Namų valymo ir plovimo gudrybės

Švarūs, blizgantys ir tvarkingi namai puikiai nuteikia, pakelia nuotaiką ir tarsi praskaidrina mintis, tačiau valymas vargina ir neretai net pyktį kelia! Siūlome pasinaudoti paprastomis, labai praktiškomis gudrybėmis, kurios sutrumpins namų ruošos laiką, padės išlikti sveikesniems ir sutaupyti pinigų.


 

Pridegusi keptuvė. Net ir dėmesingiausioms šeimininkėms kartais nepasiseka, tad, jeigu pridegė nerūdijančio plieno keptuvė, nenusiminkite ir neskubėkite jos išmesti ar intensyviai šveisti.
Keptuvę šiek tiek praplaukite, pavalykite, į ją pilkite stiklinę vandens ir stiklinę acto, kaitinkinte kol užvirs, tuomet nukelkite nuo ugnies ir berkite du šaukštus sodos. Palaukite, kol pabaigs putoti ir truputį atvės, nupilkite, perliekite vandeniu ir pašveiskite - keptuvė išsivalys labai lengvai. Jeigu keptuvė ypatingai stipriai pridegusi ar pridegimas jau įsisenėjęs, tai procedūrą pakartokite keletą kartų.

Aliejingi, riebūs virtuvės paviršiai. Tikriausiai pastebite, kad sunkiau pasiekiami virtuvės paviršiai tampa ne tik dulkėti, bet ir riebūs, aliejingi. Šį lipnų purvą išvalyti sunku - tenka ilgai šveisti, sugadinti ne vieną kempinę bei naudoti agresyvią buitinę chemiją.
Ženkliai lengviau tą padarysite, jeigu naudosite mineralinį aliejų - kelis lašelius užlašinkite ant popierinio rankšluostėlio ir juo valykite paviršius, tuomet juos papildomai perbraukite švariu popieriniu rankšluostėliu.
Mineralinis aliejus yra skirtas kosmetinėms procedūroms, masažams, jo galima įsigyti vaistinėje, kosmetikos ir parfumerijos parduotuvėse. Valymui galite naudoti ir augalinį aliejų, tačiau ilgainiui jis ims gelsti ir gali šiek tiek nudažyti juo valytus paviršius.

Gartraukio grotelės. Gartraukio grotelėse nusėda gausybė dulkių, purvo, riebalų likučių, o šioje šiltoje ir drėgnoje terpėje susidaro palankios sąlygos veistis mikrobams. Groteles bandžiusios valyti šeimininkės patvirtins, kad šis procesas varginantis ir nemalonus, o rezultatai dažnai nuvilia.
Didelį nerūdijančio plieno puodą pripildykite vandens ir jį užvirinkite, į verdantį vandenį berkite keletą šaukštų sodos, šiek tiek palaukite ir į puodą arsargiai įleiskite gartraukio groteles. Groteles virinkite iki kol jos bus švarios, pakaks poros minučių. Išvalytas groteles perliekite vandeniu, palaukite, kol nudžius ir įstatykite atgal į gartraukį.

 

 

Stikliniai kepimo indai. Kepant patiekalus stikliniuose kepimo induose sunkiai pašalinamos dėmės beveik neišvengiamos - juk ilgą laiką karštyje išbuvusios dėmelės ar smulkūs maisto likučiai pridega labai stipriai.
Sunkiai pašalinamų stiklinių indų dėmių valymui sumaišykite skystą indų ploviklį su soda iki kol susidarys košelė. Ja padenkite dėmes ir palaukite apie pusvalandį, tuomet patrinkite šiurkščia kempinėlės puse. Galiausiai paimkite gabaliuką aliuminio folijos, jį sugniaužykite į gumuliuką ir juo šveiskite indus. Reikia pripažinti, kad šveičiant teks įdėti šiek tiek pastangų, tačiau indai blizgės tarsi nauji.

Kilimai. Kilimai namams suteikia ypatingo jaukumo ir šilumos, tačiau jiems tenka skirti daugiau dėmesio, juos sunkiau išvalyti, o kilimų priežiūros priemonių kainos tikrai nemenkos.
Kilimų dėmes nesunkiai išvalysite pasinaudodami acto tirpalu - sumaišykite vieną dalį acto ir dvi dalis vandens, perpilkite į butelį su purkštuku, tirpalo purkškite ant dėmės, užklokite švaria audinio skiaute ir viršų palyginkite karštu lygintuvu apie pusę minutės. Jeigu dėmė įsisenėjusi, tai procesą pakartokite.
Šį valymo metodą pirmiausia rekomenduojama išbandyti mažiau matomoje vietoje.

