Kada pranešti apie nėštumą darbdaviui? (262)

Kada apie nėštumą pranešti darbdaviui?

Nėra jokio įstatymų nustatyto termino, iki kada apie nėštumą privaloma pranešti darbdaviui, tad galite nuspręsti pati, kada tai padarysite (žinoma, jei akyli kolegos to nepastebės anksčiau).

Kai kurios moterys vos tik sužinojusios apie nėštumą skuba pranešti šią žinią (taip pat ir darbe), tačiau dauguma laukia iki antrojo trimestro pradžios, kai nėštumas tampa gana akivaizdus, o persileidimo tikimybė smarkiai sumažėja.

Tam tikrais atvejais apie nėštumą gali tekti pranešti ir anksčiau nei išryškės pilvukas:

 • Jūsų nėštumas komplikuotas. Jei dėl to tenka dažnai lankytis pas gydytoją, bus daug paprasčiau, jei apie nėštumą pranešite anksčiau.
 • Kokia jūsų savijauta. Jei jus nuolat pykina, tikriausiai teks pasisakyti vadovui anksčiau nei planavote.
 • Darbe patiriate daug streso arba darbas pavojingas sveikatai. Tokiu atveju praneškite apie nėštumą kuo anksčiau – tai leis laiku pakeisti tavo darbo pobūdį ar darbo sąlygas.
 • Darbo teisės pažeidimų tikimybė. Jei baiminatės, kad dėl nėštumo galite būti atleista ar būtų kitaip pažeidžiamos jūsų teisės.

Kaip pranešti darbdaviui apie nėštumą?

Apie nėštumą darbdaviui galite pranešti tiek formaliai (pateikdama gydytojo pažymą apie nėštumą), tiek neformaliame pokalbyje su vadovu. Pažymą, tiesa, turėsite pateikti bet kokiu atveju.

Darbdavio ir kolegų reakcija labai priklauso nuo darbovietės vidinės kultūros, bei nuo nuo to, kaip nėštumas paveikia įmonės darbo ritmą.

Žinia apie nėštumą vadovui gali sukelti stresą, ypač jei jūsų pareigos yra atsakingos, o kolektyvas nedidelis: juk jam teks greitu metu rasti pamainą. Kolegomis jūsų nėštumas gali reikšti ir tai, kad teks jus dažniau pavaduoti, jei nėštumo metu jaustumėtės nelabai gerai.

Taigi, jei norite sulaukti darbdavio ir kolegų palaikymo, nepiktnaudžiaukite savo padėtimi. Atvirkščiai, pasinaudokite nėštumu kaip proga savo profesionalumui įrodyti! Jei įmanoma, žinią apie nėštumą praneškite užbaigusi svarbų darbą. Taip pasiųsite kolegoms įtikinamą žinią: „Aš nėščia, bet tai niekaip nepaveikė mano darbingumo“.

Nėščiųjų teisės darbe

Darbo kodekso 132 straipsnis numato, kad darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus labai retus įstatymų numatytus atvejus, taip pat išskyrus trumpalaikes darbo sutartis pasibaigus jos terminui.

Nuo 31 nėštumo savaitės jums turi būti suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos (populiariai vadinamos dekretinėmis).

Taip pat skaitykite:

Kai nėščiajai reikia pasitikrinti sveikatą, ji privalo būti atleidžiama nuo darbo ir už tą laiką paliekamas vidutinis darbo užmokestis, jeigu pasitikrinti sveikatą reikia darbo metu.

Darbo kodeksas numato, kad nėščiajai ar žindančiai motinai pareikalavus, ji turi teisę dirbti ne visą darbo dieną (DK 146 str.), o dirbti naktimis, švenčių ir poilsio dienomis ir viršvalandžius, vykti į komandiruotes nėščioji gali tik jei pati su tuo sutinka. Nėščioji turi teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką.

Nėščias moteris negalima įpareigoti dirbti esant tokioms darbo sąlygoms ir veiksniams, kurie gali turėti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai (sąlygų ir pavojingų veiksnių sąrašą tvirtina Vyriausybė).

Jeigu pavojingų veiksnių ar jų poveikio neįmanoma pašalinti, darbdavys privalo perkelti tokią moterį (jos sutikimu) į kitą darbo vietą toje pačioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kur turi būti mokamas ne mažesnis kaip iki perkėlimo gautas vidutinis darbo užmokestis.

Jei ir tokios galimybės nėra, nėščiai moteriai jos sutikimu suteikiamos atostogos iki nėštumo ir gimdymo atostogų ir jų metu mokamas jai priklausantis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  darius7d prieš 2 mėn.

  Sveiki. Niekur nėra info apie tėvo pareigas, gal kažkas turite informacijos.
  Ar reikia būsimo tėčio darbdavį informuoti apie šeimos pagausėjimą?

 2. Avele
  Avele prieš 1 mėn.

  darius7d parašė:
  Sveiki. Niekur nėra info apie tėvo pareigas, gal kažkas turite informacijos.
  Ar reikia būsimo tėčio darbdavį informuoti apie šeimos pagausėjimą?

  Nieko nereikia informuoti, nebent pvz pagal kolektyvine priklauso ismokos gimus vaikui. Ir aisku ziurint ar eis tevystes atostogu, tai apie jas manau reiktu pranesti, mazdaug kada jos bus.😅

 3. Brigi Tukas
  Brigi Tukas prieš 1 mėn.

  Pranešiau gal 8 ar 9 savaičių bendradarbėms, nes kavinėje dirbau, tekdavo skaliukus lauke sustatyti, o jie budavo ne iš lengvųjų, o be to prieš tai buvo dvi netektis, tai nesinorėjo, kad vėl taip būtų.

 4. User has not uploaded an avatar
  Kolete prieš 2 sav.

  Sveiki, prašau patarimo. Laukiuosi, 9 sav. darbaviui pranešti dar nenoriu, nes ilgai lauktas nėštumas, covid sirgau 4-5 neštumo savaitėmis. Reikia išeiti iš darbo tyrimams, kokius pasiteisinimus pateikiate? Man praktiškai reikia 2 pilnų dienų laisvų 😟 Planuoju pranešti 13 sav, jei viskas gerai 🤞

 5. Lady1
  Lady1 prieš 2 sav.

  Kolete parašė:
  Sveiki, prašau patarimo. Laukiuosi, 9 sav. darbaviui pranešti dar nenoriu, nes ilgai lauktas nėštumas, covid sirgau 4-5 neštumo savaitėmis. Reikia išeiti iš darbo t…

  Tai, kad pilnai dienai neišeis taip, kad jums dar ir pilną algą už ją sumokėtų. Čia jau teks imti atostogas. O joms didelių pasiteisinimų nereikia