Kada pranešti apie nėštumą darbdaviui? (277)

Kada apie nėštumą pranešti darbdaviui?

Nėra jokio įstatymų nustatyto termino, iki kada apie nėštumą privaloma pranešti darbdaviui, tad galite nuspręsti pati, kada tai padarysite (žinoma, jei akyli kolegos to nepastebės anksčiau).

Kai kurios moterys vos tik sužinojusios apie nėštumą skuba pranešti šią žinią (taip pat ir darbe), tačiau dauguma laukia iki antrojo trimestro pradžios, kai nėštumas tampa gana akivaizdus, o persileidimo tikimybė smarkiai sumažėja.

Tam tikrais atvejais apie nėštumą gali tekti pranešti ir anksčiau nei išryškės pilvukas:

 • Jūsų nėštumas komplikuotas. Jei dėl to tenka dažnai lankytis pas gydytoją, bus daug paprasčiau, jei apie nėštumą pranešite anksčiau.
 • Kokia jūsų savijauta. Jei jus nuolat pykina, tikriausiai teks pasisakyti vadovui anksčiau nei planavote.
 • Darbe patiriate daug streso arba darbas pavojingas sveikatai. Tokiu atveju praneškite apie nėštumą kuo anksčiau – tai leis laiku pakeisti tavo darbo pobūdį ar darbo sąlygas.
 • Darbo teisės pažeidimų tikimybė. Jei baiminatės, kad dėl nėštumo galite būti atleista ar būtų kitaip pažeidžiamos jūsų teisės.

Kaip pranešti darbdaviui apie nėštumą?

Apie nėštumą darbdaviui galite pranešti tiek formaliai (pateikdama gydytojo pažymą apie nėštumą), tiek neformaliame pokalbyje su vadovu. Pažymą, tiesa, turėsite pateikti bet kokiu atveju.

Darbdavio ir kolegų reakcija labai priklauso nuo darbovietės vidinės kultūros, bei nuo nuo to, kaip nėštumas paveikia įmonės darbo ritmą.

Žinia apie nėštumą vadovui gali sukelti stresą, ypač jei jūsų pareigos yra atsakingos, o kolektyvas nedidelis: juk jam teks greitu metu rasti pamainą. Kolegomis jūsų nėštumas gali reikšti ir tai, kad teks jus dažniau pavaduoti, jei nėštumo metu jaustumėtės nelabai gerai.

Taigi, jei norite sulaukti darbdavio ir kolegų palaikymo, nepiktnaudžiaukite savo padėtimi. Atvirkščiai, pasinaudokite nėštumu kaip proga savo profesionalumui įrodyti! Jei įmanoma, žinią apie nėštumą praneškite užbaigusi svarbų darbą. Taip pasiųsite kolegoms įtikinamą žinią: „Aš nėščia, bet tai niekaip nepaveikė mano darbingumo“.

Nėščiųjų teisės darbe

Darbo kodekso 132 straipsnis numato, kad darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus labai retus įstatymų numatytus atvejus, taip pat išskyrus trumpalaikes darbo sutartis pasibaigus jos terminui.

Nuo 31 nėštumo savaitės jums turi būti suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos (populiariai vadinamos dekretinėmis).

Taip pat skaitykite:

Kai nėščiajai reikia pasitikrinti sveikatą, ji privalo būti atleidžiama nuo darbo ir už tą laiką paliekamas vidutinis darbo užmokestis, jeigu pasitikrinti sveikatą reikia darbo metu.

Darbo kodeksas numato, kad nėščiajai ar žindančiai motinai pareikalavus, ji turi teisę dirbti ne visą darbo dieną (DK 146 str.), o dirbti naktimis, švenčių ir poilsio dienomis ir viršvalandžius, vykti į komandiruotes nėščioji gali tik jei pati su tuo sutinka. Nėščioji turi teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką.

Nėščias moteris negalima įpareigoti dirbti esant tokioms darbo sąlygoms ir veiksniams, kurie gali turėti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai (sąlygų ir pavojingų veiksnių sąrašą tvirtina Vyriausybė).

