Kūdikis tankiai kvėpuoja. Ar tai normalu?

kūdikis tankiai kvėpuoja FamVeld | Shutterstock.com

Naujagimių susilaukusios mamos itin dažnai sėdi prie lovytės ir stebi, ar mažyliai kvėpuoja, bijo juos palikti miegoti vienus, ypač naktį. Iš tiesų kūdikių kvėpavimas labai tankus ir netolygus, be to, laikui bėgant jis kinta.

Kvėpavimas – tai vienas iš įgimtų refleksų: kūdikį paguldžius ant pilvo, jis automatiškai pasuka galvą į šoną, kad galėtų kvėpuoti.

Sveiki, išnešioti naujagimiai pradeda kvėpuoti vos gimę, dažniausiai pirmąją savo gyvenimo minutę. Po to jie nuosekliai mokosi kvėpuoti, jiems augant kvėpavimas tobulėja.

Kodėl naujagimis kvėpuoja labai tankiai?

Naujagimiai kvėpuoja itin tankiai. Taip yra todėl, kad jų medžiagų apykaita labai greita ir organizmui reikia daug deguonies. Greita medžiagų apykaita būtina sklandžiam augimui: per pirmuosius gyvenimo metus kūdikio svoris padidėja net iki 3 kartų ir daugiau.

Kūdikiai iki 3 mėn. gali įkvėpti 30–60 kartų per minutę. Palyginimui, suaugęs žmogus įkvepia net kelis kartus mažiau – iki 12–20 k./min. 6 mėn. kūdikis kvėpuoja nebe taip tankiai – 35–40 k./min., o 1 m. sulaukęs vaikas – apie 30–35 k./min.

Kodėl naujagimis kvėpuoja neritmiškai?

Naujagimių ir kūdikių kvėpavimas – ne tik tankus, bet dažnai ir neritmiškas.

Naujagimių ir kūdikių kvėpavimą reguliuoja pailgosiose smegenyse esantis kvėpavimo centras. Galutinai jis subręsta tik pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais, todėl gana dažnai pasitaiko netolygaus mažylių kvėpavimo epizodų, kurie dar vadinami kvėpavimo aritmija.

Kodėl naujagimis trumpam nustoja kvėpuoti?

Naujagimiams, kūdikiams būdingi ir trumpi kvėpavimo sustojimai. Jie vadinami apnėja. Jei kvėpavimas nutrūksta ir vėl atsinaujina naujagimiui miegant, ši patologija vadinama miego apnėja.

Daugiau apie apnėją skaitykite:

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.