Ko tikėtis pirmaisiais kūdikio auginimo mėnesiais? 5 didžiausi iššūkiai

Kūdikis paguldytas šypsosi Onjira Leibe | Shutterstock.com

Pirmieji mėnesiai auginant kūdikį kupini didesnių ar mažesnių iššūkių. Jų išvengti nepavyksta nė vienai šeimai. Tačiau bene daugiausia dilemų kyla dėl kūdikio mitybos, miego, verkimo, sauskelnių turinio bei dienotvarkės įvedimo.

Taigi ko tikėtis ir kaip viską sustyguoti, kad puikiai jaustųsi ir mažylis, ir jo tėvai?

1. Kūdikio maitinimas

Vienas didžiausių tėvams (o žindančioms mamoms – ypač) tenkančių iššūkių – mažylio maitinimas. Naujagimius ir kūdikius reikėtų maitinti ne rečiau kaip kas 3–4 val. tiek dienos metu, tiek ir naktį.

Natūralu, kad dažnas žindymas labai vargina ir tam reikia daug kantrybės. Tačiau mamoms labai gelbsti nusiteikimas: vaikelio gerovė leis nepasiduoti stresui ir negatyvioms mintims.

Pats svarbiausias laikas sėkmingam žindymui – pirmosios savaitės: išvengus kritinių klaidų (pavyzdžiui, mažyliui neduodant gerti iš buteliuko, vengiant naudoti čiulptuką ir kt.) daugeliui mamų pavyksta vaikus maitinti iki metų, dvejų ir ilgiau.

Žindančioms mamoms svarbu gerai maitintis, vartoti daug skysčių bei, kiek tai yra įmanoma padedant artimiesiems, pailsėti.

2. Kūdikio miegas

Pirmaisiais mėnesiais gana nemažai problemų kyla ir dėl kūdikių miego. Neretai kūdikiai sumaišo dieną su naktimi, nakties metu dažnai pabunda. Taigi jei dienos metu kūdikis labai stipriai įminga (pavyzdžiui, 4–5 val.), jį reikėtų žadinti. Gera naujiena: kūdikiai dažnai naktimis keliasi tik pirmaisiais gyvenimo mėnesiais: vėliau įpročio valgyti naktį jie po truputį atsikrato, analogiškai po truputį gerėja / ilgėja ir tėvų miegas.

Taip pat svarbu žinoti, kad kai kūdikis miega, tikrai nebūtina išjungti visų prietaisų ir tildyti garsiau kalbančių namiškių. Dažniausiai įprasti namų garsai kūdikio netrikdo. Tačiau jei pirmaisiais mėnesiais vos kūdikiui užmigus visi prietaisai išjungiami, namiškiai šnibždasi ir vaikšto ant pirštų galiukų, tikrai ateis laikas, kai mažylis negalės užmigti ar išgirdęs bet kokį aštresnį garsą pabus. Taigi norėdami, kad vaikas nebūtų jautrus triukšmui, neslopinkite natūralių namų garsų.

3. Verkiančio kūdikio nuraminimas

Verkimas – vienintelis kūdikio bendravimo būdas. Pagrindinė tėvų užduotis – išsiaiškinti, ko mažylis nori. Dažniausiai kūdikiai verkia, kai yra alkani, kai jiems per šalta arba per karšta, kai ateina metas keisti sauskelnes, kai juos akina per ryški šviesa ar trikdo per didelis triukšmas, kai jiems kažką skauda (pavyzdžiui, kamuoja pilvo diegliai) ar kai jie serga.

Jei pašalinus visus dirgiklius kūdikis vis tiek verkia, tiesiog gal mažylis nori artumo? Pasūpuokite, priglauskite jį, pakalbinkite, padainuokite, paglostykite nugarytę, pasiūlykite pažįsti arba duokite čiulptuką, suvystykite, kad kūdikis jaustųsi saugus.

