Ortodontinis treineris vaikams

Atkreipkite dėmesį, gal jūsų vaikas miega ar žiūri televizorių išsižiojęs, čiulpia pirštą? Neretai tėvai neįtaria, kad šie žalingi įpročiai kenkia veido bei žandikaulių vystymuisi. Šie įpročiai atsiranda jau nuo kūdikystės vaikui pradėjus žįsti krūtį, čiulpti čiulptuką ar pirštą. Vis labiau ieškant, kaip pašalinti žalingus įpročius, tobulėjant technologijoms, australai išrado daugiafunkcinį išimamą ortodontinį aparatą, kurį lengva nešioti, prižiūrėti ir kuris kainuoja ženkliai mažiau už breketus. Tai yra treineris.


Treineris – kas tai?

Tai minkštas išimamas ortodontinis aparatas, naudojamas nedideliam netaisyklingo sąkandžio ar pavienių dantų pakoregavimui, o taip pat ir žalingų įpročių (pvz. kvėpavimas pro burną) pašalinimui. Dažniausiai šis gydymas taikomas mišrų sąkandį turintiems vaikams (pieninių ir nuolatinių dantų), tačiau galimas ir vyresnių vaikų bei suaugusių gydymas.

Kaip treineris veikia?

Vaikas turi nešioti treinerį visą naktį bei 1-2 valandas dienos metu. Naktį vyksta dantų tiesinimas bei sąkandžio pakitimai, o dieną vaikas mokinasi atsisakyti žalingų įpročių – nekvėpuoti per burną, laikyti liežuvį taisyklingoje padėtyje, taisyklingai ryti bei nečiulpti pirštų. Kartais reikalingi papildomi pratimai, skirti išlavinti veido ar burnos raumenims. Treinerį taip pat galima duoti nešioti vaikui vietoj žinduko – tuomet nuo pat mažens formuojasi taisyklingas sąkandis ir neleidžiama susiformuoti žalingiems įpročiams.

Kada reikia pradėti nešioti treinerį?

Treineris yra paskiriamas gydytojo odontologo arba gydytojo odontologo ortodonto. Dažniausiai gydymas taikomas 5 - 10 metų vaikams kurie turi netaisyklingą sąkandį ar kreivų pavienių dantų, arba vaikui turint žalingų įpročių: kvėpavimas per burną, liežuvio laikymas netaisyklingoje padėtyje, netaisyklingas ryjimas, pirštų čiulpimas. Alergijos, astma bei atviras sąkandis (atvira burna) taip pat sukelia netaisyklingą žandikaulių ir veido vystymąsi. Šis gydymas gali būti taikomas ir mažesniems vaikams (pieninis sąkandis) bei vyresniems pacientams (dantų griežimas ar knarkimas naktį).

Kuo skiriasi nuo breketų?

Breketai tik ištiesina dantis, tačiau nepašalina žalingų įpročių – nepašalina kreivų dantų priežasties, todėl po breketų nešiojimo dažnai dantys grįžta į buvusią padėtį. Treineriai pašalina kreivų dantų priežastį, tačiau negali pakoreguoti didelių defektų dantų lanke, todėl tokiais atvejais reikalingas kombinuotas gydymas.

Gydymo eiga

Pirmasis vizitas. Pirmiausia reikalingas apsilankymas pas gydytoją odontologą ar ortodontą. Gydytojas apžiūri pacientą, nustato gydymo reikalingumą, papasakoja apie gydymo procesą. Gali būti reikalingi papildomi tyrimai – veido nuotraukos, rentgeno nuotraukos.

Antrasis vizitas. Pacientui pareiškus norą šiam gydymui, yra sudaromas individualus gydymo planas, paaiškinama apie gydymo išlaidas bei gydymo trukmę.

Trečiasis vizitas. Pacientui yra duodamas jam skirtas treineris, išmokinama, kaip juo naudotis, kaip ir kiek jį nešioti. Taip pat mokinami specialūs raumenų lavinimo pratimai, jei jų reikia.

Tolimesni vizitai. Kad pasiektume geriausius įmanomus rezultatus, reikalingi pastovūs tolimesni apsilankymai, kad galėtume stebėti vykstantį progresą: daromos fotografijos, stebimas sąkanžio pakitimas, įpročių pakitimai. Svarbiausia sėkmingo gydymo dalis - pacientas turi įsipareigoti ir stengtis laikytis visų gydytojo ar kito gydančio specialisto nurodymų.

Gydymo trukmė

Vaikams gydymas trunka 2-3 metus, priklausomai nuo sąkandžio deformacijos dydžio, įpročių pakitimų bei nurodymų laikymosi. Jei vaikas sąžininga laikosi gydytojo nurodymų, galimas ir greitesnis gyjimas.

Vaikams gydymo pradžioje vizitai reikalingi po 1 kartą per mėnesį, vėliau vizitai gali būti retesni.

Suaugusiems gydymas gali būti ir trumpesnis, priklausomai nuo gydymo tikslo.

Ar treinerių gydymas tikrai veikia?

Šiai dienai jau daugiau kaip 100 valstybių taiko sėkmingą gydymą treineriais. Jau yra padaryta daug mokslinių tyrimų per pastaruosius 20 metų ir yra įrodytas treinerių veiksmingumas.

Treineriai suaugusiems

Taip pat yra specialūs treineriai, skirti suaugusiems. Jie atlieka tokią pačią funkciją kaip ir vaikams skirti treineriai – šalina žalingus įpročius bei tiesina pavienius kreivus dantis. Ypač naudinga juos nešioti esant bruksizmui (dantų trynimas, stiprus sukandimas), knarkimui ar apatinio žandikaulio sąnario skausmams, galvos ar pečių skausmams. Treineris pastato sąnarį į taisyklingą padėti, tuomet praeina sąnario, galvos skausmai, kurie dažnai kamuoja suaugusius.

Kur kreiptis dėl gydymo?


 

Vilniuje yra tik kelios klinikos, kurios taiko gydymą treineriais. Viena jų - Fabijoniškių sveikatos centras.

Klinikoje dirba gydytojai, kurie gali diagnozuoti gydymo poreikį ir paskirti gydymą. Sveikatos centre taip pat yra įrengtas specialus kambarys vaikų apmokymui, kuriuos veda kineziterapiautė. Vaikai mokomi specialių kvėpavimo pratimų bei specialių pratimų veido ir burnos raumenų vystymui; yra apžiūrimi kiti vaikų įpročiai bei būklės, pvz. netaisyklinga stovėsena. Treneriais yra gydoma ne tik veidas bei žandikauliai, bet ir stovėsena, plokščiapadystė ir kiti sutrikimai.
 

Susiję straipsniai

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.

Askaridozė – viena labiausiai paplitusių parazitinių ligų

Askaridoze dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Šia parazitine liga gali būti užsikrėtę maždaug 25 proc. visos žmonių populiacijos.