Kaip tinkamai išvalyti ir atnaujinti kilimą?

Įvairių rūšių dėmės ant kilimo New Africa | Shutterstock.com

Mėgstate vaikščioti po namus su batais? O gal turite naminių gyvūnų ar mažų vaikų? Jei taip – tikriausiai žinote, ką reiškia tikrai nešvarus kilimas.

Viena vertus, šio grindų atributo patogiausia atsisakyti – nereikėtų nei siurbti, nei valyti. Kita vertus, kilimas namuose kuria šiltą, jaukią atmosferą, be to, juo taip malonu vaikščioti basomis. Tačiau, žinoma, reikia įdėti nemažai pastangų, kad jis išliktų švarus ir higieniškas: juk kai kuriuose namuose gyvena ir mažieji ropotojai. Kaip tą pasiekti?

Kaip dažnai valyti kilimą?

Turite mažų vaikų ar augintinių? Tuomet gali tekti valyti kilimą gerokai dažniau, nei to norėtumėte. Ypatingo dėmesio reikalauja „šviežios“ dėmės – neišvalius jų iš karto, gali būti, ir nepavyks atsikratyti, žymės liks visam laikui. Žinoma, visada galima kreiptis į profesionalus, bet juk visada norime sutaupyti, tiesa?

Kaip išvalyti kilimą namų sąlygomis? 

Yra keletas tikrai veiksmingų būdų, tačiau atminkite: esant itin problemiškai situacijai, kai nešvarumai, pavyzdžiui, vyno ar kraujo dėmės ypač įsisenėjusios, reikės kur kas agresyvesnės chemijos ir – ko gero – valymo profesionalų pagalbos.

Reikalingos priemonės:

 • dulkių siurblys;
 • mikropluošto šluostė;
 • purkštuvas;
 • standžių šerelių nailoninis šepetėlis;
 • seni rankšluosčiai;
 • garintuvas;
 • garinė šluota.

Maistinės medžiagos:

 • maistinė soda;
 • valgomoji druska.

Įprasta kilimo valymo procedūra

Dulkių ir nešvarumų valymas

Vienas geriausių kilimo valymo būdų – vakuuminis dulkių siurbimas. Neturite vakuuminio siurblio? Tam puikiai tiks ir sena kietesniais šereliais šluota. 

Pasiruoškite:

 • prieš tvarkydami kilimą, nepamirškite perkelti baldų; 
 • kad siurbimas būtų efektyvus, nustatykite jūsų kilimo tipą atitinkantį siurbimo režimą;
 • siurbkite lėtai, atsižvelgdami į problemines vietas;
 • trupiniams ar prikibusiems smulkiems nešvarumams išvalyti naudokite pūkelių volelį;
 • kilimą, kad jis atrodytų nepriekaištingai, pavalykite kiekvieną mėnesį: gausiai pabarstykite ant jo sodos, sudrėkinkite ją, apšlakstydami kilimą vandeniu, ir tada drėgna kempinėle patrinkite norimas atnaujinti ar itin problemines kilimo vietas. Palikite keletui valandų arba kol soda sudžius. Soda sugers dėmes ir kvapus, teliks tik ją nusiurbti.

Dėmių valymas

Atsiradusią naują dėmę vertėtų šalinti kuo greičiau. Geriausia tą daryti iš karto, kai tik ji atsirado. Neturite laiko? Tada bent pašalinkite drėgmę popieriniu rankšluosčiu. Jokiu būdu netrinkite stipriai, jei yra maisto likučių ar kietų dalelių! Šitaip įtrinsite jas į kilimo pluoštus, ir pašalinti nešvarumus bus dar sunkiau.

Penkios itin probleminės dėmės:

 • augintinių „avarijos“;
 • raudonasis vynas;
 • kava;
 • rašalas / tušas;
 • nagų lakas.

Valymas maistine soda ir valgomąja druska

Išsiurbkite ir „patvarkykite“ dėmes

Valymo procesą visada reiktų pradėti nuo siurbimo. Šitaip pašalinsite dulkes, nešvarumus, maisto trupinius. Jei praleisite šį svarbų žingsnį – minėti nešvarumai gali įsitrinti į kilimo pluoštus, ir juos išvalyti bus sudėtingas uždavinys. Atminkite: itin probleminėms dėmėms pašalinti gali prireikti specialaus valymo. 

Sumaišykite sodą ir druską

Paimkite dubenėlį, sumaišykite jame sodą su druska. Įpilkite šalto vandens į purkštuvą. 

Barstykite, purkškite, šveiskite

Pabarstykite ant kilimo sodos ir druskos mišinio. Ant viršaus užpurkškite šalto vandens (naudokite vandens purkštuvą). Kilimas turi būti labai drėgnas, bet ne šlapias. Šveiskite. Kad soda geriau įsigertų į kilimo puoštus, naudokite šepetėlį. 

Nuvalykite, išdžiovinkite, išsiurbkite

Po šveitimo nusausinkite kilimą (tam galite naudoti senus skudurus ir rankšluosčius). Palaukite, kol drėgmė įsigers. Tada palikite kilimą džiūti. Kai jis išdžius, susiurbkite sodos likučius. Dabar kilimas turėtų atrodyti kur kas šviesesnis ir kvepėti gaiviau. 

Valymas garais

Turite drabužių garintuvą? Puiku! Tuomet galėsite panaudoti jį kilimo valymui. 

Išsiurbkite ir „patvarkykite“ dėmes

Valymo procesą, kaip jau minėta, visada pradėkite nuo siurbimo, kad pašalintumėte nešvarumus ir trupinius. To nepadarius, valymo procesą gerokai apsunkinsite, nes nešvarumai dar labiau įsigers. 

Pabarstykite sodos ir druskos, tada garinkite

Pabarstykite ant kilimo sodos ir druskos mišinio, kaip nurodyta viršuje. Tik šiuo atveju naudokite ne purškiklį, o garintuvą. Garindami kilimą, garintuvo galvutę laikykite nuo kilimo 15–30 cm. Kai kilimas visiškai sudrėks, iššveiskite jį su šepečiu.

Nuvalykite, išdžiovinkite, išsiurbkite

Po šveitimo nusausinkite kilimą senais skudurais ar rankšluosčiais. Palaukite, kol drėgmė įsigers, tada palikite kilimą, kad išdžiūtų. Kai jis išdžius, susiurbkite sodos likučius.

Kaip išlaikyti kilimą švarų?

 • Prie įėjimo padėkite durų kilimėlius.
 • Grįžę namo, visada nusiaukite batus (pamirškite praktiką „pamiršau kažką, nubėgau avėdamas batus greitai pasiimti“: ir nehigieniška, ir garantuoja nepastebimus (ar pastebimus) nešvarumus).
 • Siurbkite kilimą kelis kartus per savaitę.
 • Nedelsdami pavalykite naujai atsiradusias dėmes.
 • Dulkių siurblį tinkamai prižiūrėkite, kad jis veiktų maksimaliai.
 • Jei turite naminių gyvūnų – reguliariai juos šukuokite.

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.