Kaip įskiepyti vaikams dėkingumo jausmą?
Pavargote nuo barnių, pavydo ir savanaudiškumo? Jums atrodo, kad vaikai tapo užkietėjusiais materialistais? Neskubėkite rautis plaukų – dėkingumo, kaip ir viso kito, yra išmokstama, o iš dėkingumo kyla džiaugsmas. Štai keli būdai, kaip jo išmokyti savo atžalas.
Nustebinkite vaiką!
Venkite per daug pasirinkimo galimybių. Staigmenos vaikams padeda suvokti dalykus kaip dovanas, o ne kaip jų teises. Atminkite, kad per daug pasirinkimo galimybių daro mus nelaimingus – juk ir mes visada svarstome, kad galėjome pasirinkti geriau.
Pasakokite, kas gero nutiko per dieną
Kiekvieną dieną raskite šiek tiek laiko pakalbėti vaikams apie tai, už ką esate dėkingi – galbūt prie pietų stalo, prieš miegą ar važiuodami automobiliu. Paklauskite savo vaikų, kas jiems per dieną nutiko gero. Jei vaikai vyresni, bandykite vesti „dėkingumo žurnalą“. Dėkingumo žurnalai yra veiksminga priemonė vaikams tapti laimingesniems. Vieno tyrimo metu 221 šeštos–septintos klasės mokinys dvi savaites kasdien turėjo fiksuoti po penkis dalykus, už kuriuos tą dieną yra dėkingas. Po trijų savaičių tyrime dalyvavę mokiniai į mokyklą žiūrėjo pozityviau ir jautėsi laimingesni nei tie, kurie nedalyvavo.
Pasakokite vaikams giminės istoriją.
Kokios jūsų šeimos sunkumų ir jų pakėlimo istorijos? Papasakokite jas. Nežinote jokių tikslių faktų iš savo giminės praeities? Tuomet su šeima nueikite į istorijos muziejų, mūšio lauką ar kitą amžinančią praeitį vietą. Namo grįšite, jausdami dėkingumą.
Skatinkite vaikus pagelbėti tam, kam „nereikia“ paramos
Nuostabu, kai vaikai dalyvauja maisto dalijimo programose ar pan., tačiau šios akcijos būna tik keletą kartų per metus ir su tais, kuriems patarnaujama, nėra nuolatinio ryšio. Suraskite ką nors savo kasdieniame gyvenime, kam jūsų vaikai galėtų reguliariai patarnauti, nors tam žmogui jų pagalba ir nebūtina.
Sakykite „ačiū“
Mažus vaikus žodelį „ačiū“ išmokykite pasakyti kaip kokio nors ilgesnio sakinio dalį. Pavyzdžiui: „Ačiū už skanią vakarienę“ Mokyklinio amžiaus vaikus skatinkite sakyti „ačiū“ per visą dieną, ypač kai padedate jiems paruošti pamokas arba nuvežate juos į popamokinius užsiėmimus. Suteikite jiems galimybę praktikuotis, išreikšti dėkingumą.
Rodykite pavydį
Kiek kartų per dieną patys pasakote „ačiū?“ Ar savo vaikams pasakėte, už ką šiandien esate dėkingi? Mūsų vaikai stebi kiekvieną mūsų judesį. Negalime prašyti iš jų dėkingumo, jei patys esame nedėkingi. Grįžę namo kalbėkite apie laimingus dienos nutikimus, patys sąmoningai apsispręskite nesiskųsti.
Mokykite, kad geriau duoti, negu gauti
Net ir bambeklis gali nupirkti ar padaryti dovanų kitiems. Pasiimkite savo nedidelius vaikus apsipirkti prieš šventes į nebrangią parduotuvę. Duokite jiems iššūkį išrinkti dovanas kitiems, bet nieko negauti sau. Lengva nebus. Bet tik iš pradžių!
Skirkite laiko namų ruošai
Dauguma vaikų nuo grįžimo namo iš mokyklos iki ėjimo miegoti turi maždaug keturias valandas. Per šias valandas jie turi atlikti namų darbus, popamokinius užsiėmimus, pavakarieniauti, nusiprausti ir eiti miegoti. Sunku rasti laiko namų ruošos veiklai. Tačiau niekada to nedarydami, vaikai niekada nesupras, ką tai reiškia. Švarius skalbinius ir išplautus indus jie priims kaip normą. Nors 5–10 minučių per dieną skirkite savo vaikams pagal amžių tinkamų buities darbų. Sunkesnius namų ruošos darbus, pavyzdžiui, kiemo tvarkymą, patalynės keitimą ar vonios plovimą, palikite savaitgaliui.
Leiskite vyresniems vaikams pabūti mažesnių auklėmis
Sakoma, jog negali suprasti, ką reiškia užauginti vaiką, kol pats neturi savo vaikų. Galbūt. Tačiau vyresni vaikai, įgavę šiek tiek atsakomybės už mažuosius, labiau jaus dėkingumą savo tėvams ir geriaau juos supras. Suporuokite vyresnius vaikus su jaunesniais, kad jie kartu atliktų tam tikrus namų ruošos darbus, arba vyresnieji padėtų jaunesniems atlikti namų darbus. Mokyklinio amžiaus vaikai ikimokyklinukams gali skaityti knygas ar padėti apsirengti. Jūsų vyresni vaikai įgis pasitikėjimo savimi ir atsakomybės jausmą, o ryšys, užsimezgęs su jaunesniaisiais, truks visą gyvenimą.
Vietoj daikto dovanokite galimybę ką nors patirti
Prisikaupė per daug žaislų? Ką tuomet manote apie registraciją futbolo komandoje ar stovyklą? Patirtinės dovanos moko kurti santykius, neskiepija materializmo.
Stebėkite, kokia informacija pasiekia jūsų atžalas
Mūsų vaikai yra tiesiog bombarduojami orientuotomis į jų amžių reklamomis, kurioms dažnai jie per jauni ar nepajėgūs atsispirti. Reklama įkvepia materializmą. Mūsų darbas stebėti, kad reklamos nepriverstų jų jaustis ko nors stokojančiais, nevisaverčiais.