Kaip valyti kūdikio ausis?

Mama valo kūdikio ausis sweet marshmallow | Shutterstock.com

Tėvams dažniausiai kylantys klausimai – kaip dažnai ir kada geriausia valyti ausytes, kokią funkciją atlieka ausų vaškas, ar jį reikia pašalinti, ar saugu naudoti ausų krapštukus, o gal vis tik geriau rinktis kitas priemones?

Kūdikio susilaukę tėvai gauna daug bazinių žinių apie mažylio priežiūrą ir higieną. Daugelyje šaltinių akcentuojama kūdikio bambutės priežiūra, kūdikio lytinių organų higiena, tačiau mažai kur rasime rekomendacijų, kaip tinkamai valyti kūdikio ausis.

Ar reikia valyti kūdikio ausis?

Kūdikio ausų valymas – ne rekomendacija, bet būtinybė. Kūdikio ausis reikia valyti kiekvieną dieną. Tiesa, jei, pavyzdžiui, kūdikis gausiai atpila pieną, jo priteka už ausų, procedūrą gali tekti pakartoti ir dažniau.

Svarbu pabrėžti, kad tėvai dažnai pamiršta sritį už ausų: kartais ten nuteka pieno, kaupiasi negyvos odos ląstelės, kiti nešvarumai, tad pirmagimį auginantiems tėvams netikėtai rastas storokas nešvarumų sluoksnis už kūdikio ausyčių tampa tikra staigmena.

Kada geriausia valyti kūdikio ausis?

Tinkamiausias laikas ausų valymui – kai kūdikį prausiate. Daugelis mamų visoms pagrindinėms higienos procedūroms pasirenka rytą. Kartu tai – ir mažylio išankstinis pratinimas prie švaros ir higienos. Kaskart maudydami kūdikį vonioje ar vonelėje taip pat išvalykite išorinę ausį bei odą aplink ją.

Kaip tinkamai valyti kūdikio ausis?

  • Jums prireiks vienkartinės servetėlės arba vatos ir šilto vandens.
  • Sudrėkinkite servetėlę arba vatos diskelį. Tik būtinai gerai pašalinkite vandens perteklių.
  • Servetėlę galite užsivynioti ir ant savo rodomojo ar mažojo piršto, tik elkitės labai atsargiai, švelniai, o nagai turi būti visiškai trumpi
  • Švelniai nuvalykite sritį už kūdikio ausų (čia labai dažnai kaupiasi nešvarumai) ir visą ausies išorę.
  • Niekada nekiškite servetėlės ar vatos giliai į ausies landą. Taip galite pakenkti ausies kanalui.
  • Muilo naudoti nerekomenduojama: jis sausina ir taip jautrią kūdikio odelę, be to, muilo gali pateikti į vidinę ausį.

Ar saugu naudoti vatos pagaliukus?

Specialių vatos pagaliukų (krapštukų) naudoti kišant juos į ausį negalima. Jie ne pašalina vašką, o kaip tik jį įstumia giliau į ausies vidų.

Tėvai gali susižavėti neva kiek saugesnėmis alternatyvomis – storesniais specialiai kūdikiams skirtais krapštukais. Ir nors jie – šiek tiek saugesni, jų vis tiek negalima kišti į vaiko ausies landą. Jais galite tik apvalyti ausies išorę, odelę ir raukšleles už ausų lygiai taip pat, kaip servetėle arba vatos diskeliu. 

Reikėtų prisiminti, kad į kūdikio ar vaiko ausį apskritai negalima kišti jokių svetimkūnių. Vis dar pasitaiko atvejų, kai kūdikiai ir vaikai į ligonių priėmimo skyrius atvežami dėl to, kad ausyje įstrigo kažkoks daiktas, neatsargiai valydami ausis tėvai pradūrė būgnelį arba buvo pažeisti minkštieji ausies audiniai.

Taip pat skaitykite:

Ar iš kūdikio ausies reikia pašalinti vašką?

Jei pastebėjote kūdikio ausyje sieros (kitaip dar vadinamos vašku), įsidėmėkite, kad jos šalinti nereikia.

Kūdikių ausų siera yra skystesnė negu suaugusiųjų, todėl gali atrodyti, kad jos yra daugiau, taip pat ji lengviau pastebima.

Ausų vaškas nėra žalingas, o kaip tik teikia naudos: apsaugo būgnelį nuo dulkių ir bakterijų, drėkina, be to, turi antibakterinių savybių. Iš kūdikio ausų pašalindami sierą, padarysime daugiau žalos negu naudos.

Sieros perteklius kūdikių ausyse kaupiasi retai: paprastai ausies kanalas pagamina reikiamą šios medžiagos kiekį. Tačiau kai kuriais atvejais ausų sieros perteklius gali trikdyti klausą arba lemti skausmą ar diskomfortą. Jei kūdikis be priežasties dažnai trauko nosį, tapo neramus, stveriasi už ausų, nuvykite pasikonsultuoti pas pediatrą. Patiems šalinti sieros pertekliaus nerekomenduojama.

Taigi, saugaus vaško šalinimo iš kūdikio ausų taisyklė: atsiminkite, kad jei vaško sankaupų matote ausies išorėje, pačioje „kriauklėje“, galite švelniai jas nuvalyti, tačiau ausies vidaus valyti negalima. Būgnelio ar vidinės ausies sužalojimai gali reikšti klausos problemas ateityje ar sukelti įvairius kitus negalavimus.

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Skelbimai

1,50 €
36 | 23,3 cm | 3 - 3½
12,00 €
48 | 20 | XL
2,00 €
98 | 2.5 - 3 m.
8,00 €
40 | 12 | M