Kada pranešti apie nėštumą darbdaviui? (200)

Kada apie nėštumą pranešti darbdaviui.

Nėra jokio įstatymų nustatyto termino, iki kada apie nėštumą privaloma pranešti darbdaviui, tad galite nuspręsti pati, kada tai padarysite (žinoma, jei akyli kolegos to nepastebės anksčiau).

Kai kurios moterys vos tik sužinojusios apie nėštumą skuba pranešti šią žinią (taip pat ir darbe), tačiau dauguma laukia iki antrojo trimestro pradžios, kai nėštumas tampa gana akivaizdus, o persileidimo tikimybė smarkiai sumažėja.

Tam tikrais atvejais apie nėštumą gali tekti pranešti ir anksčiau nei išryškės pilvukas:

 • Jūsų nėštumas komplikuotas. Jei dėl to tenka dažnai lankytis pas gydytoją, bus daug paprasčiau, jei apie nėštumą pranešite anksčiau.
 • Kokia jūsų savijauta. Jei jus nuolat pykina, tikriausiai teks pasisakyti vadovui anksčiau nei planavote.
 • Darbe patiriate daug streso arba darbas pavojingas sveikatai. Tokiu atveju praneškite apie nėštumą kuo anksčiau – tai leis laiku pakeisti tavo darbo pobūdį ar darbo sąlygas.
 • Darbo teisės pažeidimų tikimybė. Jei baiminatės, kad dėl nėštumo galite būti atleista ar būtų kitaip pažeidžiamos jūsų teisės.

Kaip pranešti darbdaviui apie nėštumą?

Apie nėštumą darbdaviui galite pranešti tiek formaliai (pateikdama gydytojo pažymą apie nėštumą), tiek neformaliame pokalbyje su vadovu. Pažymą, tiesa, turėsite pateikti bet kokiu atveju.

Darbdavio ir kolegų reakcija labai priklauso nuo darbovietės vidinės kultūros, bei nuo nuo to, kaip nėštumas paveikia įmonės darbo ritmą.

Žinia apie nėštumą vadovui gali sukelti stresą, ypač jei jūsų pareigos yra atsakingos, o kolektyvas nedidelis: juk jam teks greitu metu rasti pamainą. Kolegomis jūsų nėštumas gali reikšti ir tai, kad teks jus dažniau pavaduoti, jei nėštumo metu jaustumėtės nelabai gerai.

Taigi, jei norite sulaukti darbdavio ir kolegų palaikymo, nepiktnaudžiaukite savo padėtimi. Atvirkščiai, pasinaudokite nėštumu kaip proga savo profesionalumui įrodyti! Jei įmanoma, žinią apie nėštumą praneškite užbaigusi svarbų darbą. Taip pasiųsite kolegoms įtikinamą žinią: „Aš nėščia, bet tai niekaip nepaveikė mano darbingumo“.

Nėščiųjų teisės darbe

Darbo kodekso 132 straipsnis numato, kad darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus labai retus įstatymų numatytus atvejus, taip pat išskyrus trumpalaikes darbo sutartis pasibaigus jos terminui.

Nuo 31 nėštumo savaitės jums turi būti suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos (populiariai vadinamos dekretinėmis).

Taip pat skaitykite:

Kai nėščiajai reikia pasitikrinti sveikatą, ji privalo būti atleidžiama nuo darbo ir už tą laiką paliekamas vidutinis darbo užmokestis, jeigu pasitikrinti sveikatą reikia darbo metu.

Darbo kodeksas numato, kad nėščiajai ar žindančiai motinai pareikalavus, ji turi teisę dirbti ne visą darbo dieną (DK 146 str.), o dirbti naktimis, švenčių ir poilsio dienomis ir viršvalandžius, vykti į komandiruotes nėščioji gali tik jei pati su tuo sutinka. Nėščioji turi teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką.

Nėščias moteris negalima įpareigoti dirbti esant tokioms darbo sąlygoms ir veiksniams, kurie gali turėti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai (sąlygų ir pavojingų veiksnių sąrašą tvirtina Vyriausybė).

Jeigu pavojingų veiksnių ar jų poveikio neįmanoma pašalinti, darbdavys privalo perkelti tokią moterį (jos sutikimu) į kitą darbo vietą toje pačioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kur turi būti mokamas ne mažesnis kaip iki perkėlimo gautas vidutinis darbo užmokestis.

Jei ir tokios galimybės nėra, nėščiai moteriai jos sutikimu suteikiamos atostogos iki nėštumo ir gimdymo atostogų ir jų metu mokamas jai priklausantis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis.

Naujausi komentarai

 1. Jolanta-K@J mama
  [email protected] mama prieš 1 mėn.

  mo.n parašė:
  Sveikos, turiu tokį klausimą... Laukiuosi, nėštumas nedidelis ir kaip tik esu naujo darbo paieškose, dirbu sename darbe, bet ten.... na gal nesiplėtosiu smarkiai…

  Neprivalot pranesti, bet is zmogiskos puses, butu grazu, kad pasakytumete.

 2. User has not uploaded an avatar
  mo.n prieš 1 mėn.

  [email protected] mama parašė:
  Neprivalot pranesti, bet is zmogiskos puses, butu grazu, kad pasakytumete.

  Tokiu atveju pretenduočiau į diskriminaciją priėmimo metu tai tas moralinis ar ziuret savo geroves ar darbdavio? Bet jei teisiškai neprivalau tai gerai

 3. bebriuke83
  bebriuke83 prieš 1 mėn.

  mo.n parašė:
  Tokiu atveju pretenduočiau į diskriminaciją priėmimo metu tai tas moralinis ar ziuret savo geroves ar darbdavio? Bet jei teisiškai neprivalau tai gerai

  Patarsiu žiūrėti savo gerovės, nes daugelis darbdavių žiūri tik savosios

 4. User has not uploaded an avatar
  MelyniKalnai prieš 1 mėn.

  mo.n parašė:
  Tokiu atveju pretenduočiau į diskriminaciją priėmimo metu tai tas moralinis ar ziuret savo geroves ar darbdavio? Bet jei teisiškai neprivalau tai gerai

  Sakyciau ziurint i kokia darbo vieta pretenduojate, kiek jums rupi geri santykiai su darbdaviu. As asmeniskai geriau busiu diskriminuojama priemimo metu, bet zinosiu, kad veliau galiu pasitiketi darbdaviu. Taciau as dirbu aukstose pareigose ir darbu kaitalioti nemegstu.

 5. User has not uploaded an avatar
  gabriuuks95 prieš 2 sav.

  [email protected] mama parašė:
  Palaukit, kol paimti galesit pazyma is gydytojos apie nestuma, na bet uz jus darbo nieks nepadarys, tad reikes vistiek dirbti kaip dirbot arba iseiti is darbo

  Mano situacija panaši pradėjau dirbti nuo rugsėjo pradžios naujoje darbo vietoje taip apt pardavėja - konsultante rūbų parduotuvėje. Irgi tenka dežes kilnoti ir pan. Stažo šeip jau ir taip turiu tai nežinau kaip elgtis ar pranešti darbdaviui ir prašyti nedidelio krūvio ar geriau nesikankinti darbe ir išeiti ir stoti į biržalą ir sau laisvai ilsėtis iki pat gimdymo?
Skelbimai

15,00 €
140 | 9 - 10 m.
20,00 €
23,00 €
39 | 25,3 cm | 5½ - 6