Pirmoji kūdikio šypsena (8)

Kūdikis šypsosi mamai fizkes | Shutterstock.com

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausias apdovanojimas už bemieges naktis ir nuo sūpavimo maudžiančias rankas.

Kada kūdikis pradeda šypsotis?

Augantis ir vis ilgiau būdraujantis kūdikis pradeda su artimaisiais komunikuoti pirmuoju jam žinomu būdu – per šypseną.

Kūdikiai dažniausiai pradeda valingai / sąmoningai šypsotis sulaukę ~2 mėn. amžiaus (tarp maždaug 6-os ir 8-os gyvenimo savaitės).

Jei naujagimis gimė neišnešiotas, pirmosios šypsenos gali tekti palūkėti kiek ilgiau – pavyzdžiui, iki 12-osios gyvenimo savaitės ar dar ilgėliau.

Gera žinia – jog kūdikiui pradėjus valingai šypsotis vis mažėja ir verksmo be jokių objektyvių priežasčių epizodų. Tokiu metu kūdikis pradeda geriau išsimiegoti naktį ir po truputį atskirti dieną nuo nakties.

Kuo valinga šypsena skiriasi nuo nevalingos?

Šypsotis vaikelis gali dar būdamas mamos įsčiose, tačiau tai – tik refleksas, panašus į trūkčiojančius nevalingus rankų ar kojų judesius.

Plačiau skaitykite:

Kartais tėvai tvirtina, kad naujagimis šypsosi nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. Taip, tai irgi visai įmanoma: šypsena kūdikis gali reaguoti į kokį nors vidinį signalą, pavyzdžiui, besikaupiančias dujas ar alkį.

Tačiau atsitiktinė šypsena iš tiesų skiriasi nuo valingos šypsenos, kurią galime pastebėti dar po mažiausiai kelių savaičių.

2 mėn. sulaukę kūdikiai būdraudami atkreipia dėmesį į viską, ką mato ir girdi aplink. Valinga šypsena – tai ženklas, kad socialinė ir emocinė kūdikio raida yra sėkminga, po truputį gerėja ir kūdikio rega, kūdikis mokosi išreikšti jausmus.

Jis vis geriau atpažįsta ir juo besirūpinančius artimuosius. Veikiausiai kūdikiai susijaudina, nudžiunga, kai kiti žmonės jiems šypsosi, todėl mainais jiems dovanoja šypseną. Tuo metu per šypseną prasideda komunikavimas. Išmokęs šypsotis, kūdikis pradeda suvokti, kad geba bendrauti kitais būdais, ne tik verkdamas ir triukšmaudamas.

Kaip sąmoningą šypseną atkirti nuo nevalingos?

Esminis skirtumas tarp reflekso ir tikrosios šypsenos – laikas ir trukmė. Paprastai refleksinė šypsena būna trumpesnė ir pasireiškia atsitiktinai, kai kūdikis miega arba yra pavargęs.

Tikroji šypsena pasirodo kaip atsakas į kažką, pavyzdžiui, pamačius vieno iš tėvų veidą ar išgirdus skardų broliuko ar sesutės balsą. Be to, kai kūdikis šypsosi sąmoningai, teigiamą emociją galima įžvelgti ir jo akyse.

Iš pradžių kūdikis pradės šypsotis iš arti pamatęs kažkieno veidą ir išgirdęs balsą, kai dainuosite jo mėgstamą lopšinę ir pan. Vėliau, kai kūdikio regėjimas pagerės, jam, kad nusišypsotų, tiesiog užteks pamatyti artimo žmogaus veidą.

Kaip kūdikį paskatinti šypsotis?

Pirmosios valingos šypsenos niekaip nesulaukiate? Kūdikį šypsotis tikrai galite paskatinti. Keli patikimi būdai:

 • Kuo dažniau kūdikį kalbinkite. Tiesa, tai neturi būti monologas: palikite laiko vaikeliui „atsakyti“;
 • Dažnai palaikykite ir akių kontaktą;
 • Nuolat patys šypsokitės kūdikiui: ne veltui sakoma, kad šypsena yra užkrečiama;
 • Bandykite kūdikį prajuokinti: rodykite visokias juokingas grimasas, išpūskite žandus, skleiskite neįprastus garsus, mėgdžiokite gyvūnus, kutenkite kūdikio padukus ar švelniai pūskite orą jam į pilvą ir kt. Visos šios veiklos tikrai padės kūdikiui išspausti šypsenėlę.

Ar reikėtų sunerimti, jeigu kūdikis nesišypso?

Daugelis tėvų labai laukia, kol mažylis jiems pirmą kartą nusišypsos. Nemažai jų suskuba ir šią akimirką įamžinti.

