Kodėl žmonės sapnuoja?

Kodėl mes sapnuojame? Ar sapnai - tai  kokia nors užslaptinta žinia mums? Istorijos, kurias mūsų smegenys aktyviai kuria miegant – tai vaizdiniai iš buvusio gyvenimo ar pranašystės ateičiai? O gal tai tik  nereikšmingų siužetų rinkinys? Ko gero kiekviena iš mūsų kėlėme sau tokius klausimą, susapnavę naktį keistą ar net bauginantį sapną. Tad šiandien ir pabandysime praskleistį paslaptingą sapnų skraistę.  

Miegas ir sapnai – skirtingi dalykai

Miegas – tai fiziologinis procesas. Mes miegame tam, kad pailsėtume ir atstatytume jėgas. O sapnai – tai tas pats “filmas”, kurį mes žiūrime sapne.  

Didžiąją nakties dalį mes miegame klasikiniu miegu. Mes ramūs, atsipalaidavę, širdies ritmas normalus. Tačiau būna dar taip vadinamas paradoksalus (greitas) miegas, būdingas žmonėms  ir žinduoliams. Tokio miego metu pastebimas greitas akių obuolių judėjimas, padažnėjęs pulsas. Paradoksalus miegas trunka 10 minučių. Sapnuojame būtent tuo metu, o ne visą naktį, kaip kad kartais mums atrodo.  

Zigmundas Froidas, psichoanalizės pradininkas, manė, kad sapnai – tai mūsų pasąmonės išraiška. Jis tikėjo, kad sapnų išaiškinimas gali padėti žmogui pažinti savo slaptus norus, potraukius ir baimes. Tačiau kiekvienai teorijai atsiras bent vienas skeptikas: ne kievienas tiki paslaptinga sapnų prasme.   

Iš ko susideda sapnai?

Dauguma psichologų mano, kad sapnai nėra ateities pranašai. Atvirkščiai, juose persipina jau išgyventi įvykiai, prisiminimai, praeities vaizdai, atkurti mūsų atmintyje. Viskas, ką mes kartą pamatėme, išgirdome ar pagalvojome, atsispinti sapnuose. Mūsų sapnai – tai sąmonės ir pasąmonės dialogas. Iš vienos pusės – tai realios tikrovės atspindys, o iš kitos pusės – subjektyvus suvokimas.

Labai dažnai sapnai – tai reakcija į susiklosčiusią situaciją, o sapnų personažai – mūsų atspindys. Daugumoje atvejų sapnai atspindi mūsų troškimus, kurių mes negalime realizuoti būdami budrūs.

Kartas mūsų sapnai įgauna labai painią, užmaskuotą formą – nė pats velnias neatsirinktų juose. Tačiau psichologai tvirtina, kad mūsų norai ir baimės valdo mūsų vidinį cenzorių. Vidinis cenzorius – tai nesąmoningas paklusimas socialinėms normoms ir tabu, kultūriniams apribojimams. Mes stengiamės nuo savęs paslėpti tai, ko neleidžia ir ką draudžia mums mūsų pačių moraliniai įsitikinimai.    

Mažų vaikų (iki 4-5 metų) sapnai beveik be maskuotės, jie gryni ir paprasti, kaip ir paties vaiko sąmonė. Tačiau jie taip pat atspindi vaiko norus, baimes, fantazijas. Todėl labai svarbu yra domėtis mažylio sapnais, klausinėti jų apie juos ir analizuoti išgirstus dalykus.    

Pavyzdžiui, jei pasivaikščiojimo metu močiutė uždraus anūkui bėgioti po balutes, tai šis dienos pergyvenimas jo sieloje paliks nusivylimą ir nuoskaudą. Naktį mažylis būtinai susapnuos, kaip jis, nepaisant jokių draudimų laksto ir taškosi balose. Nerealizuotą norą jis įgyvendins sapne.

Dažnai pasitaikantys sapnų scenarijai

Kai kurie tokie patys sapnų motyvai ir vaizdiniai kartojasi daugeliui žmonių. Skrydžiai ir kritimai sapnuose, erotiniai sapnai, nuogumas viešumoje – tai bent kartą gyvenime esame susapnavusios kiekviena. Šie scenarijai yra pagrindinių žmogiškųjų pergyvenimų ir baimių rezultatas, todėl jie tokie universalūs. Tad ir pasiaiškinkime kai kuriuos iš jų.     

