose tinklalapiuose (ypač jeigu nuotraukoje užfiksuotas vaikas yra nuogas ar menkai aprengtas, pavyzdžiui, maudynių ar vystyklo keitimo metu).
 • Patyčios. Su patyčiomis dažniausiai susiduria kiek vyresni, patys socialiniais tinklais pradėję naudotis vaikai, tačiau net ir keldami kūdikio nuotrauką jūs rizikuojate, kad ji ims sklisti internete bei taps patyčių objektu (ypač jeigu tai juokinga ar neįprasta nuotrauka - anaiptol ne visi žmonės yra linkę pasijuokti draugiškai).
 • Vaiko tapatybės vagystės grėsmė. Vaiko nuotraukos bei jo tapatybė gali būti pavogtos, siekiant pasipelnyti ar patenkinti savo fantazijas. Anglų kalboje jau naudojamas specialus terminas baby role-playing, žymimas grotažymėmis #BabyRP, #AdoptionRP, #KidRP. Šiuo terminu apibrėžiamas veiksmas, kuomet yra pavagiamos svetimo vaiko nuotraukos, sukuriama nauja paskyra, kurioje kuriama neegzistuojanti gyvenimo istorija. Labai dažnai tokios istorijos yra dramatiškos, pavyzdžiui, pasinaudojant svetimomis nuotraukomis, kuriama istorija apie vaiko ligą, neretai prašoma paremti.
 • Reali grėsmė. Neapdairiai dalindamiesi nuotraukomis galite atskleisti per daug asmeninės informacijos ir įstumti savo vaiką (o taip pat save bei savo turtą) į pavojų. Pavyzdžiui, nuotraukose neturėtų matytis jūsų gyvenamoji vieta, vaiko ugdymo įstaiga ar popamokinės veiklos būreliai ir pan.

Kaip saugiai dalintis vaikų nuotraukomis socialiniuose tinkluose?

Jeigu viešinate vaiko nuotraukas socialiniuose tinkluose, reikėtų tą daryti atsakingai ir atsargiai:

 • Kodėl viešinate šią nuotrauką? Prieš keldami nuotrauką į internetą atsakykite sau į šį klausimą. Pavyzdžiui, jeigu norite, kad ją pamatytų vaiko seneliai, galbūt nuotrauką pakaktų išsiųsti elektroniniu paštu ar per susirašinėjimo programėlę?
 • Įvertinkite nuotraukos pobūdį. Labai svarbu, kad vaiko nuotraukos nepažeistų jo teisių. Vaikas jokiu būdu neturėtų būti nuogas, užfiksuotas netinkamoje pozoje ar žeminant jo orumą. Vertindami nuotrauką, pagalvokite, ar jeigu būtumėte vaiko vietoje, norėtumėte, kad nuotrauką matytų kiti.
 • Nuotraukas talpinkite į debesis, nuotraukų dalijimosi platformas. Nuotraukas galite įkelti į „iCloud“, „Dropbox“, „Google drive“, siųsti per „WeTransfer“ ir pan. Tuomet nuotraukas galės pamatyti tik specialią nuorodą turintieji, tad sumažės tikimybė, kad jos pateks į blogas rankas.
 • Arba apribokite nuotraukų matomumą. Socialiniuose tinkluose galima kurti draugų sąrašus, privačias paskyras, uždaras grupes ir vaiko nuotraukomis dalintis tik ten. Būsite tikri, kad jas matys tik jūsų patvirtinti, artimi žmonės.
 • Paklauskite vaiko sutikimo jam paaugus. Maždaug 5-erių (o neretai ir 3-4-erių) metų vaikai jau suvokia save, kaip savarankišką asmenybę, nori patys priimti sprendimus, ima rūpintis savo privatumu ir tuo, kaip juos vertina aplinkiniai.

Susiję straipsniai

Gražiausios citatos apie mamą

Patys gražiausi, švelniausi, prasmingiausi ir daugiausiai meilės savy talpinantys žodžiai apie mamas...

Gražiausi eilėraščiai mamai

Sakoma, kad gražiausios dainos ir eilės yra apie meilę, o juk mamas mylime tyriausiai, stipriausiai ir ilgiausiai.

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Naujausi komentarai

 1. Kiss kinder
  Kiss kinder prieš 3 mėn.

  aš taip pat neviešinu, bet darželio reikalais daviau sutikimą, nes kažkaip nesinori, kad vaikas nuo kitų būtų atskirtas fotografavimosi metu (manau liūdėtų) o tos nuotraukos tikiuosi tiesiog paskęsta gausoje tarp kitų nuotraukų ir greit tampa užmirštos

