Tėvystės atostogos ir išmokos 2018 metais (283)

Tėvystės atostogos ir išmokos nuo 2017 metų

Tėvystės atostogos yra kūdikio tėvui suteikiamos tikslinės atostogos.

Iki 2017-07-01 šios atostogos buvo suteikiamos nuo vaiko gimimo iki kūdikiui sueis vienas mėnuo.

Nuo 2017-07-01 tėvystės atostogas galima išnaudoti bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka trys mėnesiai. Komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų – iki vaikui (vaikams) sukanka šeši mėnesiai.

Tėvystės atostogų trukmė yra 30 kalendorinių dienų ir jos yra nepertraukiamos – tai yra, jų negalima naudoti dalimis.

Kam mokama tėvystės išmoka?

Tėvystės atostogų metu kūdikio tėvas (įtėvis) turi teisę gauti tėvystės išmoką (iki 2017 metų vadinta tėvystės pašalpa), jeigu jis:

 • Yra apdraustas motinystės socialiniu draudimu (t.y. dirba ir moka mokesčius "Sodrai").
 • Įstatymų nustatyta tvarka yra darbdavio išleistas tėvystės atostogų ARBA yra draustas motinystės draudimu kaip ūkininkas, šeimynos dalyvis ar užsiimantis individualia veikla (išskyrus individualią veiklą pagal verslo liudijimus) ARBA augina vaiką iki trijų metų ARBA buvo atleistas iš darbo, bet turite būtinąjį darbo stažą.
 • Per 24 mėnesius iki pirmosios tėvystės atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį kaip 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą.

Tėvystės išmokos dydis

Tėvystės išmokos dydis priklauso nuo asmens kompensuojamojo uždarbio dydžio ir šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau VMDU).

Kompensuojamojo uždarbio dydis per darbo dieną apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas (algą, atostoginius, iš Sodros gautas išmokas, individualios veikos pajamas, autorinių atlyginimų ir. t.t), gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį.

Pavyzdys

Jei teisę į išmoką įgijote 2018 m. sausio mėnesį, kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal draudžiamąsias pajamas, gautas nuo 2016-12-01 iki 2017-11-31.

Tėvystės išmoka už tėvystės atostogų mėnesį yra 100% kompensuojamojo uždarbio, bet šiai taisyklei yra taikomos „grindys” ir „lubos”:

 • Tėvystės išmokos lubos:  tėvystės išmoka negali būti didesnė nei 2 VMDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti tėvystės išmoką atsiradimo dienos.
 • Tėvystės išmokos grindys 2017 metais: tėvystės išmoka negali būti mažesnė nei 20% VMDU.
 • Tėvystės išmokos grindys nuo 2018 metais: tėvystės išmoka negali būti mažesnė nei 6 bazinės socialinės išmokos.

Tėvystės išmokos dydis (2017 m.)

Išmokos "lubos" šiuo atveju būtų skaičiuojamos pagal 2017 metų II-čio ketvirčio VMDU, lygų 847,70 Eur.

 • Maksimali tėvystės išmoka yra 2 VMDU, t.y. 847,70 Eur x 2= 1695.40 Eur
 • Minimali tėvystės išmoka yra 20% VMDU, t.y. 847,70 Eur x 20% = 169.54 Eur

Ši suma yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“).

Tėvystės išmokos dydis (nuo 2018 m.)

Išmokos "lubos" šiuo atveju būtų skaičiuojamos pagal 2017 metų III-čio ketvirčio VMDU (jis dar nėra paskelbtas, tad kol kas skaičiuojame pagal II-o ketvirčio VMDU, lygų 847,70 Eur):

 • Apytikslė maksimali tėvystės išmoka yra 2 VMDU, t.y. 847,70 Eur x 2= 1695.40 Eur
 • Minimali tėvystės išmoka metų yra 6 x 38 Eur= 228 Eur

Ši suma yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“).

Skaičiuodama kompensuojamąjį uždarbio dydį, SODRA apskaičiuoja, kiek gavote pajamų per tuos 12 mėnesių, kiek juose buvo darbo dienų ir padalinusi vieną iš kito gauna vidutinį darbo dienos atlygį prieš sumokant mokesčius („ant popieriaus“).

Pavyzdys

Vertinamu periodu viso buvo 252 darbo dienos, o prieš mokesčius („ant popieriaus“) uždirbote po 550 Eur per mėnesį, viso per 12 mėn. 6600 Eur. Tokiu atveju Jūsų dienos kompensuojamais užmokesčio vidurkis yra 6600 Eur : 252 = 26,19 Eur.

Tuomet įvertinama, už kokį periodą bus mokama tėvystės išmoka ir kiek darbo dienų įeina į tėvystės atostogų periodą. Darbo dienų skaičius dauginamas iš dienos kompensuojamojo užmokesčio vidurkio.

Pavyzdys

Tėvystės atostogų periodas yra 30 kalendorinių dienų, iš kurių 22 yra darbo dienos. Tokiu atveju Jūsų tėvystės išmoka bus 26,19 Eur x 22= 576,18 EUR.

