Kaip protingai taupyti vandenį?

Ar žinote, kad 97,5 proc. viso pasaulio vandens sudaro jūros ir vandenynai? Deja, jų vanduo nėra geriamas. Šaltiniai ir požeminio vandens atsargos – tai tik maža dalelė visų planetos vandens atsargų. Dėl tos mažos dalelės mes, žmonės, vis dar gyvename.
Gėlą vandenį vartojame ne tik gyvybei palaikyti. Maudomės jame, skalbiame drabužius ir naudojame pramonėje. Ypač daug jo sunaudojama namų ūkyje. Deja, geriamo vandens atsargos nėra begalinės.
Svarbu
Prognozuojama, kad iki 2050 metų pasaulis susidurs su rimtu gėlo vandens trūkumu. Laimė, Lietuvoje yra kiek didesnės požeminio vandens atsargos, kurios ateityje gali tapti ne tik išgyvenimo, bet ir šalies pajamų šaltiniu. Tai visai nereiškia, kad galime atsipalaiduoti. Priešingai – jei netaupysime, iššvaistysime šį potencialą, užuot palikę jį ateinančioms kartoms.
Vidutinis Lietuvos gyventojas per dieną statistiškai sunaudoja apie 70 litrų centralizuotai tiekiamo šalto geriamojo vandens (2013 m. duomenys).
Šį kiekį galėtume gerokai sumažinti. Kaip? Štai keletas patarimų:
- Valydami dantis užsukite vandenį
Vidutinė žmogaus dantų valymo trukmė – 3 minutės. Ar žinote, kiek vandens išteka iš čiaupo per tą laiką? Aštuoniolika litrų. Turint omenyje dieninę geriamojo vandens normą, šio kiekio užtektų 9 žmonėms atsigerti. Todėl užsukite vandenį, kol valotės dantis. Tai gali išgelbėti kam nors gyvybę.
- Dušo procedūros neturi trukti valandas
Prausdamiesi po dušu sunaudojame nuo 6 iki 45 litrų gėlo vandens per minutę. Norite sumažinti sąskaitas už vandenį? Apsvarstykite galimybę įsigyti dušo galvutę, maišančią orą su vandeniu arba vandens srovės reguliatorių.
- Sutaisykite lašantį čiaupą
Apskaičiuota, kad lašantis čiaupas gali išeikvoti iki 15 litrų geriamojo vandens per dieną. Tai yra 5 500 litrų per metus. Esant stipriam vandens trūkumui, šio kiekio užtektų 4 asmenų šeimai išgelbėti.
- Naudokite vandens talpyklas
Vandens talpyklos – puikus būdas sutaupyti, panaudojant lietaus vandenį sodo, daržo ar lauko darbams. Įsirenkite jas ir naudokite šį nemokamą resursą laistydami gėles, plaudami automobilius ar langus. Tai padės išsaugoti apie 5 000 litrų gėlo vandens per metus.
- Naudokite laistytuvą
Laistymo žarnos gali sunaudoti 1 000 litrų geriamojo vandens per valandą. Todėl kur kas ekologiškiau yra rinktis laistytuvus. Be to, mulčiavimo ir laistymo darbus geriausia atlikti anksti ryte arba vėlai vakare – tai sumažins garavimą ir išsaugos vandens atsargas.
- Šaldytuve – ąsotis su vandeniu
Užpildykite ąsotį vandeniu iš čiaupo ir įdėkite į šaldytuvą. Pasiruošę gaivų gėrimą iš anksto, pasakysite sau „ačiū“ vėliau. Ištroškę, galėsite įsipilti šalto vandens ir mėgautis. Papildomai galite įdėti mėtų, citrinos griežinėlių ar ledukų. Tai kur kas malonesnis būdas atsigaivinti, nei stovėjimas prie atsukto čiaupo laukiant, kol pagaliau pradės bėgti šaltas vanduo.
- Investuokite į vandens taupymą
Laikas atnaujinti buities reikmenis? Tai gali būti puiki galimybė žengti pirmą žingsnį ekologiškesnio gyvenimo link. Pakeiskite seną čiaupą nauju, taupančiu vandenį. Rinkitės taupančius vandenį dušus, klozetus, skalbimo mašinas ir indaploves: padarysite paslaugą ne tik gamtai, bet ir kišenei.
Kodėl taupyti vandenį yra svarbu?
- Sumažinate energijos sąnaudas
Nuotekų valymas – daug energijos reikalaujantis procesas. Taip pat daug jos reikalauja vandens šildymas. Taupydami vandenį taupote ir energiją, ir pinigus.
- Sumažinate išlaidas
Vanduo kainuoja. Sumažinę jo sąnaudas, turėsite daugiau lėšų laisvalaikiui. Juk kur kas maloniau leisti pinigus kelionėms ar dovanoms negu sąskaitoms už vandenį, tiesa?