Kūdikio rega: ką mato kūdikis? (5)

kūdikio rega Ką mato kūdikis ir kaip keičiasi jo rega. istock.cpm/inarik

Ką mato naujagimis?

Ar susimąstėte, kodėl naujagimius labiausiai sudomina juodai balti piešiniai?

Taip yra todėl, kad naujagimių rega dar nėra išsivysčiusi: vos gimęs kūdikis mato pasaulį juodai-baltą ir išplaukusį, it pro miglą. Pirmosiomis dienomis naujagimiui pasaulis – tik išplaukęs pilkų šešėlių žaismas.

Reklama:

Naujagimiai yra trumparegiai: geriausiai mato daiktus 20-30 cm atstumu – štai kodėl juos taip užburia mamos veidas žindymo metu.

Mokslininkų teigimu, nors ir nesugeba įžvelgti veido bruožo detalių, kūdikis geba atpažinti mamos veidą: jis įsimena veido ovalo formą, mato akių kontūrus (ypač jei akys tamsesnės).

Brunetės ir šatenės šiuo atveju turi šiokį tokį pranašumą: tamsūs plaukai „įrėmina“ veidą ir jo forma yra naujagimiui aiškesnė.

Kada kūdikis pradeda matyti?

Pirmosiomis savaitėmis su kūdikiu užmegzti akių kontakto greičiausiai nepavyks: naujagimis dar nefokusuoja regėjimo. Pirmaisiais mėnesiais kūdikis gali keletą sekundžių sutelkti regėjimą į nejudančius objektus.

Reklama:

2-3 mėnesių amžiaus jie jau gali sekti akimis judančius daiktus, žmones: pradžioje jiems tenka pasukti galvą, tačiau link ketvirto mėnesio jie palaipsniui išmoksta nukreipti žvilgsnį norima linkme nepasukdami galvos.

Iš pradžių akutės ne visuomet judės lygiagrečiai: to dar reikia pasimokyti, patreniruoti akių raumenis ir neurologines jungtis. Iki maždaug ketvirto mėnesio akių judėjimas turėtų tapti darnus.

Pasak specialistų, vėliausiai iki septintojo mėnesio kūdikių regėjimas ženkliai patobulėja ir beveik prilygsta suaugusiųjų regai.

Kaip kūdikis mato spalvas?

Mažyliui augant, rega tobulėja: akys ir smegenys vis geriau sugeba priimti ir apdoroti vaizdinę informaciją. Pamažu mažylius vis labiau ima dominti ryškios pagrindinės spalvos: manoma, kad jau antrąją gyvenimo savaitę kūdikis pradeda matyti raudoną, oranžinę, geltoną spalvas.

Vėliausiai "įsijungia" mėlyna ir violetinės spalvos – spalvos, esančios priešingoje vaivorykštės spektro pusėje nuo geriausiai matomos raudonos.

Stanfordo Universiteto mokslininkų grupės manymu, štai kaip šį žaisliuką matytų skirtingo amžiaus kūdikiai:

Kūdikio regėjimas - ką ir kaip mato kūdikiai

Tai yra, nors 6 mėnesių kūdikis dar nemato visų spalvų, rėgėjimo aštrumas dar atsilieka nuo suaugusio žmogaus, daikto kontūrus jis įžvelgia jau palyginti gerai. 

Regėjimą lavinantys žaislai

Reklama:

Kad ir kaip keistai skambėtų, labiausiai naujagimiui tinka juodai-balti „žaislai“: kontrastingos spalvos ir nesudėtingi raštai padeda lavinti regėjimą, jo fokusavimą.

Tačiau tai nereiškia, kad tokius žaislus būtina pirkti: naujagimis pirmosiomis dienomis daugiau laiko praleis valgydamas ir miegodamas, nei būdraudamas.

Be to, žaisliukus jis mieliau stebės, nei žais su jais, tad akučių mankštai ir pramogai pakaks ir ant paprasto lapo atspausdinto kontrastingo, nesudėtingų rašto paveikslėlio ar namuose pagamintos aplikacijos.

Geriausia rinktis apvalių formų geometrines figūras ar aptakios formos grafiką, pavyzdžiui tokius paveikslėlius:

Juodai-balti regos stimuliavimo paveiksliukai - drugelisJuodai-balti regos stimuliavimo paveiksliukai - In ir YanJuodai-balti regos stimuliavimo paveiksliukai - Hello KittyJuodai-balti regos stimuliavimo paveiksliukai - pingvinasJuodai-balti regos stimuliavimo paveiksliukai - panda

Tikėtina, kad pirmąjį paveikslėlį kūdikis matytų maždaug taip:

Ką mato kūdikis - juodai balti paveiksliukai

Svarbu

Net ir būdravimo metu nepersistenkite lavindami kūdikį: per daug stimuliuojami kūdikiai pervargsta, manoma, kad per didelis stimuliacijos (įspūdžių) kiekis gali būti viena iš pilvuko dieglių priežastimi.

Reklama

Susiję straipsniai

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti?

Dėl atlėpusių ausų korekcijos į medikus rekomenduojama kreiptis dar vaikui iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų amžiaus.

Vaikų žvairumas: ką svarbu žinoti?

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kai akys nukrypsta nuo centro ir žvelgia į skirtingas puses. Priežastis – sutrikęs akių fiksacijos mechanizmas.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  mes nusipirkom vezimuka juodais ir baltais rastais marginta,ir is tikruju,mazylis galedavo ilgiausiai but ramus ir tyrinet tas spalvas kol budavo vezimeli arba kai padedavom salia kokia dali,tarkim tase vezimo;]

 2. Kefalonija
  Kefalonija prieš 10 m.

  Mes taip specialiai neieskojome, bet vezimelio vidine puse buvo baltais juodais ornamentais pamarginta, tai mazoji iki dabar buna ziuri ziuri, o kai mazesne buvo, tai vepsodavo kaip uzhipnotizuota Nupirkome ir knygele specialiai baltai juoda kudikiams, bet gal velokai susisgribome, vis dar ziuri, bet lengv patraukti demesi kitur

 3. perrrliukas
  perrrliukas prieš 10 m.

  o mum draugas parveze zaislini suniuka juodai balta, toki demem, ir raudona sirdute. padejau as ji vaikui i lovyte. O jis kad dziaugiasi, rankytem ji stumdo, ziuri, galvojau turbut sirdele ryski ir mato gerai, o cia pasirodo del juodai baltos

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  juk ir spalvas jie mato taip pat ;)

 5. User has not uploaded an avatar
  eurofida prieš 5 m.

  As sio straipsnio deka vystymo vietoje irengiau tokiu paveiksleliu, kol jis stebi as ramiai mazaji pervystau. Vezimelyje taip pat