Bendravimas su kūdikiu

Nors tai atrodo stebėtina, tačiau pirmieji šeši jūsų kūdikio gyvenimo mėnesiai yra esminiai jo socialinei raidai. Būtent per šias ankstyvąsias savaites kūdikis pradeda suprasti tarpusavio santykių malonumą ir bendravimo svarbą.

Kūdikis peržengia vieną raidos etapą, kai, be esminių šilumos ir maisto poreikių, pradeda džiaugtis ir socialiniu gyvenimo aspektu.

Kadangi savo kūdikiui esate patogumo, malonumo ir saugumo įsikūnijimas, natūraliai tampate geriausiu žmogumi, galinčiu jį išmokyti meile grįstų tarpusavio santykių, kurių pagrindai užsimezga per pirmuosius odos prisilietimus. Tai kūdikiui pirmąsias keletą savaičių labai patinka.

Naujagimis

Nuo pat savo gyvenimo pradžios kūdikis trokšta artimo ryšio su jumis. Jis kreipsis į jus linksėdamas galva, judindamas lūpas ir liežuvį bei trūkčiodamas visu kūneliu. Tai yra patys pirmieji jo kalbėjimo bandymai. Jis bendrauja su jumis ir turite atsakyti garsais, juoku ir galvos judesiais. Kūdikis netrukus supras, kad gali paskatinti jus atsakyti.

Trys mėnesiai

Jūsų kūdikis bendraudamas gestikuliuoja jau gerokai sąmoningiau. Jis pasisuks į garso šaltinį ir rangysis iš malonumo matydamas jus. Jis supras, kad šypsena yra malonus pasisveikinimas, jo ankstyvasis “labas”.

Jūsų kūdikis sužinos, kad draugiškumas nelieka be atlygio, jeigu reaguosite neabejingai, su meile, apkabinsite, priglausite ir kuždėsite jam. Vaikas, kuriam šypsomasi, pats nusišypsojo, taip pat šypsosis sveikindamasis. Maitindamos kūdikį sukurkite fizinį intymumą. Jį priglauskite prie savęs, žvelkite jam į akis ir švelniai kalbinkite.

Keturi mėnesiai

Nuo dabar kūdikis tampa jau visiškai socialiu asmeniu - paliktas vienas netrukus pravirks, net jei aplinkui bus daug žaislų. Jis nustos verkęs, kai prie jo prieisite, ir rangysis laukdamas.

Kūdikis mielai reaguos į jį pažįstančius žmones, o jūs ir kiti šeimos nariai sulauksite ypatingo atsako. Užmegzkite akių kontaktą kuo dažniau ir nutaisykite įvairias veido išraiškas bei gestikuliuokite.

Penki mėnesiai

Šio amžiaus kūdikiai bendrauja keturiais pagrindiniais būdais: garsais, gestai, veido išraiška bei verksmu ir, jeigu nemiega, visus juos išbando. Energingai ir garsiai mėgdžiokite visus savo kūdikio garsus.

Sudominkite jį įdomesniais garsais. Paleiskite ramią muziką, glamžykite popierių ir paskambinkite mažu varpeliu. Dabar jis jau skiria piktą balsą nuo draugiško ir skirtingai į juos reaguoja. Šio amžiaus kūdikis jau šiek tiek drovisi nepažįstamųjų, tačiau šypsosi pažįstamam žmogui.

Šeši mėnesiai

Jūsų kūdikio socialinė pažanga dabar kur kas labiau fizinę, net agresyvi, tačiau kartu pasireiškia ir vis didėjanti nepažįstamųjų baimė bei savininkiškas elgesys su jumis. Jis vis daugiau tyrinėja rankomis, dažniau glosto ir liečia jūsų rankas ir veidą, o ne tik jį stebi.

Reaguokite į kūdikį

Bet koks jūsų atsakas į kūdikio pastangas bendrauti padės jam vėliau suprasti komunikacijos reikšmę, todėl turite būti visą laiką pozityviai nusiteikę. Jeigu kūdikis guguoja, o jūs atsakote tyla, jis netrukus pavargs nuo tokio žaidimo be atsako ir gali iš viso nustoti bendrauti, kai nėra būtino reikalo.

Visuomet skatinkite abipusį pokalbį arba aiškiai mėgdžiodami savo kūdikio gestus ir garsus, arba kalbindami jį, kad gautumėte atsakymą. Teatrališkai tarkite žodžius ir gestikuliuokite. Kuo išraiškingesni bus jūsų gestai, tuo geriau kūdikis juos supras ir tuo labiau jam patiks, taigi ir ryšys taps stipresnis.

Mažas kūdikis jautriai reaguoja į staigų triukšmą, todėl reikia tai turėti omenyje, ir nors labai daug garsų jį ramina, šaižus garsas ar labai didelis triukšmas jį išgąsdins ir nuliūdins.

Skatinkite kūdikį pažinti naujus veidus, parodydami jį visiems anksčiau nematytiems lankytojams. Tai padės jam įprasti prie nepažįstamųjų saugioje namų aplinkoje. Kuo labiau kūdikiui patiks bendrauti su jumis, tuo labiau tikėtina, kad jis sieks šio bendravimo ir paaugęs. Dainos ir ritmiški žaidimai paskatins kūdikį linksmai leisti laiką kartu su kitais žmonėmis.

“Sunkūs” kūdikiai

Gali būti sunku susitvarkyti su reikliu kūdikiu, nuolat verkiančiu ir nepasiduodančiu raminimui. Šiuo atveju būtina, kad jums padėtų jūsų partneris, taip pat turite išmokti valdyti savo pyktį. Yra daug priežasčių, kodėl kūdikiai verkia, bei raminimo būdų ir, laimė, šis nuolatinis ašarojimas greitai baigsis.

Jeigu auginate irzlų kūdikį, svarbu suprasti, kodėl jis verkia, neleidžia jums miegoti ir ignoruoja jus. Kad ir kokia bebūtų priežastis, bus daug geresnis poveikis, jeigu liksite rami, rodysite meilę savo kūdikiui ir stengsitės jį suprasti, negu barsite ar nekreipsite dėmesio. Patarti ir pagelbėti gali slaugytoja.

Jeigu auginate nuolat nepatenkintą kūdikį, kuris verkia iš alkio, tačiau nesidžiaugia maitinamas ar nešiojamas, jaučiatės jo atstumta ar kalta, kad jis toks nelaimingas. Stenkitės nepasiduoti šioms negatyvioms mintims. Kad ir kaip kūdikis jus ignoruotų, ir toliau bandykite jį sudominti.


Šis tekstas yra paremtas išsamiausia knyga apie vaikus “Viskas apie vaiko priežiūrą”, kurią parašė garsi daktarė, Miriam Soppard. Ši knyga išleista ir Lietuvoje, tuo pasirūpino “Alma Littera” leidykla.

Susiję straipsniai

Vaikas masturbuojasi: kaip reaguoti ir ką daryti?

Tėvams labai svarbu su vaikais apie masturbaciją kalbėti jautriai ir būti tinkamai šiam pokalbiui pasiruošus.

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau reikia žinoti, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti.