Lanugo – naujagimių plaukuotumas (3)

Lanugo - plaukeliai dengiantys naujagimio pečius, nugarą ir kt. Nelly B | Shutterstock.com

Susilaukus pirmagimio nemažai tėvų sunerimsta ir sutrinka pastebėję, kad mažylio kūnas apaugęs plaukais neįprastose vietose. Šie ypatingi naujagimių plaukeliai, paprastai dengiantys nugarą, pečius ar skruostus, dar vadinami lanugo.

Jie svarbūs vaisiui vystantis gimdoje. Dažniausia plaukai nuslenka dar prieš gimimą, bet kartais prisitvirtina prie odos, todėl naujagimis juos gali turėti dar kelias savaites. Palaipsniui lanugo plaukeliai nuslenka.

Kas yra lanugo?

Lanugo – minkšti, ilgi bei įprastai šviesūs pirmieji kūno plaukeliai, augantys iš vaisiaus plaukų folikulų jam dar vystantis gimdoje. Terminas lanugo kilęs iš lotyniško žodžio lana (liet. vilna).

Paprastai plaukeliai būna padengę naujagimių nugarą, pečius, rankas, kaktą ir skruostus.

Plaukelių gali būti ir bet kurioje kitoje vietoje, išskyrus kūno dalis, kuriose nėra plaukų folikulų, t. y. plaukelių negali būti ant lūpų, delnų, padų, pirštų, lytinių organų ir nagų.

Lanugo atspalviui įtakos turi genetika: nuo to priklauso, ar plaukeliai bus tamsesni, ar šviesesni. Pavyzdžiui, jei šeimoje vyrauja šviesaus gymio žmonės, o naujagimio odelė šviesaus atspalvio, plaukeliai paprastai būna šviesūs ar vos pastebimi, ir atvirkščiai: jei naujagimio oda ir galvos plaukai tamsūs, plaukeliai bus tamsesni, geriau pastebimi.

Kodėl vaisius yra plaukuotas? Kokią funkciją atlieka lanugo plaukeliai?

Naujagimio kūną dengiantys plaukeliai jam dar esant gimdoje atlieka keletą svarbių funkcijų:

Apsaugo odą. Nėštumo metu kūdikį supa amniono maišelis, pripildytas amniono skysčio. Šis skystis turi įtakos vaisiaus kūno temperatūrai.

Gimdoje vaisiaus oda padengta verniksu (varškiniu dangalu) – stora, balta, riebia medžiaga, apsaugančia nuo skysčio poveikio. Verniksas prisitvirtina prie plaukelių, kurie padeda jam išlikti ant odos. Jei plaukelių nebūtų, verniksas nuo vaisiaus kūnelio tiesiog nuslystų.

Artėjant 40 sav. terminui mažylis jau turi mažiau plaukelių, mažiau vernikso ir tuo pačiu yra mažiau apsaugotas nuo amniono skysčio poveikio. Būtent dėl to pernešiotų (vėliau nei 40-ąją nėštumo savaitę gimusių) naujagimių oda būna labiau susiraukšlėjusi ir lupasi.

Neišnešioti naujagimiai turi daugiau vernikso ir daugiau lanugo plaukelių.

Reguliuoja kūno temperatūrą. Jei vaisiui gimdoje būtų šalta, paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais jis nepriaugtų svorio ir nesuformuotų riebalinio sluoksnio. Manoma, kad lanugo padeda reguliuoti temperatūrą, sulaiko šilumą ir leidžia vaisiui gimdoje jaustis komfortiškai.

Skatina augimą ir vystymąsi. Keliose mokslinėse studijose įrodyta, kad lanugo judėjimas ant vaisiaus odos gali būti susijęs su hormonų, mažinančių stresą ir skatinančių šių plaukelių augimą, išsiskyrimu.

Kada plaukeliai pradeda augti ir kada nuslenka?

Lanugo ant vaisiaus odos pradeda augti maždaug 16–20 nėštumo savaitę. Apie 28 nėštumo savaitę šių kūno plaukelių būna daugiausia, po to jie po truputį pradeda slinkti.

Naujagimio plaukuotumas ir gimimo laikas:

 • Iki 37 sav.: naujagimiai dažnai turi daugiau plaukelių, jie ant kūno išliks ilgiau.
 • Nuo 37 iki 42 sav.: naujagimiai gali ir turėti, ir neturėti lanugo. Šių plaukelių aptinkama ant 30 proc. naujagimių kūno.
 • Po 42 sav.: įprastai vėliau numatytojo termino gimę naujagimiai lanugo neturi.

Jei naujagimis gimė turėdamas lanugo, jie savaime nuslinks per savaitę ar dvi. Tačiau nereikėtų išsigąsti, jei plaukeliai išliks ilgiau.

Nuslinkus lanugo plaukeliams, ataugs kito tipo – vellus – plaukai. Šie plaukeliai – kur kas plonesni ir ne taip aiškiai pastebimi. Pastarieji ant vaiko kūnelio išliks visą vaikystės laikotarpį. Nei vienų, nei kitų plaukų nereikėtų tapatinti su ant galvos augančiais ar tuo labiau brendimo metu pradedančiais augti plaukais.

Ką daryti, jeigu naujagimis gimė plaukuotas?

Būkite kantrūs: plaukeliai po kelių dienų ar savaičių išnyks.

Nenaudokite priemonių plaukeliams šalinti (pavyzdžiui, skutimosi peiliukų, vaško ar depiliacinio kremo): šios priemonės nepritaikytos naujagimiams ir gali atnešti daugiau žalos negu naudos.

Švelniai pamasažuokite odelę: greičiau atsikratyti lanugo plaukelių padėtų švelnus odos masažas su specialiai naujagimiams skirtu aliejumi, tik būkite atsargūs ir nepažeiskite mažylio odos.

Plaukuotumas nereiškia jokių sutrikimų, tačiau jei neramu, galite pasitarti su gydytoju: jei plaukeliai ilgiau nenuslenka, šeimos gydytojas/pediatras gali atsakyti į visus aktualius klausimus ir patarti, kaip elgtis.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  Dukrytė gimė 38 sav., tai ant petukų ir skruostų buvo plaukelių gan ilgai 🙂

 2. User has not uploaded an avatar
  Mam22 prieš 3 m.

  Greta.kub parašė:
  Dukrytė gimė 38 sav., tai ant petukų ir skruostų buvo plaukelių gan ilgai 🙂

  Mano dukryte gime 40sav tai visur tu plaukeliu o ipac prie uzpakaliuko mano mama sake kad ir as kaip gimiau buvo tas patc🙂

 3. Dalia26
  Dalia26 prieš 12 mėn.

  Dukra gimė 40+2 visa plaukuota. T.y pečiai, rankutės, ties subinkauliu ant nugarytes gausiai buvo, šiek tiek ant veiduko. Visiškai nesistebėjau, nes mes abu su tėčiu esame gana plaukuoti ir tamsūs. Dar nėštumo metu juokavau, kad mus abu sudėjus, gims beždžioniukė dar pvz ir dabar "ūsiukus" turi, nors tuoj sueis treji, bet visiškai nepergyvenu dėl to, vis tiek ji pati gražiausia