10 gėlių, tinkamų auginti balkone

Balkone žydinčios gėlės atgaiva ne tik akims, bet ir širdžiai - juk jų sodinimas, laistymas ir priežiūra puikiai pašalina stresą, padeda atsipalaiduoti, bent akimirką pabūti su savimi ir savo mintimis. Siūlome paskaityti apie gėlytes, kurios puikiai auga balkonuose, susipažinti su jų auginimo taisyklėmis bei subtilybėmis.

Verbena


Mėgsta tiesioginius saulės spindulius, lengvai pakelia sausrą (pakanka gausiau palaistyti kartą per savaitę, jeigu palijo, tai net ir to daryti nereikia), nereikalauja daug priežiūros, žydi nuo pavasrio iki pirmųjų šalnų.

Egzistuoja daug įvairiausių verbenų spalvų ir formų, šie augaliukai šiek tiek svyra, tad juos galima susodinti į lovelio pakraščius ar pakabinamus vazonus. Rekomenduojama periodiškai nukarpyti nužydėjusias, padžiūvusias ir kitaip pažeistas augalo dalis - tuomet verbena ims žydėti dar gausiau.

Sprigė


Puikiai auga pavėsyje arba esant retesniems saulės spinduliams, mėgsta drėgmę, tad palaistyti reikėtų kasdien, žydi nuo pavasario iki rudens.

Sprigės būna tiek ryškios vienspalvės, tiek ir švelniai persiliejančių, pastelinių spalvų. Tai augaliukai, kurie puikiai auga net ir pavėsyje, ilgai džiugina savo žiedais. Šios gėlės puikiai auga net ir tankiai susodintos, tad nesunkiai sukursite sodrią, žiedų kupiną sprigių kompoziją. Jas galite sodinti kartu su kitomis pavėsį ir drėgmę mėgstančiomis gėlėmis.

Serentis


Mėgsta tiesioginius saulės spindulius, karštį, puikiai auga net ir sausrų metu, tačiau saikingai palaistyti vertėtų kasdien, žydi nuo pavasario iki pirmųjų šalnų.

Serenčiai ypatingai atsparūs, jų nepuoja ligos, rekomenduojama pasodinti bent kelis krūmelius, kadangi jų kvapas atbaido įvairius kenkėjus. Vertėtų nukarpyti nužydėjusius žiedus, pažeistas augalo dalis, tuomet serenčiai greitai išbujoja, gausiau žydi.

Pelargonija


Mėgsta tiesioginius saulės spindulius, sausesnę dirvą, tad reikėtų neperlaistyti, palieti tik tuomet, kai žemė visiškai išsausės, žydi nuo vėlyvo pavasrio iki rudens.

Pelargonijos yra vienos populiariausių balkoninių gėlių, kadangi jos nereiklios, žydi gausiai, jų nepuola ligos ir kenkėjai. Egzistuoja gausybė pelargonijų variancijų, skirtingų spalvų žiedų ir lapų, būna tiek tiesiai augančių, tiek ir svyrančių augalų, tad kiekvienas gali atrasti patinkančią pelargoniją. Pelargonijas reikėtų sodinti į gerą drenažą turinčius lovelius ir vazonus, nužydėjusius žiedelius pageidautina nukarpyti.

Petunija


Mėgsta tiesioginius saulės spindulius, būtina, kad augimo vieta būtų apšviesta 5-6 valandas, laistyti reikėtų saikingai, palieti tik tuomet, kai žemė visiškai išsausės, žydi nuo ankstyvos vasaros iki rudens.

Egzistuoja gausybė spalvų ir formų variacijų, tad petunijos labai mėgstamos ir daugelio noriai auginamos. Tai nelepūs, ypatingai greitai išsikerojantys augalai - net ir mažytis krūmelis netrunka pavirsta solidžiu, plačiai pasklidusiu augalu, todėl begonijas tenka kartas nuo karto apkarpyti, jos linkusios išsklisti per visą turimą plotą, gan greitai praranda formą.

Begonija


Mėgsta dalinį pavėsį, didesnę drėgmę, tačiau purškti ar leisti būti plakamoms tiesioginio lietaus nederėtų - sudrėkę žiedai ir lapai praranda spalvą, ima blukti arba ruduoti, žydi nuo vėlyvo pavasario iki pirmųjų šalnų.

Yra keletas skirtingų begonijų variancijų, tačiau jų priežiūra labai panaši - visos begonijos mėgsta išsklaidytą saulės šviesą bei drėgną dirvą, sunkiai pakelia stiprų, šaltą vėją. Begonijų žiedeliai yra valgomi, jų skonis saldžiarūgštis, tad jų galima pridėti į salotas ar jais puošti įvairius kepinius, desertus.

Lobelija


Mėgsta išsklaidytą saulės šviesą, dalinį pavėsį, tačiau prisitaiko ir prie paunksmės, vertėtų nuolat ir gausiai laistyti, žydi nuo ansktyvos vasaros iki rudens.

