Vaiko priežiūros atostogos ir išmokos 2017 m. (1398)

Vaiko priežiūros atostogų išmokų tvarka 2017 m.

Vaiko priežiūros atostogos yra tikslinės atostogos, suteikiamos iki vaikui sukaks 3 metai. Šiomis atostogomis gali pasinaudoti abu vaiko tėvai.

Jų metu gali būti mokamos vaiko priežiūros išmokos, skirtos kompensuoti dėl vaiko priežiūros prarastas darbines pajamas ar dalį jų.

Iki 2017 metų šios išmokos buvo vadinamos motinystės (tėvystės) pašalpomis – turėkite tai mintyje, nes senesniuose šaltiniuose greičiausiai aptiksite būtent tokį jų pavadinimą.

Kam mokamos vaiko priežiūros išmokos?

Vaiko priežiūros atostogų išmokos už konkretų vaiką mokamos vienam iš vaiko tėvų iki vaikui sukaks vieneri arba dveji metai. Tai yra, vieno vaiko priežiūrai skiriama viena išmoka, tačiau ją pakaitomis gali gauti abu vaiko tėvai, jei tik atitinka žemiau išvardintas sąlygas:

 • Yra apdrausti motinystės socialiniu draudimu ARBA yra vaiko iki trejų metų priežiūros atostogose ARBA yra atleisti iš darbo, bet turi būtinąjį draudimo stažą.
 • Įstatymų nustatyta tvarka yra išleisti vaiko priežiūros atostogų arba vykdo savarankišką darbinę veiklą.
 • Per 24 mėnesius iki pirmosios vaiko priežiūros atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį kaip 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą.

Kokios išmokos mokamos neturintiems teisės gauti vaiko priežiūros išmokų?

Jei neturite teisės gauto "Sodros" mokamų vaiko priežiūros išmokų, pasidomėkite, kokias išmokas vaikui galite gauti iš savo savivaldybės.

Vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė ir dydis

Vaiko priežiūros išmoka mokama vaiko priežiūros atostogų laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip dvejus metus: nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sueis vieneri arba iki vaikui sueis 2 metai. Jei mama negavo motinystės išmokos, vaiko priežiūros išmoka mokama nuo vaiko gimimo dienos.

Tėvai iš anksto turi apsispręsti, iki kada bus mokamos vaiko priežiūros išmokos: priėmus sprendimą ir pateikus prašymą SODRAI vėliau šio sprendimo nebus galima keisti, galės keistis tik išmokos gavėjas.

 • Vienerių metų variantas: iki vaikui sukaks vieneri metai, išmokos dydis bus 100% išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
 • Dvejų metų variantas: iki vaikui sueis vieneri metai, išmokos dydis bus 70%, o antraisiais metais iki vaikui sueis 2 metai – 40% išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Nepriklausomai nuo pasirinkto išmokų mokėjimo varianto, pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais gaunant pajamų, vaiko priežiūros atostogų išmoka bus atitinkamai mažinama, o jei paaiškėtų, kad dėl šių pajamų buvo išmokėta didesnė, nei priklauso išmoka, išmokos permoka privaloma grąžinti.

Pasirinkus dvejų metų variantą, antraisiais vaiko auginimo metais gaunamos pajamos išmokos dydžiui įtakos neturi, ir 40% dydžio išmoka bus mokama bet kokiu atveju.

Išmokos vienu metu auginant du vaikus iki dvejų metų amžiaus

Gimus dvynukams

Vaiko priežiūros išmoka didinama atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių, tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė kaip 100 procentų išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Jei vienu metu gimė du ar daugiau vaikų, vaiko priežiūros atostogų gali išeiti ir išmokas gauti abu tėvai (vienas su vienu vaiku, kitas – su kitu).

Vaiko priežiūros atostogos su pirmu vaiku ir dekretinės su antru

Jeigu mama, gaunanti vaiko priežiūros išmoką, įgyja teisę gauti motinystės išmoką dėl kito vaiko gimimo, jai mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra jų suma negali būti didesnė kaip 100% palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kuriuos yra apskaičiuotos šios išmokos.

Pametinukų priežiūros atostogos

Jeigu vaiko priežiūros išmoką gaunanti mama arba tėtis įgyja teisę gauti vaiko priežiūros išmoką kitam vaikui, jam mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra jų suma negali būti didesnė kaip 100% palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kuriuos apskaičiuota šios išmokos.

Vaiko priežiūros išmokos mokamos neatsižvelgiant į tai, kurio vaiko priežiūrai suteiktos vaiko priežiūros atostogos (tai yra, pakanka būti išėjus į vieno vaiko priežiūros atostogas).

Tėvystės ir vaiko priežiūros atostogos

Tėvystės atostogų metu tėvui, gaunančiam tėvystės išmoką, vaiko priežiūros išmoka nemokama.

Ką daryti norint gauti vaiko priežiūros išmoką?

Išmokos už vaiko priežiūros atostogas nėra išmokamos automatiškai. Kad jos būtų mokamos, privalote susitvarkyti reikiamus dokumentus ir pateikti prašymą Sodrai:

 1. Atostogų prašymas darbdaviui. Parašykite darbdaviui vaiko priežiūros atostogų prašymą. Jį turite pateikti likus 14 dienų iki nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos. Jei dirbate savarankiškai, prašymo rašyti nereikia.
 2. Prašymas SODRAI. Pateikite prašymą SODRAI dėl motinystės išmokos skyrimo.

