Vaiko priežiūros atostogos ir išmokos 2018 m. (3790)

Vaiko priežiūros atostogų išmokų tvarka 2018 m.

Kas yra vaiko priežiūros atostogos?

Vaiko priežiūros atostogos yra tikslinės atostogos, suteikiamos nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sukaks 3 metai.

Iki 2017 metų šios išmokos buvo vadinamos motinystės (tėvystės) pašalpomis – turėkite tai mintyje, nes senesniuose šaltiniuose greičiausiai aptiksite būtent tokį jų pavadinimą.

Kam mokamos vaiko priežiūros išmokos?

Vaiko priežiūros išmokos yra išmokos, mokamos vaiko priežiūros atostogų metu. Vaiko atostogų eiti ir išmokas gauti gali tiek mama, tiek tėtis, jei tik atitinka žemiau išvardintas sąlygas:

 • Yra apdrausti motinystės socialiniu draudimu ARBA yra vaiko iki trejų metų priežiūros atostogose ARBA yra atleisti iš darbo, bet turi būtinąjį draudimo stažą.
 • Įstatymų nustatyta tvarka yra išleisti vaiko priežiūros atostogų arba vykdo savarankišką darbinę veiklą.
 • Per 24 mėnesius iki pirmosios vaiko priežiūros atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį kaip 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą.

Kokios išmokos mokamos neturintiems teisės gauti vaiko priežiūros išmokų?

Jei neturite teisės gauti SODROS mokamų vaiko priežiūros išmokų, tam tikrais atvejais galite gauti savivaldybės mokamas išmokas, pavyzdžiui, išmoką besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai.

Atminkite, kad nepriklausomai nuo to, gaunate ar ne SODROS išmokas ir kokios yra jūsų šeimos pajamos, turite teisę gauti vaiko pinigus (apie 30 Eur per mėnesį).

Vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė ir dydis

Vaiko priežiūros išmoka mokama nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sueis vieneri arba iki vaikui sueis dveji metai.

Tėvai iš anksto turi apsispręsti, iki kada bus mokamos vaiko priežiūros išmokos: priėmus sprendimą ir pateikus prašymą SODRAI vėliau šio sprendimo nebus galima keisti, galės keistis tik išmokos gavėjas.

 • Vienerių metų variantas: iki vaikui sukaks vieneri metai, išmokos dydis bus 100% išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
 • Dvejų metų variantas: iki vaikui sueis vieneri metai, išmokos dydis bus 70%, o antraisiais metais iki vaikui sueis 2 metai – 40% išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Nepriklausomai nuo pasirinkto išmokų mokėjimo varianto, pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais gaunant pajamų, vaiko priežiūros atostogų išmoka bus atitinkamai mažinama.

Pasirinkus dvejų metų variantą, antraisiais vaiko auginimo metais gaunamos pajamos išmokos dydžiui įtakos neturi (40% dydžio išmoka bus mokama bet kokiu atveju).

Išmokos vienu metu auginant du vaikus iki dvejų metų amžiaus

Gimus dvynukams

Vaiko priežiūros išmoka didinama atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių, tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė kaip 100 procentų išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Jei vienu metu gimė du ar daugiau vaikų, vaiko priežiūros atostogų gali išeiti ir išmokas gauti abu tėvai (vienas su vienu vaiku, kitas – su kitu).

Vaiko priežiūros atostogos su pirmu vaiku ir dekretinės su antru

Jeigu mama, gaunanti vaiko priežiūros išmoką, įgyja teisę gauti motinystės išmoką dėl kito vaiko gimimo, jai mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra jų suma negali būti didesnė kaip 100% palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kuriuos yra apskaičiuotos šios išmokos.

Pametinukų priežiūros atostogos

Jeigu vaiko priežiūros išmoką gaunanti mama arba tėtis įgyja teisę gauti vaiko priežiūros išmoką kitam vaikui, jam mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra jų suma negali būti didesnė kaip 100% palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kuriuos apskaičiuotos šios išmokos.

Vaiko priežiūros išmokos mokamos neatsižvelgiant į tai, kurio vaiko priežiūrai suteiktos vaiko priežiūros atostogos (tai yra, pakanka būti išėjus į vieno vaiko priežiūros atostogas).

Tėvystės ir vaiko priežiūros atostogos

Tėvystės atostogų metu tėvui, gaunančiam tėvystės išmoką, vaiko priežiūros išmoka nemokama.

Ką daryti norint gauti vaiko priežiūros išmoką?

Norint gauti išmokas už vaiko priežiūros atostogas, privalote susitvarkyti reikiamus dokumentus ir pateikti prašymą Sodrai:

 1. Atostogų prašymas darbdaviui. Parašykite darbdaviui vaiko priežiūros atostogų prašymą. Jį turite pateikti likus 14 dienų iki nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos. Jei dirbate savarankiškai, prašymo rašyti nereikia.
 2. Prašymas SODRAI. Pateikite prašymą SODRAI dėl motinystės išmokos skyrimo.

SVARBU

Jei vaiko mama nusprendžia grįžti į darbą praėjus keliems mėnesiams po gimdymo, o vaiko priežiūros atostogų išeina tėtis, mama turi pateikti Sodrai prašymą dėl vaiko priežiūros atostogų išmokų mokėjimo nutraukimo, o tėtis – prašymą dėl vaiko priežiūros išmokų skyrimo.

Kada reikia pateikti prašymą išmokai gauti?

