Kaip atpratinti vaiką nuo miegojimo kartu (381)

Atpratinimas nuo tėvų lovos

Vaikas jau išaugo kūdikystę, tačiau vis dar miega jūsų lovoje? Jei miegojimas kartu su vaiku nekelia jums nepatogumų, mėgaukitės šiuo potyriu: nėra konkretaus amžiaus, kada vaikas privalėtų pradėti miegoti savojoje: anksčiau ar vėliau, jis vis tiek išsikraustys, greičiausiai savo noru.

Tačiau, jei miegas kartu trukdo gerai pailsėti ir išsimiegoti arba jei miegas kartu tampa iššūkiu intymiam gyvenimui, greičiausiai norėsite vaiką „iškraustyti“ į jo lovytę. Jei mažylis labai priešinasi perkraustymui, greičiausiai tam yra rimtų priežasčių, kurias reikėtų pašalinti iki kraustymo – kitaip vaikas jausis nesaugiai, nemylimas ir apleistas.

Kaip paskatinti vaiką miegoti savo lovoje:

 • Tinkamai paruoškite vaiko kambarį. Pasistenkite, kad vaiko kambaryje butų jauku ir malonu miegoti.
 • Leiskite vaikui išsirinkti patalynę. Dauguma vaikų turi ryškų savininkiškumo jausmą, todėl turėdami SAVO patalynę jie nenorės su ja skirtis. Kad patalynė būtų dar „savesnė“, leiskite vaikui pačiam ją išsirinkti.
 • Dienos miego guldykite į vaiko lovytę. Tai gali būti pereinamasis etapas, kuomet naktį leidžiate vaikui miegoti bendroje lovoje, tačiau dienos miego metu po truputį pratinate prie jo lovytės.
 • Miegokite su vaiku jo kambaryje. Pirmas kelias dienas – jei vaikui to reikia – galite miegoti jo kambaryje. Kitiems vaikams pakanka to, kad vienas iš tėvų pabūna šalia, kol jie užmiega.
 • Suraskite miego „partnerį“. Pereinamuoju periodu labai gali pagelbėti Mylimukas: mėgiamas žaisliukas užklotėlis ar maitinimo metu naudojamas marliukas. Susiraskite „miego partnerį“ dar iki persikraustymo – kartu su juo vaikui išsikraustyti bus jaukiau, jis nesijaus vienišas ir atstumtas.
 • Nupirkite lovytę žaisliukui. Pažaiskite vaidmenų žaidimą, paskatindama vaiką migdyti žaisliuką žaislinėje lovytėje – tai gali padėti vaikui suprasti, kad kiekvienas turi miegoti savoje lovytėje. Tiesa, jei vaikas nori miegoti su savo žaisliuku, šis būdas nebus labai veiksmingas. 

Jei vaikas reguliariai sugrįžta į jūsų lovą, tačiau tai nėra susiję su prasta vaiko savijauta, liga ar naktiniais košmarais, grąžinkite jį atgal į jo lovytę ir pabūkite su juo kurį laiką iki jis nurims arba užmigs. Kartais prisiversti atsikelti ir padaryti tai gali būti sunku, ypatingai tuomet, kai vaikas įsėlina nepastebėtas ir kurį laiką ramiai miega kartu su jumis. Tačiau jei norite atpratinti nuo šių žygių, turite prisiversti tai padaryti. Kad vaikas įprastų miegoti savo lovoje, turite būti nuoseklūs ir atkaklūs – jei nusileisite vieną kartą, procesas greičiausiai užsitęs.

Kada vaiką reikėtų priimti į savo lovą?

Vieni specialistai sako, kad to niekada neturėtumėte daryti, nes tai sukuria precendentą, ir vaikas to gali tikėtis ateityje.  Kiti gi sako, kad vis tik gali būti išimčių, o būtent:

 • Jei vaikas serga. Sergančiam vaikučiui būtina tėvų priežiūra, jam reikia daugiau šilumos ir rūpesčio, tačiau, vos pasveikęs, jis turi grįžti į savo lovytę.
 • Jei vaikas susapnavo naktinį košmarą. Po blogo sapno vaikas būna labai išsigandęs, tad priimdami jį į lovą jį nuraminsite ir leisite pasijausti saugiai. Kita medalio pusė – jei leisite vaikui likti jūsų lovoje, jis gali pamanyti, kad jo lovytė išties yra nesaugi. Be to, nepamirškite, kad mažyliai yra tikri gudruoliai: nenorėdami miegoti vieni, jie gali pradėti simuliuoti išgąstį ar baimę, taip bandydami suminkštinti jūsų širdis. Tokiu atveju išsiaiškinkite, kodėl jis tai daro ir veik atitinkamai. 

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Scorpiona prieš 4 m.

  Sveikos. Nelabai gal į temą, bet extra situacija, o čia jūsų daug mažei avarija atsitiko ir kaip tyčia nebuvau paklojusi neperšlampamos. Užvalkalas nusiima tai į skalbenkę įmesiu, o kaip su paralonu? Galima jį plaut kažkaip? Jei pvz į vonią užmerkčiau?

 2. elfytė
  elfytė prieš 1 m.

  Mano dukrai 7 metai, o niekaip negaliu išspręsti situacijos su miegu jos kambaryje... nori miegot kartu ir viskas pati jau pavargau, nepailsiu.

 3. User has not uploaded an avatar
  aukse_01 prieš 1 m.

  Sveikos Mamytės, reikalinga jūsų pagalba bei patarimai. Kaip atpratinti vaiką miegoti kartu su tėveliais lovoje ir glostyti mamos ranką? Kitaip neužmiega, nežinau ką daryti. Iki rudenio norėčiau pripratinti miegoti vieną, nes rudenį planuojame eiti į darželį ir bijau kad šitoje vietoje gali būti problemų.

 4. Gervėsuoga
  Gervėsuoga prieš 1 m.

  aukse_01 parašė:
  Sveikos Mamytės, reikalinga jūsų pagalba bei patarimai. Kaip atpratinti vaiką miegoti kartu su tėveliais lovoje ir glostyti mamos ranką? Kitaip neužmiega, nežinau k…

  Viena galiu užtikrinti, kad darželyje ras kitų būdų užmigti maniškė namie tiek pietų miegeliui, tiek nakčiai užmiega (ir dažnai miega) man šalia gulint, bet darželyje be problemų pati užmiega ir miega.

  Dėl atpratinimo... kai reikėjo atpratinti nuo sūpimo užmigdant, tai keičiau vieną supimą į supimą tiesiog atsisėdu lovoje, pas kur ir šio nebereikėjo, dabar šalia gulėdama man ant rankos užmiega...🙈
  Bet šiaip manau geriausia palaipsniui, vieną veiksmą keičiant kitu...

  Bet dėl darželio kažką keisti namie tikrai nėra būtina, nebent tik apskritai norisi keisti

 5. User has not uploaded an avatar
  aukse_01 prieš 1 m.

  Gervėsuoga parašė:
  Viena galiu užtikrinti, kad darželyje ras kitų būdų užmigti maniškė namie tiek pietų miegeliui, tiek nakčiai užmiega (ir dažnai miega) man šalia gulint, bet darž…

  Ačiū labai ❤️