Egzistuoja tiek stačiais stiebais auganti, tiek svyranti lobelijų forma, tad jas galima auginti loveliuose arba pakabintuose vazonuose. Lobelijos nėra labai lepios, jų nepuola ligos ir vabzdžiai, tačiau jos sunkiai pakelia kaitrią saulę, sausrą, nusistovėjus karščiams ar nepakankamai laistomas augalas greitai sumenksta, nustoja žydėjęs.

Našlaitė


Mėgsta pavėsį arba išsklaidytą saulės šviesą, drėgnesnę dirvą, puikiai auga rūgščiame, smėlingame dirvožemyje, žydi nuo pavasario vidurio ir vasaros pabaigos.

Persiliejančiais melsvos, gelsvos ir baltos spalvos žiedais pasidabinusių našlaičių tikrai neįmanoma supainioti su jokiu kitu augalu. Šios gėlytės daugelio mėgstamos ir auginamos ne tik dėl estetiniu sumetimų, bet ir kaip vaistinė žaliava - našlaičių lapų arbata padeda peršalus, varo šlapimą, skatina prakaitavimą, palengvina atsikosėjimą.

Saulutė


Nelepus augalas puikiai jaučiasi esant įvairioms apšvietimo sąlygoms, mėgsta drėgmę, žydi nuo pavasario iki vėlyvos vasaros, tačiau gausiausias žydėjimo periodas trunka nuo balandžio pabaigos iki liepos mėnesio.

Saulučių spalvos varinuoja nuo baltos, blyškiai rausvos iki ryškiai avietinės, skirtingos formos žydi paprastais graižais, pusiau pilnaviduriais ar pilnaviduriais žiedais. Loveliuose ar vazonuose ypatingai dailiai atrodo putlesnės, įspūdingesnės pilnavidurės saulutės.

Nasturtė


Labiausiai mėgsta saulėtas vietas, tačiau pakenčia ir dalinį pavėsį, geriausiai auga drėgnoje dirvoje, žydi nuo vasaros iki rudens.

Nasturtės nėra ypatingai reiklios, jas netgi rekomenduojama auginti mažiau derlingame, smėlingame dirvožemyje, kadangi daug maisto medžiagų gavęs augalas ima plisti, išaugina didelius lapus, tačiau žydi menkiau ir rečiau. Nasturtės nepakenčia šalnų, tad jas sodinti kieme galima tik jau gerokai įšilus. Lapai, stiebai ir žiedai yra valgomi, šiek tiek kartaus, pikantiško skonio, trputį primena garstyčias.

Jei norite susikurti kampelį sielos atgaivai – pats metas imtis balkono. Tik šiek tiek pastangų – ir margaspalvės gėlės džiugins jūsų žvilgsnį visą vasarą!


Nuo ko pradėti?

Pradėti reikėtų nuo paprasčiausių gėlių. Esama daug nekaprizingų augalų, kurie puikiausiai auga balkone, žydi visą vasarą. Svarbiausia – renkantis nesistengti nupirkti visa tai, ką gražaus siūlo gėlių parduotuvės, o atkreipti dėmesį, kurie augalai patys tinkamiausi būtent jūsų balkonui ir jame esančioms sąlygoms.

 

Našlaitė (Viola)

Bene populiariausia balkonų gėlė. Ji nereikli apšvietimui, pavėsyje žydi dar intensyviau. Jai patinka minkšta, molinga dirva. Našlaitės laistomos gana dažnai, kitaip žiedeliai augs smulkučiai. Sėklalizdžius reikia nuolat šalinti, kad gėlės žydėtų tankiau. Našlaitės dauginamos sėklomis, sėjamos gegužę ir birželį atvirame grunte, jame paliekamos ir peržiemoti. Tiesa, žiemą balkone joms per šalta, todėl geriausia laikyti patalpoje, o pavasarį persodinti į balkoną. Pražysta vasarop, žydi iki pat rudens.

 

Saulutė

Taip pat labai populiari balkonų gėlė. Jų išvesta daugybė rūšių, besiskiriančių ir spalva, ir žiedų dydžiu. Žydi beveik visą vasarą, bet geriausia pirmą jų partiją daiginti namuose, į balkoną perkelti pavasarį (tada gėlės žydės nuo balandžio iki liepos), o jau antrąją sėti atšilus orams, tiesiog balkone. Tada saulutės žydės iki pat pirmųjų šalnų. Saulutės puikiai sutaria su našlaitėmis, neužmirštuolėmis. Jas galima sodinti ir saulėtame balkone, ir šešėlyje. Dirva turėtų būti maistinga, laistomos reguliariai, atstumas tarp gėlių – 12-20 cm.