SVARBU

Jei vaiko mama nusprendžia grįžti į darbą praėjus keliems mėnesiams po gimdymo, o vaiko priežiūros atostogų išeina tėtis, mama turi pateikti Sodrai prašymą dėl vaiko priežiūros atostogų išmokų mokėjimo nutraukimo, o tėtis – prašymą dėl vaiko priežiūros išmokų skyrimo.

Kada reikia pateikti prašymą išmokai gauti?

Prašymą skirti išmokas privalote pateikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko priežiūros išmokų periodo pabaigos. Tai yra, jei pasirinkote vienerių metų variantą – iki antrojo vaiko gimtadienio, jei dviejų metų variantą – iki trečiojo vaiko gimtadienio.

Taip pat skaitykite:

Vaiko priežiūros išmokos apskaičiavimas

Vaiko priežiūros išmokos dydis priklauso nuo asmens kompensuojamojo uždarbio dydžio, kuris nustatomas pagal asmens draudžiamąsias pajamas ir išmokų "grindis" ir "lubas", kurios nustatomos pagal šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydį (toliau VMDU):

 • Kompensuojamojo uždarbio dydis apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas (algą, atostoginius, iš Sodros gautas išmokas, individualios veikos pajamas, autorinių atlyginimų ir. t.t), gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį.
 • Vaiko priežiūros išmokų "grindys" ir "lubos": už atostogų mėnesį mokama 100% kompensuojamojo darbo užmokesčio, bet ne mažiau kaip 20% VMDU ir ne daugiau kaip 2 VMDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti išmoką atsiradimo dienos.

Kompensuojamasis uždarbio dydis kiekvienam iš tėvų nustatomas atskirai ir išmokos dydis priklauso nuo to, kuriam iš tėvų ji mokama.

Pavyzdys

Jei teisę į išmoką įgijote 2017 m. sausio mėnesį, kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal jūsų pajamas, gautas nuo 2015-12-01 iki 2016-11-31, o "lubos" ir "grindys" – pagal 2016 metų III-čio ketvirčio VMDU.

2016 m. III k. VMDU nėra paskelbtas, tad, kaip pavyzdį, išmokos „grindis“ ir „lubas“ skaičiuojame pagal 2016 m. II-o ketvirčio VMDU, lygų 771,90 Eur:

 • Minimali vaiko priežiūros išmoka per mėnesį yra 20% VMDU, t.y. 771,90 x 20% = 154,38 Eur
 • Maksimali vaiko priežiūros išmoka per mėnesį yra 2 VMDU, t.y. 771,90 x 2= 1543,80 Eur

Jei jūsų kompensuojamais darbo užmokestis yra, pavyzdžiui, 1700 Eur per mėnesį, jums bus skiriama 1543.80 Eur išmoka.

Ši suma yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“). „Į rankas“ gausite mažesnę sumą, nes nuo jos, įvertinus neapmokestinamų pajamų dydį (NPD), dar bus atskaičiuoti mokesčiai (PSD – 6% ir GPM – 15%). Tikslius skaičiavimus kiekvienu atveju Jums pateiks SODRA.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Melit prieš 6 val.

  Jolanta-K@J mama parašė:
  Taip, tikra

  o sakykite, nesvarbu tai, kad nuo pirmojo vaikelio iki antrojo vaikelio gimimo praeitu du metai?

 2. Jolanta-K@J mama
  Jolanta-K@J mama prieš 5 val.

  Melit parašė:
  o sakykite, nesvarbu tai, kad nuo pirmojo vaikelio iki antrojo vaikelio gimimo praeitu du metai?

  Ne. Taigi gaudavot metus ismoka, VPA esat, tai jums yra teise rinktis, kad skaiciuotu ismoka pagal palankesni vidurki.

 3. Melit prieš 5 val.

  Jolanta-K@J mama parašė:
  Ne. Taigi gaudavot metus ismoka, VPA esat, tai jums yra teise rinktis, kad skaiciuotu ismoka pagal palankesni vidurki.

  tiesa kol kad laukiu pirmo,bet viskas idomu - aciu

 4. User has not uploaded an avatar
  Idge prieš 2 val.

  Sveiki, ar čia kartosiuosi, tesiog man neaišku. pastojau per antrus metus bet per trečius metus tik gimdysiu, (esu pasiemus 3 metus motinystes atostagas) ar man pašalpa tokio,pat dydžio bus kaip ir pirmo vaiko? ar mažesne?

 5. Jolanta-K@J mama
  Jolanta-K@J mama prieš 1 val.

  Idge parašė:
  Sveiki, ar čia kartosiuosi, tesiog man neaišku. pastojau per antrus metus bet per trečius metus tik gimdysiu, (esu pasiemus 3 metus motinystes atostagas) ar man pa…

  Tokio pat dydzio. Tik prasymuose varnele nepamirskit pastatyti ties to punktu, kad skaiciuotu pagal palankesni vidurki.