Prašymą skirti išmokas privalote pateikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko priežiūros išmokų periodo pabaigos. Tai yra, jei pasirinkote vienerių metų variantą – iki antrojo vaiko gimtadienio, jei dviejų metų variantą – iki trečiojo vaiko gimtadienio.

Vaiko priežiūros išmokos dydis

Vaiko priežiūros išmokos dydis priklauso nuo asmens kompensuojamojo uždarbio dydžio, kuris nustatomas pagal asmens draudžiamąsias pajamas bei išmokų „grindis ir lubas.

Draudžiamosios pajamos yra atlyginimas ir kitos pajamos, pavyzdžiui, individualios veiklos, nuo kurių mokamos SODROS įmokos.

Paprastai kalbant, jei jūsų atlyginimas per 12 mėnesių periodą, pagal kurį skaičiuojamos vidutinės pajamos, buvo tarp SODROS nustatytų išmokų „grindų“ ir „lubų“ ir jūsų karjeroje nebuvo pertraukų, gausite apytiksliai atlyginimo dydžio išmoką.

Jei vertinamu periodu nedirbote, turėjote nemokamų atostogų, sirgote, draudžiamųjų pajamų vidurkis mažėja, tad atitinkamai mažėja ir išmokos.

Pavyzdys

Jei teisę į išmoką įgijote 2018 m. sausio mėnesį, kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal draudžiamąsias pajamas, gautas nuo 2016-12-01 iki 2017-11-31.

Kompensuojamasis uždarbio dydis kiekvienam iš tėvų nustatomas atskirai ir išmokos dydis priklauso nuo to, kuriam iš tėvų ji mokama.

Kalbant apie „grindis” ir „lubas”, nustatytos tokios minimalios ir maksimalios išmokų ribos:

 • Vaiko priežiūros išmokos „lubos“: išmoka negali būti didesnė nei 2 VMDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti tėvystės išmoką atsiradimo dienos (šiuo metu tai apytiksliai 1600-1700 Eur „ant popieriaus“).
 • Vaiko priežiūros išmokų „grindys“ 2017 metais: išmoka negali būti mažesnė nei 20% VMDU (apytiksliai 160-170 Eur).
 • Vaiko priežiūros< išmokų „ grindys“ nuo 2018 metų: išmoka negali būti mažesnė nei 6 bazinės socialinės išmokos (228 Eur „ant popieriaus“)

Vaiko priežiūros išmokos dydis dirbant savarankiškai NAUJA!

Nuo 2018 metų aiškiau apibrėžiamas ne pagal darbo sutartis dirbančių ir draudžiamas pajamas gaunančių asmenų teisės gauti išmokas:

 • Darbo stažo skaičiavimas. Jei gaunate pajamų tik iš sporto, atlikėjo veiklos, pagal autorines sutartis arba iš individualios veiklos, laikoma, kad draudžiamųjų pajamų turite visą mėnesį, jeigu motinystės socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo pajamų sumos, ne mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga. Tuo atveju, kai motinystės socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga sumos, šių asmenų draudžiamųjų pajamų turėjimo laikotarpis laikomas proporcingai mažesniu.
 • Pajamos išmokų gavimo periodu. Ūkininkams ir jų partneriams, šeimynos dalyviams, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams ir ūkinių bendrijų tikriesiems nariams, įgijusiems teisę gauti išmoką, išmoka mokama neatsižvelgiant į pajamas.

Visos nurodytos sumos yra prieš atskaitant mokesčius („ant popieriaus“). „Į rankas“ gausite mažesnę sumą, nes nuo jos, įvertinus neapmokestinamų pajamų dydį (NPD), dar bus atskaičiuoti mokesčiai (PSD – 6% ir GPM – 15%).

Tikslius skaičiavimus kiekvienu atveju Jums pateiks SODRA.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. AgneUgne
  AgneUgne prieš 3 sav.

  simoinga parašė:
  Vpa neprasites, nes skaiciuojasi nuo vaiko gimtadieniu, ne pagal tai kiek buvote

  Tai reikia stabsyti ar ne 🙈🤔

 2. laurasadz
  laurasadz prieš 3 sav.

  AgneUgne parašė:
  Tai reikia stabsyti ar ne 🙈🤔

  Reikia stabdyti, menesiui sustabdo VPA, td ta menesi buna tevystes atostogose, jam pasibaigus vel prasitesia VPA tik jau prasitesia automatiskai

 3. AgneUgne
  AgneUgne prieš 2 sav.

  Jei norim ciena menesi uzrasyti VPA antru mwtu mociutei, kokia forma reikia interu pildyt? 🤔

 4. ie.va
  ie.va prieš 1 sav.

  Sveiki, esu vpa iki 2020 vasario, vakar oficialiai uždarė ofisą kuriame dirbau. Ar priklauso tokiu atveju kažkokios išmokos? Kaip su nepanaudotom atostogom?

 5. Jolanta-K@J mama
  [email protected] mama prieš 1 sav.

  ie.va parašė:
  Sveiki, esu vpa iki 2020 vasario, vakar oficialiai uždarė ofisą kuriame dirbau. Ar priklauso tokiu atveju kažkokios išmokos? Kaip su nepanaudotom atostogom?

  Jeigu darboviete nebankrutavo, tai jus liekat idarbinta ir toliau. Kad ofisas uzsidare, kur dirbot, tai nereiskia, kad jus atleido.