Tėvystės atostogos ir išmokos 2024 metais (703)

Tėvas su kūdikiu, tėvystės atostogos ir tėvystės išmokos 2024 Ground Picture | Shutterstock.com

Tėvystės atostogos yra kūdikio tėvui suteikiamos tikslinės atostogos.

Tėvystės atostogas galima išnaudoti bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka vieneri metai.

Tėvystės atostogų trukmė yra 30 kalendorinių dienų. Jas galima naudoti nepertraukiamai arba skaidyti į dvi dalis.

Įvaikinimo atveju tėvystės atostogomis reikia pasinaudoti per vieną mėnesį nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos (skubaus vykdymo atveju – per vieną mėnesį nuo sprendimo vykdymo pradžios). Jeigu šiuo atveju tėtis nusprendžia atostogas „skelti“ ir jomis naudotis dalimis, tuomet pirmoji atostogų dalis turi prasidėti ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo, o antrąją dalį galima panaudoti bet kada per pirmuosius įvaikinto vaiko auginimo metus.

Tėvystės atostogos nesuteikiamos tuo atveju, kai yra įvaikintas sutuoktinio vaikas arba kai įtėviui dėl to paties vaiko priežiūros jau buvo suteiktos vaiko priežiūros atostogos.

Savarankiškai dirbantiems asmenims tėvystės atostogos nesuteikiamos, tačiau jie gali gauti tėvystės išmoką už pasirinktą tėvystės laikotarpį.

Kam mokama tėvystės išmoka?

Tėvystės atostogos suteikiamos ir išmoka mokama, jeigu jūs:

  • Dirbate pagal darbo sutartį;
  • Dirbate  valstybės tarnyboje;
  • Esate krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos karys, taip pat karys savanoris;
  • Esate privalomosios pradinės karo tarnybos karys ar atliekantis alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą.
  • Turite  ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius motinystės socialinio draudimo stažą, iki pirmosios tėvystės atostogų dienos arba pasirinkto tėvystės laikotarpio dienos.
  • Reikalaujamo stažo neįgijote dėl to, kad prieš tai turėjote vaiko priežiūros atostogas, t. y. darbdavys buvo suteikęs prieš tai gimusio vaiko priežiūros atostogas. Tokiu atveju, motinystės socialinio draudimo stažas skaičiuojamas iš 24 mėnesių laikotarpio, buvusio iki vaikui sukaks 2 metai.

Tėvystės išmoka mokama, tačiau tėvystės atostogos nesuteikiamos ir „Sodrai“ turite pranešti apie pasirinktą tėvystės laikotarpį, jeigu jūs:

  • Vykdote individualią veiklą pagal individualios veiklos pažymą;
  • Dirbate pagal autorines, sporto ar atlikėjo veiklos sutartis;
  • Vykdote individualią žemės ūkio veiklą;
  • Esate individualios įmonės savininkas;
  • Esate mažosios ar ūkinės bendrijos tikroji narys;
  • Esate šeimynos dalyvis;
  • Esate nedirbantis ir neturintis draudžiamųjų pajamų bei užsienyje gyvenantis valstybės tarnautojo, dirbančio Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje, sutuoktinis;
  • Esate nedirbantis ir neturintis draudžiamųjų pajamų bei užsienyje gyvenantis profesinės karo tarnybos kario, atliekančio karo tarnybą Lietuvos atstovybėje prie tarptautinės organizacijos, sutuoktinis esate nedirbantis ir neturintis draudžiamųjų pajamų bei užsienyje gyvenantis deleguoto asmens, perkelto į pareigas diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje, sutuoktinis;
  • Esate Lietuvos prezidento sutuoktinis;
  • Esate sportininkas, kuriam Sporto įstatymo nustatyta tvarka yra mokama valstybės stipendija, ir neturite kitų draudžiamųjų pajamų;
  • Turite meno kūrėjo statusą ir neturite kitų draudžiamųjų pajamų.

Tėvystės išmokos dydis, „lubos“ ir „grindys“

Tėvystės išmokos dydis priklauso nuo asmens kompensuojamojo uždarbio dydžio ir šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau VMDU).

Kompensuojamojo uždarbio dydis per darbo dieną apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas (algą, atostoginius, iš „Sodros“ gautas išmokas, individualios veikos pajamas, autorinius atlyginimus ir t. t.), gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį.

Tėvystės išmoka už tėvystės atostogų mėnesį yra 77,58 % kompensuojamojo uždarbio, tačiau ne mažesnė suma, nei išmokų „grindys”, ir ne didesnė, nei išmokai nustatytos „lubos”:

  • Tėvystės išmokos „lubos“. 2 vidutiniai mėnesio darbo užmokesčiai (VDU), galioję užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti tėvystės išmoką atsiradimo dienos.
  • Tėvystės išmokos „grindys“. Tėvystės išmoka negali būti mažesnė nei 8 bazinės socialinės išmokos (BSI). Nuo 2024 m. BSI yra 55 Eur, tad 55 x 8 = 440 Eur

Nurodytos sumos yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“).

