Kaip suprasti, kad jūsų vaikas – labai jautrus?

Mama drausmina nepaklusnią mergaitę fizkes | Shutterstock.com

Jūsų vaiką sujaudina įvairūs vaizdai ir garsai? Iš pažiūros paprasti dalykai, pavyzdžiui, kojinių siūlės ar drabužių etiketės jį sutrikdo? Gali būti, turite labai jautrų vaiką.

Išgirdę frazę „labai jautrus“, vartojamą kalbant apie vaiką, turbūt įsivaizduojate vaiką, kuris verkia dėl menkiausios provokacijos. Tačiau labai jautrių vaikų tėvai žino, kad jų vaikų temperamentas – tai kur kas daugiau nei stipriai išreikšti jausmai.

Taigi koks vaikas laikytinas itin jautriu vaiku ir kaip tai pastebėti tėvams?

Stipriai išreikšta empatija

Jis per stipriai įsijaučia į kito žmogaus emocinę būseną. Labai jautrūs vaikai yra ne tik emociškai reaktyvūs, bet ir labai empatiški. Matydami, kaip žmonės, kuriuos jie myli, susinervina, jie taip pat dažnai susierzina.

Drabužiai – tiesioginis skausmas

Kalba eina ne apie tai, kad pirmenybė teikiama Betmeno, o ne „Frozen“ marškinėliams. Labai jautrus vaikas dėl jutimų apdorojimo sutrikimo (SPD) gali nepakęsti jausti kojinių siūles ar odos peršėjimą sukeliančias etiketes – visa tai jį gali erzinti. Tokiais atvejais tėvams pravartu pirkti, pavyzdžiui, besiūles kojines ir taip sumažinti kasdienius rengimosi iššūkius.

Ypač gilus analizuotojas

Jis nuolat užduoda tiriamuosius klausimus, „zonduoja“ situacijas, kelia apgalvotus klausimus, vartoja vos keletą kartų girdėtus sudėtingus žodžius, jam sunku priimti sprendimus, nes nuolat galvoja apie gausybę pasirinkimų.

Įprasti drausmės metodai – netinkami

Namų areštai, palikimas vienumoje ar griežtas pakeltas tonas neveikia. Dėl išskirtinio suvokimo ir informacijos apdorojimo labai jautriam vaikui reikia taikyti švelnesnius metodus. Labai jautrus vaikas įsisąmonins viską, ką sakote, ir tai sustiprins. Jums kažką sakant vaikas tai išgirs bene 10 kartų garsiau ir maždaug tiek pat kartų sujautrins informaciją. Drausminant svarbu kalbėti ramiai ir faktiškai, t. y. detalizuoti situaciją. Be to, tokiu atveju užsimerkti prieš labai smulkius nusižengimus – irgi sveikintina.

Miegoti, patyrus didelių įspūdžių dieną, – nelengva

Dėl nuolat „įjungtų“ minčių, lakios fantazijos ir stipresnio suvokimo tokiam vaikui kietai ir nuosekliai miegoti – nuolatinis iššūkis. Po įspūdžių kupinos ar intensyvios dienos greitai užmigti, atrodo, neįmanoma. Ramios, atpalaiduojančios veiklos – geras būdas sumažinti kasdienių dirgiklių intensyvumą ir padėti labai jautriam vaikui nusiraminti.

Su nauja veikla geriausia supažindinti pamažu

Labai jautrūs vaikai gali jaustis labai nejaukiai prie naujų žmonių ar nesiryžti naujiems potyriams (patirtims), ir geriausių rezultatų galima pasiekti juos prie „didelių pokyčių“ pratinant pamažu. Apsilankyti, pavyzdžiui, naujoje klasėje, rekomenduojama iš anksto, taip pat puiku, jei mokytojas ar treneris, prieš pradedant naujas veiklas, paruoštų vaiką, supažindintų su tuo, kas laukia treniruočių ar pamokų metu. Išankstinis vaiko paruošimas naudingas ne tik vaikui, bet ir tėvams: visi jaučiatės ramesni.

Labai stiprūs pojūčiai

Labai jautrus vaikas gali išgirsti lėktuvo gausmą anksčiau už kitus ir užuosti net silpniausią kvapą, kuris beveik nejuntamas kitiems. Jis taip pat greitai pastebi net labai mažus žmogaus išvaizdos ar vietų pokyčius, pavyzdžiui, perkeltą baldą. Ir nors, nepaisant temperamento, stiprūs garsai gali sutrikdyti bet kurį žmogų, gali prireikti daug mažiau nei stipraus sirenos gausmo, kad labai jautrus vaikas pridengtų ausis. Vaikams įprasti viešųjų tualetų rankų džiovintuvų ar nuleidžiamo vandens garsai, tačiau labai jautrus vaikas gali bijoti net kartoninės sausų pusryčių dėžutės garso arba iškart sureaguoti į šaligatviu pravažiuojantį girgždantį dviratį.

Drėgni ar smėlėti drabužiai – jokiu būdu!

Atsarginė apranga – būtinas dalykas jūsų šeimai. Labai jautrūs vaikai nepakenčia ant savo kūno drėgnų, purvinų ar smėlėtų drabužių – tai jiems ypatingi dirgikliai. Netgi smėlio jausmas tarp kojų ar rankų pirštų gali būti nepakeliamas.

Jautraus vaiko auklėjimas – ir iššūkis, ir dovana

Labai jautraus vaiko auklėjimas gali būti didelis iššūkis tėvams, kurie nėra labai jautrūs arba nori, kad jų vaikas būtų lankstesnis ar labiau prisitaikantis. Svarbu toleruoti savo vaiko jautrumą. Stenkitės nepriimti vaiko reakcijų ir elgesio asmeniškai ir sutelkite dėmesį į tai, kaip padėti jam išgyventi aktyvias akimirkas ir sumažinti dirgiklių kiekį. Suteikdami jam stabilią ir saugią aplinką tyrinėti pasaulį savo greičiu, paruošite jį sėkmei ateityje.

Susiję straipsniai

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau reikia žinoti, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti.

Sukilusios vaiko emocijos – ženklas, jog trūkinėja jūsų tarpusavio ryšys

Dažnai, vaikui perlipus į trečius gyvenimo metus, pradeda daugėti emocingų epizodų, ir tai yra natūralu. Visgi šie emociniai epizodai skiriasi.