Kaip įskiepyti vaikui meilę knygoms?

Knygos – geriausias būdas lavinti vaikų vaizduotę, tačiau jas išstumia televizija ir internetas... Ką daryti, kad įskiepytumėte atžalos meilę literatūrai?
 
Skaitykite vaikams nuo mažens
 
Skaitykite knygas ne tik prieš miegą – tegul vaikiškos knygutės bus pirmieji jūsų atžalos žaisliukai. Jos pravers ir einant pasivaikščioti, ir sėdint kur nors kavinėj, taip pat kaip būdas greičiau prastumti laiką, kol ko nors laukiate. Tegul skaitymas taps kasdieniu ritualu ir padės pailsėti, pasinerti į įdomių nuotykių ir pasakų pasaulį – ne tik vaikams, bet jų tėveliams.
 
Nesistenkite išmokyti vaiko skaityti kuo anksčiau
 
Plačiai paplitusi nuomonė, kad mokėjimas skaityti parodo vaiko intelekto lygį. Iš tikrųjų viskas yra kiek kitaip. Kiekvienas vaikas turi savo ritmą – kitaip tariant, išmoksta vaikščioti, kalbėti ir skaityti
savo metu. Tėvai labai dažnai nori pasipuikuoti prieš kitus savo atžala, arba stengiasi įsisprausti į tam tikrus rėmus, bandydami išmokyti vaikus skaityti kuo anksčiau, darydami psichologinį spaudimą, liedami devynis prakaitus... O po to jie stebisi, kodėl vaikai skaityti nemėgsta.
 
Tėvų užduotis – ne išmokyti skaityti kaip galima anksčiau, o įskiepyti meilę knygoms, išmokyti patirti skaitymo malonumą, pasinerti į neatrastą, už knygos puslapių slypintį pasaulį.
 
Skaitykite kartu, gerbkite vaiko interesus
 
Kad uždegtumėte meilę knygoms, visų pirma būtina išsiaiškinti, kas patinka jūsų vaikui: juk kažkam arčiau širdies trumpi pasakojimai, kažkam – ilgos pasakos, kad būtų galima kuo ilgiau džiaugtis mėgstamu veikėju...
 
Ir nereikia stebėtis, jei vaikas prieš miegą dažnai prašo paskaityti vieną ir tą pačią knygą – tai reiškia, kad ji suteikia psichologinį komfortą, leidžia jaustis saugiai ir patogiai. Greičiausiai tokią mėgstamą knygą vaikystėje turėjote ir jūs. Pamėginkite ją paskaityti dabar, ir vėl patirsite tą pačią būseną, kuri jums buvo tokia pažįstama vaikystėje.
 
Tegul skaitymas virsta žaidimu
 
Neverta pasakoti vaikams apie tai, kad jie taps labai protingi, jei skaitys daug knygų – šie argumentai jam nebus labai įdomūs. Vaikai pamėgsta skaitymą tik tada, jeigu jis tampa žaidimu.
 
Susikurkite savas žaidimo sąlygas ir taisykles: išmokykite kurti istorijas, aptarkite, kas galėjo nutikti su veikėju, kai pasibaigia knyga, ar sugalvokite priešistorę, pagalvokite, ką veikėjas galėjo padaryti kitaip ir kokios būtų pasekmės... Tai padės lavinti vaiko vaizduotę, kūrybiškumą, o po to jis pradės ieškoti ko nors sudėtingesnio, įsitrauks į knygas.
 
Tegul knygos pirkimas bus kaip nuotykis
 
Galima sakyti, kad tai – ankstesnio punkto tęsinys, juk pažintis su knyga taip pat gali virsti įdomiu žaidimu. Duokite vaikui krepšį ir valandą laiko, kad jis galėtų įvertinti knygų viršelius, paskaityti anotacijas, pavartyti puslapius, pažiūrinėti iliustracijas. Išsirinkę knygą, ištyrinėkite ją sėdėdami parke ar kavinėje, perskaitykite prieš miegą pirmuosius puslapius. Visi šie ritualai yra labai svarbus – jie vilioja vaiką ir nejučia įtraukia jį į naują stebuklingą pasaulį.
 
Mažiau laiko elektronikai
 
Šiuolaikinės technologijos iš karto pateikia vaikui vizualizuotą informaciją. Turėdami prieigą prie interneto ir televizijos, vaikai nustoja stengtis – smegenys greitai išmoksta dirbti kitu režimu, tausodamos energiją (o ir kam bandyt kažką įsivaizduoti, jei viskas parodyta ekrane?). Skaitymas – daug sunkesnis procesas, todėl atrodo ne toks patrauklus.
 
Štai kodėl laiką priešais kompiuterio ar televizoriaus ekraną reikėtų riboti. Taip pat pastebėtina, kad prieš miegą geriau skaityti popierines knygas, o ne elektronines – prietaisai slopina melatonino (miego hormono) gamybą. Išimtimi galima laikyti tik prietaisus su E-ink ekranu.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?