Daugkartinės sauskelnės
Dar prieš kelis dešimtmečius mamoms sauskelnės atrodė tarsi stebuklas: pagaliau galima kūdikį auginti be nesibaigiančio skalbimo ir visose namų erdvėse išdžiaustytų skalbinių! Tačiau vis labiau populiarėjant ekologiškam gyvenimo būdui nuo sauskelnių palengva grįžtama prie vystyklų. Juk panaudotos sauskelnės, kaip ir polietileniniai maišeliai, suyra ne per vieną dešimtmetį. Be to, gali pakenkti kūdikio sveikatai!
Daugkartiniai vystyklai, lyginant su mūsų mamų ir močiučių epochos vystymo ypatumais, gerokai pasikeitė. Ekologiškų kūdikių reikmenų parduotuvėse siūlomos netgi specialios natūralaus pluošto kelnaitės, kurios nepraleidžia vystyklų drėgmės ir kūdikiui pasišlapinus rūbeliai išlieka sausi.
Ir vis dėlto kad ir kiek girtų daugkartinius vystyklus ekologijos šalininkai, tenka pripažinti: jie turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų.
Pliusai
• Ekonomiška. Vieno vystyklų komplekto užteks net keleriems metams – kol kūdikis iš jų išaugs. Taigi rezultate išleisite bent penkiskart mažiau pinigų nei sauskelnėms, net ir įskaitant skalbimo išlaidas.
• Higieniški ir hipoalergiški. Daugkartiniai vystyklai gaminami iš medvilnės, vilnos, šilko – natūralių audinių, kurie nedirgina kūdikio odos. Šie audiniai taip pat neleidžia susidaryti per aukštos temperatūros zonai (o juk sauskelnės uždengia beveik 30 procentų kūdikio kūno!), užtikrina puikią odos ventiliaciją.
• Sveikata ir spartesnis vystymasis. Būdamas su daugkartiniais vystyklais kūdikis greičiau nei su vienkartinėmis sauskelnėmis auginami jo bendraamžiai išmoks kontroliuoti savo šlapinimosi ir tuštinimosi procesus. O tėvai įpras keisti vystyklus vos mažyliui pasišlapinus ar pasituštinus (auginant su vienkartinėmis sauskelnėmis dažnai dar ilgokai nesuvokiama, kada mažylis į juos jau padarė). Beje, vystyklai leis ir laiku pastebėti kai kurių ligų pradžią – pakitęs šlapinimosi ir tuštinimosi dažnis gali būti vienas pirmųjų simptomų, kad mažylis susirgo, o sauskelnės ne visada leidžia tai pastebėti.
• Patogumas. Kai įsisuka vystyklų skalbimo ir džiovinimo ratas, nebereikia stebėti, kad namuose visada būtų pakankamas kiekis sauskenių.
• Ekologija. Daugkartiniai vystyklai pagaminti iš greitai suyrančių žaliavų, nekertant medžių, neapdorojant jų chemikalais.
Minusai
• Ak, tas skalbimas... Vis dėlto skalbti reikės. Ir džiovinti. Jei rinksitės vilnonius ar šilkinius vystyklus – jų negalėsite skalbti automatine skalbimo mašina, teks darbuotis rankomis.
• Šlapios nelaimės. Nors vilnonės kelnytės sulaiko mažylio šlapimą viduje ir neleidžia sušlapti rūbams, vis dėlto kūdikiui gausiau nei įprasta pasišlapinus gali peršlapti ir jos. Taigi išeinant toliau nuo namų teks nešiotis ne tik pakaitinių vystyklų, bet ir keletą komplektų atsarginių rūbelių.
• Sparta. Vienkartines sauskelnes pakeisti greičiau ir paprasčiau. Elgtis su vystyklais teks išmokti. O mažyliui pradėjus stotis, vaikščioti, taps sunkiau visa tai atlikti jei jis nenorės procedūros metu gulėti.
• Kaip meškutis. Vystyklai neišvengiamai bus storesni nei vienkartinės sauskelnės. Taigi jei iš pradžių tai bus tik estetinė problema, vėliau gali pradėti trukdyti kūdikiui sėstis, vaikščioti.
• Žadintuvas! Kūdikiams sauskelnės keičiamos ir naktį. Bet ilgainiui, nusistovėjus režimui, mažyliai naktimis ima šlapintis rečiau ir mažiau. Tad būtinybė keisti sauskelnes tampa nebe tokia aktuali. O štai su vystyklais nuo dažnų kėlimųsi naktį neapsisaugosite: vos kūdikis šiek tiek pasišlapins, teks jį pervystyti ir galbūt iš naujo migdyti.
O gal... kompromisas?
Nebūtina stačia galva pasinerti į ekologišką kūdikio auginimo būdą jei nesijaučiate tam pasirengę. Galima sėkmingai pasinaudoti ir sauskelnių, ir vystyklų privalumais.
Įsigykite keletą daugkartinių vystyklų ir naudokite juos kasdien, jums patogiais periodais – kai kūdikis nemiega nakties miego, kai nesiruošiate į tolimesnę kelionę. Jei pamatysite, kad vystyklai jums – priimtinas pasirengimas, galėsite nusipirkti jų ir daugiau. O jei vis dėlto liksite prie sauskelnių – nebus gaila išleistų pinigų.
Kodėl jas giria?
- Sveikata – būtent ji svarbiausia tėvams, atsisakantiems vienkartinių sauskelnių. Nuolat naudojamos vienkartinės sauskelnės gali dirginti jautrią mažylio odelę ir sukelti kai kurias ligas.
