4–7 mėn.: bendravimas su kūdikiu ir jo lavinimas (16)

4–7 mėnesių kūdikio lavinimas

Kūdikio bendravimo įgūdžių lavinimas. Kūdikiui augant, platėja jo skleidžiamų garsų ir veido išraiškų diapazonas, mažylis daug šypsosi, juokiasi ir čiauška. Taip pat jis imituoja garsus: atidžiau įsiklausius, galima išgirsti, kaip vaiko balsas pakyla ir nusileidžia, lyg klausiant ar ką nors teigiant. Vis dažniau vaikas siekia atkreipti jūsų dėmesį ir išreikšti savo jausmus ne verksmu, o kitais garsais. Skatinkite šiuos jo bandymus bendrauti kaip įmanydami, nes tokiu būdu kūdikis mokosi kalbos.

Mažylis taip pat mokosi suprasti žmonių kalbą. Būdamas mažesnis, jis labiau orientuodavosi pagal balso toną: raminantis balsas jį nuramindavo, piktesnis balsas perteikdavo žinią, kad kažkas yra negerai. Dabar jis pradeda atskirti įvairius garsus, ima suvokti, kaip žodžiai susideda į sakinius. Šiame amžiuje kūdikiai pradeda atsiliepti į savo vardą, gali nustoti ką nors darę, išgirdę tvirtą “ne”, pradeda sieti žodžius su pažįstamais daiktais.

Kaip lavinti? Šiame amžiuje kūdikiai nepaprastai mėgsta garsinius žaidimus:

 • Pamėgdžiokite mažylio garsus: visus tuos „Ba-ba-ba” ir „Agu”. Pasakykite sakinį ir įpinkite į jį tą patį garsą.
 • Imituokite dialogą: nekalbėkite tuo pat metu, kaip ir kūdikis. Palaukite, kol jis „pasakys”, ką nori, tada pradėkite kalbėti jūs. Vėl palaukite, kol mažylis norės kažką „atsakyti”. Užduokite jam „klausimus”. Patylėkite, kad mažylis turėtų galimybę „atsakyti”. Entuziastingai sureaguokite, kai gausite „atsakymą”.
 • Įvardinkite: aiškiais, trumpais žodžiais įvardinkite mažyliui daiktus, kuriuos dažniausiai matote aplinkoje, pristatykite žmones, pavadinkite užsiėmimus. Geriausia, jei šie žodžiai bus įprasti suaugusiems, ne „kūdikiškos” kalbos.
 • Skaitykite! Pradėkite skaityti, jei to dar nedarėte! Nuo 6 mėnesių amžiaus kūdikiui rekomenduojama skaityti kasdien. Skaitydami mažyliui knygutę, parodykite jam įvairius daiktus, žmones ir gyvūnus, pasakykite, kaip jie vadinasi, galite pavaizduoti gyvūnų skleidžiamus garsus. Rinkitės kūdikiams skirtas knygutes, kuriose būtų paprasti paveiksliukai ar žmonių veidai, taip pat tokias, kuriose būtų daug įvairių tekstūrų paliesti. Ieškokite medžiaginių, vinilinių ar storo kartono knygučių, kad mažylis galėtų jas be gailesčio čiupinėti ir galbūt apkramtyti.

Pojūčių ypatumai. Šiame amžiuje kūdikių rega gerėja, kūdikis daugiau mato ir atskiria daugiau spalvų nei anksčiau. Atsiranda naujų galimybių lavėti mažylio skonio bei uoslės pojūčiams, nes būtent šiuo laikotarpiu pradedamas įvesti tirštas maistas. Nepamirškite, kad kūdikiams reikia laiko, kad priprastų prie kažko naujo, todėl, jei pirmosiomis dienomis duodamas maistas jam ir nelabai patinka, gali būti, kad po kelių kantrių bandymų jis jį pamėgs. Tad nesiblaškykite nuo vieno produkto prie kito, būkite nuosekli ir duokite tą patį bent kelias dienas.

Kaip lavinti pojūčius? Stimuliuokite kūdikio regėjimą, eidami su juo į svečius, į parduotuvę ar judrią aikštę pasivaikščioti. Juk ten mažylis galės pamatyti daug naujų dalykų.

Vaikas domisi įvairiomis spalvomis, raštais ir formomis. Parūpinkite jam daiktų, kurių spalvos ir tekstūros būtų kuo įvairesnės. Tam gali tikti ir kasdieniniai daiktai: mediniai šaukštai, plastikinės dėžutės, puodeliai, naujos švarios kempinėlės indams plauti.

Judėjimo ir fizinės raidos ypatumai. Šiame amžiuje vaikai, gulėdami ant pilvo, gali išlaikyti savo galvą ir krūtinę pakeltą. Jie pradeda stumti kūną į priekį, tokiu būdu stiprindami rankų raumenis, o krūtinės bei nugaros raumenisstiprina išriesdami nugarą.

