Ar reikia vaiką skiepyti nuo gripo? (46)
Medikai rekomenduoja skiepyti vaikus (ir skiepytis patiems) nuo gripo. Skiepai padeda išvengti sunkių ligos formų ir komplikacijų. Tačiau sprendimą skiepyti arba ne, žinoma, priima tėvai.
Gripas: kas tai?
Gripas yra pavojinga, itin greitai, epidemijomis plintanti virusinė liga, dažnai lydima sunkių komplikacijų.
Gripui būdingas stiprus karščiavimas (38°C ir aukštesnė temperatūra), šaltkrėtis, raumenų skausmas, kaulų „laužymas“, gerklės ir galvos skausmas, sausas kosulys, sloga, didelis nuovargis ir silpnumas. Vaikams dažniau nei suaugusiems gali pasireikšti ir apsinuodijimą primenantys simptomai: pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas. Tad svarbu gripo nesupainioti su virškinimo sistemos negalavimais.
Didžiausią riziką sukelia gripo komplikacijos: plaučių uždegimas, sinusitas, širdies raumens uždegimas, galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas, inkstų nepakankamumas, sepsis ir kt.
Gripas yra gydomas simptomiškai, t.y. mažinant karščiavimą, skausmą, vartojant daug skysčių. Gydymui gali būti skiriami antivirusiniai vaistai, kurie veiksmingiausi ligos pradžioje.
Efektyviausia apsisaugojimo nuo gripo ir jo sukeltų komplikacijų priemone yra laikomi skiepai.
Plačiau skaitykite:
Kodėl vaikus tikslinga skiepyti nuo gripo?
- Tyrimai ir stebėjimo praktika įrodo, kad gripas pavojingiausias mažyliams iki 2 m. amžiaus ir vyresniems nei 65 m. žmonėms.
- Vaikų imuninė sistema dar tik formuojasi, tad jie lengviau užsikrečia įvairiomis ligomis, ligų eiga neretai būna sunkesnė, dažniau pasitaiko įvairių komplikacijų.
- Ugdymo įstaigas lankantys vaikai turi daug artimų kontaktų ir ilgą laiką būna sąlyginai nedidelėse, uždarose patalpose, tad užkrečiamosios ligos greitai plinta.
- Vaikams sunkiau laikytis higienos taisyklių (pavyzdžiui, reguliariai plauti ir dezinfekuoti rankas, prisidengti kosėjant ar čiaudėjant ir pan.) ir tokiu būdu apsisaugoti nuo užsikrėtimo įvairiomis ligomis.
Kada geriausia skiepyti vaikus nuo gripo?
Gripo sezonu yra laikomi spalio - gegužės mėnesiai.
Įprastai skiepytis rekomenduojama rudenį, t.y. rugsėjo ar spalio mėnesį.
Jeigu nespėjote pasiskiepyti iš anksto, verta tai padaryti ir vėliau, nes imunitetas po vakcinacijos susidaro pakankamai greitai (per apytikriai 2 savaites), o gripo sezonas tęsiasi iki pat vėlyvo pavasario.
Skiepai nuo gripo vaikams: skiepijimo tvarka
- Vaikus nuo gripo galima skiepyti nuo 6 mėn. amžiaus.
- Pirmą kartą skiepijamiems vaikams iki 9 m. amžiaus rekomenduojamos dvi vakcinos dozės. Antroji vakcinos dozė turėtų būti įskiepijama ne anksčiau nei po 4 savaičių po pirmosios.
- Nebe pirmą kartą skiepijamiems ir vyresniems nei 9 m. vaikams pakanka vienos gripo vakcinos dozės.
- Imunitetas susidaro praėjus 2 savaitėms po vakcinos ir nuo gripo apsaugo 6-12 mėn.
- Skiepytis sezoninio gripo vakcina rekomenduojama kasmet, t.y. ilgalaikis imunitetas nei pasiskiepijus, nei persirgus nesusidaro ir gripu galima užsikrėsti daug kartų.
