Kūdikio bambutės priežiūra (476)

Naujagimis su spaustuku užspausta virkštelės liekana Len44ik | Shutterstock.com

Naujagimio virkštelės liekanos ir gyjančios bambos priežiūra - viena iš kasdienių kūdikio higienos procedūrų. Kodėl ji svarbi ir kaip ją atlikti teisingai?

Kas yra virkštelės liekana?

Virkštelės funkcija – aprūpinti įsčiose esantį vaisių maisto medžiagomis ir deguonimi, tačiau kai naujagimis pradeda kvėpuoti savarankiškai, virkštelė jam tampa nebereikalinga. Todėl naujagimiui išvydus šį pasaulį, virkštelė specialiu spaustuku užspaudžiama ir nukerpama. Ši procedūra naujagimiui neskausminga, nes virkštelėje nėra nervų galūnių.

Virštelės liekana po truputį ima tamsėti, raukšlėtis, o galiausiai nukrenta, atidengdama kūdikio bambą. Taigi, atspalviu ir forma raziną kiek primenantis šašas ant kūdikio pilvuko yra būsimoji jo bamba.

Plačiau skaitykite:

Kada nukris virkštelės liekana?

Virkštelės liekana nudžius ir nukris per 1–3 savaites. 

Virkštelės liekanos nukritimo laikas priklauso nuo priežiūros. Pastebima, kad paprasčiausiu virintu vandeniu valoma ir dažniau ore džiūti paliekama virkštelės liekana nukrenta greičiau.

Kaip tinkamai prižiūrėti naujagimio bambą?

Bambą pirmąsias naujagimio gyvenimo savaites būtina valyti kasdien. Pagal naujausias PSO rekomendacijas, tam užtenka virinto vandens. Tiesiog kruopščiai nusiplaukite rankas, sudrėkinkite virintu vandeniu vatos diskelį ar gabalėlį vatos ir bambutę kruopščiai nuvalykite. Nebijokite judinti virkštelės liekanos ir gerai išvalykite plotą aplink ją, sunkiau pasiekiamoms vietoms galite naudoti virintame vandenyje pamirkytus kosmetinius vatos krapštukus.

Jeigu po valymo ant bambos liko daug vandens, ją nusausinkite tapšnodami nauju, sausu, švariu vatos diskeliu (sausų vatos gabalėlių geriau nenaudoti, nes jie veliasi ir limpa prie žaizdelės).

Kol virkštelė džiūsta, aplink naujagimio bambą galite pastebėti skaidraus, lipnaus rausvo skysčio, paliekančio pėdsakus ant vaikelio drabužių ar sauskelnių. Šis sekretas gali skleisti neintensyvų kvapą – tai yra normali gijimo proceso dalis.

Ką daryti, jei ant virkštelės liekanos pateko naujagimio šlapimo ar išmatų? Tokiu „avarijų“ pasitaiko ne taip jau ir retai, tad pilvuką nuplaukite po švariu tekančiu vandeniu ir apiprauskite neutralaus pH kūdikiams skirtu kūno prausikliu. Po prausimo kūdikį, o taip pat ir jo bambą gerai nušluostykite rankšluosčiu ne trinant, o švelniai tapšnojant.

Kokius vystyklus naudoti bambai dar nesugijus?
Galite nusipirkti specialių naujagimiams skirtų sauskelnių su iškirpte bambutei. Jei naudojate įprastas vienkartines sauskelnes arba skalbiamus medžiaginius vystyklus, atlenkite jų priekinį kraštą, kad jis neliestų virkštelės ir jos netrintų.

Kaip rengti naujagimį, kurio viršktelės liekana dar nenukritusi? Laisvi medvilniniai drabužėliai, pavyzdžiui, marškinėliai ir sauskelnės leidžia orui cirkuliuoti, todėl virkštelė greičiau nudžius. Virkštelė taip pat greičiau nukris, jei naujagimį dažniau laikysite nuogą. Taigi, stenkitės bambutės nepaslėpti po drabužiais ir vystyklais.

Ar galima maudyti naujagimį dar nesugijus bambai? Dėl maudymo medikai neturi vienos nuomonės: vieni maudyti nerekomenduoja, kiti – leidžia tai daryti. Kol virkštelė nukris, mažylį galite apiprausti tik drėgna kempinėle arba maudykite pripylę į vonelę nedaug vandens, kad bamba nebūtų panirusi po vandeniu.  Jeigu kūdikį nusprendėte maudyti ir bamba bei virkštelės liekana sušlapo, ją kaip ir visą kūdikio odelę nusausinkite švariu rankšluosčiu, netrindami odos, o švelniai tapšnojant.

Ar reikia naujagimio bambą valyti spiritu?