Tai yra laikotarpis, kada kūdikiai išmoksta permesti savo kojas į vieną ar kitą pusę, taip atrasdami, kad gali apsiversti. Todėl palikti mažylį vieną ant aukštesnio paviršiaus tampa dar pavojingiau. Nepamirškite apie atsargumą!

Sustiprėjus kaklo bei liemens raumenims, kūdikiai mokosi atsisėsti. Iš pradžių mažylis tai daro su pagalba, jums prilaikant jį už rankyčių. Vėliau įgūdžiai stiprėja, ir galiausiai vaikas gali atsisėsti savarankiškai.

Šiuo laikotarpiu stiprėja ir kojos. Pastačius kūdikį stačiai, jis išmoksta išlaikyti savo kūno svorį. Sulaukę 7 mėnesių, daugelis mažylių mėgsta pastovėti. Bet nepiktnaudžiaukite, jei mažylis tam dar nėra pasiruošęs!

Kūdikis vis labiau mokosi naudotis rankomis, siekia ir bando imti tai, kas jį sudomino. Taip pat jie mokosi perimti daiktą iš vienos rankos į kitą, čiupinėja piršteliais įdomias detales.

Kaip lavinti?

 • Padėkite kūdikiui mokytis vartytis, paguldydami jį saugioje vietoje (pavyzdžiui, ant grindų, patiesę šiltą ir spalvingą patiesalą) arba duodami jam daug įdomių daiktų, kurių jis galėtų siekti ir imti į rankytes. Žaidimui taip pat labai tinka minkšti kamuoliai.
 • Nenustokite guldyti mažylio ant pilvo, kad jis toliau mokytųsi kelti galvą bei pečius (tokiu būdu jis ruošiasi šliaužimui).
 • Pabarškinkite barškutį, kad mažylis pasisuktų į jo pusę ir bandytų jo siekti; padėkite žaisliuką taip, kad kūdikis turėtų pasistengti, norėdamas jį paimti.
 • Parodykite kūdikiui, kad veiksmai sukelia pasekmes: duokite pažaisti “muzikinių” žaislų ar kūdikiams skirtų instrumentų, kuomet paspaudus mygtuką išgirstamas garsas.
 • Mokykite vaiką, kad daiktai nedingsta, nors jis jų kurį laiką gali nematyti. Parodžiusi žaislą, pavyzdžiui, barškutį, paslėpkite jį už nugaros ar apvožkite kibirėliu: tegu mažylis ieško. Galite pažaisti slėpynių: užsimeskite skarelę ant galvos ir pasakykite “Kukū”, o vėliau užmeskite ją ant galvos kūdikiui.

SVARBU:  Daiktai, kuriuos duodate kūdikiui, turi būti be smulkių detalių. Mažylis pažįsta pasaulį per burną, todėl visi daiktai greičiausiai nukeliaus ten.

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“ Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Nandini_ prieš 1 m.

  parašė:
  Sveikos, sakykit ar kuriai nors gal irgi taip pat yra kaip mums, nes as pergyvenu. Mano mazylis visai nesidomi zaislais, jei duodu zaisliuka i rankyte, tada laiko, …

  Sveiki! Labai idomu, kaip pasikeite vaikiuko igudziai zaidziant praejus tiek laiko. Kada pradejo dometis zaisliukais? Mano sunelis irgi nesidomi zaislais. Galvoju, ar jau pradet nerimaut.

 2. User has not uploaded an avatar
  Mur44 prieš 1 m.

  3,5 men kudikis guledamas ant pilvuko pradejo kelti rankas ir kojas. Kazkaip ankscisu ant dilbiu isbudavo daug ilgiau, o dabar vis kaip lektuvelis darosi. Cia jau reiktu sunerimti?

 3. Krissss
  Krissss prieš 1 m.

  jurate44 parašė:
  3,5 men kudikis guledamas ant pilvuko pradejo kelti rankas ir kojas. Kazkaip ankscisu ant dilbiu isbudavo daug ilgiau, o dabar vis kaip lektuvelis darosi. Cia jau r…

  Mano nuomone viskas gerai, šiuo judesiu stiprina kitus raumenis

 4. User has not uploaded an avatar
  Mur44 prieš 1 m.

  Krissss parašė:
  Mano nuomone viskas gerai, šiuo judesiu stiprina kitus raumenis

  vyras irgi taip sake, bet man pirmakartei mamai vis neramu🙈Ačiū labai🤦‍♀️

 5. Krissss
  Krissss prieš 1 m.

  jurate44 parašė:
  vyras irgi taip sake, bet man pirmakartei mamai vis neramu🙈Ačiū labai🤦‍♀️

  Šis judesys padės tiesių rankų atramai