Ar žinote, kaip taisyklingai pamatuoti temperatūrą vaikui?

Mama matuoja kūdikiui temperatūrą ausyje Gerain0812 | Shutterstock.com

Temperatūrą vaikui galime pamatuoti keliose vietose – pažastyje, burnoje, ausyje, tiesiojoje žarnoje ir kaktoje.

Iš tiesų, jei norėtume pamatuoti visiškai tiksliai, turėtume matuoti vidinę kūno temperatūrą ausyje ar tiesiojoje žarnoje, mat čia temperatūra itin pastovi ir jai mažiausiai daro įtaką išoriniai veiksniai.

Temperatūros matavimas pažastyje

Nors, atrodo, įprasta temperatūrą matuoti pažastyje, tačiau rezultatas gali būti nevisiškai tikslus dėl aplinkos temperatūros, prakaitavimo, drėgmės pažastyje, nepakankamai prispaudžiamo termometro, jam per mažai liečiantis su kūnu, vaikui kilnojant ranką. Būtent dėl šios priežasties būtina termometrą pažastyje laikyti tiek, kiek nurodo gamintojas. Kokia dažniausiai daroma klaida? Išgirdus termometro garsinį signalą jis išimamas ir vertinami jo duomenys. Reikėtų žinoti, kad siganalas pypsi tada, kai išmatuotos temperatūros pokytis tampa per mažas ankstyvai kūno temperatūros indikacijai pateikti. Tikslūs duomenys bus parodyti po kiek ilgesnio laiko – maždaug 10 minučių.

Temperatūros matavimas burnoje

Burnoje matuoti temperatūrą galima tik mažiesiems nuo 4 metų, tačiau ir šiuo atveju būtina laikytis tam tikrų sąlygų, norint temperatūrą išmatuoti tiksliai: prieš matuojant vaiko burna turi būti užčiaupta iki 5 minučių, termometras turi būti gerai prispaustas po liežuviu, nejudėti burnoje. Jei vaikas prieš tai valgė ar gėrė, tai gali paveikti matavimo rezultatus. Be to, reikia nepamiršti, kad tokio amžiaus vaikams gana sunku laikytis nurodymų – jis bet kada gali išsižioti. Temperatūros matavimo burnoje laikas – iki 5 minučių.

Temperatūros matavimas ausyje

Infraraudonųjų spindulių ausies termometrai aptinka ausies būgnelio ir aplinkinių audinių skleidžiamą šilumą infraraudonųjų spindulių diapazone, šią šilumą termometras paverčia į atitinkamą ausies temperatūrą. Tokie termometrai vaikams kur kas saugesni nei, pavyzdžiui, tiesiosios žarnos termometrai. Be to, jie spartesni, juos paprasčiau naudoti nei burnos termometrus. Tokie termometrai – ir saugesni: stiklas nesuduš, vaikas nieko nepraris. Be to, patogu: matuoti temperatūrą galima net miegančiam vaikui. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad ausis – puiki kūno temperatūros matavimo vieta. Ausies būgnelyje yra tos pačios kraujagyslės, kurios yra pagumburyje, t. y. kūno temperatūrą kontroliuojančioje smegenų dalyje. Taigi ausis – itin tikslus vidinės kūno temperatūros rodiklis.

Normali ausies temperatūra (°C):

  • kūdikių 36,4–37,5 °C
  • vaikų 36,1–37,5 °C
  • paauglių / suaugusiųjų 35,9–37,5 °C

Temperatūros matavimas tiesiojoje žarnoje 

Rektalinė temperatūra, matuojama tiesiojoje žarnoje, išmatuojama tiksliai, nes tai yra vidinė kūno temperatūra, kuriai neturi įtakos aplinkos veiksniai. Prieš matuojant temperatūrą išangėje reikia patepti termometrą odos nedirginančiu geliu, švelniai įkišti termometro galiuką į išangę ne daugiau kaip iki 1,3 cm. Svarbu žinoti, kad pajutus pasipriešinimą jokiu būdu negalima termometro galiuko kišti į išangę jėga. Po naudojimo termometrą reikia dezinfekuoti. Besimuistančiam vaikui tokiu būdu išmatuoti temperatūrą nėra paprasta, o vyresniems vaikams gana nemalonu. Išangėje temperatūra matuojama iki 5 minučių. 

Patogiausias būdas išmatuoti temperatūrą vaikams

Pats naujausias ir patogiausias būdas išmatuoti temperatūrą vaikams – matuoti ją bekontakčiu termometru. Naudojant tokio tipo termometrus labai svarbu tiksliai laikytis naudotojo instrukcijoje nurodytų reikalavimų.

Svarbiausi faktoriai, kurie gali turėti įtakos matavimo tikslumui ar netikslumui:

  • atstumas nuo termometro matavimo daviklio iki kaktos;
  • kaktos vieta, į kurią tiksliai turi būti nukreiptas termometro daviklis;
  • termometro daviklio švarumas;
  • temperatūra matuojama tik vidaus patalpose su normaliu apšvietimu;
  • kaktos sausumas matuojant (kakta neturi būti drėgna);
  • kakta turi būti plika (turi būti patraukti plaukai);
  • grįžus iš lauko rekomenduojamas delsos laikas – iki matavimo likus 30 minučių (palaukti prieš matavimą).

Ką daryti, jei vaikui karščiuojant kakta yra vėsi ar šalta?

Tokiu atveju veikiausiai reikėtų pasirinkti alternatyvų temperatūros matavimo metodą. Bekontakčiu termometru patogu matuoti temperatūrą vaikui miegant.

Svarbu

Iš tiesų labai svarbu laikytis gamintojo nurodymų matuojant bekontakčiu termometru. Tai parodo 2021 m. atliktas ir publikuotas tyrimas1, kuriame įvardijami 3 svarbiausi faktoriai, kad temperatūra būtų išmatuota kuo tiksliau: matavimo atstumas, matavimo kampas (reikia matuoti statmenai) ir aplinkos apšvietimas. Jeigu nesilaikoma šių trijų reikalavimų, tokiu atveju gauti matavimo rezultatai turėtų būti vertinami tik kaip kokybiniai, t. y. tokiu atveju tik galima nustatyti, ar vaikas karščiuoja ar ne apskritai, o ne kiek jis tiksliai turi temperatūros.

Karščiuojant, atsižvelgiant į situaciją, temperatūrą reikėtų matuoti kas 2–4 valandas. Suabejoję, ar termometras temperatūrą išmatavo teisingai, neskubėkite, ir vėl pakartotinai pamatuokite praėjus bent pusvalandžiui. Jeigu vaikas karščiuoja, apie galimą gydymą visada pasitarkite su savo šeimos gydytoju.

1Filippo Piccinini, Giovanni Martinelli, Antonella Carbonaro. Reliability of Body Temperature Measurements Obtained with Contactless Infrared Point Thermometers Commonly Used during the COVID-19 Pandemic. Sensors 2021, 21, 3794. P. 14.

Susiję straipsniai

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.