Nuogumas viešumoje

Sapnai su nuogumo motyvu paprastai sukelia mums gėdos, nepatogumo ir varžymosi jausmus. Dažniausiai jie aiškinami kaip baimė būti demaskuotai, pažeidžiamai ar išjuoktai. Kartais tai būna seksualumo apraiškos baimė.  

Labai svarbi yra kitų, sapne matytų žmonių reakcija į nuogumą. Daugumoje atvejų, nuogumą jie pastebi tik po to, kai tu pati jį pastebėjai. Šiuo atveju vertėtų peržiūrėti savo santykius su aplinkiniais. Galbūt tavo santykiai su kitais yra nepakankamai nuoširdūs ir atviri. Be to, panagrinėk savo požiūrį į savo kūną, ar tu jį myli ar iš tiesų jo gėdiniesi?     

Pasiruošimo stoka

Jau daugelį metų aš sapnuoju tą patį sapną, kad ateinų laikyti prancūzų kalbos egzamino visiškai jam nepasiruošusi. Sapnas virsta tikru košmaru, nes egzamino aš neišlaikau. Pabudusi, su palengvėjimu suvokiu, kad mokykla ir universitetas jau baigti, o prancūzų kalbos egzaminas išlaikytas kuo puikiai. Tad kame reikalas, iš kur ta baimė?  

Šios panikos pagrindu tapo tavo  realaus, moralinio ir fizinio pasirengimo tam tikriems gyvenimo įvykiams stoka (pasisakymas susirinkime, naujo darbo paieška ar net šeimos kūrimas). Tu abejoji savo atitikimu tam tikriems reikalavimams. Iš to kyla neužtikrintumas, galimos nesėkmės baimė, kuri ir atsispindi sapnuose. Galbūt tu priklausai tiems žmonėms, kuriems labai kruoščiai reikia ruoštis visiems svarbiems gyvenime įvykiams. Tau nepriimtinos staigmenos ir siurprizai, jos tau sukelia rūpesčių.  

Kritimas sapne

Kai kurie siociobiologai mano, kad kritimo žemyn baimę mes paveldėjome dar iš protėvių, kurie miegojo medžiuose ir bijojo iš jų iškristi. Kiti mano, kad ši baimė kyla iš vaikystės prisiminimų: kuomet mes dar tik mokinomės vaikščioti ir vis bijodavome pargriūti.  

Vienaip ar kitaip, kritimas sapne reiškia nesėkmę. Tai vyksta, kai žmogus jaučiasi prislėgtas, nebegalintis valdyti savęs ir savo gyvenimo. Blogai, jeigu krenti ant nugaros. Tu nesi pasirengusi smūgiui, negali pakeisti krypties arba nusileisti ant kojų.

Kur kas pozityvesnis sapnas, kai tu krenti iš didelio aukščio, aiškiai jausdama mirtiną smūgį, tačiau atsistoji ant kojų, nusipurtai ir eini toliau. Tai leidžia manyti tave esant didele optimiste ir reiškia tavo pasirengimą įveikti trūkumus.

Skrydis sapne

Tai ko gero vienas iš maloniausių sapnų. Pasak psichologų, skraidymas  sapnuose susijęs su seksualumu, įsimylėjimu, harmonijos su savimi siekiu. Karlas Jungas tokiuose sapnuose įžvelgė norą išlaisvėti iš apribojimų.  

Amerikiečių rašytoja Patricija Garfild – žavi 70-metė senutė sukūrė net visą metodiką, kaip išmokti skraidyti sapne. Ji mano, kad mes galime sąmoningai dalyvauti savo sapnuose. Tokius sapnus ji vadina „permatomais“, tai yra, pasiduodančiais mūsų valdymui. Tiesa tai ar pagyvenusio žmogaus pramanai – spręsti tik tau. Daugumą šios rašytojus knygų galima rasti internete ir savarankiškai pasitikrinti jos teoriją.    

