Inhaliacijos vaikams: kaip jas atlikti tinkamai? (4)
Inhaliacijos – tai peršalimo ligų gydymo būdas šiltais garais arba aerozoliniais preparatais, kai garuose esančios vaistinės medžiagos įkvepiamos per nosį ir burną ir patenka į kvėpavimo takus.
Inhaliacijos kartais pasitelkiamos ir kaip profilaktinė priemonė siekiant išvengti peršalimo ligų, gripo, tačiau tokiu atveju į specialų indą pilami ne vaistai, bet silpni vaistažolių nuovirai.
Kokios priemonės naudojamos inhaliacijoms?
Inhaliacijų metu naudojamos pačios įvairiausios priemonės – mineralinis vanduo, druskos tirpalas, dažnai pasitelkiami eteriniai aliejai, o rimčiau įsisirgus prireikia gydytojo skirtų vaistų.
Saugiausia inhaliacijas atlikti su mineraliniu vandeniu. Naudojant kitas priemones, visuomet būtina pasitarti su gydytoju, nes, pavyzdžiui, vaikams, ypač alergiškiems ar sergantiems bronchine astma, inhaliacijos su eteriniais aliejais netinka.
Apskritai turint bet kokių negalavimų inhaliacijoms naudotinas priemones, vaistus, inhaliacijų trukmę turėtų nurodyti gydytojas. Nustačius tikslią diagnozę, pagal ją parenkami vaistai ir gydymo eiga.
Kokiomis ligomis sergant naudingos inhaliacijos?
- Ūminiu laringitu
- Ūminiu ir lėtiniu bronchitu
- Rinitu (nosies gleivinės uždegimu)
- Plaučių uždegimu
- Bronchine astma
- Cistine fibroze
Inhaliacijų privalumai
- Tinkamai atliekamos inhaliacijos slopina uždegimus ir ramina sudirgusią kvėpavimo takų gleivinę.
- Inhaliacijos padeda lengviau pasišalinti gleivėms, palengvina atsikosėjimą, atkemša nosį.
- Aktyviųjų medžiagų, kurių yra įkvepiamuose garuose, beveik nepatenka į kraują, todėl dažnai pavyksta išvengti šalutinių poveikių, kuriuos gali sukelti geriamieji ar leidžiamieji vaistai.
- Vaistai, suskaidyti į mažesnes daleles, greičiau patenka į plaučius, taigi geriau įsisavinami.
- Gali padėti išvengti astmos priepuolių.
Inhaliacijų trūkumai
- Šalutinės reakcijos, nors ir retos, bet jų gali pasitaikyti. Ypač jei inhaliacijų metu naudojami vaistai, galintys dirginti ar pažeisti jautrią vaikų kvėpavimo takų gleivinę ir/ arba jeigu inhaliacijos atliekamos nesilaikant taisyklių.
- Dažnai šių procedūrų vaikai, ypač maži, nemėgsta, nes reikia ilgokai ramiai išsėdėti.
Ar inhaliacijoms reikia specialaus prietaiso?
Anksčiau inhaliacijoms buvo naudojami patys paprasčiausi dubenys, į kuriuos buvo įpilama karšto vandens su žolelių nuovirais. Dažnai inhaliacijoms būdavo naudojami ir garai, kylantys nuo ką tik išvirtų bulvių ar kitų daržovių. Tokie inhaliavimo būdai – nesaugūs ir nerekomenduojami. Karšti garai gali lengvai nudeginti labai jautrią mažų vaikų odą ir gleivines arba vaikas gali netyčia apsilieti karštu skysčiu, ant savęs išsiversti karštas bulves ar kitas inhaliacijai naudojamas daržoves.
Geriau įsigyti specialiai šioms procedūroms skirtą prietaisą – inhaliatorių. Šiuo metu inhaliacijoms naudojami modernūs, saugūs gariniai, kompresoriniai ar ultragarsiniai inhaliatoriai.
- Garinis inhaliatorius yra pats paprasčiausias, tiesiog išgarina vaistus. Naudojami lakūs tirpalai, dažniausiai – eteriniai aliejai.
- Kompresorinis inhaliatorius veikia suspausto oro principu. Skysti vaistai paverčiami mažomis dalelėmis, tam tikrais garais, tad pasiekia visas būtinas kvėpavimo takų dalis.
- Ultragarsinis inhaliatorius vaistus į smulkias daleles suskaido ir išpurškia ultragarso principu.Toks inhaliatorius tylus, kompaktiškas, patogus naudoti bet kur.
Prieš įsigyjant inhaliatorių reikėtų su specialistais pasitarti, kokio tipo prietaisas jūsų atveju geriausiai tiktų.
Svarbu
Beje, reikėtų atkreipti dėmesį ir į inhaliatoriaus komplekte esančius priedus. Pavyzdžiui, jei inhaliacijas atliks mažas vaikas, komplekte turėtų būti speciali kaukė.
Kaip tinkamai atlikti inhaliacijas?
- Minimali vienos procedūros trukmė siekiant gauti naudos – bent 5 min., tačiau didesniems vaikams rekomenduojama garais pakvėpuoti bent 10 ar 15 min.
- Inhaliacijas reikėtų atlikti 3–4 kartus per dieną.
- Inhaliacijas rekomenduojama atlikti praėjus bent 1–1,5 val. po valgio, taip pat po procedūros valandą nereikėtų valgyti ir eiti į lauką, ypač šaltuoju metų laiku.
- Gydant anginą, bronchitą, rekomenduojama garų įkvėpti per burną, o kenčiantiems nuo slogos, sinusito – per burną. Tai negalioja, kai inhaliuoja maži vaikai ir dedama speciali kaukė.
- Jei naudojate atsikosėjimą skatinančius preparatus, jų nereikėtų naudoti inhaliuojant vakare, nes tai skatins kosulį miego metu.
Kada nerekomenduojama atlikti inhaliacijų?
- Kai vaiko temperatūra – aukštesnė nei 37,5 ° Rekomenduojama palaukti, kol temperatūra nukris.
- Jei silpna nosies gleivinė ir iš nosies retkarčiais kraujuojama.
- Jei vaikui diagnozuota širdies ir kraujagyslių sistemos liga.
Svarbu
Jeigu vaikas priešinasi procedūrai, nenori ramiai pasėdėti, geriau paieškoti kitų gydymo būdų, nes per prievartą atliekamos inhaliacijos neteiks naudos.
Laba,mergytė kosti,mums metukai. Kaip geriau ir su kuo inhaliuoti? Ka naudojate ar tik užtenka mineralinio...?