Ar vaikas bus dešiniarankis, ar – kairiarankis?

Mergaitė rašo Evgeny Atamanenko | Shutterstock.com

Pasaulinės statistikos duomenimis, 87 proc. mūsų planetos gyventojų yra dešiniarankiai, 12 proc. – kairiarankiai, o 1 proc. žmonių vienodai gerai geba naudotis abiem rankomis. Tiesa, pastebima, kad kairiarankių procentas visame pasaulyje pamažu auga: jie tampa socialiai pripažįstami ir kairiosios rankos dominavimas nebelaikomas anomalija, kaip buvo anksčiau.

Daugiau apie kairiarankius vaikus skaitykite:

Kas lemia, kuri vaiko ranka bus dominuojanti?

Žmogaus smegenų pusrutuliai susieti su priešinga kūno puse: tai reiškia, kad kairiarankių žmonių informacijos apdorojimo procesai sutelkti dešiniajame smegenų pusrutulyje, ir atvirkščiai. Kairiojo arba dešiniojo smegenų pusrutulio, taip pat kairės / dešinės rankos dominavimas yra įgimtas, ir to pakeisti neįmanoma. Tai priklauso nuo lateralizacijos – funkcijų pasiskirstymo skirtinguose smegenų pusrutuliuose. Laterizacija lemia ne tik tam tikros rankos, bet ir kojos bei kitų kūno dalių dominavimą.

Anksčiau kairiarankius vaikus buvo bandoma „perauklėti“ ir skatinti naudotis vien tik dešine ranka. Tačiau tokie bandymai neturi nei pagrindo, nei prasmės: kairiarankis vis tiek rašys, įvairius darbus geriau dirbs kairiąja ranka. Kairiarankiai vaikai – tokie pat gabūs, kaip ir dešiniarankiai.

Kaip paaiškėja, ar vaikas bus dešiniarankis, ar – kairiarankis?

Kuri vaiko ranka bus dominuojanti, paprastai paaiškėja dar iki antrojo mažylio gimtadienio, nors kartais vienos rankos dominavimą galima pastebėti kūdikiui sulaukus vos 6–7 mėn. Išskirtiniais atvejais vaikas vienodai abiem rankomis naudojasi net iki pat pradėdamas lankyti mokyklą. Dar reikėtų nepamiršti to 1 proc. žmonių, kurie vienodai gerai geba naudotis abiem rankomis, todėl kurios nors vienos rankos dominavimas apskritai neišreikštas.

Pastebima, kad kūdikiai paprastai vienodai daiktus liečia tiek dešine, tiek ir kaire ranka, bet kartais jau galima pastebėti, kuria ranka jis naudojasi dažniau. Medikų bendruomenės nuomone, jei kūdikis iki 1 metų viską daro išimtinai tik viena ranka, reikėtų sunerimti: tai gali būti raidos arba fiziologinių sutrikimų požymis, tad verta pasikonsultuoti su mažylio gydytoju.

Atkreipkite dėmesį, kad vaikui pradėjus mokytis vaikščioti intensyviai veikia abu smegenų pusrutuliai, tad tuo metu nuspėti ir tiksliai nustatyti, kuri kūno pusė dominuos – kur kas sunkiau.

Kaip patikrinti, kuri vaiko ranka yra dominuojanti?

Jeigu nesate tikri, ar vaikas yra dešiniarankis, ar – kairiarankis, galite vaiko paprašyti paduoti žaislą, parodyti knygelėje kokį nors objektą, paridenti kamuoliuką, pridėlioti konstruktoriaus detalių ir pan.: žiūrėkite, kurią ranką vaikas tiesia pirmą, kuria ranka kamuoliuką ridena, kuria ima kaladėles ir pan.

Kūdikius primaitinant gabaliukais ar įsigijus specialų šaukštelį, jau vos 9–10 mėn. sulaukęs kūdikis pradeda mokytis valgyti savarankiškai, tad šio proceso metu taip pat galima pastebėti, ar vaikas yra dešiniarankis, ar – kairiarankis.

Analogiškai tam tikros kojos dominavimą galima patikrinti žaidžiant futbolą: vaikas kamuolį dažniau spirs dominuojančiąja koja.

Susiję straipsniai

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti?

Dėl atlėpusių ausų korekcijos į medikus rekomenduojama kreiptis dar vaikui iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų amžiaus.

Vaikų žvairumas: ką svarbu žinoti?

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kai akys nukrypsta nuo centro ir žvelgia į skirtingas puses. Priežastis – sutrikęs akių fiksacijos mechanizmas.