Tėvystės atostogos ir išmokos 2018 metų (136)

Tėvystės atostogos ir išmokos nuo 2017 metų

Tėvystės atostogos yra kūdikio tėvui suteikiamos tikslinės atostogos.

Iki 2017-07-01 šios atostogos buvo suteikiamos nuo vaiko gimimo iki kūdikiui sueis vienas mėnuo.

Nuo 2017-01-01 tėvystės atostogas galima išnaudoti bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka trys mėnesiai. Komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų – iki vaikui (vaikams) sukanka šeši mėnesiai.

Tėvystės atostogų trukmė yra 30 kalendorinių dienų ir jos yra nepertraukiamos – tai yra, jų negalima naudoti dalimis.

Šių atostogų metu, jei kūdikio tėvas atitinka įstatymų keliamus reikalavimus, mokama tėvystės išmoka.

Kam mokama tėvystės išmoka?

Tėvystės išmoką (iki 2017 metų vadinta tėvystės pašalpa) turi teisę gauti vaiko tėvas (įtėvis), jeigu jis:

 • Yra apdraustas motinystės socialiniu draudimu (t.y. dirba ir moka mokesčius "Sodrai").
 • Įstatymų nustatyta tvarka yra darbdavio išleistas tėvystės atostogų ARBA yra draustas motinystės draudimu kaip ūkininkas, šeimynos dalyvis ar užsiimantis individualia veikla (išskyrus individualią veiklą pagal verslo liudijimus) ARBA augina vaiką iki trijų metų ARBA buvo atleistas iš darbo, bet turite būtinąjį darbo stažą.
 • Per 24 mėnesius iki pirmosios tėvystės atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį kaip 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą.

Ką daryti norint gauti tėvystės išmoką?

Tam, kad būtų išmokėta tėvystės išmoka, privalote susitvarkyti reikiamus dokumentus ir pateikti prašymą Sodrai:

 1. Parašykite darbdaviui prašymą suteikti tikslines tėvystės atostogas.
 2. Darbdavys parengs reikiamus dokumentus dėl Jūsų atostogų ir pateiks SODRAI pranešimą (jei ne, "Sodrai" reikės pateikti atostogų įsakymo kopiją).
 3. SODROS teritoriniam skyriui pateikite prašymą dėl tėvystės išmokos skyrimo. Jis pateikiamas tokiu pat principu, kaip ir prašymas suteikti motinystės išmoką, tačiau reikia pasirinkti formą ne formą GPS2, o formą GPS3 (Prašymas skirti tėvystės pašalpą).

Taip pat skaitykite:

Svarbu

Tuo atveju, jeigu pašalpa mokama už visą kalendorinį mėnesį arba apdraustojo mėnesinis darbo užmokestis yra mažesnis arba lygus 200 €, SODRAI, be kitų dokumentų, taip pat turite pateikti prašymo dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio taikymo pateikto darbdaviui patvirtintą kopiją.

Jei to nepadarysite, jums bus išskaičiuoti didesni nei priklauso mokesčiai ir į rankas gausite mažesnę sumą.

Kada reikia pateikti prašymą tėvystės išmokai gauti?

Prašymą skirti tėvystės išmoką privalote pateikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo tėvystės atostogų pabaigos.

Nuo ko priklauso tėvystės išmokos dydis?

Tėvystės išmokos dydis priklauso nuo asmens kompensuojamojo uždarbio dydžio ir šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau VMDU).

Kompensuojamojo uždarbio dydis per darbo dieną apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas (algą, atostoginius, iš Sodros gautas išmokas, individualios veikos pajamas, autorinių atlyginimų ir. t.t), gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį.

Tėvystės išmoka už atostogų mėnesį yra 100% kompensuojamojo darbo užmokesčio, bet negali būti mažesnė nei 20% VMDU ir didesnė nei 2 VMDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti tėvystės išmoką atsiradimo dienos.

Pavyzdys

Jei teisę į išmoką įgijote 2017 m. sausio mėnesį, kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal draudžiamąsias pajamas, gautas nuo 2015-12-01 iki 2016-11-31.

Išmokos "lubos" ir 'grindys" šiuo atveju būtų skaičiuojamos pagal 2016 metų III-čio ketvirčio VMDU. Kol jis dydis nėra paskelbtas, kaip pavyzdį, suskaičiuojame išmokos „grindis“ ir „lubas“ pagal 2016 m. II-o ketvirčio VMDU, lygų 771,90 Eur:

 • Minimali tėvystės išmoka yra 20% VMDU, t.y. 771,90 x 20% = 154,38 Eur
 • Maksimali tėvystės išmoka yra 2 VMDU, t.y. 771,90 x 2= 1543,80 Eur

Ši suma yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“).

