Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Mama kalbasi su dukterimi apie seksą fizkes | Shutterstock.com

Seksas – svarbi žmonijos egzistavimo prielaida ir kasdienio suaugusiųjų gyvenimo dalis. Tai – kur kas daugiau nei tik fizinis bendravimas ir kūnų kalba.

Suaugusiesiems šioje srityje viskas gali atrodyti aišku ir paprasta. Tačiau pokalbis apie intymius reikalus su vaiku gali atrodyti mažų mažiausiai nepatogus. Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais. Tad geriausia, jei tikslią ir patikimą informaciją vaikas gaus iš tėvų, o ne klasės ar kiemo draugų.

Taip pat skaitykite:

Kodėl apskritai turėtumėte su vaikais kalbėti apie seksą?

Tėvams dažnai kyla klausimas, kodėl būtent jie turėtų kalbėti su vaikais apie seksą: juk yra biologijos pamokos, lytinio švietimo pagrindai ir pan. Tačiau bendraudami su vaiku šia tema, padėsite jam išsiugdyti sveiką požiūrį į lytinius santykius ir laiku išmokysite atsakingo seksualinio elgesio. Atvirai viską aptarę galėsite pateikti tikslią informaciją. Viskas, ką jie sužino apkalbų lygyje, gali būti netiesa, neatspindėti tų vertybių, kurias patys propaguojate, ir norėtumėte, kad jos būtų svarbios ir jūsų vaikui.

Jūsų tikslas – jog vaikas gautų savalaikę informaciją, pavyzdžiui, paauglys suvoktų galimas seksualinio aktyvumo pasekmes, įskaitant nėštumą, lytiškai plintančias ligas, visus emocinius spąstus ir kt.

Kaip kalbėti apie seksą su 2–5 m. vaikais?

Pagrindinis dėmesys mokant šios amžiaus grupės vaikus turi būti sutelktas į ribas, koks elgesys yra tinkamas, o koks – ne, kaip mes galime liesti litus žmones, o jie – liesti mus. Svarbiausia informacija, kurią turite perduoti vaikui – jog kiti žmonės niekada neturėtų čiupinėti ar prašyti paliesti jo lytinius organus, taip pat kad apie tokius veiksmus vaikas visada turi informuoti tėvus.

Šiuo amžiaus tarpsniu vaikai pradeda domėtis vienas kito kūnu. Taigi verta pasikalbėti, kada nedera būti nuogiems.

Trimečiai ir vyresni vaikai jau gali pradėti domėtis, iš kur jie atsirado. Informacijos išsamumą lemia tai, kiek, jūsų manymu, vaikas gali suprasti. Jei vaikas – labai susidomėjęs, galite pabandyti atsakyti maždaug taip: „Du suaugę, vienas kitą mylintys žmonės liečiasi kūnais ir pasidalija savo lytinėmis ląstelėmis, nes nori susilaukti į juos panašaus vaikelio.“ Galite papasakoti paties vaiko gimimo istoriją.

Plačiau skaitykite:

Kaip kalbėti apie seksą su 6–8 m. vaikais?

Jei auginate 6 – 8 m. vaiką, jau dabar galite pradėti kalbėtis, kaip saugiai elgtis virtualioje erdvėje, nustatyti taisykles, kaip bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, kaip elgtis, jei vaikas aptinka kažką, dėl ko jaučiasi nepatogiai.

Taip pat laikas vaikui išsamiau papasakoti bei priminti apie nederamą kitų žmonių elgesį ir seksualinę prievartą. Pradėkite nuo pagrindinių dalykų, pavyzdžiui, kad vaiko niekas neturėtų liesti be leidimo. Jeigu vaikas atrodo sutrikęs, šia tema galima darkart pakalbėti vėliau.

Jeigu vaikas labai intensyviai domisi, galima papasakoti, kaip vyksta sueitis: nieko bloga šią informaciją pateikti kiek anksčiau. Tačiau visiškai galite luktelėti ir dar bent metus kitus. Labai naudinga paskaityti knygų, padedančių vaikams tinkamai pristatyti intymias temas.

Taip pat su 8 m. vaiku po truputį galima pradėti kalbėtis apie lytinį brendimą ir netrukus prasidėsiančius kūno pokyčius.

Kaip kalbėti apie seksą su 9–12 m. vaikais?

Šiuo amžiaus tarpsniu jau galima pradėti kalbėtis apie seksizmą. Pasinaudokite žiniasklaidoje ar net savo aplinkoje rastais pavyzdžiais. Pavyzdžiui, gal senelis teigia, kad berniukams nedera auginti ilgų plaukų? Padiskutuokite su vaiku šia tema.

Šis amžiaus tarpsnis kupinas emocinių ir socialinių pokyčių. Ypač intensyviai tą kaitą išgyvena mergaitės. Pabrėžkite, kad kūno pokyčiai – visiškai normalūs. Vėlgi gali būti paprasčiau vaikui duoti paskaityti knygą apie brendimą, o paskui aptarti ją ir atsakyti į vaiko klausimus.

Taip pat jau laikas detalizuoti, kaip vyksta lytinis aktas ir iš kur atsiranda vaikai.

12-asis gimtadienis gali būti atspirties taškas, kai jau galima pradėti kalbėti apie saugų seksą. Turėtumėte aptarti skirtingus gimstamumo kontrolės būdus ir paaiškinti, kaip jie veikia.

Šios amžiaus grupės vaikai nemažai laiko praleidžia internete, tad reikėtų reguliariai pakalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje, taisykles ir vertybes. Pavyzdžiui, paaiškinkite, kad negalima siųsti savo apnuoginto kūno nuotraukų ar dalytis kitų atsiųstomis nuotraukomis.

Kaip kalbėti apie seksą su paaugliais (13+ m.)?

Jei anksčiau neapleidote sekso ir seksualumo temų, veikiausiai paauglys bus pasiruošęs šiomis temomis diskutuoti gana atvirai. Nuo pokalbių galima pereiti prie veiksmų: pavyzdžiui, gal paauglys kuprinėje norės turėti prezervatyvų ir jūs jam padėsite jų įsigyti?

Labai svarbu aptarti ir laisvą valią seksualiniuose santykiuose: padėkite savo atžalai apsisaugoti nuo manipuliavimo, spaudimo ir smurto. Nepamirškite paliesti alkoholio ir narkotikų potemės.

Labai svarbūs ir pokalbiai apie sveikus, netoksiškus santykius. Galiausiai, padėkite paaugliui įvertinti riziką ir priimti tinkamus sprendimus: padėkite jam suvokti, kad jis turi nuojautą, vidinį balsą ir kad turėtų jo klausyti.

Atminkite: diskusijos ir švietimas padės paruošti tinkamą dirvą – t. y. jūsų atžalą sėkmingam suaugusiųjų gyvenimui.

Plačiau skaitykite:

Ar pokalbiai nepaskatins paauglio smalsumo ir kaip tik anksčiau pradėti lytinį gyvenimą?

Svarbu, kad prieš tapdami seksualiai aktyvūs jaunuoliai suvoktų savo jausmus ir santykių reikšmę. Pokalbiai gal kiek ir pakurstys smalsumą, tačiau tyrimai rodo, kad paaugliai, kurie apie seksą kalbėjosi su tėvais, yra linkę ilgiau atidėti pirmąjį kartą, jie dažniau naudojasi ir kontracepcija.

Susiję straipsniai

Vaikas keikiasi! Ką daryti?

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją tėvus.

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.