 2. Minimalistė
  Minimalistė prieš 3 mėn.

  Dėkoju, kad diskutuojate. Kaip jau minėjau, nesutinku su fotogfavimu, filmavimų, tik tuo atveju jei tai netrukdo vaiko ugdymosi procesui ir dalyvavimui veikloje, kai jis dalyvauja, bet stovi šone ir kitus vaikus fotografuoja, jo ne. Tad tai įmanoma padaryti ir tikrai nepastebėjau, kad vaikai del to jaustųsi nuskriausti. Net ir vyresnelis nei kart nepasakė kažkokios pastabos, kad auklėtoja neleido dalyvauti veikloje ar jis jautėsi atstumtas, nes reikėjo stovėti šone.
  Tad nesu prieš, jei tai darželio vidinė veikla, tačiau tie renginiai kuriuose tarptautiniu mastų keliamos nuotraukos jau prieštarauja mano įsitikinimams, jau per savo įsitikinimus peržengiau dėl darželio viešo puslapio, nes kitaip pati nematyčiau tu veiklų ir apskritai šventėse būtų sunku ir iš vaiko pusės būtų nemalonu jei jį stumdytu ir neleistų but su visa grupe.
  Praeitais metais buvo kita auklėtoja ir gebėjo ta procesą organizuot be priekaištų, dabar pasikeitus auklėtojoms sulaukiu priekaištų, kad joms per sunku tą daryti, tai trukdo jų kasdienę veiklą ir apskritai maždaug žemina kitus vaikus, nes buvo situacija, kai fotografas atsisakė fotografuoti visą grupę veikloje nes aš nesutinku dėl savo vaiko. Tai išsisprendė tuo, kad buvo fotografuojama kai mano vaikas nusisukes. Ten buvo viešosios įstaigos organizuojama veikla ir tam irgi iš esmės neturiu priekaištų, bet auklėtojos pagalvojo, kad turiu. Tiesiog norėjau atsijoti tuos tarptautinius renginius, o gavosi, kad viskas išsiplėtė iki visų veikiamu edukaciju ir fotografavimo juose. Vos ne turiu rašyti kažkokį sutikimą kur leidžiu fotografuot, o kur ne. Na nesunku parašyti, bet vis tiek tiesiog suabejojau visa situacija ir jaučiuosi, kad iš musės daromas dramblys. Suprantu kad vaiku akimirkos fiksuojamos kai jie grupėse ne po vieną, bet vis tiek abejoju, kad to noriu del to tarptautinio turinio talpinimo. Norisi tikėt, kad tai saugu, bet vis tiek iki galo nežinau kokias tikslais naudojamos tos nuotraukos. Net iš esmės pikta, kad apskritai kiekvienam žingsnyje darželio erdvėje fiksuoja vaikus, kai net įstatymas riboja nepilnamečių vaikų atvaizdų viešinimą ir rekomenduoja kelti blogesnės kokybės arba vaikų grupę fotografuoti iš toliau, kad nesimatytų veidų, nors darželio puslapiuose aiškiai matomi veidai... Suprantu, kad jie saugosi tiek, kad neatskleidžia tapatybiu, bet ar to realiai užtenka, kad užtikrinti vaikų atvaizdo saugumą?

 3. User has not uploaded an avatar
  Aurumaa prieš 3 mėn.

  Minimalistė parašė:
  Dėkoju, kad diskutuojate. Kaip jau minėjau, nesutinku su fotogfavimu, filmavimų, tik tuo atveju jei tai netrukdo vaiko ugdymosi procesui ir dalyvavimui veikloje, ka…

  O ką direktorė sako? Galbūt pasiūlykite, kaip papildyti sutikimo formą, kad būtų išskirta darželio vidiniai ar kiti renginiai? Pas mus iš kiekvienos grupės keli tėvai yra tėvų taryboje, galbūt galima ten šį klausimą kelti.
  Šiaip to fotografavimo tik daugės su laiku. Ypač jei vaikas bus aktyvesnis ir dalyvaus mokyklos renginiuose/konkursuose, lankys sporto/muzikos mokyklą ar pan.

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 mėn.

  Mes kai galvojome vaika i darzeli vesti,tai galejome rinktis ar norime,kad butu fotografuojama ir kur naudojamos foto butu. Tai ten buvo minimas linkedin, ju puslapis ir visur kitur,tai nesutikome. Tik,kad na bendrose foto viduje butu naudojamos foto,nes irgi nesinoro,kad butu atskirai visada. Bet nebeleisime i darzeli bent po kol kas,bet ir vel taip pat pazymeciau viska. Maciau,kad renginiuose mamu irgi galima paprasyti fotografu,kad nefotografuotu ir neviesintu.

 5. Minimalistė
  Minimalistė prieš 3 mėn.

  Su direktore šią temą dar neteko diskutuoti. Kadangi apskritai suabejojau ar verta čia nesutikti, jei toks sarsalas pakeltas ir dėl to vaikai negali dalyvauti kazkokiose veiklose. Nesuprantu tokio mažamečių vaikų viešinimo. Kaip ta kažkokia diena, kur apskritai lyg ir nesueina su valstybinem šventėm ir yra planuojama daryti kažkokį bendrą šokį kuris bus talpinamas tarptautiniu mastu. Dar galiu suprast mokyklas, kai vaikai patys supranta daug maž apie tą internetinę grėsmę ir jie nori tame dalyvaut. Patys jau geba priimti sprendimus ir kažkiek įvertinti kaip tai paveiks jų ateitį. Bet čia mažiukai, kur realiai gali bet kaip papasakot ir vaikui atrodys, kad čia viskas gerai. Atrodo, kad darželyje tas nuotraukų viešinimas kaip tie "sausainiai" su kuriais dažnai privaloma sutikt lankantis internetiniuose puslapiuose. Dažnai net neleidžia tuo puslapiu naudotis, jei nesutinki.
  Atrodo nenormalu taip visur talpinti vaikų atvaizdus, bet kitavertus ar racionalu man dėl to kelti šią temą darzelyje ir bandyt kažkokių pokyčių pasiekt. Ar vėliau nebus blogiau nei yra dabar vaikams. Juk vis tiek darys tokia sistema, kad jiems patogiau būtų, o mano vaikai net gali būt dėl to zeminami su pretekstu iš darželio pusės, kad tai mano sprendimas ir tokiu atveju turiu prisiimti pasekmes.
  Sutartyje kurioje reikėjo pažymėti punktus dėl fotografavimo ir filmavimo, nebuvo aiškiai nurodyta kur tos nuotraukos bus naudojamos ir kokiais tikslais. Tiesiog šiuo klausimu esu mažuma ir net nežinau ar yra dar tėvelių kuriems tai nepatinka ir jie to nenori darželyje. Vaikai lanko skirtingas darželio grupes ir tik aš viena atsisakau tokio tipo renginių.