Varškinis naujagimių odos dangalas – verniksas

Ką tik gimęs naujagimis zlikovec | Shutterstock.com

Ką tik pasaulį išvydusių naujagimių odelė būna padengta baltu varškiniu dangalu – vadinamuoju verniksu.

Šis dangalas atrodo kiek neįprastai, tačiau jis atlieka labai svarbią funkciją: apsaugo trapią mažylio odą nuo amniono skysčio. Tad kaip elgtis – leisti medikams iškart naujagimį nuprausti ar geriau palūkėti?

Kokią funkciją verniksas atlieka ir kokie jo privalumai?

Verniksą sudaro odos ląstelės ir riebalinės išskyros. Ši varškės pavidalo riebi medžiaga atlieka apsauginę gležnos mažylio odos funkciją. Verniksas sudaro tarsi barjerą tarp kūdikio odos ir ją supančio amniono. Tuo pačiu jis padeda formuotis odai. Taigi pagrindinis vernikso vaidmuo vaisiui esant gimdoje – apsaugoti ir drėkinti.

Tačiau manoma, kad varškinis vaisiaus dangalas turi ir kitų privalumų:

  • Nėštumo metu: verniksas, kurį mažylis nuryja, taip pat gali padėti maitinti jo besivystančias žarnyno bakterijas;
  • Gimdymo metu: verniksas yra gličios, riebios tekstūros, tad gali tarnauti kaip natūralus lubrikantas, sumažinantis trintį vaisiui keliaujant gimdymo takais;
  • Po gimdymo: verniksas ir toliau naujagimio odelei padeda išlaikyti drėgmę ir apsaugo ją nuo bakterinių infekcijų. Vernikso kvapas gali paskatinti formuotis smegenų jungtis, atsakingas už sėkmingą naujagimio žindimą.
  • Mamoms: manoma, kad vernikso sudėtyje yra junginių, kurie gali skatinti tarpvietės žaizdų gijimą, taigi gali padėti greičiau atsigauti po natūralaus gimdymo.

Vernikso formavimasis ir kiekis

Įprastai verniksas pradeda formuotis 19 nėštumo savaitę ir formuojasi bei palaipsniui storėja iki 34 savaitės. Po to vernikso po truputį vis patenka į patį amnioną, kurio vaisius nuryja. Iki 40-osios savaitės vernikso lieka nebedaug.

Anksčiau nei 40-ąją nėštumo savaitę gimę naujagimiai varškinio dangalo turi daugiau nei laiku gimusieji mažyliai. Jei naujagimis gimsta likus kelioms savaitėms iki numatytojo termino, jo oda verniksu padengta gausiai.

Gimus išnešiotam naujagimiui vernikso gali būti tik odos raukšlėse ir po panagėmis.

Jei naujagimis gimsta pernešiotas, ant jo kūnelio apskritai gali nebesimatyti vernikso: būtent dėl to mažylio oda raukšlėjasi ir gali pradėti luptis, tačiau dėl to nerimauti nereikėtų – tai laikina.

Ar maudyti naujagimį iškart po gimimo?

Anksčiau visi naujagimiai po gimimo būdavo maudomi. Tačiau šiandien vis daugiau gimdymo namų keičia šią praktiką. Pirmosios maudynės vis dažniau atidedamos: verniksas ant naujagimio odos išlieka ilgiau, o ir mamai bei mažyliui lieka daugiau laiko būtinajam oda prie odos kontaktui pirmomis valandomis po gimimo.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja naujagimių nemaudyti 24 val. po gimimo, o jei tai neįmanoma dėl kultūrinių priežasčių, reikėtų palaukti bent 6 val. Tiesa, šios rekomendacijos yra tik orientacinės. Tiesiog jei norėsite, kad slaugė iškart neišneštų mažylio maudyti, pažymėkite tai gimdymo plane.

Perinatologijos praktikos vadove nurodoma, kad naujagimio oda turi būti švelniai nusausinama, nuvalomi kraujo, mekonijaus likučiai. Jei įmanoma, vernikso turėtų būti paliekama kuo daugiau: jis turėtų į odą susigerti natūraliai.

Kada vernikso nereikėtų palikti?

Jei nutekėjo žali vaisiaus vandenys arba buvo diagnozuotas chorioamnionitas, naujagimiai turi būti maudomi iškart po gimdymo – taip sumažinama bakterinės infekcijos rizika. Po to mažylis paliekamas motinai ant krūtinės.

Jei gimdyvės serga ŽIV arba hepatitu, naujagimiai taip pat turėtų būti maudomi nedelsiant – tai viena iš prevencinių priemonių, ribojanti galimybes perduoti ligą naujagimiui.

Susiję straipsniai

Niežai: kaip atpažinti ir gydyti?

Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.