Tačiau jeigu kūdikis nepradeda šypsotis anksti, tai nereiškia, kad jis yra nelaimingas arba jam kažkas negerai. Šį raidos etapą, jeigu galima taip įvardyti, kūdikiai pasiekia skirtingu metu, tad vienas mažylis gali pradėti šypsotis anksčiau negu kitas.

Galbūt girdėjote, kad delsimas šypsotis kartais yra laikomas ankstyvu autizmo spektro sutrikimo rodikliu. Tačiau labai retai kada sutrikimas pasireiškia tik šiuo vieninteliu ankstyvuoju simptomu. Kitaip tariant, jei 4 mėn. kūdikis nesišypso, bet skleidžia įvairius garsus, užmezga akių kontaktą ir reaguoja, kai jį kalbinate, veikiausiai mažylis – iš prigimties mažiau besišypsanti asmenybė.

Vis tik jeigu 3–4 mėn. kūdikis dar nesišypso, informuokite apie tai vaikelį prižiūrintį gydytoją: tikėtina, kad jis atidžiau įvertins kūdikio sveikatą ar galbūt skirs papildomų tyrimų.

Kūdikis pradėjo šypsotis: o kas toliau?

Matydamas žmonių reakcijas, kūdikis įgis daugiau pasitikėjimo, pradės naudoti ir „garso efektus“. Pirmiausia kūdikis pradės guguoti, po to – kikenti, krykštauti. Maždaug 5 mėn. sulaukęs kūdikis jau pradeda juoktis, kartais tai nutinka ir dar anksčiau. Tad džiugių akimirkų bus vis daugiau.

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Naujausi komentarai

 1. leila123
  leila123 prieš 3 m.

  Mamyte133 parašė:
  Sveikos, mano sūnui 2 su puse mėnesio, bet šypsena išspausti yra labai sunku, kartais tikrai reikia pavargti. Kiti jau tokiu metu pradeda juoktis garsu, o maniškis …

  Visi vaikai skirtingi jūsų vienintelis ir nepakartojamas. Vieni linksmi, kiti rimti, o šypsosis anksčiau ar vėliau net ir rimtuolis. Neapsikraukite galvos lygindama su kitais, nes tik streso daugiau taip.

 2. User has not uploaded an avatar
  MamaB prieš 3 m.

  Mamyte133 parašė:
  Sveikos, mano sūnui 2 su puse mėnesio, bet šypsena išspausti yra labai sunku, kartais tikrai reikia pavargti. Kiti jau tokiu metu pradeda juoktis garsu, o maniškis …

  Oho, kokie dideli reikalavimai tokiam mazam zmoguciui. Mano dukryte pvz. rimtuole ir iki siol svetimiem nesisypso. Atsipalaiduokit ir nelyginkit savo vaikucio su kitais. Gal tiesiog toks jo budas.

 3. Cukrausvata
  Cukrausvata prieš 3 m.

  Pamenu, aš irgi nerimavau, nes atrodo, kad visų tik juokiasi, krykštauja, o man retai kada... Irgi labai laukiau juoko su balsu, bet jis užtruko (pagal kitus). Tiesiog toks vaikas, rimtuolė auga 🙂 Dabar ir tai-pagal nuotaiką juokiasi 🙂 nelyginkite savo vaikučio su kitais, suaugę juk irgi būna visokie-ir rūstūs, ir linksmi 🙂 Žaiskite, kalbinkite, patys daug šypsokitės 🙂

 4. User has not uploaded an avatar
  Vilma.v prieš 3 m.

  Nezinau ar musu linksmuolis ar kaip, bet mes su juo kalbam, jis bando savo liezuviuka delioti, labai idemei ziuri i lupas ir juokiasi ir guguoja. 🤗
  Jus pabandykit dazniau pakalbinti, matys jusu mimikas ir jis prades😊😉

 5. Mellody
  Mellody prieš 3 m.

  Siulau atidžiau pastebėti savo kūdikį. Tikrai manau atrasit laiką ir gal net vietą kur ir kada, jūsų leliukas, apdovanos jus savo plačia šypseną.
  Aš tai pastebėjau, kad mano dukrytė labai mėgsta, dienos metu, šypsotis ir guguoti gulint ant vystymo lentos. Taip yra matyt todėl, kad nuo pirmų dienų, keičiant sauskelnes, aš ją kalbinau ir jai daug šypsojausi, kad šis procesas eitusi sklandžiau ir be ašarų.
  Gal ir jūs pabandykite pakalbinti kūdikį tam tikroje vienoje vietoje. Kūdikiui ta vieta asocijuosis su teigiamomis emocijomis ir jis jums atsakys tuo pačiu.