Fiziologinis tirpalas: kas tai ir kam jis naudojamas?

Mama valo kūdikio nosį lašindama fiziologinį tirpalą G.Tbov | Shutterstock.com

Plaudami vaiko nosį druskos, arba kitaip – fiziologiniu tirpalu, padėsite išlaikyti nosies kanalus atvirus, lengviau pasišalins lipnios, tąsios bei sudžiūvusios gleivės. Taip pat fiziologinis tirpalas plačiai naudojamas siekiant sumažinti alergijų, sinusų infekcijos ar įprasto peršalimo simptomus.

Druskos tirpalą įsigysite vaistinėse be recepto, taip pat jo galite pasigaminti ir namuose.

Kokia fiziologinio tirpalo sudėtis?

Druskos tirpalas gaminamas iš vandens ir valgomosios druskos. Įprastame fiziologiniame tirpale yra iki 0,9 proc. natrio chlorido (druskos) – maždaug tiek, kiek žmogaus ašarose, kraujyje ir kituose kūno skysčiuose. Hipertoniniame tirpale druskos koncentracija yra didesnė – 3 proc.

Kam naudojamas fiziologinis tirpalas?

Fiziologinis tirpalas naudojamas daugeliui medicinos reikmių, tarp jų – atkuriant skysčių balansą po dehidratacijos, gydant žaizdas ir kt.

Tačiau namų vaistinėlėje pirmiausia jis pasitelkiamas drėkinti nosies gleivinei. Drėkinant nosį, galima vaiką apsaugoti nuo sinusų infekcijų, sumažinti alergijų riziką. Jei vaiko nosies membranos yra išsausėjusios, drėkinant nosį vaikas jausis komfortiškiau.Taip pat jei dėl peršalimo vaikui pradėjo bėgti nosis, ją plaudami neleisite sekretui nutekėti į gerklę.

Fiziologinio tirpalo kaip nosies lašų naudojimas:

Druskos tirpalas gali būti naudojamas prieš siurbiant gleives.

Vaikui gulint, į nosį reikėtų įlašinti 3–4 lašus druskos tirpalo. Būtų gerai, jei vaikas palaikytų atloštą galvą bent 1 minutę: taip efektyviau suskystinamos gleivės. Po to specialiu siurbtuku gleivės ištraukiamos iš nosies.

Nosies plovimas druskos tirpalu:

Į didelį švirkštą ar spaudžiamą buteliuką pripilkite druskos tirpalo.

Bene svarbiausia – tinkama poza. Pastatykite vaiką ant kėdutės. Jis turėtų plačiai išsižioti, giliai ir ramiai kvėpuoti pro burną ir palenkti galvą žemyn virš plautuvės ar dubens. Taip pat vienas iš tėvų gali laikyti vaiką ant kelių, o kitas – nosį plauti.

Tik plaudami nosį visuomet būkite atsargūs: bet kokie staigūs judesiai ką nors kišant į šnervę gali lemti nosies kanalų sužalojimus, o vaikui staiga užvertus galvą tirpalas gali nutekėti į burną (tai nėra pavojinga, bet nemalonu, vaikas gali užsikosėti, išsigąsti).

Plačiau skaitykite:

Kiti populiarūs fiziologinio tirpalo naudojimo būdai:

 • Akių valymas: traiškanojančias akis galima atsargiai pavalyti tirpalu sudrėkintu vatos tamponėliu arba kelis fiziologinio tirpalo lašelius įlašinti į akis ir jų perteklių atsargiai nuvalyti švariu vatos tamponėliu;
 • Ausų valymas: fiziologiniame tirpale sudrėkintu vatos tamponėliu galima pavalyti ausis. Svarbu prisiminti, kad nei vatos tamponėlių, nei ausų krapštukų negalima kišti gilyn į ausį, valyti reikia labai švelniai ir tik išorėje.
 • Inhaliacijos: druskos tirpalas (arba sūresnis mineralinis vanduo) gydytojui paskyrus gali būti naudojamas inhaliacijoms;
 • Skalauti gerklę: tai padės palengvinti skausmą;
 • Valyti nubrozdintas vietas, įpjovimus, kitas žaizdas. Fiziologinis tirpalas negraužia, be to, padeda pašalinti iš žaizdos bakterijas bei sumažina infekcijų tikimybę;
 • Skalauti burną iškritus pieniniam dantukui arba po dantų gydymo;
 • Valyti ausis po auskarų vėrimo. Fiziologinis tirpalas paskatina gijimą ir užkerta kelią infekcijoms, padeda pašalinti negyvas odos ląsteles. Taip pat šiame tirpale 1–2 kartus per dieną galima laikyti auskarus: taip jie dezinfekuojami.

Ar galima druskos tirpalą pasigaminti namuose ir ką svarbu žinoti?

Fiziologinio tirpalo galite įsigyti vaistinėje.

Tačiau druskos tirpalą nesudėtinga pasigaminti patiems tiesiog namuose, be to, tikrai turėsite viską, ko reikės gamybai:

 • Švaraus užsukamo stiklainio ar butelio;
 • Puodo su dangčiu;
 • Valgomosios druskos (juoduota netiks);
 • Maistinės sodos (jos dėti nebūtina, bet ją naudojant pavyks pagaminti mažiau gleivinę dirginantį fiziologinį tirpalą);
 • Vandens iš čiaupo arba distiliuoto vandens.

Naudodami vandenį iš čiaupo, fiziologinį tirpalą paruošite taip:

 • Pirmiausia kruopščiai nusiplaukite rankas;
 • Į puodą įpilkite 1 stiklinę vandens;
 • Uždenkite dangtį ir vandenį pavirkite 15 min.;
 • Nukelkite puodą nuo ugnies ir leiskite jam atvėsti iki kambario temperatūros;
 • Į vandenį įberkite 0,5 arbatinio šaukštelio druskos ir žiupsnelį sodos;
 • Maišykite, kol druska ir soda ištirps;
 • Tirpalas paruoštas: supilkite jį į švarų stiklainį ir užsukite dangtelį.

Fiziologinį tirpalą galite paruošti ir mikrobangų krosnelėje:

 • Į šildyti mikrobangų krosnelėje tinkamą indą įpilkite 2 puodelius vandens;
 • Įmaišykite 1 arbatinį šaukštelį druskos;
 • Kaitinkite uždengtą indą bent 2 min.;
 • Palaukite, kol tirpalas atvės, tuomet supilkite jį į švarų stiklainį.

Šiais dviem aprašytais būdais gamintą fiziologinį tirpalą laikykite šaldytuve ir suvartokite per 24 val.

Būtent dėl trumpo galiojimo laiko nerekomenduojama ruošti didesnio kiekio fiziologinio tirpalo.

Fiziologinio tirpalo su distiliuotu vandeniu gamyba:

 • Jei naudojate distiliuotą vandenį, kiekvienam litrui vandens naudokite 1 arbatinį šaukštelį druskos. Tirpalą laikykite šaldytuve. Jį sunaudoti reikėtų per 1 mėnesį.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.