Nosies plovimas kūdikiams ir vaikams

Tėvas plauna kūdikio nosį su švirkštu Mama Belle and the kids | Shutterstock.com

Nosies plovimas – pastaruoju metu itin išpopuliarėjęs (tiksliau atgavęs populiarumą) slogos gydymo metodas. Kada vertėtų plauti nosį ir kaip tai teisingai atlikti?

Kada naudinga plauti vaiko nosį? 

Pastebėjus, kad vaikui prasideda sloga;

  • Jeigu vaikas dar nemoka efektyviai išsipūsti nosies (naudingų patarimų rasite šiame straipsnyje: „Kaip išmokyti vaiką išsipūsti nosį?“);
  • Jeigu vaikui slogos kartojasi dažnai;
  • Jeigu sloga vaikui yra linkusi užsitęsti;
  • Jeigu vaiko adenoidai yra padidėję;
  • Jeigu sloga linkusi komplikuotis, vaikui dažnai kartojasi sinusitas, otitas ir pan.;
  • Prieš žindant, kai jaučiate, kad kūdikiui ar vaikui sunku kvėpuoti per nosį, ji užgulusi;
  • Esant nešvariam, užterštam orui;
  • Pavasarį, kai dėl gausiai žydinčių augalų paūmėja šienligė;
  • Šildymo sezono metu, kai dėl pernelyg sauso oro nosies gleivinė stipriai išsausėja ir kt.

Nosies plovimas naudingas dėl kelių pagrindinių priežasčių

Naudojant druskos tirpalą iš kūdikio ar vaiko nosies pašalinamos gleivės, kartu su jomis – ir ligas sukeliantys mikroorganizmai, sumažėja paburkimas.

Vanduo drėkina kanalus ir mažina diskomfortą segant sloga, sinusitu ir kitomis ligomis.

Moksliniuose tyrimuose buvo atskleista, kad lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, lėtiniu sinusitu, rinitu sergantiems, alergiškiems vaikams) plaunant nosį ligos simptomai palengvėjo.

Vandens srautas iš nosies kanalų išplauna nešvarumus ir alergenus. Tai gali būti puiki profilaktinė priemonė prieš alergiją žiedadulkėms, paūmėjančią pavasarį.

Nosį galima profilaktiškai išplauti ir grįžus iš aplinkos, kurioje vaikas galėjo turėti glaudų kontaktą su įvairiais ligų sukėlėjais. Pavyzdžiui, po darželio arba pabuvus žaidimų kambaryje.

Kaip vaiko nosį plauti saugiai?

Jeigu ketinate vaikui plauti nosį, tai daryti būtina saugiai.

Bene svarbiausia – tinkama poza. Vaikas turėtų plačiai išsižioti, giliai ir ramiai kvėpuoti pro burną ir palenkti galvą žemyn virš plautuvės ar dubens.

Taip pat vienas iš tėvų gali laikyti vaiką ant kelių, o kitas – nosį plauti.

Tik visuomet būkite atsargūs: bet kokie staigūs judesiai ką nors kišant į šnervę gali lemti nosies kanalų sužalojimus, o vaikui staiga užvertus galvą tirpalas gali nutekėti į burną (tai nėra pavojinga, bet nemalonu, vaikas gali užsikosėti, išsigąsti).

Kokio amžiaus vaikams galima plauti nosį?

Plauti nosį kūdikiui galite pradėti maždaug nuo 6 mėnesių amžiaus.

6 mėnesių kūdikis jau geba efektyviai kvėpuoti pro burną ir turi gerai iškreikštą kosulio refleksą (t.y. jis nepasprings ir iškosės tirpalo perteklių, šiam nutekėjus į burną), geba tvirtai laikyti galvą.

Jeigu norite plauti nosį mažesniam vaikeliui, vertėtų papildomai pasitarti su gydytoju.

Kaip dažnai reikia vaikui plauti nosį?

Nosį profilaktiškai, pastebėjus pirmuosius ligos simptomus plauti patariama 1–2 kartus per dieną, peršalus – dažniau, pagal poreikį.

Tačiau per dažnas higieninis plovimas (t. y. vaikui nesergant) naudos taip pat neduos, nes gali sudirginti nosies kanalus ir sukelti kraujavimą (ypač jeigu kasdienian plovimui naudojamas hipertoninis, t.y. didesnės koncentracijos druskos tirpalas).

Kokias priemones naudoti vaikui plaunant nosį?

Yra dviejų tipų druskos tirpalai: izotoninis ir hipertoninis:

  • Izotoniniame tirpale druskos koncentracija – 0,9 %. Jis idealiai tinka kasdieniam naudojimui.
  • Hipertoniniame tirpale druskos koncentracija yra didesnė, apie 3 %. Hipertoninis tirpalas tinka užgulus nosiai ir peršalus.

Nemažai tėvų gali kilti mintis tiesiog vandenyje ištirpinti žiupsnį druskos ir gautu tirpalu išplauti vaiko nosį. Tačiau druskos koncentracija gali būti per didelė, tad toks tirpalas gali išsausinti, sudirginti nosies gleivinę.

Jei vis tik druskos tirpalą gaminsite patys, naudokite jam tik švarų, filtruotą vandenį. Nors Lietuvoje vandentiekio vanduo – saugus vartoti, tačiau kitose šalyse, kai nosiai plauti buvo panaudotas vanduo iš čiaupo, užfiksuota infekcijų atvejų.

Vis tik geriau rinktis jau paruoštą jūros vandenį, fiziologinį tirpalą iš vaistinės ar miltelius nosies plovimo tirpalui pasiruošti.

Nosies plovimui reikėtų naudoti specialius prietaisus  - nosies plovimo sistemas, o jei jų neturite, tinka ir paprastas didesnis švirkštas be adatos (idealu, jeigu švirkštas turi specialių antgalį), kriaušytė.

Tarp naudojimų būtinai kruopščiai išplaukite visas priemones ir periodiškai jas pakeiskite.

Susiję straipsniai

Sergantis vaikas nenori gerti: ką daryti?

Karščiavimas, viduriavimas, vėmimas ar tiesiog atsisakymas gerti skysčius jūsų mažyliui gali sukelti rimtą dehidratacijos pavojų.

Neįprasti kūdikio sveikatos požymiai: ko nereikia bijoti?

Dažniausiai, gydytojui apžiūrėjus kūdikį ligoninėje ir pasakius, kad viskas gerai, atsikvepiame su palengvėjimu. Bet grįžus namo gali lydėti nerimas.

Fiziologinis tirpalas: kas tai ir kam jis naudojamas?

Fiziologinis tirpalas plačiai naudojamas siekiant sumažinti alergijų, sinusų infekcijos ar įprasto peršalimo simptomus.