Jautraus vaiko adaptacija mokykloje: kaip jam padėti?

Tėtis atsisveikina su sūnumi prie mokyklos Maria Sbytova | Shutterstock.com

Tyrimai rodo, kad ne mažiau nei penktadalis pasaulio vaikų yra itin jautrūs. Jie regi ryškiau, jaučia stipriau, patyria intensyvesnius išgyvenimus, nei kiti vaikai.

Šis bruožas dažnai yra laikomas tikra dovana – juk jis rodo vaiko kūrybiškumą, mąstymo ir pojūčių gilumą, gebėjimą matyti žmones iš vidaus, išjausti jų nuotaikas.

Visgi, tai yra nemenkas iššūkis. Ypač vaikystėje, kai pirmą kartą susiduriama su platesniu sociumu, kai tenka adaptuotis darželyje ar mokykloje.

Daugiau skaitykite:

Koks vaikas yra laikomas jautriu?

Jautraus vaiko požymiai

 • Sudėtingai tvarkosi su skausmu. Toks vaikas gali sunkiai toleruoti skausmą (labai stipriai jį jausti), intensyviai reaguoti į įvairius išorės dirgiklius (skonius, kvapus, garsus, spalvas). Lengvai susijaudina (kartais net iki ašarų). Jis jautrus ryškiai šviesai, garsiems garsams, išrankus maistui.
 • Labai intuityvus ir empatiškas. Jis atjaučia ir užjaučia kitus žmones, gali be problemų nuspėti jų nuotaikas, ketinimus, o kartais net – mintis.
 • Koncentruojasi į save. Mėgsta atsiriboti nuo aplinkinio pasaulio ir pabūti su savimi.
 • Mėgsta ramius žaidimus. Negali būti labai judrioje, triukšmingoje aplinkoje.
 • Jaučia dalykus itin giliai. Ir nesvarbu, kas tai – pyktis, džiaugsmas, jaudulys ar nusivylimas.
 • Sunkiai prisitaiko prie pasikeitimų. Sunkiai toleruoja pokyčius, nemėgsta veikti kelių dalykų vienu metu.
 • Vengia konfliktinių, kritinių situacijų. Dažnai vengia konfliktų, o aplinkinių kritika ir pastabos jį labai žeidžia. Viską priima giliai, tarsi atviromis rankomis. Lyg neturėtų saugančio šarvo.
 • Labai kūrybingas. Pastebimas jo polinkis į meną, kūrybą.
 • Perfekcionistas. Viskas turi būti sutvarkyta iki smulkmenų, jis atidus detalėms.
 • Intensyviai reiškia emocijas. Kartais gali būti ekspresyvus, atvirai išreikšti emocijas, ypač susidūrus su stipriais dirgikliais, pavyzdžiui, patyčiomis ir pan. mokykloje.

Kaip padėti jautriam vaikui adaptuotis mokykloje?

Ar atpažinote savo vaiką pagal išvardytus požymius? Jei taip – metas imtis veiksmų. Juk tokių vaikų vidinis pasaulis yra trapus, jie dar nėra užsiauginę šarvų, saugančių nuo aplinkinio pasaulio ir būtinų šiame pasaulyje funkcionuoti. Toliau pateiksime kelis patarimus, kaip padėti emocionaliam vaikui adaptuotis mokymo įstaigoje.

Kaip elgtis tėvams, jei vaikas ypač jautrus

 • Pagirkite, palaikykite vaiką. Tai suteiks jam drąsos bandyti viską iš naujo, nebijoti klysti. Girdami, paskatinsite jo pasitikėjimą savimi ir norą bendradarbiauti. Jautriems vaikams itin reikalingas nuolatinis pripažinimas, patikinimas.
 • Sukurkite saugią ir raminančią erdvę. Čia jis galėtų reguliuoti savo jautrias reakcijas, emocijas, nervų sistemą.
 • Raskite raminimo būdą. Naudokite jausmų reiškimo lenteles, emocijų raminimo praktikas (pavyzdžiui, kvėpavimo pratimus, streso kamuoliukus, raminančias knygas, kūno tempimo pratimus, vandens gėrimą, lėtą skaičiavimą iki 10, spalvinimą ir kitus būdus).
 • Palaikykite vaiką. Skatinkite jį išreikšti savo jausmus ir poreikius.
 • Pasirūpinkite ramia mokymosi aplinka. Sukurkite jam ramų mokymosi kampelį.
 • Nespauskite ir neskubinkite. Suteikite jam daugiau laiko pereiti nuo vienos veiklos prie kitos.
 • Leiskite turėti talismaną. Leiskite jam nešiotis su savimi raminantį daiktą.
 • Parinkite sėdėjimo vietą mokykloje. Jei vaikas neprieštarauja, mokykloje paskatinkite jį sėsti kuo arčiau mokytojo. Tai padės jam išvengti nereikalingo blaškymosi.
 • Atlikite namų darbus kartu. Tačiau kartu nereiškia, kad turėtumėte atlikti darbą už jį. Suaugusiojo pagalba ir palaikymas padidins vaiko pasitikėjimą savimi ir sumažins jo perfekcionizmą.
 • Būkite draugiški ir atviri jo klausimams. Kad ir ko vaikas klaustų, stenkitės atsakyti, ir atkreipkite dėmesį į balso toną.

Kaip tėvams atskirti, ar vaikas yra jautrus

Emocinį jautrumą nesunku supainioti su drovumu, psichologinėmis ligomis, neurotiniu elgesiu ar uždaru vaiko būdu. Kaip atskirti, ar vaikas jautrus, ar jo emocionalesnį elgesį lemia visai kiti veiksniai?

 • Jautrūs vaikai dažnai klaidingai laikomi droviais. Drovumas − tai baimės, diskomforto ar nesmagumo jausmas tam tikrose socialinėse situacijose. Tam tikru atžvilgiu galime pavadinti jį išmoktu elgesiu. Kadangi jautrūs vaikai yra linkę stebėti situaciją, prieš patekdami į ją, jie dažnai yra klaidingai vertinami kaip drovūs. Tai nėra tiesa. Jiems tiesiog reikia daugiau laiko apdoroti duomenis.
 • Jautrių vaikų elgesys kartais yra klaidingai vertinamas kaip neurotinis. Tai nėra tiesa. Neurozė – elgesio sutrikimas, neturintis jokios akivaizdžios priežasties ir apimantis daugybę emocinių sutrikimų, tokių kaip nerimas, depresija ar obsesinės būsenos. Kai jautrus vaikas susiduria su emocinių dirgiklių pertekliumi, jo reakcija gali apimti nerimą, depresiją ar pyktį. Aplinkiniams yra nematoma tokio elgesio priežastis, todėl vaikas aplinkai gali atrodyti neurotiškas. 
 • Introvertai yra susikoncentravę į savo vidinį pasaulį. Jie mėgsta mąstyti, tyrinėti savo mintis ir jausmus. Buvimas šalia žmonių išsunkia introverto energiją, o laikas, praleistas vienumoje, priešingai − suteikia energijos. Apie 25–40 % visos žmonijos yra introvertai, ir jie sudaro apie 70 % itin jautrių žmonių. Taigi, nors yra glaudus ryšys tarp didelio jautrumo ir introvertiškumo, tačiau šie du aspektai nėra tapatūs.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2024-2025 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?