4–7 mėn.: bendravimas su kūdikiu ir jo lavinimas (11)

4–7 mėnesių kūdikio lavinimas

Kūdikio bendravimo įgūdžių lavinimas. Kūdikiui augant, platėja jo skleidžiamų garsų ir veido išraiškų diapazonas, mažylis daug šypsosi, juokiasi ir čiauška. Taip pat jis imituoja garsus: atidžiau įsiklausius, galima išgirsti, kaip vaiko balsas pakyla ir nusileidžia, lyg klausiant ar ką nors teigiant. Vis dažniau vaikas siekia atkreipti tavo dėmesį ir išreikšti savo jausmus ne verksmu, o kitais garsais. Visus šiuos bandymus reikėtų kaip galima labiau skatinti, nes tokiu būdu kūdikis mokosi kalbos.

Taip pat kūdikis mokosi suprasti tavo ir kitų jį supančių žmonių kalbą. Būdamas mažesnis, jis labiau orientavosi pagal balso toną: raminantis balsas jį nuramindavo, piktesnis balsas perteikdavo žinią, kad kažkas yra negerai. Dabar jis pradeda atskirti įvairius garsus, ima suvokti, kaip žodžiai susideda į sakinius. Šiame amžiuje kūdikiai pradeda atsiliepti į savo vardą, gali nustoti ką nors darę, jei išgirsta “Ne”, pradeda sieti žodžius su pažįstamais daiktais.

Kaip lavinti? Šiame amžiuje kūdikiai nepaprastai mėgsta garsinius žaidimus:

 • Pamėgdžiok mažylio garsus: visus tuos “Ba-ba-ba” ir “Agu”, pasakyk sakinį, į kurį įpintum tą patį garsą.
 • Imituok dialogą: nekalbėk tuo pat metu, kaip ir kūdikis, palauk, kol jis “pasakys”, ką nori, tada pradėk kalbėti tu, vėl palaukdama, kai mažylis norės kažką “atsakyti”. Užduok jam “klausimus”, patylėk, kad mažylis turėtų galimybę “atsakyti”, ir entuziastingai sureaguok, kai gausi “atsakymą”.
 • Įvardink: aiškiais, trumpais žodžiais įvardink mažyliui daiktus, kuriuos dažniausiai matote aplinkoje, pristatyk žmones, pavadink užsiėmimus. Geriausia, jei šie žodžiai bus įprasti suaugusiems, ne “kūdikiškos” kalbos.
 • Skaityk! Pradėk skaityti, jei to dar nedarei anksčiau! Rekomenduojama, kad maždaug nuo 6 mėnesių amžiaus kūdikiui būtų kasdien skaitoma. Skaitydama mažyliui knygutę, parodyk jam įvairius daiktus, žmones ir gyvūnus, pasakyk, kaip jie vadinasi, gali pavaizduoti gyvūnų skleidžiamus garsus. Rinkis kūdikiams skirtas knygutes, kuriose būtų paprasti paveiksliukai ar žmonių veidai, taip pat tokias, kuriose būtų daug įvairių tekstūrų paliesti. Ieškok medžiaginių, vinilinių ar storo kartono knygučių, kad mažylis galėtų jas be gailesčio čiupinėti ir galbūt apkramtyti.

Pojūčių ypatumai. Šiame amžiuje kūdikių rega gerėja, kūdikis daugiau mato ir atskiria daugiau spalvų nei anksčiau. Atsiranda naujų galimybių lavėti mažylio skonio bei uoslės pojūčiams, nes būtent šiuo laikotarpiu pradedamas įvesti tirštas maistas. Nepamiršk, kad kūdikiams reikia laiko, kad priprastų prie kažko naujo, todėl, jei pirmosiomis dienomis koks nors duodamas maistas jam ir nelabai patinka, gali būti, kad po dar kelių kantrių bandymų jis jį pamėgs. Tad nesiblaškyk nuo vieno produkto prie kito, būk nuosekli ir duok tą patį bent kelias dienas.

Kaip lavinti pojūčius? Stimuliuok kūdikio regėjimą, eidama su juo į svečius, į parduotuvę ar judrią aikštę pasivaikščioti, kur mažylis galės pamatyti daug naujų dalykų.

Vaikas toliau domisi įvairiomis spalvomis, raštais ir formomis. Parūpink jam daiktų, kurių spalvos ir tekstūros būtų kuo įvairesni; tam gali tikti ir kasdieniniai daiktai, randami bet kuriuose namuose: mediniai šaukštai, plastikinės dėžutės, puodeliai, naujos švarios kempinėlės indams plauti.

Judėjimo ir fizinės raidos ypatumai. Šiame amžiuje vaikai gali išlaikyti savo galvą ir krūtinę pakeltą, gulėdami ant pilvo. Jie pradeda stumti kūną į priekį, tokiu būdu stiprindami rankų raumenis, ir išriesdami nugarą – tai stiprina krūtinės bei nugaros raumenis.

Taip pat tai laikotarpis, kuomet kūdikiai išmoksta permesti savo kojas į vieną ar kitą pusę, taip atrasdami, kad gali apsiversti. Todėl palikti mažylį vieną ant aukštesnio paviršiaus tampa dar pavojingiau. Atsargumas – visų pirma!

Sustiprėjus kaklo bei liemens raumenims, kūdikiai mokosi atsisėsti. Iš pradžių mažylis tai daro su pagalba, tau laikant jį už rankyčių, vėliau įgūdžiai stiprėja, ir galiausiai vaikas gali atsisėsti pats vienas.

Šiuo laikotarpiu stiprėja ir kojos. Pastačius kūdikį stačią, jis išmoksta išlaikyti savo kūno svorį. Sulaukę 7 mėnesių, daugelis kūdikių mėgsta pastovėti, tačiau nepamiršk, kad stovėjimu nereikėtų piktnaudžiauti, jei mažylis tam dar nėra pasiruošęs!