„Į rankas“ gausite mažesnę sumą, nes nuo jos, įvertinus pasirinktą pensijų kaupimo variantą, neapmokestinamų pajamų dydį, dar bus išskaičiuoti „Sodros“ PSD ir gyventojų pajamų (GPM) mokesčiai (atitinkamai 6 ir 15 proc.).

Tikslius skaičiavimus kiekvienu atveju pateiks „Sodra“.

Ką daryti norint gauti tėvystės išmoką?

Norėdami išeiti tėvystės atostogų turite apie tai informuoti darbdavį - kreipkitės į darbdavį dėl tėvystės atostogų suteikimo.

Tam, kad būtų išmokėta tėvystės išmoka, turite pateikti prašymą „Sodrai“. Jį galite pateikti:

  1. internetu, prisijungę prie „Sodros“ paskyros gyventojui ir pasirinkę prašymo formą GPS3;
  2. paštu, siųsdami kartu ir notaro patvirtintą asmens tapatybės dokumento kopiją;
  3. atvykę į „Sodros“ teritorinį skyrių.

Pastaba

Jei su draudėju nesate susijęs darbo santykiais (dirbate ne pagal darbo sutartį), pildydami prašymą turite nurodyti pasirinktą tėvystės atostogų laikotarpį. Jei tėvystės atostogomis naudositės dalimis (jos gali būti skaidomos į 2 dalis), kaskart turėsite pateikti naują prašymą skirti tėvystės išmoką.

Kada reikia pateikti prašymą tėvystės išmokai gauti?

Prašymą skirti tėvystės išmoką privalote pateikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo tėvystės atostogų pabaigos.

Kaip ir kada išmokama tėvystės išmoka?

Sprendimas dėl tėvystės išmokos skyrimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais ir duomenimis gavimo „Sodros“ teritoriniame skyriuje.

Išmoka bus pervesta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po tėvystės atostogų pabaigos į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą.

Pajamos esant tėvystės atostogose

Jei tėvystės atostogų metu turėsite darbinių ir jų esmę atitinkančių pajamų ar išmokų, išmoka bus atitinkamai sumažinta.

Savarankiškai dirbantiems asmenims (vykdantiems individualią veiklą pagal individualios veiklos pažymą, ūkininkams, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų bei tikrųjų ūkinių bendrijų nariams ir kt.) išmoka nėra mažinama, nepriklausomai nuo jų darbinių pajamų.

Jei dėl kokių nors priežasčių paaiškėtų, kad jums buvo išmokėta didesnė nei priklauso išmoka, permoką privalėsite grąžinti.

Susiję straipsniai

Mamadieniai (tėvadieniai): kam ir kiek jų priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai yra vaikus auginantiems darbuotojams suteikiami papildomi laisvadieniai.

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2024 metais

Su individualios veiklos pažyma dirbantys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. turi teisę gauti išmokas.

Naujausi komentarai

  1. Jolanta-K@J mama
    Jolanta-K@J mama prieš 6 mėn.

    IzzaLioneye parašė:
    Skaičiuosis nuo išėjimo (išėjimo mėnuo neįeina ir mėnuo prieš neįena, pvz. jei išeinate rugsėjo 5d. Nesiskaičiuoja nei rugsėjis, nei rugpjūtis) Skaičiuos 12 mėn vid…

    Pasirenkama, kad skaiciuotu pagal palankesni vidurki, tad is to DU kaip pirmam.

  2. AsKe
    AsKe prieš 1 sav.

    Sveikos, gal žinote kiek procentu išmoka jei vaikas serga ir reikia man imt biuteleti?

  3. User has not uploaded an avatar
    Laura86S prieš 1 sav.

    AsKe parašė:
    Sveikos, gal žinote kiek procentu išmoka jei vaikas serga ir reikia man imt biuteleti?

    65.94%

  4. User has not uploaded an avatar
    Rugiliukass prieš 6 d.

    Sveiki,gal esat susidure kas pvz kaip esu išėjus i dekretines,dabar bus greit jau metai,ar tarkim tėvas gali antrus metus pasiimti atostogas vaiko,suprantu kad as jau nieko negauciau uz vaika.

  5. Faustaa
    Faustaa prieš 6 d.

    Rugiliukass parašė:
    Sveiki,gal esat susidure kas pvz kaip esu išėjus i dekretines,dabar bus greit jau metai,ar tarkim tėvas gali antrus metus pasiimti atostogas vaiko,suprantu kad as j…

    Taip,gali. Bet tada jis turės būti su vaiku.