Dažniausios neištikimybės priežastys

Moteris ir vyras slapčia žvalgosi į savo telefonus Antonio Guillem | Shutterstock.com

Neištikimybė – ne toks jau retas reiškinys santykiuose. Vieni su juo susidūrę jaučia kaltę, gėdą ir skausmą, kiti – priešingai – elgiasi lyg nieko nebūtų atsitikę. Vieniems toks elgesys yra norma, kitiems – tabu.

Iš dalies, skirtingoms žmonių reakcijoms gali turėti įtakos skirtingi neištikimybės motyvai. Juk partneriai pasuka į kairę dėl labai įvairių priežasčių. Kokios gi yra pagrindinės, dažniausios? Aptarkime jas.

Nebetenkinantys santykiai

Viena iš dažniausių nuėjimo į kairę priežasčių – išsikvėpę santykiai, kuriuose trūksta aistros, dėmesingumo, o partnerio poreikiai nėra patenkinami. Jei jums nebeįdomu drauge, nėra bendrų pokalbių temų, o seksu užsiimate itin retai – tokie santykiai yra tiksinti bomba. Kada vienas iš partnerių ras paguodą svetimame glėbyje – tik laiko klausimas.

Asmenybės tipas

Anot psichologų, tam tikri asmenybės tipai yra labiau linkę į neištikimybę nei kiti. Dažniausiai tai emocionalūs, nedisciplinuoti asmenys, lengvai pasiduodantys pagundoms ir mėgstantys malonumus. Būtent apie juos sakoma: „Jei išdavė vieną kartą – reiškia, tai pasikartos ir ateityje.“

Žema savivertė

Nustebtumėte sužinoję, kad ši priežastis sudaro vos ne pusę visų neištikimybių atvejų. Jei žmogaus savivertė yra menka, o pasitikėjimas savimi kliba, yra didelė tikimybė, kad jis ieškos savo problemos sprendimo išorėje. Tokie žmonės trokšta dėmesio, komplimentų, aplinkinių patvirtinimo, pripažinimo. Ir tik gavę tuos dalykus, jaučiasi šiek tiek vertingesni. Susidūrus su šia problema, labai svarbu suvokti, kad jūsų vidinės problemos yra jūsų, o ne partnerio. Ir sprendimo ieškoti reikėtų kvalifikuotų psichologų kabinetuose, o ne svetimuose glėbiuose.

Noras atkeršyti

Keršto troškimas – dar viena dažna neištikimybės priežastis. Kartais partneriai nori atkeršyti savo porai už išdavystę praeityje, kartais – už bjaurų būdą ir kitas nuoskaudas. Vieni tokiu atveju kruopščiai slepia savo „nusikaltimus“, kiti, priešingai – daro viską, kad tik partneris apie tai sužinotų. Vargu ar toks elgesio modelis atneš teigiamų rezultatų, bet žmonės vis dar linkę kerštauti.

Pabėgimas iš toksiškų santykių

Nors nuėjimas į kairę dažniausiai turi neigiamą atspalvį ir yra siejamas su blogais padariniais, visgi pasitaiko priešingų atvejų. Tai ypač aktualu, jei gyvenama toksiškuose, nelaiminguose santykiuose su smurtaujančiais, pavydžiais, agresyviais, priklausomais partneriais. Juk kartais romanas su šiltu, pozityviu, rūpestingu žmogumi gali atverti akis ir padėti suvokti, kad santykiai gali būti sveiki, laimingi, džiuginantys. Tokiu atveju neištikimybė gali suteikti jėgų išeiti iš alinančios sąjungos ir pradėti gyvenimą iš naujo.

Išblėsusi aistra

Viena dažniausių neištikimybės priežasčių – išblėsusi meilė. Jei santykių pradžioje širdis daužosi kaip pamišusi, o skrandyje skraido drugeliai, tai po kelerių metų, deja, rutina gali visiškai pasiglemžti partnerius, o iš buvusios ugnies nelikti nė kibirkšties. Anot specialistų, aistringa, romantiška meilė trunka vos 3 metus, o kartais dar trumpiau. Deja, jokie santykiai neturi apsaugos nuo jausmų išblėsimo ir naujo įsimylėjimo. Rizika yra visada.

Kaip išgyventi neištikimybę

Kad ir kurioje pusėje būtumėte (apgautojo ar neištikimojo), neprošal būtų apsilankyti pas gerą specialistą. Net jeigu žaizdos nėra itin gilios ir terapijos neprireiks, pasikalbėjimas su psichoterapeutu gali padėti priimti situaciją, suvokti jos priežastis ir suprasti, kur link norite judėti toliau.

Antras žingsnis – nuspręsti, ką su tuo darysite: liksite drauge ar skirsitės. Kaip ši situacija paveiks jūsų abiejų gyvenimus, šeimą, vaikus, finansinius ir kitus aspektus? Ar iki neištikimybės buvote patenkinti savo santykiais? O gal tai buvo postūmis kažką keisti poroje?

Jei nuspręsite, kad liksite drauge – svarbu atgauti abipusį pasitikėjimą. O tai yra sunkus darbas, kuris užtrukti gali mėnesius ar netgi metus. Be galo svarbu yra suvokti, ar išdavęs partneris nuoširdžiai gailisi, ar tikrai yra pasirengęs dirbti ir stengtis, kad tokios situacijos nepasikartotų.

Neištikimybė – patirtis ne iš maloniausių. Bet neretai ji pasitarnauja kaip puikus spyris, padedantis susivokti, kur esame šiuo metu ir kur link norime eiti. 

Daugiau skaitykite: