Kada pranešti apie nėštumą darbdaviui? (270)

Kada apie nėštumą pranešti darbdaviui?

Nėra jokio įstatymų nustatyto termino, iki kada apie nėštumą privaloma pranešti darbdaviui, tad galite nuspręsti pati, kada tai padarysite (žinoma, jei akyli kolegos to nepastebės anksčiau).

Kai kurios moterys vos tik sužinojusios apie nėštumą skuba pranešti šią žinią (taip pat ir darbe), tačiau dauguma laukia iki antrojo trimestro pradžios, kai nėštumas tampa gana akivaizdus, o persileidimo tikimybė smarkiai sumažėja.

Tam tikrais atvejais apie nėštumą gali tekti pranešti ir anksčiau nei išryškės pilvukas:

 • Jūsų nėštumas komplikuotas. Jei dėl to tenka dažnai lankytis pas gydytoją, bus daug paprasčiau, jei apie nėštumą pranešite anksčiau.
 • Kokia jūsų savijauta. Jei jus nuolat pykina, tikriausiai teks pasisakyti vadovui anksčiau nei planavote.
 • Darbe patiriate daug streso arba darbas pavojingas sveikatai. Tokiu atveju praneškite apie nėštumą kuo anksčiau – tai leis laiku pakeisti tavo darbo pobūdį ar darbo sąlygas.
 • Darbo teisės pažeidimų tikimybė. Jei baiminatės, kad dėl nėštumo galite būti atleista ar būtų kitaip pažeidžiamos jūsų teisės.

Kaip pranešti darbdaviui apie nėštumą?

Apie nėštumą darbdaviui galite pranešti tiek formaliai (pateikdama gydytojo pažymą apie nėštumą), tiek neformaliame pokalbyje su vadovu. Pažymą, tiesa, turėsite pateikti bet kokiu atveju.

Darbdavio ir kolegų reakcija labai priklauso nuo darbovietės vidinės kultūros, bei nuo nuo to, kaip nėštumas paveikia įmonės darbo ritmą.

Žinia apie nėštumą vadovui gali sukelti stresą, ypač jei jūsų pareigos yra atsakingos, o kolektyvas nedidelis: juk jam teks greitu metu rasti pamainą. Kolegomis jūsų nėštumas gali reikšti ir tai, kad teks jus dažniau pavaduoti, jei nėštumo metu jaustumėtės nelabai gerai.

Taigi, jei norite sulaukti darbdavio ir kolegų palaikymo, nepiktnaudžiaukite savo padėtimi. Atvirkščiai, pasinaudokite nėštumu kaip proga savo profesionalumui įrodyti! Jei įmanoma, žinią apie nėštumą praneškite užbaigusi svarbų darbą. Taip pasiųsite kolegoms įtikinamą žinią: „Aš nėščia, bet tai niekaip nepaveikė mano darbingumo“.

Nėščiųjų teisės darbe

Darbo kodekso 132 straipsnis numato, kad darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus labai retus įstatymų numatytus atvejus, taip pat išskyrus trumpalaikes darbo sutartis pasibaigus jos terminui.

Nuo 31 nėštumo savaitės jums turi būti suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos (populiariai vadinamos dekretinėmis).

Taip pat skaitykite:

Kai nėščiajai reikia pasitikrinti sveikatą, ji privalo būti atleidžiama nuo darbo ir už tą laiką paliekamas vidutinis darbo užmokestis, jeigu pasitikrinti sveikatą reikia darbo metu.

Darbo kodeksas numato, kad nėščiajai ar žindančiai motinai pareikalavus, ji turi teisę dirbti ne visą darbo dieną (DK 146 str.), o dirbti naktimis, švenčių ir poilsio dienomis ir viršvalandžius, vykti į komandiruotes nėščioji gali tik jei pati su tuo sutinka. Nėščioji turi teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką.

Nėščias moteris negalima įpareigoti dirbti esant tokioms darbo sąlygoms ir veiksniams, kurie gali turėti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai (sąlygų ir pavojingų veiksnių sąrašą tvirtina Vyriausybė).

Jeigu pavojingų veiksnių ar jų poveikio neįmanoma pašalinti, darbdavys privalo perkelti tokią moterį (jos sutikimu) į kitą darbo vietą toje pačioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kur turi būti mokamas ne mažesnis kaip iki perkėlimo gautas vidutinis darbo užmokestis.

Jei ir tokios galimybės nėra, nėščiai moteriai jos sutikimu suteikiamos atostogos iki nėštumo ir gimdymo atostogų ir jų metu mokamas jai priklausantis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis.

Naujausi komentarai

 1. Rūta M.
  Rūta M. prieš 1 m.

  ana.mail parašė:
  Sveikos. Ar būtina (privaloma) pateikti darbdaviui pažymą apie nėštumą? Prižiūrintis gydytojas informavo, jog šiuo metu tokia pažyma nėra būtina, nebent kyla neskla…

  Ne su vienu nestumu nieko neteikiau. O kodel jums tiesiog nepaklausus darbdavio kaip jam reikia?.. Gi paprasys ir pateiksite

 2. Dangyra
  Dangyra prieš 1 m.

  Rūta M. parašė:
  Ne su vienu nestumu nieko neteikiau. O kodel jums tiesiog nepaklausus darbdavio kaip jam reikia?.. Gi paprasys ir pateiksite

  Kiek skaičiau, teoriškai, jei darbdaviui bus pranešta žodžiu, jis gali greitai suorganizuoti atleidimą, pasiūlyti blogesnes darbo sąlygas (pvz., daugiau fizinio darbo, naktines darbo valandas), kad darbuotoja pati išeitų iš darbo, pasiteisindamas, kad nieko nežino /nežinojo apie nėštumą. Ypač aktualu, jei nėštumas yra dar labai mažas ir ginekologė neišduoda pažymos. Tad, jei įtariama, kad darbdavys gali elgtis kiauliškai, apsidraudžiant, galima pranešti žodžiu ir lygiagrečiai nusiųsti pažymą el. paštu, na, maždaug, pasitikiu, bet kažkur skaičiau, kad reikia darbdaviui pateikti pažymą. Paskui tai būtų stiprus teisinis įrodymas, jei prireiktų.

 3. Britė
  Britė prieš 1 m.

  Dangyra parašė:
  Kiek skaičiau, teoriškai, jei darbdaviui bus pranešta žodžiu, jis gali greitai suorganizuoti atleidimą, pasiūlyti blogesnes darbo sąlygas (pvz., daugiau fizinio dar…

  Iki pažymos gavimo galima imt biuletenius jei įtaria, kad išmes, mėgins priverst išeit, sunkins sąlygas ir t.t..

 4. Rūta M.
  Rūta M. prieš 1 m.

  Dangyra parašė:
  Kiek skaičiau, teoriškai, jei darbdaviui bus pranešta žodžiu, jis gali greitai suorganizuoti atleidimą, pasiūlyti blogesnes darbo sąlygas (pvz., daugiau fizinio dar…

  As neisivaizduoju kaip galima dirbti tokioje imoneje... Atleiskite, bet čia baime, mobingas... Dirbau karta tokioje saraskino kontoroje, bet istveriau vos kelis menesius... O kai pastojau, net minties nebuvo, kad galetu atleisti, ar dar kazka. Puikus darbdaviai, virte draugais... Jokiu radikaliu ar nepalankiu sprendimu... Nesuprantu kam dirbti baimėje...

 5. Dangyra
  Dangyra prieš 1 m.

  Rūta M. parašė:
  As neisivaizduoju kaip galima dirbti tokioje imoneje... Atleiskite, bet čia baime, mobingas... Dirbau karta tokioje saraskino kontoroje, bet istveriau vos kelis men…

  Sutinku visiškai. Bet yra įvairių situacijų, įvairių darbdavių, o pastojus, deja, ne pats tinkamiausias laikas keisti darbovietę. Pažįstu moterį, kurį nėščia dėl savo valdžios spaudimo išėjo iš darbo (niekur nesikreipė, nesiteisė, nes, kaip sakė, "tuo metu vaikas man buvo svarbiau"), taip pat vienas pažįstamas vyras pasakojo, kad lėkė į žmonos darbovietę aiškintis su vadove, nes ana karvė davedė jo nėščią žmoną iki ašarų, kad žmona paskambinusi prašėsi, kad atvažiuotų jos greičiau pasiimti. Taip kad, jei kyla dvejonių, ar reikia pristatyti darbdaviui pažymą, tada sakau REIKIA.