Kuo tėvų glamonės ir prisilietimai tokie svarbūs kūdikiui?

Mama glosto ir liečia kūdikį Kreminska | Shutterstock.com

Nors apie artumo kūdikiams svarbą diskusijų nestinga, nemažai mažylių vis dar auga aplinkoje, kurioje trūksta prisilietimų ir per juos kuriamo emocinio ryšio.

Jau seniai kalbama, kad prisilietimai (kaip ir verksmas) yra vienas iš pirmųjų kūdikio bendravimo būdų. Mamos ar tėčio glėbys užtikrina saugumo jausmą, padeda kurti ryšį, kuris paklos tvirtus pagrindus ateityje mezgant artimą kontaktą su kitais žmonėmis.

Būtent tai – akivaizdus įrodymas, kodėl daliai vaikų, negavusių pakankamai fizinio ir emocinio dėmesio (tai savo ruožtu padeda išreikšti, kad vaikas yra mylimas ir reikalingas), augant kyla didesnė elgesio, emocijų valdymo ir socialinių problemų rizika.

Ką apie prisilietimų svarbą kūdikystėje sako mokslas?

Tyrimais įrodyta, kad švelnumo, glamonių ir prisilietimų stygius turi įtakos ir ateityje: vaikams, kurie kūdikių namuose praleido daugiau nei 8 mėn., streso hormono kortizolio lygis vis dar buvo daug didesnis lyginant su vaikų, kurie buvo greičiau įvaikinti. Kiti tyrimai taip pat atskleidė, kad vaikų, kuriems stigo artumo, oksitocino ir vazopresino (hormonų, susijusių su emocijomis ir socialiniais ryšiais) lygio pokyčiai buvo akivaizdūs.

Kūdikių vystymąsi lemia daugybė biologinių ir aplinkos veiksnių, todėl ne visi rezultatai gali būti tikslūs. Tačiau daugelis istorijų apie sulėtėjusią raidą ir probleminį elgesį neleidžia suabejoti prisilietimų, apkabinimų ir kitokio fizinio kontakto svarba.

Mokslininkai jau seniai ištyrė, kad kūdikio ir jo tėvų oda prie kontaktas odos palankus abiem pusėms. Nuoseklus emocinis bendravimas gali pagreitinti kūdikių vystymąsi, ir atvirkščiai.

Ir nors nėra pagrįstų tyrimų, tačiau užfiksuota, kad mirštamumas kūdikių namuose anksčiau (kai fizinio kontakto apskritai nebūdavo ir buvo tenkinami tik elementarūs fiziologiniai poreikiai) buvo kur kas didesnis. Manoma, kad tai taip pat gali būti susiję su prisilietimų ir artumo stygiumi.

Ką apie prisilietimų svarbą kūdikystėje sako biologai?

Prisilietimų svarbą galima nagrinėti ir iš kitos perspektyvos. Juk oda – didžiausias mūsų organas, o ją liečiant atsaką siunčia visa galybė nervų receptorių. Į visą procesą įsitraukia ir smegenys, ir visas kūnas, kuris reaguoja į prisilietimus.

Malonių prisilietimų metu išskiriami laimės hormonais vadinami endorfinai, pasižymintys ir skausmą malšinančiu poveikiu, mažinantys kortizolio sintezę. Be to, jau minėtasis oksitocinas yra atsakingas už saugų kūdikio prieraišumą, intymaus, artimo ryšio kūrimą.

Kuo kūdikiams svarbus kontaktas oda prie odos?

Visų pirma glaudus kontaktas svarbus priešpienio gamybai. Vos gimusį naujagimį rekomenduojama nedelsiant nuogą guldyti ant apnuogintos mamos krūtinės. Tai suteiks jam saugumo, sureguliuos kūno temperatūrą, paskatins pradėti žįsti.

Plačiau skaitykite:

Jau vėliau nuolat glaudžiami kūdikiai labiau reaguoja pajutę mamos ar tėčio kvapą ar išgirdę jos / jo balsą. Tai jau nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų padeda užmegzti tvirtą ryšį. Tėvams reikėtų nepamiršti, kad kūdikis ilgą laiką buvo labai ribotoje aplinkoje – gimdoje, taigi jį guodžia viskas, kas imituoja buvimą mamos įsčiose: lengvas vystymas, mamos širdies ritmas ir t. t.

Artimas kontaktas padeda naujagimius ir kūdikius nuraminti: jie mažiau verkia, pradeda geriau miegoti.

Taip pat teigiama, kad dėl artimo kontakto intensyvesnė ir kūdikių smegenų raida: tikriausiai tai nulemia greitesnis nusiraminimas, gilesnis miegas, kai mažylis jaučia tėvų artumą, o kartu – ir saugumą.

Artumo su kūdikiu svarba ir nauda mamai

Oda prie odos kontaktas naudingas ir mamai. Jo metu stimuliuojamai gimdos susitraukimai, placentos išstūmimas, o taip pat ir pieno gamyba.

Mamoms, dažniau glaudžiančioms ir myluojančioms kūdikius, mažėja streso lygis, tikimybė susirgti pogimdyvine depresija, mamos tampa jautresnės kūdikio siunčiamiems signalams ir geriau juos supranta.

Savo ruožtu kai kūdikis ilgiau ir giliau miega, labiau atsipalaiduoja ir mama: juk pirmaisiais mėnesiais nepastovus kūdikio miego ritmas – vienas didžiausių iššūkių.

Kūdikio masažas – dar vienas būdas dovanoti kūdikiui tėvų artumą

Kūdikių masažo nauda – ne tik praktinė, t. y. normalizuojamas raumenų tonusas, pagerėja kraujotaka, limfotaka, peristaltika. Tai efektyvi priemonė kovojant su pilvuko pūtimu ir diegliais. Masažas atpalaiduoja kūdikio nervų sistemą, pagerina miego kokybę.

Plačiau skaitykite:

Net ir pasitelkdami paprastus masažo judesius tėvai gali suteikti stulbinamą efektą. Pavyzdžiui, švelniais judesiais po maudynių patepkite kūdikio odelę kosmetiniu aliejumi.

Kūdikių masažas yra svarbus stimuliacijos šaltinis, susijęs su lytėjimo pojūčiais, o ši stimuliacija užtikrina sklandų vystymąsi ir mažylio gerovę. Negana to, ankstyvas psichologinis-lytėjimo kontaktas užtikrina ir bendrąją kūdikio sveikatą.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.