Skaičiuodama kompensuojamąjį uždarbio dydį, SODRA apskaičiuoja, kiek gavote pajamų per tuos 12 mėnesių, kiek juose buvo darbo dienų ir padalinusi vieną iš kito gauna vidutinį darbo dienos atlygį prieš sumokant mokesčius („ant popieriaus“).

Pavyzdys

Vertinamu periodu viso buvo 252 darbo dienos, o prieš mokesčius („ant popieriaus“) uždirbote po 550 Eur per mėnesį, viso per 12 mėn. 6600 Eur. Tokiu atveju Jūsų dienos kompensuojamais užmokesčio vidurkis yra 6600 Eur : 252 = 26,19 Eur.

Tuomet įvertinama, už kokį periodą bus mokama tėvystės išmoka ir kiek darbo dienų įeina į tėvystės atostogų periodą. Darbo dienų skaičius dauginamas iš dienos kompensuojamojo užmokesčio vidurkio.

Pavyzdys

Tėvystės atostogų periodas yra 30 kalendorinių dienų, iš kurių 22 yra darbo dienos. Tokiu atveju Jūsų tėvystės išmoka bus 26,19 Eur x 22= 576,18 EUR.

Kadangi tai yra suma „ant popieriaus“, „į rankas“ gausite mažesnę sumą, nes nuo jos dar bus atskaičiuoti mokesčiai (PSD – 6% ir GPM – 15%). Tikslius skaičiavimus kiekvienu atveju Jums pateiks SODRA.

Kaip ir kada išmokama tėvystės išmoka?

Sprendimas dėl tėvystės išmokos skyrimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais ir duomenimis gavimo Sodros teritoriniame skyriuje.

Pašalpa bus pervesta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po tėvystės atostogų pabaigos į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą.

Neturintys banko sąskaitos išmoką gali atsiimti prašyme nurodytame AB „Lietuvos paštas“ skyriuje.

Svarbu

Jei tėvystės atostogų metu turėsite darbinių ir jų esmę atitinkančių pajamų ar išmokų, išmoka bus atitinkamai sumažinta. Išmoka mažinama nepriklausomai nuo to, mokamos nuo šių pajamų SODROS įmokos ar ne, bei nepriklausomai nuo to, gautos jos Lietuvoje ar užsienyje.

Jei dėl kokių nors priežasčių paaiškėtų, kad jums buvo išmokėta didesnė nei priklauso išmoka, permoką privalėsite grąžinti.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Viktoria1978 prieš 1 d.

  Sveiki noreciau suzinoti mano mergina turi gimdyti liepos menesi. Mes santuokoje tik bažnytinėje. Ar man priklauso tevo atostogos? Aš gyvenu ir dirbu islandijoje o mano mergina italijoje .Ačiū už atsakymą.

 2. Liepsa
  Liepsa prieš 1 d.

  Viktoria1978 parašė:
  Sveiki noreciau suzinoti mano mergina turi gimdyti liepos menesi. Mes santuokoje tik bažnytinėje. Ar man priklauso tevo atostogos? Aš gyvenu ir dirbu islandijoje o …

  Tai domekites Islandijos teise, nes atostogas jums suteiks darbdavys tenai.

 3. Jolanta-K@J mama
  Jolanta-K@J mama prieš 1 d.

  Viktoria1978 parašė:
  Sveiki noreciau suzinoti mano mergina turi gimdyti liepos menesi. Mes santuokoje tik bažnytinėje. Ar man priklauso tevo atostogos? Aš gyvenu ir dirbu islandijoje o …

  Tai cia jau reikia ziureti butent jusu salies istatymus, cia kalbam apie Lietuva.

 4. User has not uploaded an avatar
  Viktoria1978 prieš 12 val.

  Reikia suprasti islandu kalba o darbdavys net pats nezino apie tai

 5. Lotavil
  Lotavil prieš 9 val.

  Viktoria1978 parašė:
  Reikia suprasti islandu kalba o darbdavys net pats nezino apie tai

  ai tai jūs galvojate, kad čia kažkas ir kalbą, ir įstatymus Islandijos žino, taip?