Mažieji keliauja į mokyklą: patarimai, kad mokiniai būtų saugūs kelyje

Mama laiko vaikus už rankos prie perėjos Pavel L Photo and Video | Shutterstock.com

Naujieji mokslo metai – įtemptas, bet kartu ir labai įdomus laikas. Jo su jauduliu laukia ne tik pirmokai, bet ir tėvai.

Šiemet, po ilgos pertraukos, mokiniai pagaliau keliaus į mokyklą fiziškai, grįš į klases. Tiesa, vienus vaikus į mokyklą lydės tėvai, kiti jau žingsniuos savarankiškai, tačiau ir vieni, ir kiti turi būti saugūs kelyje.

Kaip pamokyti būsimąjį pirmoką ar pradinuką pagrindinių saugos taisyklių, ką patarti, į ką atkreipti dėmesį? Ugdome atidos įgūdžius, kad vaikas kasdien saugiai grįžtų į namus.

Rodykite gerą pavyzdį

Vaikai nesiklauso patarimų. Jie mokosi matydami pavyzdį. Jei sakysite vaikui, kad kelyje jis turėtų būti atsargus, o patys eisite, kai dega raudonas šviesoforo signalas – jis tą atkartos, pamiršęs jūsų žodžius, nes nematys tame nieko blogo. Elkitės kelyje ramiai, atsargiai ir saugiai. Paaiškinkite vaikui, kodėl taip elgiatės, ką reiškia žalias šviesoforo signalas, pamokykite tinkamai apsidairyti. Svarbiausia – neskubėti. Visada eikite tik per perėją, laikykitės kelio ženklų ir supažindinkite su jais savo pirmoką. Tegul jis pamato, kaip elgtis teisinga.

Palydėkite vaiką į mokyklą

Prieš išleisdami vaiką eiti į mokyklą savarankiškai, bent porą kartų patys jį palydėkite. Pakeliui paaiškinkite jam, kaip jis turėtų elgtis. Nuoseklumas svarbu, pakartoti visą „procesą“ – dar svarbiau: tik taip vaikas įsimins svarbiausias saugaus keliavimo į mokyklą taisykles. Jei jis naudosis viešuoju transportu – būtinai pamokykite jį tinkamai įlipti ir išlipti. Akcentuokite, kad negalima kirsti gatvės tiesiai prieš autobusą arba už jo. Jei jūsų vaiką veš į mokyklą klasės draugų tėvai ar artimieji, išmokykite jį išlipti šaligatvyje arba automobilių stovėjimo aikštelėje (jokiu būdu ne judrioje gatvėje!). Jei jis kasdien eis pėsčiomis, parinkite jam saugiausią maršrutą, nubrėžkite šio maršruto planą – mini žemėlapį, kad įsimintų pakeliui esančius objektus ar statinius.

Svarbu

Nueikite visą maršrutą iki mokyklos keletą kartų kartu su vaiku: jūsų pirmokas ne tik gerokai lengviau įsimins kelią, bet ir kasdien jausis drąsiau eidamas vienas.

Atšvaitas – būtinas atributas!

Tamsiuoju paros, sutemus, metu vaikai privalo turėti atšvaitus ir būti pastebimi kelyje. Šią taisyklę vertėtų žinoti kaip dėkingumo žodį „ačiū“. Geriausiai, jei atšvaitas kabės arba bus prisegtas prie vaiko drabužių iš dešinės pusės, automobilių žibintų aukštyje. Kuo daugiau prisegtų atšvaitų jis turės ir kuo taisyklingesniame aukštyje jie kabės, tuo didesnė tikimybė, kad vairuotojas pakankamai anksti pastebės vaiką einantį per gatvę. 

Žaidimai skatina geriau įsiminti

Vaikai geriausiai mokosi žaisdami. Norite, kad jis geriau įsimintų saugaus elgesio taisykles? Sugalvokite keletą paprastų ir žaismingų informacijos perteikimo būdų. Pavyzdžiui, pasakykite jam, kad jei pamato zebrą (perėją), reikia sustoti ir pažiūrėti pirmiausia į kairę, tada – į dešinę, ar zebras yra vienas, ar nėra važiuojančių automobilių. Jei mato raudoną šviesoforo signalą – reikia būtinai palaukti žalio šviesoforo signalo ir būti mandagiam, t. y. su juo „pasisveikinti“, ir tik tada eiti. Kuo žaismingiau perteiksite informaciją, tuo lengviau jūsų pirmokas ją įsimins ir bus atidesnis.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Ar sloguojantį vaiką galima leisti į darželį?

Sloga – bene dažniausia vaikų liga. Darželinukui suslogavus mamos nežino, ką daryti: ar leisti vaiką į darželį, ar likti su juo namie.