Kaip vienodai paskirstyti dėmesį vaikams?

Vaikas pavydi broliui tėvų dėmesio New Africa | Shutterstock.com

Turite du ar daugiau mažų vaikų ir vis nerimaujate, kad negalite skirti kiekvienam jų pakankamai laiko ir dėmesio? O gal kartais jums atrodo, kad jie nusipelnė daugiau, nei galite jiems duoti?

Galime jus nuraminti. Tai įprastinė tėvų, vienu metu auginančių daugiau nei vieną vaiką, situacija. Daugelis tėvų nori būti tikri, kad skiria pakankamai dėmesio visoms savo atžaloms, kad tarp jų nėra konkurencijos ar pavydo. Kaip efektyviai tėvams paskirstyti laiką ir energiją, kad nė vienas vaikas nesijaustų nuskriaustas?

Daugiau apie vyresnėlio pavydą jaunesniajam skaitykite:

„Čia jo niekas neprašė ir nenorėjo“

Namuose atsiradus kūdikiui, visai tikėtina, kad vyresnis vaikas pasijus nejaukiai. Jį gali apimti pavydas ir baimė prarasti tėvų dėmesį. Juk iki tol jis buvo vienintelis, pats mylimiausias, o dabar tėvų meile teks dalytis su kitu, kurio „niekas nenorėjo ir neprašė“. Ir toli gražu ne visada jis bus apsuptas dėmesio.

Atsiradus naujam šeimos nariui, neteisinga yra tikėtis, kad galėsite vienodai paskirstyti laiką visoms savo atžaloms. Kūdikiai reikalauja labai daug dėmesio: puoselėjimo, maitinimo, saugumo užtikrinimo. Pamatęs, kad skiriate bemaž visą savo laiką jaunesniam, vyresnysis gali pasijusti paliktas ir nelaimingas.

Ką daryti, kad vaikas nesijaustų „užribyje“

Kad taip nenutiktų, svarbu yra įtraukti vyresnį vaiką į procesą kaip galima anksčiau. Pradžioje galite pakviesti jį padėti jums rūpintis naujuoju broliuku ar sesute. Jei vyresnis vaikas bus atviras šiai idėjai – tai padės jam įsitraukti. Paprašykite jo, pavyzdžiui, švelniai pakutenti kūdikio pėdutes, kol jį maitinate. Tai padės pamaitinti mažąjį, kad šis neužmigtų valgydamas, ir tuo pačiu užimti vyresnįjį.

Taip pat galite paprašyti vyresnio vaiko atnešti antklodžių arba palinksminti kūdikį žaislais. Bet atminkite: pirma turite paklausti vyresnio vaiko, ar jis nori jums padėti. Jokiu būdu neverskite jo, jei jam neįdomu, jis nenori. Priešingu atveju sukelsite vaiko pasipiktinimą. Jei vaikas nerodo susidomėjimo, galite paklausti, kuo jis norėtų padėti kūdikiui, kaip prisidėti. Galbūt jis pasiūlys kitų idėjų, kurios bus įdomios ne tik jam, bet ir kitiems šeimos nariams.

Asmeninis laikas kiekvienam

Nors kartu praleistas laikas puikiai suartina visus šeimos narius, nevertėtų pamiršti asmeninio laiko kiekvienam vaikui atskirai. Nepriklausomai nuo to, ar turite vieną atžalą, ar – dvi, tris – tai gali būti pakankamai sunkus iššūkis. Jeigu skirti laiko kiekvienam vaikui atskirai skirti nepavyksta, įsitikinkite, kad leidžiate pakankamai kokybišką laisvalaikį su visais kartu.

Jie tiesiog nori jūsų dėmesio

Vaikai nereikalauja daug. Jie tiesiog nori jūsų dėmesio. Skirkite šiek tiek laiko paskaityti jiems knygą, paspalvinti knygutę ar kartu padainuoti.

Be galo malonu, jeigu vienu metu miega abu vaikai. Juk tokiu atveju galite skirti laiko sau ir tiesiog pailsėti nuo triukšmo. Bet kitu atveju, kol vienas jų ilsisi, galite skirti kokybiško asmeninio laiko kitam.

Jei turite pagalbą, galite organizuoti specialius „pasimatymus“ su vaikais. Pavyzdžiui, mama gali eiti apsipirkti su dukrele, o tėtis likti namuose su sūnumi. Taip pat galite skirti laiko jaunesniajam, kol vyresnysis yra mokykloje.

Šiek tiek savarankiškumo ir nepriklausomybės

Mokykite vaikus užsiimti savarankiškai. Patikėkite: tikrai neprivalote nuolat sklandyti virš savo atžalų ir jas linksminti. Svarbiausia, kad visada būsite prieinami ir žinosite, ką jie daro, bet tuo pačiu leisite kartais pasibūti patiems.

Jei turite daugiau nei vieną vaiką, pratinkite juos užimti vienas kitą be jūsų pagalbos. Augant jiems bus naudinga žaisti ir mokytis kartu. Be to, matyti savo vaikus gražiai ir draugiškai veikiančius ką nors drauge gali būti be galo malonu.

Vaikams leidžiant laiką savarankiškai, ugdoma jų nepriklausomybė, kūrybingumas, sugebėjimas dirbti komandoje, stiprinami bendravimo ir savarankiško pramogavimo įgūdžiai.

Užkirskite kelią kaltės žaidimams

Įsitikinkite, kad nesakote nieko tokio, dėl ko vienas vaikas galėtų pradėti kaltinti kitą. Net nekalta frazė kaip „dabar negaliu su tavimi žaisti, nes turiu pamaitinti brolį“ gali pakenkti vaikui emociškai. Vietoj to sakykite: „Galime pažaisti, bet labai trumpai, gerai?“ arba „Eik, išsirink knygutę, ir kiek vėliau ją galėsime paskaityti.“ Žinoma, žodžiai gali būti ir kiti, svarbiausia – esmė.

Svarbiausia – tai, kad vaikas neįtartų, jog jūsų vėlavimas yra susijęs su jo jaunesniu broliu ar sesute, ir nepradėtų pavydėti jūsų dėmesio. Tokiu atveju geriausia vaikui švelniai paaiškinti situaciją ir ieškoti kompromisų.

Susiję straipsniai

Gražiausios citatos apie mamą

Patys gražiausi, švelniausi, prasmingiausi ir daugiausiai meilės savy talpinantys žodžiai apie mamas...

Gražiausi eilėraščiai mamai

Sakoma, kad gražiausios dainos ir eilės yra apie meilę, o juk mamas mylime tyriausiai, stipriausiai ir ilgiausiai.

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?