Identiški ir neidentiški dvyniai – kuo jie skiriasi?

Dvyniai berniukai sėdi ir valgo sausainius Dusan Petkovic | Shutterstock.com

Ar šeimoje gimę dvynukai yra identiški, ar neidentiški, priklauso nuo to, kaip užsimezgė jų gyvybė. Svarbu žinoti, kad daugeliu atvejų šeimose gimsta neidentiški dvyniai, kurie gali būti ir ne itin panašūs į savo dvynį broliuką ar sesutę.

Taigi, kuo skiriasi identiški ir neidentiški dvyniai?

Identiški dvyniai

Identiški dvyniai: 1 placenta, 1 arba 2 amniono maišeliai.

Kai apvaisintas kiaušinėlis pasidalija pusiau, pradeda vystytis dvi gyvybės – identiški (arba kitaip – monozigotiniai) dvyniai. Abiejų jų genetinė informacija taip pat yra identiška. Identiški dvyniai būna vienodos lyties ir labai panašios išvaizdos.

Taigi, identiškų dvynių genai, fizinės savybės ir lytis sutampa. Identiški dvyniai paprastai dalijasi viena placenta. Tiesa, dažnai skiriasi identiškų dvynių charakteris – tai bene didžiausia jų skirtybė.

Įdomus faktas: maždaug ketvirtadalis identiškų dvynių yra vienas kito veidrodiniai atspindžiai, o tai reiškia, kad vieno vaiko dešinė kūno pusė sutampa su dvynio brolio ar sesers kairiąja.

Neidentiški dvyniai

Neidentiški dvyniai: dvi atskiros placentos, 2 amniono maišeliai.

Kai dvi kiaušialąstės apvaisinamos skirtingų spermatozoidų, vystosi neidentiški (kitaip – dizigotiniai) dvyniai. Jie gali būti ir skirtingų lyčių, o genetiškai yra panašūs tiek, kiek įprastai yra panašūs skirtingu metu gimę kiti šeimos vaikai.

Kokia tikimybė susilaukti identiškų ir neidentiškų dvynių?

Neidentiški dvyniai gimsta kur kas dažniau negu identiški, t. y. dizigotiniai dvyniai gimsta 70 proc. dvynukų susilaukusių šeimų, monozigotiniai – 30 proc. šeimų. Į šią statistiką įeina tik natūralaus apvaisinimo atvejai (po pagalbinio apvaisinimo procedūrų dvyniai gimsta dažniau).

Apskritai tikimybė susilaukti dvynių yra apie 3 %, o identiškų dvynukų – tik apie 0,5 %.

Plačiau skaitykite:

Ar trynukai taip pat gali būti identiški?

Labai retai, bet pasitaiko, kai šeimoje vienu metu gimsta 3, 4 ir daugiau naujagimių. Jie gali būti ir identiški, ir neidentiški, gali pasitaikyti ir skirtingų derinių, pavyzdžiui, du iš trynukų gali būti identiški, o vienas – ne. Viską nulemia gamta.

Dvynių zigotiškumo DNR tyrimas

Medikams labai sunku nustatyti, ar gimę dvyniai yra identiški, ar neidentiški. Dalis identiškų dvynių gimsta skirtinguose amniono maišeliuose, tad gali būti daroma klaidinga prielaida, kad dvyniai yra neidentiški.

Vienas iš būdų sužinoti, ar dvyniai yra identiški, ar ne – atlikti zigotiškumo DNR tyrimą. Identiškų dvynių visa genetinė informacija sutampa, neidentiškų sutampa apie pusė jos. Tyrimas atliekamas paimant skruosto ląstelių mėginius (jie surenkami neskausmingai) arba iš kraujo. Tyrimas nėra kompensuojamas, jo kaina – apie 330–340 eurų (2023 metų duomenys).

Kodėl gali būti svarbu atlikti dvynių DNR tyrimą? Nors gali atrodyti, jog žinoti, kokio tipo dvynius auginate, nėra svarbu, vis tik tai – klaidinga prielaida. Pavyzdžiui, turėti šią informaciją naudinga dėl medicininių priežasčių: didelė tikimybė, kad identiški dvyniai gali susirgti tomis pačiomis ligomis arba būti tokios pat sveikatos būklės. Identiškiems dvyniams taip pat tinka brolio ar sesers organai, jei kartais prireiktų organų transplantacijos ir vienas iš dvynių kitam nuspręstų dovanoti savo organą. Taip pat zigotiškumo DNR tyrimas gali praversti, jei reikia perpilti kraują.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.