Kada pranešti apie nėštumą darbdaviui? (150)

Kada apie nėštumą pranešti darbdaviui.

Nėra jokio įstatymų nustatyto termino, iki kada apie nėštumą privaloma pranešti darbdaviui, tad galite nuspręsti pati, kada tai padarysite (žinoma, jei akyli kolegos to nepastebės anksčiau).

Kai kurios moterys vos tik sužinojusios apie nėštumą skuba pranešti šią žinią (taip pat ir darbe), tačiau dauguma laukia iki antrojo trimestro pradžios, kai nėštumas tampa gana akivaizdus, o persileidimo tikimybė smarkiai sumažėja.

Tam tikrais atvejais apie nėštumą gali tekti pranešti ir anksčiau nei išryškės pilvukas:

 • Jūsų nėštumas komplikuotas. Jei dėl to tenka dažnai lankytis pas gydytoją, bus daug paprasčiau, jei apie nėštumą pranešite anksčiau.
 • Kokia jūsų savijauta. Jei jus nuolat pykina, tikriausiai teks pasisakyti vadovui anksčiau nei planavote.
 • Darbe patiriate daug streso arba darbas pavojingas sveikatai. Tokiu atveju praneškite apie nėštumą kuo anksčiau – tai leis laiku pakeisti tavo darbo pobūdį ar darbo sąlygas.
 • Darbo teisės pažeidimų tikimybė. Jei baiminatės, kad dėl nėštumo galite būti atleista ar būtų kitaip pažeidžiamos jūsų teisės.

Kaip pranešti darbdaviui apie nėštumą?

Apie nėštumą darbdaviui galite pranešti tiek formaliai (pateikdama gydytojo pažymą apie nėštumą), tiek neformaliame pokalbyje su vadovu. Pažymą, tiesa, turėsite pateikti bet kokiu atveju.

Darbdavio ir kolegų reakcija labai priklauso nuo darbovietės vidinės kultūros, bei nuo nuo to, kaip nėštumas paveikia įmonės darbo ritmą.

Žinia apie nėštumą vadovui gali sukelti stresą, ypač jei jūsų pareigos yra atsakingos, o kolektyvas nedidelis: juk jam teks greitu metu rasti pamainą. Kolegomis jūsų nėštumas gali reikšti ir tai, kad teks jus dažniau pavaduoti, jei nėštumo metu jaustumėtės nelabai gerai.

Taigi, jei norite sulaukti darbdavio ir kolegų palaikymo, nepiktnaudžiaukite savo padėtimi. Atvirkščiai, pasinaudokite nėštumu kaip proga savo profesionalumui įrodyti! Jei įmanoma, žinią apie nėštumą praneškite užbaigusi svarbų darbą. Taip pasiųsite kolegoms įtikinamą žinią: „Aš nėščia, bet tai niekaip nepaveikė mano darbingumo“.

Nėščiųjų teisės darbe

Darbo kodekso 132 straipsnis numato, kad darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus labai retus įstatymų numatytus atvejus, taip pat išskyrus trumpalaikes darbo sutartis pasibaigus jos terminui.

Nuo 31 nėštumo savaitės jums turi būti suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos (populiariai vadinamos dekretinėmis).

Taip pat skaitykite:

Kai nėščiajai reikia pasitikrinti sveikatą, ji privalo būti atleidžiama nuo darbo ir už tą laiką paliekamas vidutinis darbo užmokestis, jeigu pasitikrinti sveikatą reikia darbo metu.

Darbo kodeksas numato, kad nėščiajai ar žindančiai motinai pareikalavus, ji turi teisę dirbti ne visą darbo dieną (DK 146 str.), o dirbti naktimis, švenčių ir poilsio dienomis ir viršvalandžius, vykti į komandiruotes nėščioji gali tik jei pati su tuo sutinka. Nėščioji turi teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką.

Nėščias moteris negalima įpareigoti dirbti esant tokioms darbo sąlygoms ir veiksniams, kurie gali turėti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai (sąlygų ir pavojingų veiksnių sąrašą tvirtina Vyriausybė).

Jeigu pavojingų veiksnių ar jų poveikio neįmanoma pašalinti, darbdavys privalo perkelti tokią moterį (jos sutikimu) į kitą darbo vietą toje pačioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kur turi būti mokamas ne mažesnis kaip iki perkėlimo gautas vidutinis darbo užmokestis.

Jei ir tokios galimybės nėra, nėščiai moteriai jos sutikimu suteikiamos atostogos iki nėštumo ir gimdymo atostogų ir jų metu mokamas jai priklausantis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Saulauskienelaura prieš 1 m.

  Bet cia kalbu apie uzsieni. Lt kai dirbau drauge dirbusi tale paciame darbe prasitare kad zvilgteleciau i sutarti , nes kadangi buvom buhalteres, mums irase sakini kad tris metus isipareigoji nepastoti, nes kitaip teks grazinti apmokymo islaidas

 2. User has not uploaded an avatar
  daaida prieš 6 mėn.

  Labas visoms Man pirmas nėštumas ir dar tik 6 savaitė, esu labai kelbioje situacijoje, nežinau ką daryti... gal jūs patarsite kaip būtų teisingiausia elgtis... :/
  Dirbu įmonėje, kurioje yra kenksmingos darbo sąlygos: visur dulkės, purškiamas lakas, dažoma, naudojami kenksmingi klijai. Darbas nėra labai fiziškai sunkus, tačiau esu priversta kiekvieną dieną vaikščioti kenksmingoje aplinkoje. Tiesa pasakius man jau dabar kiekvieną dieną eiti į darbą yra tikrai baisu, kad tik nepakenkčiau mažyliui. Įmonėje yra labai žema bendravimo kultūra, bijau net pagalvoti kaip reaguos sužinojęs direktorius o ir pasakyti manau dar yra gerokai per anksti, bet iš kitos pusės esu priversta tai padaryti dėl darbo sąlygų... Pas daktarę eisiu už kelių dienų, ar taip anksti išrašys pažymą, kad laukiuosi? Gal reikėtų daktarės prašyti biuletenio bent iki kol sueis 12 sav (jeigu tokiam laikotarpiui iš viso įmanoma gauti). Žinau, kad tokiu atveju darbdavys turi suteikti kitą saugią darbo vietą, bet nemanau, kad turės kur mane "padėti"... Ar tokiu atveju galiu reikalauti apmokamų atostogų? Darbdaviui nesutikus matau tik vieną išeitį, išeiti iš darbo...

 3. Debesėlė
  Debesėlė prieš 6 mėn.

  daaida parašė:
  Labas visoms Man pirmas nėštumas ir dar tik 6 savaitė, esu labai kelbioje situacijoje, nežinau ką daryti... gal jūs patarsite kaip būtų teisingiausia elgtis... :…

  As imciau biuleteni, ar prasyciau sefo duoti kito darbo, kur nekenskmingos salygos

 4. karolina111
  karolina111 prieš 6 mėn.

  daaida parašė:
  Labas visoms Man pirmas nėštumas ir dar tik 6 savaitė, esu labai kelbioje situacijoje, nežinau ką daryti... gal jūs patarsite kaip būtų teisingiausia elgtis... :…

  Pas mane darbe buvo kenksmingis salygos,pasakiau iškart kai pati sužinojau. Perėjau dirbt i administracija

 5. User has not uploaded an avatar
  daaida prieš 6 mėn.

  Ačiū už nuomones Manau pradžiai bandysiu gauti biuleteni, nes vis tiek manau, kad pranešti per anksti, o po to jau pranešus, tikėsiuosi saugių darbo sąlygų