Kai kurie pediatrai vis dar pataria bambutės sritį valyti medicininiu spiritu ar kita dezinfekuojamąja priemone, kaip buvo įprasta anksčiau, tačiau pastebima, kad virkštelės liekana nukrenta greičiau, jeigu naudojamas tik virintas vanduo.

Alkoholis gali sunaikinti natūralias bakterijas, kurios padeda virkštelės liekanai greičiau atsiskirti nuo bambos, be to jis sausina ir dirgina odą.

Dėl įvairių dezinfekuojamųjų priemonių naudojimo vertėtų pasitarti su gydytoju ir jomis naujagimio bambą valyti tik pastebėjus infekcijos požymius (pavyzdžiui, jeigu bambos sritis stipriau paraudo, patino, atsirado pūlingų išskyrų).

Ką daryti, kai nukrenta virkštelės liekana?

Kai virkštelės liekana nukris, tą vietą ir toliau laikykite švarią ir sausą, kol bamba visiškai sugis.

Virkštelės liekanai nukritus gali pasirodyti truputį kraujo – tai visiškai normalu.

Svarbu

Atsispirkite pagundai nukrapštyti virkštelę (net jeigu atrodo, kad ji vos laikosi). Virkštelė greitai nukris pati, palikdama mažesnę žaizdelę nei ją nukrapščius.

Kada reikėtų sunerimti ir pasitarti su gydytoju?

 • Jei virkštelės liekana nenukrito per ilgiau nei 3 sav. po gimimo;
 • Jei virkštelės liekana skleidžia stiprų puvėsių kvapą arba atsiranda pūlių;
 • Jei naujagimio temperatūra – 38 °C ir aukštesnė;
 • Jei oda aplink kūdikio bambą patino, paraudo ir kaista;
 • Jei palietus odą aplink bambą mažylis pradeda verkti;
 • Jei virkštelės liekanai nukritus užsitęsia kraujavimas;
 • Jei naujagimis pradėjo prastai valgyti, nors iki tol viskas buvo gerai;
 • Jei naujagimio raumenų tonusas yra žemas.

Bambos granuloma ir išvarža

Virkštelės liekanai nukritus kartais ant odos lieka dar šiek tiek audinio. Ši sankaupa vadinama granuloma. Ji atrodo kaip randelis ar guzelis. Iš granulomos gali tekėti skaidrus arba gelsvas skystis. Jei granuloma neišnyksta ilgiau nei savaitę nukritus virkštelės liekanai, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Bambos išvarža – mažas guzelis ar iškilimas po kūdikio bamba. Išvarža diagnozuojama, kai dalis kūdikio žarnyno įstringa pilvo sienos angoje. Dažniausiai išvarža pastebima kūdikiui verkiant. Paprastai ji savaime išnyksta per pirmuosius 18 gyvenimo mėnesių. Vėliau išvaržą gali tekti operuoti.

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Pukis_ prieš 4 sav.

  Cleoo parašė:
  Sveikos. Pas mus tokia situacija kad virksteles liekana nukrito po dvieju sav. bet bambos viduj liko toks mazas burbuliukas gyvas slapiuojantis ir negyjantis jau s…

  Su Oktiseptu kasdien valiau ir užsitraukė. Iš pradžių irgi buvo likus dregna dėmelė. Jei labai neramu kreipkitės pas prižiūrinčią gyd.

 2. User has not uploaded an avatar
  palme29 prieš 2 sav.

  Susidūriau su bėda, kūdikiui 5sav. bamba nukritusi senų seniausiai ir gražiausiai sugijusi.
  Šiandien pamačiau, kad yra paraudusi ir šlapiuoja šiek tiek. Taip pat atsiradęs kvapas. Kas čia nutiko ir ką daryti?😳😫

 3. User has not uploaded an avatar
  Pukis_ prieš 2 sav.

  palme29 parašė:
  Susidūriau su bėda, kūdikiui 5sav. bamba nukritusi senų seniausiai ir gražiausiai sugijusi.

  Su oktiseptu pavalykit, jei per porą dienų negerės lėkit pas gyd., o šiaip geriausiai pasiskambinti prižiūrinčiai gyd.

 4. User has not uploaded an avatar
  Cleoo prieš 2 sav.

  Pukis_ parašė:
  Su Oktiseptu kasdien valiau ir užsitraukė. Iš pradžių irgi buvo likus dregna dėmelė. Jei labai neramu kreipkitės pas prižiūrinčią gyd.

  Sutvarkė vaikų chirurgas mūsų bėdelę. Pasirodo buvo likusi granuloma. Ją tiesiog uždegino. Kitą dieną jau jos nebebuvo.

 5. User has not uploaded an avatar
  Deisė prieš 2 sav.


  Sveikos. Bamboje pastebejau pas vaika, kazkoki kaip spuogeli, guzeli. Kas tai galetu buti?