Dujinė viryklė. Natūralu, kad gaminant maistą aplinkiniai paviršiai aptaškomi riebalais ir maisto likučiais, kurie netrukus prikempa ir tampa sunkiai nuvalomomis dėmėmis. Parduotuvėje tikrai rasite buitinės chemijos priemonių, kurios padės išvalyti dujinę viryklę, tačiau jos neretai brangios, dirginančios odą.
Dujinės viryklės paviršius galima išvalyti daug paprasčiau ir pigiau - jums reikės įprasto indų ploviklio, sodos ir poros senų virtuvinių rankšluosčių ar kitokių medžiagos atraižų. Į indelį su šiltu vandeniu šliūkštelėkite šiek tiek indų ploviklio, išmaišykite, užmerkite virtuvinius rankšluosčius. Dujinę viryklę šiek tiek pavalykite ir gausiai apiberkite soda, uždenkite drėgnais rankšluosčiais ir palikite penkiolikai minučių. Rankšluosčius nuimkite, paviršių pavalykite kempinėle ir nušluostykite.

 

 

Kriauklės, maišytuvai, dušo galvutės. Metaliniai paviršiai, kuriuos nuolat skalauja vanduo pasidengia balkšvomis dėmėmis, kalkių nuosėdomis, praranda blizgesį, tačiau šveitimas nėra išeitis - subraižyti daiktai atrodys dar prasčiau.
Spindesį metaliniams vonioms ir virtuvėms paviršiams grąžinsite susimaišę actą, citrinos sultis ir indų ploviklį. Butelį su pukštuku iki pusės pripildykite actu, pilkite ketvirtį stiklinės citrinos sulčių, beveik iki galo užpildykite indų plovikliu. Priemonę gerai supurtykite, purkškite ant purvinų paviršių, palaukite keletą minučių ir pavalykite švelnia kempinėle. Jeigu metaliniai paviršiai labai purvini, pasidengę storu kalkių sluoksniu, tai gabaliuką audinio ar popierinius rankšluosčius supukškite priemone, jais apsukite maišytuvus, dušo galvutes ar apklokite kriauklę, palaukite pusvalandį, švelniai nuvalykite ir nuplaukite vandeniu.

Dušo užuolaida. Vinilinės dušo užuolaidos dailiai atrodo tik visiškai naujos - net ir valant kempinėle jos netrukus užsiteršia, pasidengia tamsiomis nuosėdomis, kurios atrodo labai nehigieniškai. Ar žinojote, kad dušo užuolaidas galima išskalbti skalbimo mašinoje?
Ant grindų ištieskite didesnį rakšluostį, ant jo ištieskite dušo užuolaidą (galite atsargiai, nespaudžiant perlenkti), o ant viršaus užklokite dar vieną rankšluotį. Šį „suvožtinį“ įklokite į skalbimo mašinos būgną, vidun įberkite porą šaukštų įprastų skalbimo miltelių, nustatykite švelnaus skalbimo programą.

Skysčių dėmės ant medinių paviršių. Padėkliukai ir servetėlės, žinoma, puikūs išradimai, tačiau dažnas pamirštame jais pasinaudoti, o tuomet ant medinių stalų ir kitų paviršių lieka apvalios puodelių, taurių paliktos dėmės.
Kokybišką alyvuogių aliejų sumaišykite su smulkia druska iki košelės, ja padenkite dėmes, truputį patrinkite ir palikite pusvalandžiui, o tuomet atsargiai, labai švelniai trinant nuvalykite. Išvalytą stalą papildomai įtrinkite alyvuogių aliejumi, tuomet jis dar labiau blizgės - tereikia truputį aliejaus užlašinti ant medžiagos skiautės ar popierinio rankšluostuko ir gerai ištrinti.
Šį valymo metodą pirmiausia rekomenduojama išbandyti mažiau matomoje vietoje.

