Kaip netiesiogiai vaikui pasakyti „ne“?

Mama kalbasi su dukra fizkes | Shutterstock.com

Ar ne per dažnai sakote „ne“ savo vaikui? Jei vaikas nuolat jus ignoruoja, kai sakote jam „ne“, tikėtina, kad jis įprato, nes ištariate šį žodį pernelyg dažnai.

Gali būti, kad jūsų vaikas žodį „ne“ girdi taip dažnai, kad išmoko jį galvoje „išjungti“. Problema yra ta, kad jis dar per mažas, jog atskirtų, kada į tą „ne“ būtina įsiklausyti, pavyzdžiui, kai jis ketina daryti kažką nesaugaus, o kada tai tiesiog įprastinis tėvų draudimas, kurio nepaisius jokių pasekmių nebus.

Būnant tėvu ar mama, kartais šio žodžio išties neįmanoma išvengti. Visgi ir jūsų, ir vaiko gyvenimas taps lengvesnis, jei rasite kitų būdų, kaip nukreipti ir sudrausminti atžalą. Tiesą sakant, yra daugybė kelių, kaip išvengti to tiesmuko „ne“.

Kaip vaikui „ne“ sakyti rečiau?

Svarbiausia – išlikite pozityvūs

Kai susigundote pasakyti „ne“, pabandykite performuluoti norimą pasakyti mintį kaip teiginį apie tai, ką jūsų vaikas gali padaryti, o ne tai, ko jis negali. Pavyzdžiui, vietoje „negalima mesti kamuolio į kambarį“ galėtumėte pasakyti „įdomu, ar galėtum nuridenti kamuolį koridoriumi“ arba „prisimink, mes kamuolius mėtome tik lauke“.

Jei jūsų vaikas piešia dažais, kreidelėmis ar žaidžia su plastilinu, ir jūs įtariate, kad šiomis priemonėmis gali nuteplioti visas grindis, patieskite laikraščių ar popieriaus, kad išvengtumėte chaoso. Paprašę vaiko, kad visas medžiagas, su kuriomis žaidžia, jis laikytų ant patiesto popieriaus, nuteiksite jį gerokai optimistiškiau ir motyvuosite, nei kalbomis ar riksmais paprašę, kad jis liautųsi daryti tai, kas jam iš tiesų patinka.

Turėkite omenyje, kad šis metodas neveiks ir neturėtų būti taikomas, kai jūs privalote reaguoti akimirksniu, norėdami užtikrinti vaiko saugumą. Kai jis ketina daryti tai, kas gali kelti pavojų jam pačiam ar aplinkiniams, tvirtas ir kategoriškas „ne“ – geriausia išeitis. Prie šio „ne“ galite pridėti dar vieną apie pavojų „prognozuojantį“ ir aiškų žodį, pavyzdžiui, „stop“ ar „pavojinga“.

Leiskite priimti sprendimus

Jūsų ikimokyklinukas nori jaustis savarankiškas ir priimti sprendimus. Taigi, užuot uždraudę, kai jis paprašys šokolado, pasiūlykite rinktis sveikesnes, bet taip pat saldžias alternatyvas, pavyzdžiui, vynuoges ar obuolius.

Jei jis primygtinai nori dėvėti darželyje kažką nepraktiško, pavyzdžiui, maudymosi aprangą, parodykite jam du įprastinius darželyje dėvimus drabužių derinius ir tegul išsirenka: vaikas pajus, kad visgi jis gali kontroliuoti padėtį ir priimti savarankišką sprendimą, taigi jis nurims, ir jūs išvengsite konflikto.

Kai vaikas išsirinks drabužius, paskatinkite jį sakydami „tavo pasirinkimas tikrai geras“, ir tokiu būdu jūsų mažasis jausis pakylėtas, optimistiškai, mat „jis nusprendė teisingai“.

Vaikai renkasi drabužiusAfrica Studio | Shutterstock.com

Nukreipkite dėmesį

Jei matote, kad jūsų vaikas netrukus padarys tai, ko neturėtų, greitai nukreipkite dėmesį. 

Jei parduotuvėje jo akis patrauks kažkas blizgaus ir dūžtančio, greitai atitraukite jį nuo daikto klausdami, pavyzdžiui, „ką turėtume valgyti prietums“ arba „ar turėtume leistis liftu“; „jei taip, tu galėsi paspausti mygtuką“. Viskas priklauso nuo situacijos, kurioje esate, tiesiog būkite kūrybiški.

