Kūdikio plaukai: skusti ar ne?

Kūdikis su tankiais, ilgais plaukais Evgeniya Yantseva | Shutterstock.com

Dar ir dabar iš savo mamų ar močiučių galime išgirsti patarimą nuskusti kūdikiui plaukus – neva po to jie ataugs storesni ir stipresni. Ar tai iš tiesų naudinga?

Kaip auga kūdikių plaukai?

Plaukų tipą lemia genetika ir plaukų folikulai. Folikulai – tai po oda esantys plaukų svogūnėliai, iš kurių ir išauga plaukai. Folikulo šaknis sudaryta iš baltymų ląstelių. Šias ląsteles maisto medžiagomis aprūpina kraujas. Gavusios būtinųjų maisto medžiagų ląstelės auga ir dalijasi.

Ląstelėms dalijantis, plaukai pradeda augti ir pro odą prasikala iš folikulo. Augantis plaukas taip pat turi prasikalti pro riebalines liaukas, dėl kurių kūdikių plaukai tampa blizgūs ir minkšti. Dėl labai suaktyvėjusios riebalinių liaukų veiklos ant kūdikių galvytės gali formuotis pleiskanų luobelė (vadinamoji „lopšio kepurė“).

Atskiri plaukeliai vienu metu gali būti skirtingose augimo ciklo fazėse: pavyzdžiui, vienas plaukas – augimo, o kitas – poilsio fazėje. Šių fazių trukmė skiriasi, o tai lemia ir nevienodą plaukų augimo greitį.

Daugiau apie kūdikio plaukus skaitykite:

Kodėl skutami kūdikių plaukai?

Kai kuriose Azijos, Pietų Amerikos šalyse nuskusti kūdikiui plaukus – įprasta praktika, atliekama dėl religinių priežasčių. Kitų tautų, šalių, tarp jų ir Lietuvos, žmonės tiki, kad nuskutus kūdikiui plaukus, jie greičiau ataugs ir bus storesni.

Kūdikių plaukai įprastai būna labai ploni ir lengvi, ir visai nesvarbu, kad jais nusėta visa galva. Tačiau per pirmuosius gyvenimo metus plaukai gerokai ūgteli, tampa vos kietesni ir tvirtesni.

Žinoma, ataugę nauji plaukai jau skirsis, o pokyčiai gali būti ir visai nežymūs, ir akivaizdesni. Po skutimo gali šiek tiek pakisti plaukų spalva ir struktūra.

Nuskutus kūdikio plaukus brandesni plaukai gali pradėti augti anksčiau, nei lėmė gamta. Skutant plaukus, atsižvelgiant į folikulus, egzistuoja tikimybė, kad plaukai taps storesni, bet tai anksčiau ar vėliau nutiks savaime, ir be skutimo kūdikystėje.

Ar kūdikio plaukai pakis juos nuskutus?

Nėra jokių įrodymų, kad, nuskutus kūdikio plaukus, jie ataugs storesni ar sveikesni. Galima pateikti pavyzdį: ar nuskutus virš viršutinės lūpos esančius plaukelius jie atauga kaip tvirti ūsai? Ne. Tai analogiškai ir su kūdikio galvytės plaukais.

Ar kūdikio plaukų skutimas padės atsikratyti pleiskanų luobelės?

Pleiskanų luobelė atsiranda dėl odos problemų ir ji niekaip nesusijusi su plaukais. Nuskutus plaukus, išgydyti kūdikio pleiskanų luobelės nepavyks. Atvirkščiai – problema gali dar labiau paūmėti.

Ar plaukų skutimas gali kenkti kūdikio sveikatai?

Kūdikių kaukolės dar nesusiformavusios ir turi du minkštuosius plotus – vadinamuosius momenėlius. Tad tiek kūdikį maudant, tiek skutant plaukus ir pan. minkštąsias kaukolės dalis reikėtų saugoti. Tiesa, jei elgsitės atsargiai, kūdikiui tikrai nepakenksite.

Kūdikį sužaloti galima naudojant skustuvus: mažylis gali staiga sujudėti, todėl minkštą odą lengva įpjauti. Todėl jei vis tik nuspręstumėte skusti kūdikiui plaukus, naudokite plaukų kirpimo mašinėlę.

Po skutimo naujieji plaukai pradeda matytis maždaug po mėnesio.

Naudingos kūdikio plaukų priežiūros rekomendacijos

  • Naudokite kokybišką, specialiai kūdikiams skirtą drėkinamąjį plaukų šampūną, kuris drėkins odą, padės pašalinti riebalus ir efektyviai kovoti su pleiskanų luobele.
  • Šampūną naudokite ne dažniau nei 1–2 kartus per savaitę.
  • Plaukus šukuokite specialiu minkštu šepečiu.

Norint, kad kūdikio plaukai augtų stiprūs ir gražūs, labai svarbi sveika, subalansuota žindančios mamos ir primaitinamo kūdikio mityba.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.