Nusiraminimo kėdutė vaikui

„Minutės pertraukėlė“ padeda nurimti netinkamai besielgiančiam ir įsismarkavusiam vaikui, tačiau ji naudinga tik laikantis kelių pagrindinių taisyklių.

Kas yra „minutės pertraukėlė“?

„Minutės pertraukėlė“ yra auklėjamoji priemonė, skirta nuraminti neklaužadą vaiką. Netinkamai besielgiantis ir žodinio prašymo ar paliepimo neklausantis vaikas turėtų būti nuvedamas (kritiniu atveju - nunešamas) atokiau „minutės pertraukėlei“.

Vaiką galima pasodinti ant ramiame kamputyje esančios kėdutės, suolelio ar tiesiog pastatyti priešingoje kambario pusėje. „Izoliuotas“ vaikas turėtų nurimti ir apmąstyti savo veiksmus, suvokti netinkamo elgesio pasekmes, tad ši priemonė naudinga tik tuomet, jeigu vaikas pajėgus suvokti ir įvertinti savo elgesį.

Šią bausmę taikančių pedagogų ir tėvų teigimu, „minutės pertraukėlė“ yra sąlyginė sąvoka ir tikrasis pabuvimo atskirai laikas priklauso nuo vaiko amžiaus. Rekomenduojama vaikui skirti tiek ramybės minučių, kiek jam yra metų, t.y. trimetis ant kėdutės turėtų praleisti tris minutes, keturmetis - keturias ir t.t.

Kodėl vaikui reikia „minutės pertraukėlės“?

Net ir suaugusiam, savo elgesį ir emocijas sugebančiam valdyti žmogui, kartais prireikia trumpam sustoti, įkvėpti, „susidėlioti“ mintis ir jausmus. To dar tik besimokančiam vaikui būtinas ilgesnis atokvėpis ramiame kampelyje.

„Minutės pertraukėlės“ taip pat labai praverčia, jeigu ikimokyklinuką užklumpa isterijos priepuoliai - „ožiukai“. Greitai pavargstantis, perdėm daug stimuliacijos gavęs, išalkęs ar ištroškęs, tėvelių dėmesio stokojantis mažylis dar nemoka aiškiai išdėstyti savo minčių žodžiais, tai kelia didelį pyktį, nusivylimą, liūdesį ir vaikas tampa sunkiai valdomas. Minutėlė ramybės jam labai reikalinga!

Ką daryti, kad „minutės pertraukėlė“ būtų naudinga?

„Minutės pertraukėlė“ gali būti puikus būdas, padedantis vaikui išmokti kontroliuoti savo elgesį ir emocijas, mokantis suvokti priežasties ir pasekmės sąsają, leidžiantis tėvams suvaldyti kritines situacijas, kuomet žodžiai jau nebepaveikūs.

Tačiau „minutės pertraukėlė“ naudinga tik tuomet, kai tėvai laikosi kelių pagrindinių taisyklių:

Paaiškinkite vaikui „minutės pertaukėlės“ prasmę. Vaikas turi labai aiškiai suprasti, kokiomis aplinkybėmis ir už kokį elgesį yra skiriama „minutės pertraukėlė“. Vaikas turi suvokti, kad tai nėra piktų tėvų išsigalvojimas, o jo netinkamo elgesio pasekmė. Paaiškinkite vaikui, kad „minutės pertraukėlės“ nesunku išvengti gražiai elgiantis ir klausant tėvelių, o jeigu to padaryti nepavyksta, tai nereikia pykti dėl gautos bausmės - vaikas tebėra labai mylimas ir šaunus žmogus, kuriam tiesiog reikia nurimti ir apmąstyti savo veiksmus.

Aiškiai įvardinkite vietą ir laiką. „Minutės pertraukėlei“ pasirinkite, atokią, ramią vietelę, kurioje nebūtų jokių papildomų pramogų (pavyzdžiui, minutėlę besiilsintis vaikas negali naudotis planšete, vartyti knygutės ar stebėti šone įjungto televizoriaus). Vaikas turi iš anksto žinoti, kad „minutės pertraukėlę“ jis leis ant konkrečios kėdės ir kad ramybės laikotarpis užtruks konkretų laiko tarpą - tam tikslui puikiai pasitarnaus smėlio laikrodis ar po tam tikro laiko nuskambėsiantis žadintuvas.