Kadangi tai yra suma „ant popieriaus“, „į rankas“ gausite mažesnę sumą, nes nuo jos dar bus atskaičiuoti mokesčiai (PSD – 6% ir GPM – 15%). Tikslius skaičiavimus kiekvienu atveju Jums pateiks SODRA.

Ką daryti norint gauti tėvystės išmoką?

Tam, kad būtų išmokėta tėvystės išmoka, privalote susitvarkyti reikiamus dokumentus ir pateikti prašymą Sodrai:

 1. Parašykite darbdaviui prašymą suteikti tikslines tėvystės atostogas.
 2. Darbdavys parengs reikiamus dokumentus dėl Jūsų atostogų ir pateiks SODRAI pranešimą (jei ne, "Sodrai" reikės pateikti atostogų įsakymo kopiją).
 3. SODROS teritoriniam skyriui pateikite prašymą dėl tėvystės išmokos skyrimo. Jis pateikiamas tokiu pat principu, kaip ir prašymas suteikti motinystės išmoką, tačiau reikia pasirinkti formą ne formą GPS2, o formą GPS3 (Prašymas skirti tėvystės pašalpą).

Taip pat skaitykite:

Svarbu

Tuo atveju, jeigu pašalpa mokama už visą kalendorinį mėnesį arba apdraustojo mėnesinis darbo užmokestis yra mažesnis arba lygus 200 €, SODRAI, be kitų dokumentų, taip pat turite pateikti prašymo dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio taikymo pateikto darbdaviui patvirtintą kopiją.

Jei to nepadarysite, jums bus išskaičiuoti didesni nei priklauso mokesčiai ir į rankas gausite mažesnę sumą.

Kada reikia pateikti prašymą tėvystės išmokai gauti?

Prašymą skirti tėvystės išmoką privalote pateikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo tėvystės atostogų pabaigos.

Kaip ir kada išmokama tėvystės išmoka?

Sprendimas dėl tėvystės išmokos skyrimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais ir duomenimis gavimo Sodros teritoriniame skyriuje.

Pašalpa bus pervesta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po tėvystės atostogų pabaigos į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą.

Neturintys banko sąskaitos išmoką gali atsiimti prašyme nurodytame AB „Lietuvos paštas“ skyriuje.

Jei tėvystės atostogų metu turėsite darbinių ir jų esmę atitinkančių pajamų ar išmokų, išmoka bus atitinkamai sumažinta. Išmoka mažinama nepriklausomai nuo to, mokamos nuo šių pajamų SODROS įmokos ar ne, bei nepriklausomai nuo to, gautos jos Lietuvoje ar užsienyje.

Jei dėl kokių nors priežasčių paaiškėtų, kad jums buvo išmokėta didesnė nei priklauso išmoka, permoką privalėsite grąžinti.

Tėvystės išmokos dydis dirbant savarankiškai NAUJA!

Nuo 2018 metų aiškiau apibrėžiamas ne pagal darbo sutartis dirbančių ir draudžiamas pajamas gaunančių asmenų teisės gauti išmokas:

 • Darbo stažo skaičiavimas. Jei gaunate pajamų tik iš sporto, atlikėjo veiklos, pagal autorines sutartis arba iš individualios veiklos, laikoma, kad draudžiamųjų pajamų turite visą mėnesį, jeigu motinystės socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo pajamų sumos, ne mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga. Tuo atveju, kai motinystės socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga sumos, šių asmenų draudžiamųjų pajamų turėjimo laikotarpis laikomas proporcingai mažesniu.
 • Pajamos išmokų gavimo periodu. Ūkininkams ir jų partneriams, šeimynos dalyviams, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams ir ūkinių bendrijų tikriesiems nariams, įgijusiems teisę gauti tėvystės išmoką, tėvystės išmoka mokama neatsižvelgiant į pajamas.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Liutoma
  Liutoma prieš 2 mėn.

  Jei dirbciau tai galvos nesukciau. Antrus metus vaiko atostogu ismokos perleidau vyrui.

 2. Jolanta-K@J mama
  [email protected] mama prieš 2 mėn.

  Liutoma parašė:
  Jei dirbciau tai galvos nesukciau. Antrus metus vaiko atostogu ismokos perleidau vyrui.

  Tai tada i birza stokit, gaudinesit bedarbio ismoka, eis stazas. Nes dabar jau nuo ismokos perleidimo vyrui jums stazas nutruko.

 3. Liutoma
  Liutoma prieš 2 mėn.

  Aciu uz patarimus. Rytoj pat leksiu birzon

 4. katiuska25
  katiuska25 prieš 2 mėn.

  Labukas visoms turiu toki klausima del tevystes atostogu darndaviuj kokius dokumentus reikia pateikt?

 5. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 2 mėn.

  katiuska25 parašė:
  Labukas visoms turiu toki klausima del tevystes atostogu darndaviuj kokius dokumentus reikia pateikt?

  Prasyma ir vaiko gimimo liudijima