Jeigu pavojingų veiksnių ar jų poveikio neįmanoma pašalinti, darbdavys privalo perkelti tokią moterį (jos sutikimu) į kitą darbo vietą toje pačioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kur turi būti mokamas ne mažesnis kaip iki perkėlimo gautas vidutinis darbo užmokestis.

Jei ir tokios galimybės nėra, nėščiai moteriai jos sutikimu suteikiamos atostogos iki nėštumo ir gimdymo atostogų ir jų metu mokamas jai priklausantis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis.

Susiję straipsniai

Nesuvaidinta motinystė: pasigrožėkite įspūdingais mamos piešiniais

Dažnai tėvai sako, kad pirmieji kūdikio gyvenimo metai prabėgo žaibiškai, nors tuo metu atrodė, kad verksmas, nešvarių sauskelnių kalnai nesibaigs.

Seneliai: pagalba ar priekaištas? Kaip megzti darnius santykius pataria psichologė

Laukdami šeimoje kūdikio, būsimi tėveliai neretai šiam pokyčiui ruošiasi iš anksto, lėtai jaukindamiesi naujas – mamos ir tėčio – roles.

MAMOS ISTORIJA. Pastojau ir likau viena: kodėl vyras mane paliko nėščią?

Daugelis moterų svajoja apie dieną, kai nėštumo testas parodys teigiamą rezultatą. Idėja pasidalinti šiuo gyvenimo įvykiu gali būti svaiginanti.

Naujausi komentarai

 1. kristute1
  kristute1 prieš 1 mėn.

  Kils koks konfliktas ar šiaip ims ir nutars jus atleist. Sakys nieko nežinau apie nėštumą, jokių pažymų nepristatė, neinformavo. Būtinai neščiau pažymą arba elektroninėmis priemonėmis informuočiau.

 2. vili
  vili prieš 1 mėn.

  Nufotografuojat nėščiosios knygelę kur matosi jūsų duomenys ir el.paštu informuojat. Bent turėsit įrodymą, kad tikrai pranešėte.

 3. User has not uploaded an avatar
  Nesta_93 prieš 1 mėn.

  kristute1 parašė:
  Kils koks konfliktas ar šiaip ims ir nutars jus atleist. Sakys nieko nežinau apie nėštumą, jokių pažymų nepristatė, neinformavo. Būtinai neščiau pažymą arba elektro…

  Ačiū, tada tikrai nusiusiu nesciosios paso nuotrauka kaip irodyma, kadangi mano ginekologe tikino, kad jokiu israsu nebera, nebent dirbciau sunkiomis salygomis. O as dirbu ofisini darba

 4. User has not uploaded an avatar
  Nesta_93 prieš 1 mėn.

  Sveikos, pranesiau siandien darbdaviui, kad laukiuosi, sake, nieko siusti nereikia, jam uztenka zodziu pranesti. Ir klausiau, o kam pranest HR ar buhalterei, kad paskaiciuotu, sako dar nieko niekam nepranesk. Cia viskas ok? Nes kadangi nebuvau susidurusi, tai nezinau, ar netures velesnis pranesimas buhalterei kazkokiu velavimu sodroje ir pan? Kad po to negausiu laiku ismoku?

 5. Amadra
  Amadra prieš 1 mėn.

  Nesta_93 parašė:
  Sveikos, pranesiau siandien darbdaviui, kad laukiuosi, sake, nieko siusti nereikia, jam uztenka zodziu pranesti. Ir klausiau, o kam pranest HR ar buhalterei, kad pa…

  Viskas ok, paskui pildysit prasyma NGA, tada buhalterija bei sodra gaus visa info. Buhalterijos ar HR nebent galite paklausti, koki atostogu likuti busite sukaupusi 30 nestumo savaite. Cia tam atvejui, jei noresite darbus uzbaigti anksciau ir pries NGA dar isnaudoti kasmetines atostogas.

Skelbimai

1,00 €
26 | 16,3 cm
2,00 €
36 | 8 | S