Brolių ir sesių meilė bei ypatingas ryšys: ką svarbu žinoti?

Sesė bučiuoja brolį HTeam | Shutterstock.com

Galima teigti, kad brolių ir sesių ryšys pradeda formuotis mamai dar besilaukiant naujojo šeimos nario. Santykiai tarp brolių ir seserų kuriami visą gyvenimą ir asmenybės raidai turi įtakos net ir tada, kai broliai / seserys bendrauja minimaliai arba jų ryšys apskritai nutrūksta.

Santykiai su broliais ir seserimis turi įtakos ir požiūriui į tam tikrus dalykus, emocijoms, socialiniam statusui, karjerai ir t. t. Pavyzdžiui, mergina, kuri nuolat konkuruodavo su vyresne seserimi, kuri geriau mokėsi, buvo gabesnė, sulaukė daugiau kitų dėmesio, ir užaugusi labiau konkuruos su kitais, jautriau reaguos į kritiką, labiau pavydės kitiems pasiekimų ir pan.

Ar vien kraujo ryšys gali užtikrinti meilę tarp brolių ir seserų?

Vien tik kraujo ryšys paprastai negarantuoja stiprėjančio meilės jausmo. Paprastas pavyzdys: skirtinguose globos namuose užaugę tos pačios šeimos vaikai neturi ryšio, nejaučia broliams / sesėms meilės ir yra visiškai svetimi žmonės. Tačiau pasitaiko ir priešingas variantas: vaikas, net ir nematęs savo artimųjų, jaučia instinktyvų ryšį, norą bendrauti.

Kas padeda formuotis brolių ir seserų ryšiui?

Kiek bus artimas brolių ir seserų ryšys, priklauso nuo kelių esminių veiksnių:

 1. Kaip sutaria patys tėvai. Jeigu tėvai puikiai sutaria, didesnė tikimybė, kad gerai sutars ir vaikai. Jei tėvai – nutolę vienas nuo kito, turi atskirus gyvenimus ir gyvena tarsi tik dėl vaikų, jų santykiai natūraliai šaltesni, formalesni. Kita vertus, probleminėse šeimose vyresni vaikai kaip tik yra linkę mažesniems vaikams atstoti mamą ar tėtį ir teikti taip trūkstamą meilę bei šilumą.
 2. Kaip tėvai sutarė / sutaria su savo broliais ir seserimis. Jei tėvai gerai sutarė su savo broliais ir seserimis, užmezgė su jais tvirtą ryšį, tikėtina, kad ir jų vaikai elgsis analogiškai.
 3. Amžiaus skirtumas. Nors tai nėra visuotinai patvirtinta taisyklė, tačiau dažnai vaikai, tarp kurių amžiaus skirtumas mažesnis, bus labiau vienas prie kito prisirišę, juos sies daugiau bendrų interesų. Kita vertus, tarp panašaus amžiaus vaikų jaučiama ir didesnė konkurencija, vaikai dažniau pavydi vienas kitam tėvų dėmesio.
 4. Kiek darbo įdeda patys tėvai. Puoselėjant brolių ir sesių meilę paprastai ypatingas dėmesys tenka tėvams, kurie turėtų:
 • paruošti vaiką broliuko ar sesutės gimimui dar nėštumo metu.
 • Puoselėti šeimos ryšius – kurti tradicijas, šeimos ritualus (pavyzdžiui, drauge pietauti, vykti į išvykas, rengti vakarėlius) ir kt.
 • Skirti vaikams bendras užduotis: jos suartina geriau nei bet kas kita.
 • Leisti patiems vaikams išsiaiškinti santykius, nestojant į kurio nors vieno jų pusę, ypač nežinant situacijos.
 • Nelyginti vaikų.
 • Rodyti teigiamą pavyzdį.
 • Mokyti vaikus konstruktyviai bendrauti ir konfliktus spręsti ne kumščiais, bet kalbantis.
 • Kai problemos tampa neįveikiamos, kreiptis į psichologus.

Daugiau apie brolių ir sesių santykius skaitykite:

Kada brolių ir sesių ryšys pradeda silpnėti?

Vokiečių raidos psichologas, pedagogas ir šeimos tyrinėtojas H. Katenas nurodo atskaitos tašką, kai brolių ir seserų ryšys po truputį ima silpnėti: tai nutinka vienam iš jų sulaukus ~22-ejų. Tuo metu paprastai jau baigiamos studijos universitete, pasirinkta profesija, kopiama karjeros laiptais, dažnai pradedama ieškoti antrosios pusės.

Brolių ir sesių ryšiui neigiamą įtaką daro brolio ar sesers staigus praturtėjimas, išgarsėjimas, šeimos nuomonės nepaisymas renkantis antrąją pusę ir t. t.

Tiesa, dažnai broliams ir sesėms, vienijamiems bendro požiūrio, turintiems bendrų interesų, pomėgių, tvirtą ryšį sėkmingai pavyksta išlaikyti ir visą gyvenimą.

Skelbimai

10,00 €
39 | 25,3 cm | 5½ - 6
8,00 €
12,00 €
34 | 21,6 cm