Kaip gydyti vaikų kosulį? Penkios paprastos taisyklės

Reklaminis partnerio turinys
Susirūpinusi mama tikrina dukros temperatūrą namuose Prostock-studio | Shutterstock.com

Vaikų kosulys dažniausiai nepavojingas, ypač jei kartu nepasireiškia nerimą keliantys simptomai.

Galbūt iki šiol nežinojote, kad viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis sergantiems ir nekarščiuojantiems vaikams netgi rekomenduojama pasivaikščioti po pušynus ir įkvėpti gryno oro?

Pateikiame penkias paprastas taisykles, galinčias padėti gydyti vaikų kosulį. 

1. Siūlykite vaikui daugiau skysčių

Pakankamas skysčių vartojimas yra esminis rūpinantis kosėjančiu vaiku. Siūlykite šiltą arbatą, pagardintą medumi, šiltas sriubas ar skiestas sultis (grynos sultys gali dirginti gerklę ir skrandį). Karščiuojantis vaikas per parą turėtų išgerti bent stikline ar dviem daugiau nei įprastai.

Naudokite kūrybiškus būdus skatindami vaiką gerti: pasitelkite žaidimus ar apdovanojimų sistemą. Svarbu, kad ir patys būtumėte pavyzdžiu, vartodami daugiau skysčių.

Skysčiai drėkina gleivines, mažina karščiavimą, lengvina atsikosėjimą arba padeda sausam kosuliui virsti produktyviu. Tai vienas svarbiausių būdų padėti kosėjančiam vaikui.

2. Pasitelkite inhaliacijas

Inhaliacijos yra efektyvus būdas drėkinti kvėpavimo takus ir sumažinti kosulį. Pasitarkite su gydytoju, ar kai kuriuos vaistus būtų naudinga naudoti inhaliacijų metodu. Šiandien galite rasti daug patogių, tylių ir lengvai naudojamų inhaliatorių, tinkamų net kūdikiams.

Jei vaikas nenori ilgai sėdėti prie inhaliatoriaus, užsiimkite su juo veikla – paskaitykite knygelę ar trumpam įjunkite lavinamąjį filmuką. Laringitiniam, sausam, „lojančiam“ kosuliui padeda ir karšti garai – prileiskite vonią karšto vandens ir su vaiku pabūkite tokioje aplinkoje apie 20 minučių. Tai sušvelnins kosulį ir sumažins diskomfortą.

3. Užtikrinkite tinkamą mikroklimatą namuose

Kvėpavimo takams itin svarbu, kad kambario temperatūra būtų 20–21 °C, o santykinė drėgmė – 50–60 %. Sausas ir karštas oras gali sustiprinti kosulį, o vėsesnis ir drėgnesnis – jį palengvinti.

Jei jūsų namuose oras yra per sausas, apsvarstykite drėkintuvo įsigijimą. Jei drėkintuvas turi aromaterapinę funkciją, galite naudoti natūralius eterinius aliejus, pavyzdžiui, pušų, eukaliptų ar arbatmedžių, kurie palengvina kvėpavimą.

4. Leiskite vaikui būti gryname ore

Jei vaikas nekarščiuoja, pasivaikščiojimai gryname ore, ypač spygliuočių miškuose, gali būti labai naudingi. Tokie miškai prisotinti fitoncidų – lakiųjų medžiagų, kurios veikia prieš virusus, bakterijas ir grybus.

Spygliuočių miškuose praleistas laikas ne tik palengvina kvėpavimą, bet ir stiprina imunitetą bei šeimos ryšį. Grynas oras mažina kvėpavimo takų paburkimą ir suteikia vaikui galimybę atsigauti natūraliai.

5. Naudokite mukolitikus tik esant drėgnam kosuliui

Jei kosulys drėgnas, bet sekretą sunku atkosėti, gali padėti mukolitikai, pavyzdžiui, ambroksolio hidrochloridas. Jie skystina gleives ir palengvina atsikosėjimą. Šiuo tikslu galima naudoti „Flavamed“ geriamąjį tirpalą. „Flavamed“ tinka vyresniems nei 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems, sergantiems ūmiomis ar lėtinėmis plaučių bei bronchų ligomis.

Vis dėlto mukolitikai netinka esant sausam kosuliui – jie gali dar labiau dirginti kvėpavimo takų gleivinę. Jei po 4–5 dienų kosulys nesumažėja arba vaiko būklė pablogėja, būtina kreiptis į gydytoją. Taip pat visada pasitarkite su gydytoju ar vaistininku prieš naudodami bet kokį vaistą.

Šios taisyklės padės ne tik palengvinti kosulio simptomus, bet ir sudarys tinkamas sąlygas vaiko greitesniam sveikimui. Visada stebėkite vaiko būklę ir, kilus abejonėms, pasitarkite su specialistu.