Kodėl slenka plaukai?
Krentantys plaukai kelia didelį nerimą tiek dailiosios, tiek stipriosios lyties atstovams. Sveikatos specialistai taip pat siūlo nesnausti ir nepraleisti pro akis organizmo siunčiamų signalų, laiku sureaguoti – mat šepetyje liekantys plaukų kuokštai ne tik gąsdina, bet ir perspėja apie itin rimtas sveikatos problemas.
1. Per daug chemijos. Plaukų skalavimui naudojamose priemonėse gausu sulfatų ir kitų cheminių medžiagų, kurios smarkiai pažeidžia plauko struktūrą bei galvos odą. Kadangi dažnas naudoja ne tik šampūną, bet kondicionierius ar balzamus, cheminių medžiagų kiekis būna per didelis. Tad ieškokite šampūnų be sulfatų, rinkitės kuo natūralesnius produktus.
2. Stresas. Kai organizmas patiria stiprų šoką, pavyzdžiui, nukritus svoriui, nėštumo ar streso metu, pastebimas dažnesnis plaukų slinkimas. Jeigu išgyvenate stiprų emocinį šoką arba patyrėte sunkią fizinę traumą, tai gali atsiliepti visam jūsų organizmui, taip pat – plaukams. Dažniausiai plaukai nepradeda kristi tą pačią akimirką, todėl atkreipkite dėmesį, ar jūsų gyvenime nebuvo išskirtinių pokyčių prieš 2–3 mėnesius iki kol prasidėjo ši bėda.
3. Mitybos įpročiai. Sveikam gyvenimui būtina subalansuota dieta ir tinkamas naudingųjų medžiagų kiekis. Jeigu jūsų organizmas negauna pakankamai vandens, daržovių ar vaisių, pasireiškia kai kurių medžiagų trūkumas. Krentantys plaukai išduoda apie baltymų, geležies ir magnio stygių. Šių medžiagų galite gauti valgydami graikišką jogurtą, vištieną ir riešutus.
5. Mineralų kupinas vanduo. Jeigu vandenyje gausu mineralų, plaukai pradeda sausėti. Tai dažna problema namuose su sena vamzdyno sistema. Būtent todėl patariam vandenį virinti.
6. Sutrikusi skydliaukės veikla. Specialistai sako, kad ne visada reikia pavydėti itin greitos medžiagų apykaitos. Kai ji peržengia ribas, tai gali turėti įtakos mūsų plaukų folikulams. Pasirodo, jeigu skydliaukė gamina per daug hormono tiroksino, mūsų medžiagų apykaita pagreitėja net kelis kartus, ir atvirkščiai. Tuo metu mes netenkame maistingų ir organizmui reikalingų medžiagų, o kūnas patiria didelį stresą, todėl tai atsiliepia ir plaukų grožiui bei augimui. Gera žinia ta, kad sėkmingas gydymas gali greitai sutvarkyti situaciją. Ligą išduodantys simptomai: sausa oda, nuovargis, susilpnėjęs raumenys ir vidurių užkietėjimas. Pablogėjus sveikatai kreipkitės į gydytoją.
7. Policistinių kiaušidžių sindromas. Tai – hormonų sutrikimas, kuris paskatina aukštesnį testosterono lygį. Apie šį sindromą išduos ne tik plaukai, bet ir svorio kritimas, atsiradę spuogai ir sutrikęs menstruacijų ciklas.
8. Netinkamo dydžio, per maži, spaudžiantys galvos apdangalai (kepurės, perukai). Jie sutrikdo galvos odos kraujotaką, perkaitina plaukus.
9. Rūkymas ir alkoholis. Pastebėtina, kad žalingi įpročiai stabdo bet kokių vitaminų įsisavinimą organizme.
10. Šukuosenos formavimo įpročiai. Ar žinojote, kad mokslininkai paprastą šukuoseną, kai plaukai surišami į kasą (arklio uodegą), pavadino viena labiausiai žalojančių? Išties, jei kasdien taip rišite plaukus, plaukai gali pradėti slinkti. Pridėkime ir daugybę plaukus sausinančių priemonių, įvairias tiesinimo, džiovinimo, priauginimo procedūras. Ir jeigu manote, kad plaukus reikia trinkti kuo rečiau, labai klystate – specialistai sako, kad tik švarūs plaukai kvėpuoja ir gali sveikai augti.
Perbrauki savo plaukus rankomis ir delne lieka kuokštas plaukų. Situacija tikrai nepavydėtina, tačiau puikiai žinoma ne vienai moteriai. Kas gali padėti sustabdyti plaukų slinkimą? Priemonių tikrai yra, tačiau prieš tai reikėtų išsiaiškinti tikslią priežastį, sukėlusią šią problemą.
