Kada kūdikis pradės juoktis? (8)

Išvydus besišypsantį kūdikį, tėvus užlieja džiaugsmo banga. Tačiau dar didesnis ir reikšmingesnis įvykis – pirmasis vaikelio juokas. Jis liudija, kad kūdikis po truputį tampa vis sąmoningesnis ir labiau domisi jį supančiu pasauliu. Kaip ir suaugusiųjų, kūdikių humoro jausmas taip pat yra unikalus: juos gali prajuokinti neįprasta veido grimasa, kažkoks garsas ar netikėtas judesys.
Kada kūdikis pradeda šypsotis?
Šypsena yra tarsi pirmasis žingsnelis juoko link.
Įdomus faktas: šypsotis vaikelis gali dar būdamas mamos įsčiose, tačiau tai – tik refleksas, panašus į trūkčiojančius nevalingus rankų ar kojų judesius.
Šypsotis kūdikiai pradeda maždaug 2 mėn. amžiaus. Pirmoji kūdikio šypsena dažniausiai būna nevalinga. tačiau netrukus kūdikis ima šypsena reaguoti į juo besirūpinančius artimuosius, jam besišypsančius žmones, mėgstamas daineles ir pan.
Plačiau skaitykite:
Kokio maždaug amžiaus kūdikiai pradeda juoktis?
Iki kol sulauksite pirmojo juoko, bus dar keli etapai. Tam, kad kūdikis pradėtų juoktis, kai kurie jo įgūdžiai turi gerokai patobulėti: pavyzdžiui, kūdikis mokysis skleisti kitus, t. y. ne jam nuo gimimo įprastus verkimo garsus.
Pirmiausia kūdikis valingai nusišypsos, po to pradės skleisti garsus (guguoti, krizenti), o jau tik po to pasigirs ir tikrasis juokas.
Juoktis kūdikis turėtų pradėti būdamas maždaug 3–4 mėn. amžiaus. Dažniausiai pirmasis juokas, skirtingai nuo pirmosios šypsenos, nebūna „netyčinis“.
Juokas rodo, kad sparčiai tobulėja kūdikio socialiniai įgūdžiai. Šiame raidos etape kūdikis jau yra kur kas geriau pasirengęs bendrauti su artimaisiais ir sąveikauti su jį supančia aplinka.
Kaip paskatinti kūdikį juoktis?
Tikriausiai 3–4 mėn. kūdikį prajuokinti nebus taip jau sudėtinga. Juokitės patys, kutenkite kūdikį, žaiskite, slėpkite žaisliukus, užsidenkite ir staiga atsidenkite veidą, ir tikrai sulauksite grįžtamojo ryšio.
Labai svarbu ir tai, kada bandysite kūdikį prajuokinti. Net ir mes, suaugusieji, tikriausiai nebūsime linkę juoktis tuo metu, kai esame pavargę, alkani ar dėl ko nors suirzę, taigi ne išimtis – ir kūdikiai. Smagiems žaidimams metas išaušta tada, kai kūdikis yra pailsėjęs, pasisotinęs ir visiškai sveikas.
Slėpynės (žaidimas „Ku-kū“)
Siekiant prajuokinti kūdikį, puikiai tinka standartinis žaidimas „Ku-kū“ (angl. peekaboo).
Kaip jį žaisti? Užsidenkite veidą delnais arba mažu rankšluosčiu ir staiga veidą atsidenkite. Kūdikiams tokie žaidimai labai patinka ir dažniausiai juos prajuokina. Taip pat kaskart atsidengdami veidą galite keisti mimikas: bus dar smagiau. Galite į ranką paimti mėgstamą kūdikio žaislą. Tegul jis išlenda iš už lovytės ir „pakalbina“ mažylį, paskui vėl dingsta, ir taip bent kelis kartus, kad kūdikis įsidėmėtų visą vyksmą. Tai padės lavinti ir vieną iš svarbiausių pirmaisiais gyvenimo metais įgūdžių – objekto pastovumo suvokimą.
Kūdikio kutenimas
Dar vienas būdas prajuokinti kūdikį – kutenimas. Tiesa, kutenimas negarantuoja, kad kūdikis pradės juoktis, tačiau jei jis nusiteikęs žaisti ir juokauti, tikėtina, kad sulauksite „atpildo“. Nenusiminkite ir tokiu atveju, jei kutenamas kūdikis niekaip nereaguos.
Popieriaus plėšymas
Vienu metu buvo populiaru filmuoti, kaip kūdikiai reaguoja tėvams plėšant popierių. Į tokį savotišką žaidimą „YouTube“ įsitraukė daug šeimų, o rezultatai buvo tokie patys – kūdikiams popieriaus plėšymas patiko ir kėlė juoką.
Ką daryti, jeigu kūdikis nesijuokia?
Juokas yra gana sudėtingas įgūdis, tad retai kuris mažylis pradeda kikenti iki 3–4 gyvenimo mėnesio. Ir net tokio amžiaus sulaukusio kūdikio juokas gali labiau priminti neišraiškingą krizenimą, o ne tikrąjį nuoširdų juoką.
Jau vėliau kai kurie kūdikiai juoksis reguliariai, kiti – retkarčiais ar ganėtinai retai. Taigi, jei kūdikis pasiekia kitus raidos etapus, vien dėl to, kad jis dar nesijuokia arba juokiasi labai retai, veikiausiai nereikėtų jaudintis - kai kurie kūdikiai iš prigimties yra rimtesni, ramesni ir tylesni.
Jei 4 mėn. kūdikis vis dar nesijuokia, toliau eksperimentuokite ir bandykite jį prajuokinti kutenimu, slėpynių žaidimais ar skleisdami neįprastus garsus.
Kūdikis nesijuokia: ar reikia informuoti gydytoją?
Jei 6 mėn. kūdikis dar nė karto nesijuokė ir necypia, nespiegia, artimiausio vizito metu informuokite gydytoją. Taip pat atkreipkite dėmesį, kaip kūdikis reaguoja į aplinkinius dirgiklius, kaip parodo savo norus, poreikius ir išreiškia jausmus, ar sutelkia dėmesį į arti jo esančius objektus.
Taip pat turėkite omenyje, kad visi kūdikiai yra skirtingi: vieni jų juoktis pradės anksti, kiti – gerokai vėliau. O jei tik turite klausimų (net ir tokių, kurie atrodo neįprasti ar net kvailoki), būtinai juos užduokite šeimos gydytojui.
Manau, kad čia išvis nėra ko rūpintis
Jie nesijuokia pastoviai su balsu. Ir čia pati pradžia
Mano gal net vėliau juoktis su garsu pradėjo