Nepageidaujamos reakcijos po skiepų nuo gripo vaikams
Skiepai nuo gripo įprastai nesukelia didelių nepageidaujamų reakcijų. Dažniausiai pasitaiko paraudimas, patinimas, skausmas dūrio vietoje, karščiavimas, prakaitavimas, nuovargis, nedidelis šaltkrėtis, galvos skausmas.
Vaikas gali būti irzlesnis, mieguistas, jam gali būti sunkiau susikaupti, tad įvertinkite ar kitą dieną po skiepo vaikas galės eiti į ugdymo įstaigą, būrelį.
Nepageidaujamos reakcijos turėtų visiškai išnykti per 2-3 dienas po skiepo.
Jeigu jos užsitęsia arba jeigu pasireiškia didesnių negalavimų, vertėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Kada nerekomenduojama skiepyti vaikų nuo gripo?
Skiepijimą reikėtų atidėti jeigu vaikui pasireiškė viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomai: karščiavimas, kosulys, stipri sloga ir pan.
Skiepyti nuo gripo negalima jaunesnių nei 6 mėn. amžiaus vaikų ir vakcinos sudedamosioms dalims (ypač kiaušinio baltymui) alergiškų vaikų.
Skiepai nuo gripo vaikams: kur kreiptis?
Norint pasiskiepyti nuo gripo galima kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje esate „prisirašę“.
Nuo gripo taip pat galima pasiskiepyti daugelyje vaistinių, privačiose sveikatos priežiūros įstaigose.
Ar vaikai nuo gripo skiepijami nemokamai?
Taip. Prasidėjus 2024–2025 m. gripo sezonui, nemokama vakcina gali būti skiepijami ir 2–7 m. amžiaus vaikai. Iki tol Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokami skiepai buvo skirti tik žmonėms, priklausantiems kitoms rizikos grupėms.
Kaip skelbia Valstybinė ligonių kasa, ši amžiaus riba pasirinkta atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje vaikai ikimokyklinio ugdymo įstaigas, lyginant su kitų Europos šalių vaikais, pradeda lankyti vėliau ir būtent tuo metu išauga kontaktų bei užsikrėtimų gripo virusu skaičius. Pastebėta, kad šalyse, kurios pradėta aktyviau nuo gripo skiepyti vaikus, sumažėjo ir suaugusiųjų sergamumas.
Ar privaloma skiepyti vaikus nuo gripo?
Ne. Skiepai (kaip ir bet kurios kitos medicininės procedūros, tyrimai, intervencijos ir kt.) nėra privalomi. Tėvai sprendžia ar skiepyti ir kokiomis vakcinomis skiepyti vaikus.
Nusprendėme neskiepyti vaikų nuo gripo: kaip juos apsaugoti?
Specialistai sutinka, kad skiepai yra efektyviausia apsisaugojimo nuo virusinių ligų priemonė. Skiepų suteikiama apsauga nėra absoliuti, tad tiek pasiskiepijus, o ypač - nusprendus nesiskiepyti, svarbu saugotis.
- Neskiepykite vaikų, tačiau pasiskiepykite patys.
- Stiprinkite vaikų imunitetą.
- Dažnai plaukite ir dezinfekuokite rankas.
- Reguliariai vėdinkite ir valykite patalpas.
- Venkite bendrauti su peršalimo ligų simptomų turinčiais žmonėmis.
- Gripo epidemijos metu laikykitės karantino režimo, t.y. venkite didelių žmonių susibūrimo vietų, apribokite kontaktų skaičių, „pavojingose“ vietose (pavyzdžiui, gydymo įstaigose) dėvėkite apsauginę veido kaukę ir pan.
- Jeigu turite galimybę, gripo epidemijos metu neveskite vyresnių vaikų į darželį, būrelius ir pan. (ypač jeigu namuose yra kūdikis, naujagimis ar rizikos grupėms priklausantys suaugusieji).
Sveikatos vaikuciams ir visai jusu seimai