Daugelis kūdikių vakarais (maždaug nuo 18 iki 22 val.) būna neramūs, daugiau nei įprastai verkia, todėl tėvams tiesiog patariama apsiginkluoti kantrybe ir išlaukti.

4. Sauskelnių reikalai

Pirmąjį gyvenimo mėnesį kūdikio sauskelnes gali tekti keisti po kiekvieno valgymo ar net dažniau (t. y. net iki 8–12 kartų per parą). Taip pat svarbu žinoti, kad žindomi kūdikiai tuštinasi dažniau, o maitinami pieno mišiniais – rečiau (dirbtinis maistas yra lėčiau virškinamas).

Daugiau apie sauskelnių turinį skaitykite:

Taigi dar vienas iš didesnių tėvams tenkančių iššūkių – laiku pakeisti sauskelnes. Kūdikių oda – itin plona, jautri, trapi, neatspari infekcijoms, todėl ją sudirginti gali besitrinantys drabužėliai ar sauskelnės.

Kūdikiui nuolat šlapinantis ir tuštinantis odą greitai paveikia drėgmė ir šiluma, todėl odelė greitai sudirginama ir ją išgydyti gali būti labai sunku. Ši būklė vadinama iššutimais. Iššutimai – tai odos uždegimas, kuriam būdingi šie simptomai: odos paraudimas, pleiskanojimas, bėrimas, pūslelės. Dažniausiai iššutimai atsiranda sėdmenų srityje, o ypač odos raukšlėse, kurios ne visuomet kruopščiai nuprausiamos ar nuvalomos. Tačiau neretai sudirginama ir pažastų, kirkšnių, kaklo oda.

Todėl vos pastebėjus pirmuosius iššutimų požymius reikia įsigyti specialų kremą nuo iššutimų su cinko oksidu ir lanolinu – pirmosios pagalbos priemonę kūdikio odelei sudirgus. Ji odelę efektyvia gydo, saugo ir ramina.

Daugiau skaitykite:

5. Kūdikio dienotvarkė

Labai svarbu pasistengti kuo anksčiau įvesti dienos režimą: kasdien maždaug tuo pačiu metu kūdikį prauskite, renkite, maitinkite, eikite pasivaikščioti ir t. t. Taip pat labai svarbu susikurti ir miego rutiną: kai pastebėsite, kad kūdikis tapo mieguistas, guldykite jį į lovelę. Mažylis po truputį mokysis užmigti savarankiškai.

Rutina svarbi dėl to, kad kūdikis jausis ramesnis, saugesnis, nes žinos, kas jo laukia, geriau miegos, valgys. Vienas didžiausių kūdikio rutinos privalumų – jog išvengiama pervargimo, per didelės stimuliacijos, kūdikis netampa irzlus.

Rutina daug privalumų teikia ir kūdikio tėvams: jiems lengviau planuoti laiką, jie patiria mažiau streso, be to, gali lengviau pastebėti, kada kūdikis negaluoja, nes tuomet dienotvarkės laikytis tampa nebeįmanoma.

Plačiau apie kūdikio dienotvarkės privalumus ir įvedimą skaitykite:

Susiję straipsniai

Laima ir Gediminas Stončiai apie dukrą: „Baimė buvo didžiulė“

Tėtis, Gediminas Stončius, prisimena visus dukters, kuriai dabar – treji, augimo etapus. Pirmasis etapas buvo košmarinis – nenorėjimas rengtis.

Kokias 5 klaidas dažniausiai daro kūdikio susilaukę tėvai?

Gimus kūdikiui poros santykiai pasikeičia jei ne 360, tai 180 laipsnių kampu – tikrai. Atsiradus naujajam šeimos nariui nerandame laiko antraj

Laimos Tamulytės-Stončės baimės, tapus mama

Laima Tamulytė-Stončė prisipažįsta, kad baimė būti vyresne mama – didelė, mat nejauti to polėkio ir lengvumo, kuris būdingas ankstyvesnei tėvystei.