Nėštumo komplikacijos (91)
Nors absoliuti dauguma nėštumų būna sėkminga ir kūdikis gimsta sveikas, yra naudinga žinoti apie dažniausiai pasitaikančias nėštumo komplikacijas. Juk kuo anksčiau jos pastebimos ir pradedamos gydyti, tuo mažiau pasekmių būna mamai ir kūdikiui. Gera žinia yra ta, kad dauguma nėštumo komplikacijų gali būti sėkmingai įveiktos.
Dažniausios nėštumo komplikacijos
Priešlaikinis gimdymas yra labiausiai paplitusi nėštumo komplikacija. Lietuvoje šiek tiek daugiau nei 5 procentai kūdikių gimsta anksčiau laiko (iki 37 nėštumo savaitės). Daugumos priešlaikinių gimdymų priežastys nėra aiškios.
Nėščiųjų diabetas (organizmo nesugebėjimas pagaminti pakankamą insulino kiekį, būtiną cukraus skaidymui) – jis diagnozuojamas 2–7% besilaukiančiųjų
Preeklampsija nustatoma 3–10% besilaukiančiųjų (šiai būklei būdingas aukštas kraujospūdis, skysčių kaupimasis ir baltymai šlapime).
Placentos pirmeiga pasitaiko vienai iš 250 nėščiųjų. Tai atvejai, kai placenta uždengia dalį arba visą gimdos kaklelį.
Nėštumo komplikacijų požymiai
Priešlaikinio gimdymo požymiai yra reguliarūs sąrėmiai iki 37 savaitės arba vaisiaus vandenų nutekėjimas (vandenys gali tekėti ir po truputį). Jei pastebėjote bent vieną iš šių požymių, nedelsdama skambinkite gydytojams.
Nėščiųjų diabetas neturi jaučiamų ankstyvųjų požymių, ši komplikacija nustatoma 24–28 savaitę tiriant cukraus kiekį kraujyje.
Preeklampsija turi aiškius perspėjančius ženklus: smarkus tinimas (ypač veido ir rankų), staigus svorio padidėjimas, nesiliaujantis arba labai stiprus galvos skausmas, vaizdo dvejinimasis ar neryškus matymas. Net jei nejaučiate nė vieno iš išvardytų simptomų, per kiekvieną apsilankymą pas gydytoją jums tikrins kraujospūdį ir tai, ar šlapime nėra baltymų.
Placentos pirmeiga taip pat gali neturėti jokių požymių. Dažniausiai ji pastebima atliekant planinius ultragarso tyrimus. Kai kurios moterys pastebi neskausmingą kraujavimą iš makšties antrąjį ir trečiąjį trimestrą.
Kaip išvengti nėštumo komplikacijų?
Nėštumo komplikacijų tikimybė didesnė, jei esate 35 metų ar vyresnė, turite antsvorio, sergate kokia nors lėtine liga ar anksčiau esate turėjusi nėštumo komplikacijų.
Gyvenimo būdas ir mityba tokioms nėštumo komplikacijoms kaip preeklampsija ar placentos pirmeiga neturi, tačiau kitų komplikacijų (pavyzdžiui, nėščiųjų diabeto) riziką galite sumažinti, jei sveikai maitinsitės, mankštinsitės ir vengsite gerai žinomų pavojų: alkoholio, cigarečių, gydytojo nepaskirtų vaistų ir maisto papildų.
Nėštumą prižiūrintys gydytojas turėtų įvertinti nėštumo komplikacijų riziką ir informuoti, kokių atsargumo priemonių reikėtų imtis. Jei pastebite nerimą keliančius simptomus (skausmą, kraujavimą, tinimą, silpnumą, vandenų tekėjimą, sulėtėjusius vaisiaus judesius ir panašiai), nedelskite ir iš karto kreipkitės į gydytojus.
Tai jeigu ima baime vaziuokit pas daktarus...bet tokiu dalyku neesu girdejus...kad gali kazkas trauktis..