- Puoduko reikalai. Vienkartinių sauskelnių teikiamas patogumas ir komfortas gali virsti ir trūkumu. Juk mažylis nuolat jaučiasi sausai ir patogiai, todėl nebereikia kontroliuoti savęs ir prašytis į tualetą. Vis daugiau vyresnių vaikų segi sauskelnes ir nesinaudoja puoduku.
- Ekologija. Supratingi tėvai rūpinasi ne tik mažylio užpakaliuku, bet ir aplinka, kurioje jam teks gyventi. Juk vienkartinės sauskelnės nesuyra net kelis šimtus metų, o joms pagaminti kasmet iškertama milijardas medžių.
Ne šiaip vystyklai!
Tuos, kurie su siaubu prisimena kalnus skalbiamų marliukų ir vystyklų, skubame nuraminti – daugkartinės sauskelnės taip pat gerokai pažengė į priekį. Žinoma, jas vis dar reikia plauti, tačiau jas gerokai patogiau segėti mažyliui, o tėveliams – keisti.
Dydžiai
● Vieno dydžio sauskelnės tinka mažyliams nuo gimimo iki metukų. Jos įvairaus amžiaus mažyliams pritaikomos pasitelkus segtukus, todėl vaikučiui augant nereikės pirkti naujų. Tačiau turime pasakyti, kad šios sauskelnės, kaip ir visi universalūs daiktai, yra mažiau patogios nei tam tikro svorio mažyliui pritaikytos sauskelnės.
● Kintamo dydžio sauskelnių būna iki 5,4 kg, 4–10 kg, 8–13,5 kg ir 12,5–18+kg. Renkantis dydį svarbu ne tik svoris, bet ir juosmens bei šlaunų apimtis. Tikėtina, kad kintamų sauskelnių reikės įsigyti tik dviejų dydžių, ir tik kartais – trijų ar keturių, nes kai kurie mažyliai pradeda iškart segėti antro dydžio sauskelnes ir gana anksti ima pratintis prie puoduko.
Didžiausia naujovė – "kišeninės" sauskelnės. Jos sudarytos iš dviejų sluoksnių, tarp kurių pro nugarinėje dalyje esnčią kišenę dedamas vienas ar daugiau įklotų. Pagrindinis "kišeninių" sauskelnių privalumas – galimybė pasirinkti pageidaujamo audinio ir storumo įklotą ar vystyklą, kurį galima pasisiūti ir pačiai. Be to, išėmus vystyklą šios sauskelnės greičiau išdžiūsta.
Kaina. Jei baiminatės, kad daugkartinės sauskelnės yra gerokai brangesnės nei vienkartinės, turime nuraminti, kad jų nereikės labai daug. Mamų patirtis rodo, kad jas reikia keisti tik du tris kartus dažniau nei sintetines. O sauskelnių užtenka turėti tiek, kiek vaikučiui jų reikia per parą, nes vakare išskalbus ryte jos vėl bus sausos ir švarios. Be to, esant būtinybei, vilnonių sauskelnių galima neskalbti net penkis kartus! Jose yra lanolino, kuris pats natūraliai valosi, todėl užtenka jas palaikyti priešais saulutę.
Yra ir trūkumų... Bene didžiausias jų – šlapimas ir išmatos niekur nepradingsta, o lieka audinyje, kuris liečiasi su mažylio odele. Todėl jį reikia labai gerai išskalbti. Be to, nereikėtų pamiršti, kad skalbiant negalima naudoti balinimo priemonių – jei jų likučių liks audinyje, gali išberti jautrią mažylio odelę.
Sudėtis ir savybės
Daugkartinės sauskelnės yra medžiaginės. Jos dažniausiai gaminamos iš vilnos, kanapių arba bambukinio pluošto, maišyto su medvilne. Tiek kanapės, tiek medvilnė auginama nenaudojant herbicidų, pesticidų ar kitokių chemikalų. Šių sauskelnių audiniui apdoroti taip pat nenaudojama chemikalų (pvz., balinant – chloro).
Tvirtumas. Minėti audiniai yra net dešimt kartų tvirtesni nei medvilniniai. Todėl tikėtina, kad šios sauskelnės sulauks mažylio brolio ar sesės...
Sugėrimas. Bambukinis audinys sugeria itin gerai – geriau nei bet kuris medvilninis ir truputį geriau nei kanapinis. Kanapės sugeria geriau nei bet kuris grynai medvilninis audinys.
Antibakterinės ir antigrybelinės savybės. Jų turi tiek kanapinis, tiek bambuko pluošto audinys, todėl tinka turintiems jautrią odą mažyliams.
Įklotai. Į daugkartines sauskelnes galima įdėti drėgmę sugeriančių įklotų. Todėl jas rinkdamiesi atkreipkite dėmesį, ar jos komplektuojamos su įklotais, ar šių reikia įsigyti atskirai. Drėgmę sugeriančių įklotų būna įvairių dydžių bei formų, pagamintų iš ekologiškos vilnos, medvilnės, flanelės. Jei mažylio užpakaliuką beria, reikėtų naudoti pagamintus iš natūralaus nebalinto šilko. Taip pat galima įsigyti daugkartinių sauskelnių, kurių viduje yra poliuretanu padengtas poliesterio sluoksnis, dėl kurio vaikas išlieka sausas.
Renata Maslauskienė, "Mažylis"