Ką daryti, kad draudimai vaikams būtų veiksmingi?

Ar kada bandei suskaičiuoti, kiek kartų per dieną tavo mažylis girdi tuos taip nekenčiamus žodelius „ne“, „negalima“? Žinoma, tu nori, kad tavo paliepimų būtų klausoma tuoj pat, nedelsiant, neatsikalbinėjant. Klusniais mažyliais pasigirti gali ne tokia jau ir didelė dalis tėvelių. Tai, savaime suprantama, jiems labai paranku – užtenka tiesiog įsakyti ką nors padaryti ir būti tikriems, kad įsakymas bus įvykdytas tyliai ir be jokių isterikų. Tik ar tai iš tikrųjų gerai?

Draudimas tėveliams patogus

Deja, tenka pripažinti, kad labai dažnai draudimas tėra būdas išvengti nervų gadinimo, paaiškinimų, pliaukštelėjimų per sėdimąją, kitaip tariant – savo asmeninio komforto užtikrinimas. Juk daug lengviau pasakyti „ne“ arba „negalima“, negu išsamiai paaiškinti, kodėl vienas ar kitas dalykas yra blogas, nepageidaujamas... Tu manai, kad leidusi turėsi jaudintis dėl galimų pasekmių.

Kuo baigiasi nuolatiniai tėvelių draudimai?

Girdėdamas nesibaigiančius įsakymus, vaikas neturi galimybės išmokti savarankiškai priimti sprendimus. Net ir suaugęs jis kiekviename žingsnyje tikėsis tėvų patarimo, tikėdamasis, kad jie pasakys, kaip elgtis ir gyventi toliau. Kitaip tariant, iš tokio suvaržyto mažylio užauga nepasitikintis savimi žmogus, kuris neturės savo nuomonės ir negalės pats nieko nuspręsti.

Žinoma, tai nereiškia, kad reikia leisti absoliučiai viską, ko tik jis užsimano – visur turi būti saikas. Tik kur yra ta plonytė riba, ką daryti, kad nepakenktum savo pačios vaikui?

Mokyk savarankiškumo

Svarbiausia – pasistenk išmokyti vaikutį savarankiškumo, o pirmiausia – savarankiškai priimti sprendimus ir atsakyti už savo poelgių pasekmes. Tai labai svarbu sūnelio arba dukrytės asmenybės raidai. Dėl šios priežasties nėra prasmės drausti visko ir iš karto – daug geriau susėsti ir kartu išsiaiškinti, kokie gali būti padariniai vienu ar kitu konkrečiu atveju. Kai tai padarysite, leisk jam pačiam pasirinkti ir įvertinti galimus rezultatus.

Paaiškink, kodėl draudi

Jeigu jau esi įsitikinusi, kad būtina vaikui ką nors uždrausti, neverta po to pridėti: „Šis klausimas nesvarstomas! Negalima, nes aš taip pasakiau!“ Vaikai turi pažinti pasaulį, o panašūs draudimai tik žadina jų smalsumą. Draudžiant tiesiog būtina paaiškinti savo poziciją, jos priežastį, ir dar taip, kad mažylis suprastų (kalbėk jo kalba), antraip ateis toks metas (jeigu dar neatėjo), kad susidursi su atkakliu pasipriešinimu ir nepaklusnumu. Mažylis gali tyčia elgtis priešingai. Griežtas ir nepaaiškintas „ne“ neužtikrina, kad vaikas nepadarys to, ką nori, kai tavęs nebus šalia.

Pripažink: juk daug geriau ir maloniau, kai jauti, kad mažylis tiesiog pasitiki tavimi, tavo žodžiais ir sprendimais. Dėl šios priežasties labai svarbu paaiškinti savo draudimą – tokiu būdu sūnelis arba dukrytė ne tik tavimi pasitikės, tačiau ir atsakingai vertins už savo sprendimus bei poelgius.

Draudimai turi būti aiškūs

Kaip jau minėjome, kalbėti reikia vaiko kalba. Jeigu tu liepi nestuksenti šakute į stalą, greičiausiai turi omenyje, kad vaikas liautųsi triukšmavęs. Tačiau jis draudimą supranta kitaip,  tiesiog negali susiprotėti ir atspėti, ką norėjai pasakyti. Negalima šakute? Ką gi, tada pastuksensiu su šaukštu... Sudirgusi mama iš piktumo tiesiog netelpa savo kailyje ir pradeda bartis. O juk tereikia įsiklausyti, ką sakai, ir kantriai, paprastai paaiškinti problemos esmę.

Nedrausk to, be ko vaikas negali apsieiti

Neverta drausti lipti į balą – mažylis vis tiek į ją įlips (tai jam tiesiog būtina). Kad ir kaip barsi, kad ir kaip pyksi, jis vis tiek padarys savo – juk žaisti baloje yra didžiulis malonumas. Galima paaiškinti, kad lipti į ją galima, bet tik tuo atveju, jeigu mažylis apsiavęs guminius batukus.

Nepiktnaudžiauk žodeliu „ne“

Tikriausiai ir pati supranti, kad žodžiai „ne“ ir „negalima“ turėtų būti vartojami atsakingai, tik tada, kai to iš tikrųjų reikalauja aplinkybės. Jeigu jie girdimi per dažnai, nėra ko stebėtis, kad yra tarytum nuvalkiojami, nebetenka prasmės.

Ar nori, kad vaikas reaguotų į tavo draudimus? Padaryk taip, kad jie daugybės leidimų fone aiškiai išsiskirtų. Jeigu vartosi šiuos žodžius retai, jie pasirodys beesą daug veiksmingesni.

Jokių nuolaidžiavimų!

Jeigu ką nors uždraudei, griežtai ir aiškiai pasakei „ne“ arba „negalima“, už savo žodžius turi prisiimti didžiulę atsakomybę. Kitaip tariant, apsigalvoti ir pasakyti „taip“ – jau nėra teisinga. Kaip sakoma, devynis kartus pamatuok, o dešimtą – kirpk. Gerai apmąstyk, ar tikrai reikia drausti. Vartok draudimą žyminčius žodžius „mažomis dozėmis“ ir retai – patikėk, su augančiu vaiku dar turėsi daugybę malonių (ir nelabai) rūpesčių, o be šių tikrai galima apsieiti.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.