Įprastai ant mūsų galvos auga nuo 120 iki 150 tūkstančių plaukų. Kiekvieną dieną iškrenta maždaug 200-300 plaukų, o jų vietoje išauga nauji. Tokiu būdu plaukai nuolatos atsinaujina. Tačiau kaip žinoti, kada metas susirūpinti? Štai paprastas testas, kuris padės tau suprasti: per vidurį galvos praskirk plaukus į šonus ir pažiūrėk, ar nestyro trumpučiai plaukeliai, kurių neįmanoma sušukuoti į šoną. Jeigu tokių plaukelių yra ganėtinai daug, vadinasi plaukai atsinaujina taip, kaip ir turėtų. Tačiau jei plaukai slenka, o jų nepakeičia nauji – metas imtis rimtų priemonių.
Plaukų slinkimo priežasčių gali būti daugybė: jie slenka nuo streso, netinkamos mitybos, hormoninių pokyčių ir t.t. Geriausia būtų nespėlioti, o nedelsiant apsilankyti pas dermatologą-trichologą, kuris greičiausiai pasiūlys atlikti kelis tyrimus:
- Ultragarsinį skydliaukės tyrimą
- Spektrinę plaukų analizę
- Bendrą kraujo tyrimą
- Hormoninį kraujo tyrimą
- Plaukų tyrimą mineralų kiekiui nustatyti
4 plaukų slinkimo priežastys, dėl kurių kaltos mes pačios
1. Netaisyklinga mityba. Ji skatina vitaminų, mineralinių medžiagų ir mikroelementų trūkumą. Organizmas perskirsto turimus resursus taip, kad visų pirma gerosios medžiagos atitektų gyvybiškai svarbiems organams, o štai plaukams ir tuo pačiu nagams nieko nelieka. Plaukų svogūnėliai “badauja” ir galiausiai nusilpsta, taigi ima slinkti. Situaciją ypatingai pasunkina nikotinas ir nesakingas kavos gėrimas: šie du kenksmingi faktoriai sukelia kraujagyslių spazmus ir sutrikdo folikulų mitybą. Su plaukų slinkimo problema dažnai susiduria ir vegetarai, nes plaukų augimui būtini baltymai, riebalai ir gyvulinės kilmės amino rūgštys.
2. Stresas. Organizmui patiriant sukrėtimą (tai gali būti ne tik emocinio, bet ir fizinio pobūdžio stresai, pavyzdžiui – dietos), išsiskiria adrenalinas, kuris trukdo kraujagyslėms tinkamai pernešti mineralines medžiagas į plaukų šakneles. Plaukų slinkimas įprastai pasireiškia praėjus 5-7 dienoms po patirto streso.
3. Plaukų dažymas ir kitos priemonės. Kad ir kaip reklamose būtų giriami plaukų dažai, lakai ir kitos panašaus pobūdžio priemonės, vis dėl to jos neigiamai veikia plaukus. Juk dažai įsiskverbia į plauko vidų ir pakeičia jo spalvą, taigi natūralu, kad keičia ir pačią plauko struktūrą.
4. Plaukų šukos ir šukuosenos. Trichologai teigia, kad labiausiai plaukams kenkia natūralių šerių šukos, kurios turėtų būti naudojamos nebent tik paviršiniam plauko sušukavimui (tiesiog šukuosenos formos patobulinimui). Plaukų iššukavimui geriausiai tinka masažinės šukos, pagamintos iš kokybiško plastiko. Jos padės išvengti nereikalingo elektrinimosi ir tuo pačiu stimuliuos plaukų šakneles, taigi į jas lengviau pateks būtinos mineralinės medžiagos.
Kaip paskatinti plaukų augimą?
Jei jau nustatei, kas įtakojo tavo plaukų slinkimą ir ėmeisi priemonių, kurios padės tai sustabdyti, tuomet metas pagalvoti ir apie tai, kaip paskatinti plaukus augti greičiau. Mūsų siūlymas – išbandyti vitaminų kompleksą.
Vitaminai – ne panacėja, tačiau jie tiesiog būtina viso plaukų gydymo dalis. Iš tiesų vitaminus patartina vartoti ne tik susidūrus su problemomis, bet ir profilaktiškai, maždaug 3 kartus per metus po 2 mėnesius. Vitaminų komplekse turėtų būti:
- Vitaminas B1 – aktyviai dalyvauja odos atsinaujinimo procese ir stimuliuoja plaukų folikulus. Gydomoji norma – 60mg per dieną.
- Vitaminas B5 – stimuliuoja keratino sintezę ir pasižymi prieš uždegiminiu poveikiu. Gydomoji norma – 60mg per dieną.
- Vitaminas B10 – antioksidantas, turintis didelę įtaką virškinimo ir baltymų panaudojimo procese. Gydomoji norma – 20mg per dieną.
- Mielių ekstraktas – pagrindinis B grupės vitaminų, mikroelementų ir amino rūgščių šaltinis. Gydomoji norma – 90mg per dieną.
- Kerataninas – pagrindinis plaukų struktūrinis baltymas. Jis apsaugo plaukus nuo išsausėjimo, suteikia jiems stirpumo, elastingumo ir blizgesio. Gydomoji norma – 20mg per dieną.
- L-cisteinas – sieros turinti amino rūgštis. Tai antioksidantas, būtinas keratanino sintezei ir padedantis įsisavinti geležį ir cinką. Gydomoji norma – 20mg per dieną.