Nakties košmarai

Nakties košmarų turinį, kaip taisyklė, sudaro persekiojimo ar prievartavimo scenos. Nepriklausomai nuo siužeto, jos būna labai dinamiškos ir gasdinančios. Kodėl mes sapnuojame košmarus? Daugelio psichologų nuomone, tokiu būdu mūsų sąmonė atkreipia dėmesį į gyvenimo sunkumus ir nemalonumus. Jeigu tu pastoviai jaudiniesi ar stresuoji, tai košmarai ko gero tave persekios. Tavo iškankinta sąmonė šaukiasi pagalbos. Jeigu tau arba tavo vaikams košmarai sapnuojasi reguliariai (pusmečio laikotarpyje), į tai būtina atkreipti dėmesį ir kreiptis į psichologą.   

Košmarai gali atlikti ir terapinę funkciją. Išgyvenęs kokį nors trauminį įvykį (pavyzdžiui, autoįvykį ar išprievartavimą), žmogus gali ne kartą išgyventi jį savo košmaruose. Tai reiškia, kad psichika bando susidoroti su trauma ir ją pakeisti.  

Fizinis diskomfortas taip pat gali įtakoti naktinius košmarus. Jeigu tavo košmarai nereguliarūs, tačiau vis tiek tave trikdo, peržiūrėk savo režimą. Prieš miegą neklausyk sunkios muzikos ir nežiūrėk trilerių, nevalgyk sunkaus maisto, išvėdink patalpą. Patalynė ir pagalvė turi būti patogios. Negulk į lovą įsiaudrinusioje būsenoje. Atsipalaidavimui pagulėk šiltoje vonioje ar išgerk puodelį mėtų arbatos.  

Kam mums reikalingi sapnai?

Sapnai – pati paslaptingiausia, nepasiduodanti kontrolei mūsų gyvenimo dalis. Mokslininkai mano, kad sapnai -  tai dalis mechanizmo, suteikiančio mūsų elgesiui lankstumo. Sapnai padeda mums  prisitaikyti prie gyvenimo sąlygų, adekvačiai reaguoti į įvykius ir prisitaikyti. Išspręsdami konfliktą sapne, mes mokomės susidoroti su juo ir tikrovėje.  

Pasistenk atkreipti dėmesį į savo sapnus ir juos analizuoti. Juk jie padeda mums net kūryboje. Išvysti sapne naują virtuvės interjerą? Kodėl gi ne. Juk Mendelejevas cheminių elementų lentelę išvydo sapne, o Edgaras Po, vadovaudamasis savo naktinių košmarų vaizdiniais, kūrė apsakymus.  Sapnai – tai neįspėta tavojo “Aš” dalelė. Linkime nepamiršti savo sapnų ir išmokti suprasti juos.

Ar dažnai susapnavę ryškų ir įsimintiną sapną sekančią dieną jį perpasakojate kitiems? O ar pagalvojote, kad tokiu būdu aplinkiniams atveriate slapčiausias savo sielos kerteles?

Kodėl atsiranda sapnai?

Sapnuojame absoliučiai visi, tik ne visuomet ir ne visus sapnus prisimename pabudę. Kai kuriems žmonėms paprasčiausiai nesusiformavęs įgūdis prisiminti, o štai kitų sapnai nėra ryškūs, todėl greitai “išsitrina” ir nepalieka jokio pėdsako. Įtakos turi ir emocinė bei fizinė būsena: pavargę žmogus dažniausiai miega “kaip užmuštas”, tačiau tai nereiškia, kad nesapnuoja.

Miegodami praleidžiame maždaug trečdalį savo gyvenimo, todėl tai, kas vyksta pasąmonėje miego metu yra svarbi kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Žmogaus psichiką sudaro pasąmonė ir sąmonė. Realiame gyvenime įprastai labiau pasireiškia pastaroji, tačiau pasąmonė taip pat nuolatos dirba, tik būna šiek tiek užslopinta. Nakties metu sąmonė pilnai atsijungia, užleisdama vietą pasąmonei, kurioje sukaupta daugybė mums aktualios informacijos. Viskas, kas vyksta mūsų pasąmonėje, yra išreiškiama per sapnus, taigi galima teigti, kad sapnai – vienas iš geriausių būdų pažinti tikrąsias savo emocijas.Kas įtakoja sapnų scenarijų?

Tiesa, nereikėtų aklai pasitikėti tiesiogine sapno reikšme. Mes dažnai sapnuojame įvykius, kurie realybėje nėra nutikę, tačiau tai nereiškia, kad sapnai mums prognozuoja ateitį. Įprastai sapnuose mūsų emociniai išgyvenimai atgimsta simboline forma, kurios perpratimui reikia įgūdžių. Tai, kad naktį susapnuosite artimo žmogaus mirtį, dar nereiškia, kad būtent tai jam ir nutiks. Sapnai – tai ne ateities prognozė, o jūsų emocinis atvaizdas. Vadinasi, tokius sapnus gali įtakoti giliai pasąmonėje užsislėpusi baimė ir nerimas.