 

 

Medinės grindys. Ilgainiui medinės grindys apsibraižo, praranda spindesį, pradeda blukti, tačiau reta šeimininkė žino, kad jas akimirksiu galima argaivinti labai paprastai ir pigiai - tereikės keleto pakelių juodosios arbatos.
8-10 juodosios arbatos pakelių užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite pritraukti penkiolikai minučių, prieš išmetant pakelius dar nuspauskite. Stipriai arbatai atvėsus, joje pamirkykite švelnaus audinio atraižą ar nebereikalingą rankšluotuką ir ištrinkite švarias grindis.

Vonios pelėsis. Pelėsis veisiasi drėgnose ir šiltose vietose, tad vonios kambarys yra ideali vieta jo kolonijoms. Pelėsio pažeistos plytelės, vonios krašteliai atrodo labai nehigieniškai, pelėsis skleidžia nemalonų kvapą ir yra žalingas sveikatai.
Pelėsį išnaikinti galima pakankamai nesunkiai ir pigiai - vatos kamuoliukus pamirkykite audinių baliklyje ir gerai išvalykite pėlėsio pažeistas vietas, ant stipriai apipelijusių vietų kamuoliukus sudėliokite ir palikite pernakt. Kvapas tikrai nekoks ir vonios kambarį teks vėdinti, tačiau baliklis ne tik išvalo pėlesį, bet ir dezinfekuoja aplinką, trukdo jam daugintis ateityje.
Šį valymo metodą pirmiausia rekomenduojama išbandyti mažiau matomoje vietoje.

Orlaidės. Daugumoje vonios kambarių, o taip pat ir kai kuriuose langų modeliuose yra įmontuose orlaidės, jos pasidengia storu ir dulkių sluoksnį, kurį gan sudėtinga išvalyti.
Orlaides bei kitus sunkiai pasiekiamus plyšius patogiausia išvalyti naudojant suslėgtą orą. Suslėgto oro balionėliai dažniausiai naudojami kompiuterių klaviatūrų ir kitų smulkių technikos detalių valymui, tačiau jie puikiai praverčia buityje. Nebrangių suslėgto oro balionėlių galima įsigyti didesniuose prekybos centruose bei elektrotechnikos prekių parduotuvėse.

 

 

Vonia. Nusipraustas purvas, negyvos odos ląstelės, makiažo likučiai, natūralu, patenka į vonią ir nusėda ant jos kraštų, kurie pasidengia tamsiais nešvarumų ruožais. Vonios valymo priemonės neretai yra ne tik labai brangios, bet ir braižo jos paviršių.
Vonios valymui galima pasitelkti labai paprastą priemonę - tereikia lygiomis dalimis sumaišyti actą ir indų ploviklį, šią valymo priemonę supilti į butelį su purkštuku. Butelį supurtykite ir išpurkškite vonią, daugiau pukškite ant purviniausių vietų ir palikite porai valandų, o tuomet tiesiog švelniai pavalykite kempinėle, nuplaukite vandeniu.

Čiužiniai. Vaikučius auginančios mamos puikiai žino, kaip sudėtinga pašalinti mažylių paliekamas šlapimo dėmes, o ir suaugusiųjų čiužiniai metams bėgant „pasipuošia“ prakaito ar išlietos arbatos raštais...
3 šaukštus sodos, 250 ml vandeninio peroksido ir lašelį indų ploviklio sumaišykite butelyje su purkštuku. Išpurkškite čiužinį, palaukite pusvalandį ir perteklių nuvalykite švaraus audinio skiaute ar popieriniais rankšluosčiais. Čiužiniai bus ne tik švarūs, bet ir nebeturės blogo kvapo, juose nebesiveiks bakterijos, dulkių erkutės.
Pasigamintą priemonę reikia sunaudoti iš karto, vėliau ji nebebus veiksminga.

Mikrobangų krosnelė. Šildyti maistą mikrobangų krosnelėje dažniausiai yra patogiau ir greičiau, nei traukti keptuvę ar puodą, tačiau net ir mikrobangų krosnelėje šildomas maistas linkęs pradėti taškytis, o ištiškusias dėmes šveisti sunku ir labai nepatogu.
Į karščiui atsparų indelį įpilkite stiklinę vandens, supilkite du šaukštus acto ir įlašinkite kelis lašelius mėgiamo eterinio aliejaus. Kaitinkite penkias minutes, jeigu mikrobangų krosnelė labai purvina ir ilgai nevalyta, tai palikite uždarytas dureles ir palaukite 10-15 minučių, o tuomet mikrobangės vidų pavalykite drėgnu skudurėliu ar kempine.


 

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.