Kūdikis vis labiau mokosi naudotis rankomis, siekia ir bando imti tai, kas juos sudomino. Taip pat jie mokosi perimti daiktą iš vienos rankos į kitą, čiupinėja piršteliais įdomias detales.

Kaip lavinti?

 • Gali padėti kūdikiui mokytis vartytis, paguldydama jį saugioje vietoje (pavyzdžiui, ant grindų patiesusi šiltą ir spalvingą patiesalą), duodama jam daug įdomių daiktų, kurių jis galėtų siekti ir imti į rankytes. Žaidimui taip pat labai tinka minkšti kamuoliai.
 • Kaip ir anksčiau, nenustok guldžiusi mažylio ant pilvo, kad jis toliau mokytųsi kelti galvą bei pečius ir tokiu būdu ruoštųsi šliaužimui.
 • Pabarškink barškutį, kad mažylis pasisuktų į jo pusę ir bandytų jo siekti; padėk žaisliuką taip, kad kūdikis turėtų pasistengti, norėdamas jį paimti.
 • Parodyk kūdikiui, kad veiksmai sukelia pasekmes: duok pažaisti “muzikinių” žaislų ar kūdikiams skirtų instrumentų, kuomet paspaudus mygtuką išgirstamas garsas.
 • Mokyk vaiką, kad daiktai nedingsta, nors jis jų ir nemato kurį laiką. Parodžiusi žaislą, pavyzdžiui, barškutį, paslėpk jį už nugaros ar apvožk kibirėliu: tegu mažylis ieško. Galite pažaisti slėpynių: užsimesk skarelę ant galvos ir pasakyk “Kukū”, paskui skarelę užmesk ant galvos kūdikiui.

SVARBU: Būk atsargi, kad daiktai, kuriuos duodi kūdikiui, neturėtų smulkių detalių, nes kūdikio pasaulio pažinimas didele dalimi vyksta per burną, todėl visi daiktai greičiausiai nukeliaus ten.

Naujausi komentarai

 1. gelmius
  gelmius prieš 8 m.

  Galiu patarti, akd jeigu norit literaturos lavonti vaikuciui, turiu nebloga knyga kaip zaisti su kudikiu : "Protingas kudikis" ji skatina vystymasi, raida, daug patarimu, zaidsimu, informacijos Labai verta demesio

 2. fennec prieš 8 m.

  zvejuke parašė:
  Sveikos, sakykit ar kuriai nors gal irgi taip pat yra kaip mums, nes as pergyvenu. Mano mazylis visai nesidomi zaislais, jei duodu zaisliuka i rankyte, tada laiko, biski pabarskina (na jei neturetu zaislo rankytej irgi judintu rankyte, del to manau barskina pats nesuvokdamas kad barska), tada vel ismeta, o pats dar nera pasiemes jokio barskucio. Beje mums 4men 4d. Dar jis labai prakaituoja, kol pavalgo visa galvyte slapia, delniukai irgi visad sukaite...nors kuno temperatura normali.. patarkit jei kas su tuo susiduret..

  Na kiekvienas lavinasi individualiai Dar tik mokosi zaisliukais dometis. Jau paima kai duodi, truouti pabarskina - vadinas jau pradzia padaryta (maniskis lygiai taip pat darydavo, kai mokinosi zaist) As dar toki kuba lavinomo esu nupirkus, tai paguldydavau suneli ant nugaros ir pakabindavau kuba virs jo, kad galetu ciupinet... po truputi po truputi.. daba jau ir kabinti nereik. Jis ir taip ir anaip, ir i burnyte, ir ant soniuko zo, be kliuciu...

  O del prakaitavima Maniskis prakaituoja irgi labai. Geriam po 3 lasiukus, nors daktare tik 1na sake. O kai pasakiau, kad prakaituoja - sako cia irgi nuo vaikelio priklauso tipo maniskis tiesiog linkes prakaituot

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  tipo parašė:
  Na kiekvienas lavinasi individualiai Dar tik mokosi zaisliukais dometis. Jau paima kai duodi, truouti pabarskina - vadinas jau pradzia padaryta (maniskis lygiai taip pat darydavo, kai mokinosi zaist) As dar toki kuba lavinomo esu nupirkus, tai paguldydavau suneli ant nugaros ir pakabindavau kuba virs jo, kad galetu ciupinet... po truputi po truputi.. daba jau ir kabinti nereik. Jis ir taip ir anaip, ir i burnyte, ir ant soniuko zo, be kliuciu...

  O del prakaitavima Maniskis prakaituoja irgi labai. Geriam po 3 lasiukus, nors daktare tik 1na sake. O kai pasakiau, kad prakaituoja - sako cia irgi nuo vaikelio priklauso tipo maniskis tiesiog linkes prakaituot

  Mes kai buvom pas okuliste, tai musu paklause ar neprakaituoja daug? sakau o kodel klausiat? tai atsake kad itaria simpatine nervu sistema... o kas tai gali but net nenumanau, o musu "puikioji" daktare niekad nieko negali paaiskint...

 4. vaid06
  vaid06 prieš 8 m.

  sveikos mamytes ,manasisi 4 men ir savaitele tai zaislu nepaleidzia is ranku viskas idomu jam , o jau ritinejas tai nespeju gaudyt kad is lovos neiskristu, arba ant zemes kai guli i siena kokia nenusidauztu siap jau ir sestis labai nori o jau pyksta kai neleidziu

 5. tevudarzelis
  tevudarzelis prieš 8 m.

  Pokalbio dalis apie vitaminą D iškelta į temą Vitaminas D kūdikiams