 

Nasturta

Balkonui geriausiai tiks vijoklinės nasturtos. Jos išleidžia ilgus, besivejančius ūglius su stambiais lapais ir ryškiaspalviais žiedais. Žydi nuo liepos iki pat šalnų. Geriausiai prigyja ramiose, nevėjuotose vietose. Dirva neturėtų būti pernelyg maistinga ir per drėgna – tai atima iš žiedų grožį. Nasturtos sėjamos iš karto į tą vietą, kurioje ir augs, optimalus atstumas tarp gėlių – 15 cm. Jei norėtumėte, kad žydėtų anksčiau – daiginkite gėles namuose, o tada, kartu su žemėmis, kuriose sudygo, perkelkite į balkoną.

 

Balzaminas

Puikiai tinka sodinti vazonėliuose, pakabinamuose krepšiuose, loveliuose. Kasmet selekcininkai išveda vis naujų šios žemaūgės, šešėlį mėgstančios gėlės veislių, papildo ir taip turtingą jų žiedų spalvų paletę. Šis augalas sudygsta ir pražysta gana greitai. Ir vis dėlto daiginti jį rekomenduojama dar prieš prasidedant balkoniniam sezonui, namuose. Šioms gėlėms patinka šiluma, tad labai svarbu stebėti temperatūrą, kurioje jos auga.

 

Fokusija

Ši gėlė dailiai atrodo vazonų ir puodelių kompozicijose. Ji auga ir pražysta labai greitai, žydi baltais, raudonais, alyvinės spalvos žiedais. Dažnai žiedeliai, taurelės ir vainiklapiai yra skirtingų spalvų, aplipę ilgus, elegantiškus stiebelius. Žydi nuo gegužės iki spalio. Fokusija geriausiai auga rytinėje pusėje esančiuose balkonuose. Ji persodinama vos pasibaigus šalnoms, mėgsta dirvą, kurioje gausu humuso. Augalui peržiemojus patartina apatinėje stiebo dalyje nupjauti atšakėles. Fokusijoms geriausia žiemoti drėgnoje smėlingoje dirvoje prie lango.

 

Vijokliai balkone: kaip išdėlioti?

Kaip įkurdinti vijoklinius augalus balkone priklauso nuo jūsų skonio ir balkono ypatumų. Galima padaryti žaliąją sienelę iš vijoklinių augalų, o galima iš jų sukurti kolonas ir arkas. Svarbiausia – nesusigundykite vijokliais apauginti viso balkono perimetro. Iš lauko toks variantas atrodo gražiai, tačiau išėjus į tokį balkoną pasijusite kaip uždarame kambaryje.

Tarp vijoklinių augalų populiariausi – batatiniai sukučiai ir kvapnieji pelėžirniai. Jie auga greitai, užauga net iki 3 metrų aukščio. Sėjami balandį, iš karto į tą vietą, kurioje augs. Nors kvapnusis pelėžirnis mėgsta saulę ir šilumą, puikiai toleruoja net ir pavasarines šalnas iki -5 laipsnių. Tuo tarpu batatinį sukutį geriau į balkoną išnešti jau praėjus šalnoms. Dirva turėtų būti lengva, maistinga, nuolat drėgna. Beje, šie augalai labai nemėgsta skersvėjų.


Priežiūra

Auginant gėles balkone svarbu saugoti jas nuo perkaitimo.

• Sukūrus kompozicijas iš skirtingų augalų galima jų vazonėlius sustatyti į lovelį. Jei pasirinksite šviesios spalvos lovelį, jis ne taip stipriai įkais kaip tamsus.

• Laisvą erdvę užpildykite durpėmis – tai padės išsaugoti drėgmę dirvoje.

• Vazonėlio viršų galima apdėlioti keramzitu – jis taip pat padės ilgiau išlaikyti drėgmę dirvoje, be to, gėles laistant su vandeniu nesitaškys žemės.

• Ir nepamirškite savo augalų tręšti – juk jų erdvė ir maistingosios medžiagos labai riboti.

• Nuvytusius žiedus nurinkite.

• Vakare, po karštos dienos, apipurkškite gėles vandeniu – bet tik saulei nusileidus, kad drėgnos gėlės dar labiau neperkaistų.

• Gėlės labiau atsigaus jei kartkartėmis sukeisite vietomis jų vazonėlius.

 

Eksperimentuokite ir mėgaukitės – gėlės jus tikrai pradžiugins!


 

Susiję straipsniai

Pavasariniai efemerai: anksčiausiai pražystantys Lietuvos augalai

Ar žinote, kurios gėlės prasiskleidžia pirmosios? Kviečiame su jomis susipažinti!

Kaip ilgiau išlaikyti skintas gėles ir jų puokštes?

Ką daryti, kad galėtume kuo ilgiau džiaugtis gražiai, šviežiai atrodančiomis gėlėmis? Dalinamės naudingais patarimais!

Per kiek laiko sudygsta sėklos?

Kiek dienų teks laukti, kol sudygs įvairių daržovių ir prieskoninių žolelių sėklos?