Kūdikio rega (4)

Ar susimąstėte, kodėl naujagimius labiausiai sudomina juodai balti piešiniai?

Taip yra todėl, kad naujagimių rega dar nėra išsivysčiusi: vos gimęs kūdikis mato pasaulį juodai-baltą ir išplaukusį, it pro miglą: pirmosiomis dienomis naujagimiui pasaulis – tik išplaukęs pilkų šešėlių žaismas.

Naujagimiai yra trumparegiai: geriausiai mato daiktus 20-30 cm atstumu – štai kodėl juos taip užburia mamos veidas žindymo metu. Mokslininkų teigimu, nors ir nesugeba įžvelgti veido bruožo detalių, kūdikis geba atpažinti mamos veidą: jis įsimena veido ovalo formą, mato akių kontūrus (ypač jei akys tamsesnės). Brunetės ir šatenės šiuo atveju turi šiokį tokį pranašumą: tamsūs plaukai „įrėmina“ veidą ir jo forma yra naujagimiui aiškesnė.

Nenusiminkite, jei pirmosiomis savaitės nepavyks užmegzti akių kontakto: naujagimis dar nefokusuoja regėjimo. Pirmaisiais mėnesiais kūdikis gali keletą sekundžių sutelkti regėjimą į nejudančius objektus. 2-3 mėnesių amžiaus jie jau gali sekti akimis judančius daiktus, žmones: pradžioje jiems tenka pasukti galvą, tačiau link ketvirto mėnesio jie palaipsniui išmoksta nukreipti žvilgsnį norima linkme nepasukdami galvos. Iš pradžių akutės ne visuomet judės lygiagrečiai: to dar reikia pasimokyti, patreniruoti akių raumenis ir neurologines jungtis. Iki maždaug ketvirto mėnesio akių judėjimas turėtų tapti darnus. 

Mažyliui augant, rega tobulėja: akys ir smegenys vis geriau sugeba priimti ir apdoroti vaizdinę informaciją. Pamažu mažylius vis labiau ima dominti ryškios pagrindinės spalvos: manoma, kad jau antrąją gyvenimo savaitę kūdikis pradeda matyti raudoną, oranžinę, geltoną spalvas. Vėliausiai "įsijungia" mėlyna ir violetinės spalvos – spalvos, esančios priešingoje vaivorykštės spektro pusėje nuo geriausiai matomos raudonos.

Pasak specialistų, vėliausiai iki septintojo mėnesio kūdikių regėjimas ženkliai patobulėja ir beveik prilygsta suaugusiųjų regai. Stanfordo Universiteto mokslininkų grupės manymu, štai kaip  šį žaisliuką matytų skirtingo amžiaus kūdikiai:


Regėjimą lavinantys žaislai


Kad ir kaip keistai skambėtų, labiausiai naujagimiui tinka juodai-balti „žaislai“: kontrastingos spalvos ir nesudėtingi raštai padeda lavinti regėjimą, jo fokusavimą.

Tačiau tai nereiškia, kad tokius žaislus būtina pirkti: naujagimis pirmosiomis dienomis daugiau laiko praleis valgydamas ir miegodamas, nei būdraudamas. Be to, žaisliukus jis mieliau stebės, nei žais su jais, tad akučių mankštai ir pramogai pakaks ir ant paprasto lapo atspausdinto kontrastingo, nesudėtingų rašto paveikslėlio ar namuose pagamintos aplikacijos. Geriausia rinktis apvalių formų geometrines figūras ar aptakios formos grafiką, pavyzdžiui tokius paveikslėlius:

 

 

Tikėtina, kad pirmąjį paveikslėlį kūdikis matytų maždaug taip: 

SVARBU: Net ir būdravimo metu nepersistenkite lavindami kūdikį: per daug stimuliuojami kūdikiai pervargsta, manoma, kad per didelis stimuliacijos (įspūdžių) kiekis gali būti viena iš pilvuko dieglių priežastimi.

 

Žvairumas ir ambliopija (tingioji akis)

Kūdikių akių judėjimas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais gali būti ne itin darnus. Palaipsniui, regai stiprėjant, akių judėjimas vis labiau sinchronizuosis.
Tačiau jei pastebėsite, kad viena iš akučių vis „vėluoja“ ar nejuda, būtinai pasakykite apie tai savo gydytojui: tai gali būti žvairumo arba ambliopijos (tingios akies) požymis.

Ambliopija yra regos sutrikimas, kai smegenys pradeda nereaguoti į silpniau matančios akutės siunčiamus signalus, todėl ši pradeda „tingėti“. Pastebėjus šį sutrikimą anksti ir pradėjus jį gydyti dar kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje, žvairumo galima visiškai išvengti. Gydymas yra paprastas: vaikui uždengiama geriau matanti akis, smegenys nebegauna jos siunčiamos vizualinės informacijos ir todėl paskatina akytę-tinginę aktyviau darbuotis. Dirbdama akis sustiprėja ir abiejų akių regėjimas susivienodina.

Anksti pastebėjus ir diagnozavus ambliopiją, žvairumo galima visiškai išvengti, tačiau gydymą uždelsus iki 7 metų ar ilgiau, pagydyti ambliopiją vilčių yra mažai.
 

Naujausi komentarai

 1. forrtuniukas
  forrtuniukas prieš 3 m.

  mes nusipirkom vezimuka juodais ir baltais rastais marginta,ir is tikruju,mazylis galedavo ilgiausiai but ramus ir tyrinet tas spalvas kol budavo vezimeli arba kai padedavom salia kokia dali,tarkim tase vezimo;]

 2. Kefalonija
  Kefalonija prieš 3 m.

  Mes taip specialiai neieskojome, bet vezimelio vidine puse buvo baltais juodais ornamentais pamarginta, tai mazoji iki dabar buna ziuri ziuri, o kai mazesne buvo, tai vepsodavo kaip uzhipnotizuota Nupirkome ir knygele specialiai baltai juoda kudikiams, bet gal velokai susisgribome, vis dar ziuri, bet lengv patraukti demesi kitur

 3. perrrliukas
  perrrliukas prieš 3 m.

  o mum draugas parveze zaislini suniuka juodai balta, toki demem, ir raudona sirdute. padejau as ji vaikui i lovyte. O jis kad dziaugiasi, rankytem ji stumdo, ziuri, galvojau turbut sirdele ryski ir mato gerai, o cia pasirodo del juodai baltos

 4. bliuch
  bliuch prieš 3 m.

  juk ir spalvas jie mato taip pat ;)