Nėštumo priežiūra: kodėl verta ją patikėti privačioms klinikoms ir kokie tyrimai rekomenduojami?

Nėščiai moteriai atliekami tyrimai privačioje klinikoje Halfpoint | Shutterstock.com

 Ginekologe Viktorija AmbrozeviciuteViktorija AmbroževičiūtėGydytoja akušerė ginekologė

Nėštumas – unikali patirtis kiekvienos moters gyvenime. Sužinojus, kad laukiatės, tikriausiai užplūs daugybė emocijų bei nuotaikų: nuo pakylėjimo ir begalinio džiaugsmo iki lengvo nerimo ir nežinomybės.

Natūralu, kad jei nėštumas pirmas arba pirmagimio susilaukėte seniai, kyla daug klausimų. Kai kurioms moterims žinia apie nėštumą būna netikėta, todėl vos nėštumo testui parodžius, kad laukiatės, turėtumėte atsisakyti žalingų įpročių (jei jų turite), pradėti sveikiau maitintis, vengto streso ir vartoti folio rūgšties papildus.

Plačiau apie pasiruošimą nėštumui skaitykite:

Taip pat sužinojus apie nėštumą reikės nuspręsti, kam patikėsite jo priežiūrą visos kelionės link tėvystės metu. Viso nėštumo metu galite lankytis valstybiniame sveikatos priežiūros centre arba privačioje klinikoje.

„Kitas aptarnavimas“, „kitoks požiūris“, „kitokia pagalba, net – savijauta“ – štai ką dažniausiai atsako nėščios moterys, paklaustos, kodėl visgi nusprendė rinktis privačią kliniką ir visišką nėštumo priežiūrą joje.

Nėščiai moteriai šiuo jautriu ir emocijų kupinu laikotarpiu itin svarbu justi visišką pasitikėjimą ir ramybę dėl savo ir vaikelio sveikatos. Taigi, išsamiau panagrinėkime, kodėl nėščiosios sveikatos ir nėštumo eigos priežiūrą verta patikėti privačios praktikos klinikai?

Kuo išskirtinė nėščiųjų priežiūra privačiose įstaigose?

 • Kruopščiai atrinktas personalas. Daugelis privačių klinikų labai daug dėmesio skiria personalo atrankai, todėl jose dirba tik aukščiausios kvalifikacijos ir motyvuoti medikai.
 • Nauja diagnostinė aparatūra. Privačios klinikos yra įsigijusios moderniausią įrangą, todėl nėštumo patologijos diagnozuojamos tiksliau ir greičiau. Be to, su tokia įranga atliekamos procedūros dažniausiai yra trumpesnės, mažiau skausmingos ir pan.
 • Jauki, tvarkinga, maloni aplinka. Nemažai moterų tiesiog nemėgsta poliklinikų ir ligoninių, vengia jose lankytis (liguista ligoninių baimė dar vadinama nosokomefobija). Privačiose klinikose pacientėms stengiamasi sukurti jaukią, malonią aplinką, padėti išvengti bet kokio streso.
 • Taupomas pacienčių laikas. Pasak gydytojos akušerės ginekologės Viktorijos Ambroževičiūtės, vienas didžiausių privalumų, kodėl pacientės nėštumo priežiūrai renkasi privačias klinikas, yra laikas. Daugelyje privačių įstaigų vizitas pas gydytoją galimas tą pačią savaitę, o kartais – net ir tą pačią dieną, kai pacientėms prireikia gydytojo konsultacijos. Be to, pacientėms beveik niekada netenka laukti prie gydytojo kabineto durų: jos gali geriau planuoti laiką. Taip pat visos procedūros atliekamos vienoje klinikoje, dažnai – net ir gydytojo kabinete.
 • Daugiau gydytojų dėmesio. Gydytoja V. Ambroževičiūtė mini ne tik galimybę lengviau ir greičiau užsiregistruoti vizitui: dažnai privačiose įstaigose pacientui skiriama tiek laiko, kiek jam reikia, o ne 10–15 minučių – nes tiek laiko vidutiniškai turi gydytojas, per valandą priimdamas apie 6 pacientus. Nustatyta, kad privačiose įstaigose pacientams skiriama neretai net dvigubai daugiau laiko, palyginti su valstybinėmis įstaigomis. Privačių klinikų gydytojai daug mažiau laiko sugaišta ir dokumentų pildymui.

Nestumo prieziura privacioje klinikojefizkes | Shutterstock.com

Kokius neprivalomus (neįtrauktus į atmintinę) tyrimus papildomai rekomenduoja atlikti gydytoja akušerė ginekologė V. Ambroževičiūtė?

 • Onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis – atliekamas nėštumo pradžioje pacientėms, kurioms virš 25 metų ir tyrimas nebuvo atliktas per pastaruosius trejus metus.
 • TSH (tirotropinis hormonas) – rekomenduojamas nėščiosioms, kurios turėjo skydliaukės problemų arba šiuo metu turi skydliaukės ligų simptomų arba šeimos nariai sirgę skydliaukės ligomis.
 • Hepatito C tyrimas – rekomenduojamas rizikos grupės nėščiosioms, kurios yra vartojusios intraveninių narkotikų, turinčios ŽIV infekciją, atliktas kraujo perpylimas iki 1994 m., stebimi padidėję kepenų fermentų (ALT, AST) rodikliai, buvęs kontaktas su krauju, turi tatuiruočių.
 • Makšties išskyrų tepinėlis – rekomenduojamas pacientėms, turinčioms niežulio, skausmo makštyje arba šlapinantis simptomų, kurias vargina nemalonus makšties kvapas.
 • Citomegalo, parvoviruso B19, toksoplazmozės tyrimai – rekomenduojami atlikti, jei ultragarsinio tyrimo metu matomi vaisiaus sklaidos trūkumai, pacientė turi būdingų simptomų šioms ligoms, serga ŽIV infekcija.
 • Herpes simplex viruso tyrimas – rekomenduojamas pacientėms, turinčioms būdingų šios infekcijos simptomų arba jei partneris serga šia infekcine liga.
 • Tyrimas dėl chlamidiozės – rekomenduojamas pacientėms, turinčioms lytiškai plintančių ligų rizikos veiksnių.
 • NIPT tyrimas – laisvos vaisiaus DNR tyrimas motinos kraujyje, kuomet galima nustatyti riziką dėl Dauno, Edvardso, Patau sindromų, nustatoma vaisiaus lytis ir lyties chromosomų aneuploidija, galima ištirti ir dėl kai kurių kitų (pvz., mikrodelecijų) ar visų chromosomų patologijos.

Nėštumo priežiūros privačiose klinikose kaina

Valstybiniuose sveikatos priežiūros centruose daugelis paslaugų kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, todėl už jas mokėti paprastai nereikia.

Nėštumo priežiūra privačiose klinikose yra mokama. Tiesa, kai kurios procedūros gali būti kompensuojamos, jei gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Kiek kainuoja privati nėštumo priežiūra? Kaip pastebi gydytoja V. Ambroževičiūtė, per visą nėštumo laikotarpį paprastai suplanuojami nuo 7 iki 10 vizitų.

Nėštumo priežiūros konsultacija su ultragarsiniu tyrimu (lankantis viso nėštumo metu) privačioje klinikoje kainuoja 80 eurų. Prie šios sumos dažniausiai prisideda privalomieji ir nėščiosios pageidaujami tyrimai. Jų kainoraščius galima rasti klinikos interneto svetainėje.

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.