Kodėl išyra santuoka?
Mūsų dienomis šeima reiškia jau ne tiek, kiek anksčiau. Apsižvalgykite aplinkui: ar daug matote laimingų žmonių, kuriems pasisekė išsaugoti jaukius, šiltus, pasitikėjimo ir supratimo kupinus santykius?
Statistika rodo, kad beveik pusė šeimų neišlaiko išbandymų ir išyra. Ką dėl to kaltinti?
Psichologai įvardija pagrindines skyrybų priežastis.
Lūkesčiai neatitinka realybės
Draugystės periodu abu partneriai viską mato per rožinius akinius – vienas kitame jie mato tik privalumus ir nepastebi trūkumų (net jeigu ir mato – nepripažįsta, bando visaip pateisinti). Tačiau prasidėjus gyvenimui kartu, jie pamato vienas kitą visai kitoje šviesoje, ir netgi susidaro įspūdis, kad antroji pusė – svetimas ir visiškai nepažįstamas žmogus. Pasirodo, kad jo ar jos charakteris ne visada toks šilkinis.
Pasitikėjimo ir supratimo trūkumas
Dažniausiai su šia problema susiduria tos poros, kurios jau turėjo negatyvios patirties, arba kai vienas iš sutuoktinių pernelyg pavydus, nesugeba kontroliuoti savo emocijų, žarstosi nepagrįstais kaltinimais ir reiškia pretenzijas.
Gyvenimas su tėvais po vienu stogu
Ne kiekviena jauna pora išgali įsigyti nuosavą būstą, todėl neretai nutinka taip, kad tenka gyventi po vienu stogu su savo ar antrosios pusės tėvais. Deja, toks sprendimas pasiteisina nebent tik finansiniu atžvilgiu – visais kitais geriau gyventi kur nors kitur. Buitiniai konfliktai, nesutarimai, karai dėl teritorijos ir įtakos, nerealūs reikalavimai ir ultimatumai, psichologinis teroras – visa tai tampa santykius žudančia kasdienybe. Jei nenorite nesibaigiančių skandalų, būsto geriau paieškoti kitur.
Alkoholizmas
Gyvenimas kartu su žmogumi, kuris negali gyventi be alkoholio, neturi jokios prasmės. Jūsų laukia kasdieniai priekaištai ir skandalai (net jei iš pradžių ir toleruojate antrosios pusės pomėgį išgerti), santykių aiškinimasis, neadekvatus elgesys, išgertuvės – visa tai anksčiau ar vėliau pavers jūsų gyvenimą tikru pragaru.
Fizinis ar psichologinis smurtas
Nuolatiniai kabinėjimaisi ir pretenzijos, be pagrindo kylančios pavydo scenos, įtarinėjimai, neadekvatūs pykčio priepuoliai ir manipuliacijos – tai ne tik pavojus tarpusavio santykiams, bet neretai ir reali grėsmė žmogaus sveikatai ir gyvybei.
Antrosios pusės neištikimybė
Jei jaučiate, kad nebeesate dvasiškai ir fiziškai artimi, tai jau parodo, kad jūs – du svetimi žmonės, o ne viena šeima. Net jei atleidote antrosios pusės neištikimybę, jūs niekada negalėsite šiuo žmogumi visiškai pasitikėti vėl – juk jeigu jus išdavė kartą, išduos ir vėl. Ir nereikia savęs apgaudinėti, kad viskas susitvarkys, ar graužtis, kad tai galbūt buvo jūsų kaltė – to nori tik emociniai manipuliatoriai.
Ankstyva santuoka
Kai siaučia hormonai ir susidomėjimas kitu žmogumi pasiekia savo piką, daugelis skuba tuoktis. Toks sprendimas dažniausiai (nors ir ne visada) yra klaida, dėl kurios tenka gailėtis.
Nėra galimybės gyventi kartu arba vieno iš dviejų sutuoktinių dažnai nebūna
Darbai, kuriuose neišvengiamos ilgai trunkančios komandiruotės ir išvykos, darbas užsienyje, priverstinis sutuoktinių gyvenimas atskirai nuo antrosios pusės – visa tai veda prie to, kad prarandamas pasitikėjimas ir tarpusavio supratimas, santykiai vėsta, ir išsaugoti tikrą šeimą yra beveik neįmanoma.
Antrosios pusės egoizmas ir per dideli reikalavimai
Taip nutinka, kai vyras ar žmona ima statyti save aukščiau už kitą: antrosios pusės įsitikinimai ir tikslai jam ar jai nieko nereiškia. Ne ką geriau ir tada, kai vyras ar žmona ima žiūrėti į antrąją pusę kaip į savo nuosavybę, kaip į daiktą, bando apriboti bendravimą su kitais žmonėmis, suverčia jam ar jai atsakomybę už savo svajones ir troškimus.
Išblėsęs susidomėjimas antrąja puse
Jei buitis atima visą jūsų laiką ir jėgas, jų neliks romantikai ir turiningam poros bendravimui. Sutuoktiniai nustoja kreipti dėmesį į antrąją pusę, intymūs santykiai tampa rutina ir pareiga... Potraukis išnyksta, ir anksčiau ar vėliau apima jausmas, kad jums šioje šeimoje ne vieta.