Mes dažnai sapnuojame tai, kas mus neramina. Galima sakyti, kad tokiu būdu psichika žmogų ruošia įvairioms galimos situacijoms. Dėl šios priežasties nėščiosios sapnuoja persileidimus ir pačius gimdymus, studentai bei moksleiviai – neišlaikytus egzaminus ir t.t. Tai tarsi tam tikra treniruotė, padedanti apsiprasti su įvairiomis situacijomis. Tačiau pasitaiko, kad žmonės iš tiesų sapnuoja būsimus įvykius, bet dažniausiai – ne tiesiogiai. Pavyzdžiui, jei sapnuojate, kad negalite suvaldyti automobilio – gali būti, kad pasąmonė ruošia jus įvykiams, kurių negalėsite pakeisti. Tiesa, nereikėtų pamiršti, kad kai kurie sapnai tėra jūsų praėjusios dienos išgyvenimų atspindys, taigi prieš analizuojant sapnus atkreipkite dėmesį į tai, kada juos susapnavote: įprastai vos užmigus pasirodę sapnai atspindi jūsų išgyvenimus, o rytiniai sapnai – prognozuoja ateitį.


Tikėjimas sapnininkais ir sapnų analizavimas

Sapnų reikšmių aiškinimasis gali tapti labai įdomiu užsiėmimu, juk tokiu būdu žmogus gilinasi pats į save. Tačiau aklai pasitikėti sapnininkais tikrai neverta, juk kiekvieno žmogaus sapnuose tie patys dalykai, emocijos ar išgyvenimai gali atgimti visai kitokioje formoje. Tai labai priklauso nuo paties žmogaus. Tarkim, depresijos kamuojamo žmogaus emocijos, simboline forma atgimusios sapne, ir stabilių emocijų žmogaus susapnuota ta pati simbolinė forma gali turėti visiškai skirtingas reikšmes. Kad sugebėtumėte perprasti sapnus, reikės įdėti nemažai pastangų gilinantis patiems į save.

Specialistai pataria užsirašinėti sapnus kiekvieną rytą ir nuolatos stebėti, kokios permainos vyksta jūsų gyvenime. Jei kalbame apie vakarinius sapnus, kurie iš esmės atspindi jūsų patirtus išgyvenimus, tuomet tokių sapnų analizė padės geriau suvokti, kas slypi jūsų pasąmonėje. Galbūt paaiškės, kad sąmonė stipriai blokuoja tam tikrus išgyvenimus, taip saugodama organizmą nuo sukrėtimų? O galbūt priešingai – realiame gyvenime apkraunate save neigiamais dalykais, teigiamas emocijas nustumdami į pasąmonę?

Rytinių sapnų analizė padės labiau suprasti savo intuiciją. Užsirašykite sapnus ir stebėkite ateities pokyčius, tuomet bandykite analizuoti, kokie sapne pasirodę įvykiai galėjo simbolizuoti šiuos pokyčius. Žinoma, visai tikėtina, kad jokios ateities prognozės šiuose sapnuose nebuvo, tačiau bet kuriuo atveju, sapnai neatsiranda iš niekur. Jie visuomet ką nors reiškia.

Susiję straipsniai

Nedarbo dienos ir ilgieji savaitgaliai 2024 metais

2024 m. džiaugsimės 11 su savaitgaliais nesutampančių šventinių (nedarbo) dienų ir net 6 ilgaisiais savaitgaliais.

Darbas mamoms iš namų – misija įmanoma? (Daugiau nei 60 idėjų, ką dirbti!)

Dirbančios mamos – dažniau taisyklė negu išimtis. Maždaug 3 iš 4-ių mamų dirba visą darbo dieną. Motinystę ir darbą suderinti – įmanoma.

„Vyriški“ ir „moteriški“ darbai: realios šeimų patirtys

Darbų skirstymas į „vyriškus“ ir „moteriškus“ šeimoje, atrodo, niekur nedingsta. Jeigu vyras kala vinis, remontuoja, tai moteris stovi prie viryklės.