Venkite keblių situacijų

Jei įmanoma, venkite su vaiku eiti į tas vietas, kuriose gausu jam patinkančių dalykų, ir jūs privalėsite pasakyti „ne“. Verčiau rinkitės saugią aplinką, kuri žadintų nuotykius ir ugdytų smalsumą.

Tegul vaikas tyrinėja namuose, tik įsitikinkite, kad aplink saugu, visi pavojingi ir vertingi daiktai jam nepasiekiami.

Kai planuojate išvyką, pasirinkite vietas, kuriose jūsų vaikas būtų skatinamas tyrinėti, jaustųsi nesuvaržytas, pavyzdžiui, aptvertą žaidimų aikštelę parke.

Jei apsipirkinėjate maisto parduotuvėje kartu su vaiku, venkite saldumynų lentynų, nebent tikrai esate pasirengę vaikui nupirkti kokį gardėsį. Jei būtinai į parduotuvę turite važiuoti kartu su vaiku, nes, pavyzdžiui, nėra kam jo palikti, darykite tai tada, kai jis bus ką tik pavalgęs ar užkandęs. Tuomet lentynose esantys skanumynai nekels didelės pagundos.

Pabandykite apsipirkimą paversti smagiu užsiėmimu ir paskatinkite padėti vaiką. Paprašykite jo paimti daiktus iš lentynų, išbraukti pirkinius iš prekių sąrašo ar įdėti pirkinius į vežimėlį.

Jei turite vaiką vestis ten, kur reikės drausmės ir jis negalės elgtis kaip tinkamas, pavyzdžiui, į ligoninę aplankyti giminaičio, iš anksto paaiškinkite jam. Šioje konkrečioje situacijoje, pavyzdžiui, sakykite „noriu, kad pabūtum tylus vieną valandą ir nieko neliestum neatsiklausęs“.

Jei vaikas elgiasi gerai, būtinai pagirkite jį ir padrąsinkite. Konkrečiai situacijai pasibaigus, pavyzdžiui, kaip minėtame pavyzdyje, išėjus iš ligoninės, skirkite mažą, vaikui netikėtą atlygį, kad parodytumėte, jog didžiuojatės jo elgesiu.

Šeima parduotuvėjeSyda Productions | Shutterstock.com

Neribokite vaikystės

Kai susigundote pasakyti „ne“, paklauskite savęs, ar tai, ką jūsų vaikas daro, iš tikrųjų yra blogai. Žodį „ne“ tarkite tik tais atvejais, kai tai turi įtakos jo saugumui ar gerovei. Kitais atvejais tikrai galite su vaiku „susitarti“. Ir nesijauskite blogai, jei užmerksite akis, kai vaikas krės mažas išdaigas. Tai jo vaikystė. Taip ir turi būti.

Taigi jei grįžtant namo iš parko jis džiaugsmingai įšoks į purviną balą, leiskite. Jei vaikas nori vilkėti mėgstamiausią suknelę lovoje, leiskite. Argi nuo to bus kokia žala?

Kiek tik galite, leiskite vaikui tyrinėti pasaulį, mėgautis vaikystės nuotykiais ir linksmais užsiėmimais: vaikystė juk viena! Jei jis saugus ir nieko aplink negali sužeisti ar trikdyti, net nedvejodami sakykite „taip“.

Sakykite „ne“ tada, kai būtina

Visada bus atvejų, kai jums tikrai reikės pasakyti „ne“. Pavyzdžiui, kai jūsų vaikui kils grėsmė susižeisti arba pavojus greta esantiems žmonėms.

Tokiais atvejais visada jam parodykite, kad esate nusiteikęs rimtai. Žodžius tarkite tvirtai, bet ramiai, įtikindami, ryžtinga veido išraiška, pavyzdžiui, „ne, netrauk katės už uodegos“. Jei esant tokiai situacijai būsite linksmai nusiteikęs ir tiesiog tarstelėsite „ne, mieloji, negalima“, siųsite vaikui klaidingą žinutę „galbūt tėtis ar mama neapsisprendęs, galbūt galima“, ir tikrai jo nesudrausminsite.

Kai jis paklausys drausminamas ir nustos daryti tai, ką darė netinkamai, nusišypsokite arba apkabinkite ir pagirkite žodžiais „ačiū, kad manęs klausai“.