Įspėkite vaiką. Įprastai vaikas neįsismarkuoja „iš niekur“. Mažylis pradeda elgtis netinkamai, pavyzdžiui, pradeda laužyti trankyti ir laužyti žaislą. Visų pirma, ramiai paaiškinkite, kad žaislus reikia branginti ir saugoti, toks elgesys nėra tinkamas ir nebus toleruojamas. Įspėkite, kad jeigu vaikas tuoj pat nesiliaus, teks skirti „minutės pertraukėlę“.

„Minutės pertraukėlę“ skirkite nedelsdami. Prašymą gražiai elgtis galite pakartoti vieną, du ar tris kartus, tačiau „nepersistenkite“ (ypač, jeigu vaikas skriaudžia kitus žmones, gyvūnus, pavyzdžiui, stumdo brolį ar mėto akmenis į paukščius). Vaikas turi suprasti, kad netinkamai elgiantis jis bus įspėtas, paprašytas liautis, tačiau, jeigu tai nepadės, be jokių išlygų ir derybų bus skirta „minutės pertaukėlė“.

Išlikite ramūs ir konkretūs. Ramus, tačiau kartu ir griežtas tėvų elgesys padės vaikui suprasti, kad „minutės pertaukėlės“ nereikia bijoti ir jai priešintis – tai būdas jam pačiam suvaldyti ir apmąstyti savo elgesį ir emocijas. Skirdami „minutės pertraukėlę“ jokiu būdu nepradėkite vaiko auklėti ir nesivelkite į diskusijas. Jūsų tikslas yra nuraminti įsismarkavusį vaiką, suteikti jam galimybę atsikvėpti vienumoje. Pakaks labai paprasto ir konkretaus įvardinimo, pavyzdžiui: „neklausei ir toliau mėtei žaislus, turėsi ramiai tris minutes pasėdėti iki kol nuskambės žadintuvas, tada pasikalbėsime.“

Pasikalbėkite su vaiku po „minutės pertraukėlės“. „Minutės pertraukėlė“ tikrai neturės ilgalaikės naudos, jeigu vaiką tiesiog trumpam pastatysite į kampą, o tuomet „pamiršite“, kas nutiko. Netinkamą elgesį nutrauksite, tačiau tik tam kartui. „Minutės pertraukėlė“ pavirs puikia auklėjimo priemone, jeigu vaikui nurimus ir apgalvojus savo blogą elgesį, pasikalbėsite. Būtinai pagirkite vaiką, kad jis ramiai išbuvo „minutės pertraukėlę“, paklauskite, ar jis suprato, kodėl ji jam buvo skirta (jeigu nesuprato, dar kartą paaiškinkite), aptarkite kaip jis jautėsi prieš tai ir kokia jo savijauta dabar, pasvarstykite, ką daryti, kad išvengtumėte nemalonių situacijų ateityje.

Teisingai skiriant „minutės pertraukėlę“ tai gali būti puiki auklėjimo priemonė, padedanti kritinėmis akimirkomis. Prie „minutės pertraukėlės“ pripratę ir jos naudą supratę vaikai dažnai pakankamai noriai ir net savarankiškai pasirenka galimybę truputį pabūti vienumoje, nurimti, pagalvoti.

Žinoma, šis netinkamo elgesio sustabdymo ir išvengimo metodas tinkamas ne visiems - išskirtinai aktyvūs vaikai negalės nusėdėti vietoje, nuolat grąžindami juos ant „minutės pertraukėlės“ kėdės pavargsite patys ir tik dar labiau išvarginsite ir įaudrinsite vaiką. Galbūt jiems padės dėmesio nukreipimas, veiklos pokytis.. Pavyzdžiui, jeigu vaikas negražiai elgiasi su kiemo draugais, tuoj pat einate namo, o jeigu vaikas laužo žaislą, jį atimate ir paslepiate dviem dienoms.

Kad ir kokią auklėjimo ar skiriamų bausmių strategiją bepasirinktumėte, neklaužadai nurimus nepamirškite pasikalbėti – tik tuomet galite tikėtis ilgalaikio efekto!

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.